امام حسن عسگری (ع)
چه زشت است برای مؤمن دلبستگی به چیزی که او را خوار می کند

  • شناسه : 154766
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : ادمین
  • منبع : فرمانداری قدس
شهرداری آماده انجام عملیات اجرایی مترو قدس است
شهرداری آماده انجام عملیات اجرایی مترو قدس است

شهرداری آماده انجام عملیات اجرایی مترو قدس است

مهندس مسعود مختاری شهردار قدس ضمن اشاره به آمادگی شهرداری قدس برای برعهده گرفتن عملیات اجرایی قطار شهری و مترو قدس، گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری با توجه به وضعیت اقتصادی و افزایش قیمت‌ها، هزینه کلانی را می‌طلبد که از عهده شهرداری‌ها خارج است.

مهندس مسعود مختاری شهردار قدس امروز در نشست هم‌اندیشی مدیران سازمان‌های مدیریت حمل و نقل و مدیران عامل سازمان‌های تاکسیرانی و اتوبوسرانی شهرداری‌های منطقه ۱ کشور در تالار فرهنگ و هنر مجموعه باغ ملی شهرقدس اظهار داشت: از جمله وظایف مختلف انجامی شهرداری‌ها، موضوع حمل و نقل بار و مسافر است و بسیاری از وظایف ارائه شده توسط شهرداری‌ها عمدتا وظایف هزینه بر هستند.
وی افزود: از جمله وظایفی که از نظر منطق اقتصادی و منطق درآمد و هزینه همواره به دوش شهرداری‌هاست، حمل و نقل عمومی است و با قیمت جابه‌جایی فعلی مسافر میانگین یک سوم هزینه جابه‌جایی است که در بخش تاکسی و اتوبوس این موضوع دیده می‌شود و فشار پرداخت کرایه فعلی بر دوش مردم است.
شهردار قدس بیان داشت: مردم انتظار حمل و نقل سریع، ارزان و ایمن دارند و در صورت فقدان این سه شاخصه مردم به سمت استفاده از وسیله نقلیه شخصی روی می‌آورند و قطعا این سه شاخصه در سیستم حمل و نقل شهرداری‌های وجود دارد که مردم به استفاده از آن اقبال دارند.
مهندس مختاری گفت: برای اینکه فشار هزینه بر دوش سرمایه گذار و راننده نباشد، قرار بر این شد از زمان اعمال یارانه‌های سوخت و افزایش قیمت حامل‌های انرژی، هزینه حمل و نقل به ۳ قسمت تقسیم شود و قسمتی توسط مردم، قسمتی توسط شهرداری از محل درآمدها و قسمتی توسط دولت در قالب یارانه پرداخت شود.
وی ادامه داد: فشار به طور مستقیم بر روی مردم تحت عنوان افزایش کرایه‌ها و به طور غیرمستقیم بر بدنه حمل و نقل عمومی برای تامین نقدینگی لازم نگهداری خطوط وارد می‌شود که نتیجه آن ناوگان فرسوده بالای ۱۰ سال عمر در شهرقدس وجود دارد و تامین یک دستگاه اتوبوس تولید داخل حدود ۲.۵ میلیارد تومان هزینه دارد.
شهردار قدس خاطرنشان کرد: رقم کلان موردنیاز برای نوسازی ناوگان از توان شهرداری‌ها خارج است و خواهش بنده از مهندس محمودی به عنوان عضو فعال، صاحب تخصص در حوزه شهری و نفوذ کلام در مجلس و دولت است که موضوع فرسودگی ناوگان و نوسازی آن در دستور کار قرار گیرد.
مهندس مختاری گفت: ادغام سه سازمان تاکسیرانی، اتوبوسرانی و پایانه‌ها توسط وزارت کشور اقدامی هزینه بر بود و هر کدام از این حوزه‌ها مسائل و مشکلات مختص به خود دارد و تخصص لازم را در محل و زمان خود باید به کار برد و با ادغام این سازمان‌ها، سازمان تشکیل شده دچار سردرگمی است.
وی ادامه داد: پراکندگی انرژی در نهایت به عنوان یکی از ضعف‌های عملکردی مجموعه شهرداری نمایان می‌شود و این اقدام ممکن است مزیت‌های نیز داشته باشد اما ما از ابتدای این موضوع پیچیدگی مسائل حمل و نقل عمومی را شاهد بودیم.
شهردار قدس بیان کرد: از نماینده مردم بابت پیگیری حمل و نقل حومه‌ای  تشکر می‌کنم و در صورت تحقق این موضوع در شهرهای اطراف تهران حجم عمده‌ای از ترددها کاسته خواهد شد و قدمی در راستای کاهش آلودگی و ترافیک برای شهر تهران و شهرهای اطراف برداشته خواهد شد.
مهندس مختاری عنوان داشت: مترو مطالعاتی را داشته که در شهرهای اطراف تهران با کم‌ترین فاصله زمانی و مسافتی انجام پذیرفته و قرار بر این شد شهرداری تهران بخشی را فراهم و مابقی اعتبارات توسط شهرداری مبدا انجام پذیرد و به طور مثال عملیات اجرایی مترو اسلامشهر توسط شهرداری اسلامشهر با اخذ اعتبارات مختلف آغاز شده است.
شهردار قدس در خاتمه تصریح کرد: این آمادگی در شهرقدس نیز وجود دارد و در ادامه پیگیری‌ها ان شالله جلسات با مدیریت جدید شهرداری تهران برگزار شود تا این مهم در شهرقدس عملیاتی شود و مردم از این نعمت بهره گیرند.