جمعه, ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ /
کشف ۶۰ تن برنج احتکار شده در «شهریار» اجتماع بزرگ سپاهیان محمدرسول الله (ص) با حضور سردار سلامی در جوار حرم امام راحل برگزار شد دفاتر ازدواج و طلاق الکترونیکی جایگزین دفاتر سنتی می‌شود ۹ فوتی دیگر کرونا در کشور شرایط نامناسب “شیر آفریقایی” در باغ وحش ارم ۳۱ اردیبهشت پایان سال تحصیلی/ اتمام امتحان دانش‌آموزان دبستانی تا ۱۲ خرداد دومین توله یوز آسیایی تلف شد مسابقات فوتبال لیگ برتر با حضور تماشاگران برگزار می‌شود فوت ۴ بیمار کووید۱۹ در کشور قاتل مامور پلیس به قصاص در ملأعام محکوم شد باله هزاران کوسه داخل کاسه‌های سوپ/ماجرای شبکه قاچاق کوسه در چابهار چه بود؟ از ببر بنگال باغ وحش ارم چه خبر؟ پشت پرده فعالیت تیم‌ پاسخگویی به «سوالات یارانه‌ای» چه می‌گذرد؟ افزایش خانوارهای «تک نفره» طی سال‌های اخیر/ «سنوات زناشویی» بیشتر شده است بازداشت عوامل زورگیری از یک خانم در شهرک وایین شناسایی ۲۵۵ بیمار جدید کرونا در کشور/ ۷ تن دیگر جان باختند توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد از ۲۵ اردیبهشت اعتراضات مردمی در ۸ شهر شهادت افسر پلیس در درگیری با قاچاقچیان کالا اعتراضات پراکنده در برخی شهرهای کشور/ پایان تجمع‌ها و بازگشت آرامش
کد خبر: 161210
تاریخ: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
نویسنده خبر:
۰
1

۴ ایستگاه راه‌آهن ایران آماده توسعه علیرغم تحریم‌

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ۴ ایستگاه راه‌آهن آماده اجرای طرح TOD است، گفت:‌ توسعه خطوط ریلی با وجود تحریم‌ها ادامه دارد .

به گزارش خبرنگار خبرشهر به نقل از  خبرگزاری تسنیم، سعید رسولی در مراسم افتتاحیه هفتمین کنفرانس بین‌المللی ایستگاه‌های آینده با بیان این که در حال حاضر ۴ ایستگاه راه آهن آماده اجرای طرح توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی (TOD) بوده و طرح اقتصادی آن ها به فراخوان گذاشته شده است، اظهار کرد: طی ۲ سال اخیر  شاهد بهره برداری از خطوط ریلی به منظور اتصال ۴ استان به شبکه ریلی بوده ایم و طرح های ریلی مشترک با کشورهای دیگر در دست انجام است و شاهد افزایش آن ها در آینده خواهیم بود.

وی افزود: امیدواریم این رویداد مهم بستری برای اشتراک دیدگاه ها و ارائه ایده های نو در راستای رسیدن به زبان مشترک در جهت توسعه حمل و نقل ریلی بین کشورها و ارتقای سطح خدمات به مسافران و شهروندان در ایستگاه های راه آهن جهان باشد.

وی بیان کرد:‌ ایران یکی از اولین کشورهای منطقه در زمینه توسعه راه آهن و احداث خطوط ریلی بوده است. در ایران ایده احداث راه آهن از نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی به منظور توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ایران با سایر نقاط جهان به وجود آمد و کارکردهای آن مشخص شد.

رسولی با بیان این که ساخت راه آهن سراسری شمال به جنوب در سال ۱۹۲۷ میلادی با هدف اتصال دریای خزر به خلیج فارس و با عبور از رشته کوه های البرز و زاگرس مرکزی آغاز شد، گفت: از ویژگی های شاخص این مسیر حفظ یکپارچگی با وجود گذر از ۷ اقلیم متفاوت و اقوام مختلف ایران و تنوع آثار طبیعی، تاریخی و منظر فرهنگی است که در طراحی ساختمان، ایستگاه ها و تعیین کاربری ها رعایت شده است.

مدیرعامل راه آهن با بیان ” نکته جالب توجه در این ایستگاه ها درهم تنیدگی شهر و ریل در احداث راه آهن و تاثیر آن بر توسعه شهرها و گسترش شهرنشینی است” ادامه داد: این اثر مهندسی کم نظیر که با همت و تلاش مهندسان داخلی و خارجی و البته با مدیریت یکپارچه ایرانی احداث شده است در سال های اخیر، مقدمات ثبت جهانی آن در یونسکو در سال ۲۰۲۰ توسط راه آهن جمهوری اسلامی ایران فراهم شده است.

رسولی گفت:‌ حمل و نقل ریلی برای کشورهای بزرگ مانند ایران از بهترین ابزار به منظور جوابگویی به نیازهای حمل و نقل باری و مسافری است. امروزه ایران را می توان یکی از بخش های مهم در زمینه حمل و نقل ریلی در منطقه دانست که علاوه بر شبکه ریلی وسیع و گسترده در داخل کشور از جمله مسیرهایی است که اتصال دهنده شمال اروپا به خلیج فارس و اقیانوس هند بوده و در جهت شرقی و غربی در مسیر جاده ابریشم قرار دارد.

وی تصریح کرد: بر همین اساس و با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری و کلیه مسئولان ارشد کشور، توسعه راه آهن از اولویت های اصلی کشور بوده و با وجود محدودیت های ایجاد شده در سال های اخیر و تحریم های ظالمانه اعمال شده علیه ایران طی سال های اخیر، چهار مسیر ریلی جدید احداث و افتتاح شده و ۴ مرکز استان کرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی و گیلان هم به خطوط ریلی کشور ایران پیوسته اند. این نشان دهنده عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه حمل و نقل ریلی به عنوان حمل و نقل ایمن، پاک و به صرفه است.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر توسعه پایدار بر حمل و نقل ریلی گفت: در حوزه های مختلف طراحی و بهره‌برداری از ایستگاه های راه آهن، حاکمیت ایستگاه ها، توسعه ایستگاه های چند منظوره و ارتقای موقعیت ایستگاه ها در شهر و تعریف ارتباط موثر ایستگاه های راه آهن و شبکه های حمل و نقل درون شهری، بهبود ارائه خدمات مسافرین ایستگاه ها و مناطق اطراف ایستگاه ها تبادل و بررسی خواهد شد.

رسولی با بیان این که ایستگاه های راه آهن دروازه ای برای ارتباط شهرها هستند، خاطرنشان کرد: ما می خواهیم در مورد نیازهای آتی ایستگا های راه آهن با رویکردی سیستمی، ارتباط آن با شهر و چگونگی تغذیه ایستگاه های راه آهن از روابط تجاری و اجتماعی بحث کنیم.

وی افزود: سیاستگذاران و فعالان حمل و نقل باید توجه خاصی به مفاهیم تجاری سازی، اقتصاد دانش بنیان، حفظ شأن و منزلت مسافرین از طریق بهبود کارایی و کیفیت خدمات درب به درب به مسافران داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: برای دستیابی به این اهداف باید برنامه ریزی های مناسبی در راستای توسعه و نوسازی ایستگاه های راه آهن و افزایش صدور دسترسی به ایستگاه ها و ارتباط با سایر مدهای حمل و نقل با همکاری یکپارچه بین راه آهن، مترو و شهرداری ها ایجاد شود. در همین راستا راه آهن ایران مطالعات طرح های جامع و راهبردی ۳۲ ایستگاه منتخب کشور را با همکاری مشاورین داخلی و بین المللی در دست انجام دارد و با استفاده از پتانسیل های موجود در محیط ایستگاه ها حداکثر بهره‌برداری ممکن را فراهم کند.

رسولی با اشاره به گسترش استفاده از فناوری های نوین و روش های مدرن به عنوان یکی از خدمات ارائه شده از دستاوردهای مورد انتظار در این گردهمایی گفت: ایران در سال گذشته در زمره ۵ کشور برتر جهان در رشد کارآفرینی قرار گرفته است. شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن حمایت از ایده های نو در راستای بهبود خدمات مسافری آمادگی تبادل اطلاعات و تجربیات با متخصصین ایستگاه های هوشمند در این حوزه را دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: حمل و نقل ریلی به عنوان مسیرهایی سبز با کاهش آلودگی های زیست محیطی به حفظ منابع طبیعی و عامل ایجاد آب و هوای پاک در شهرهاست و احداث ایستگاه های سبز با کاهش استفاده از سوخت های فسیلی و تامین انرژی مورد نیاز از سایر منابع انرژی باید در ادامه این رسالت همواره مورد توجه باشد.

 

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 161210 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید