پنجشنبه, ۹ تیر ۱۴۰۱ /
دختر ۱۷ساله قهر کرد و به خانه مادربزگش رفت؛ پدرش قلب او را با تفنگ نشانه رفت ۲۷۰۰۰ داوطلب رقابت خود را آغاز کردند/۷۰ درصد داوطلبان کنکور در اردبیل زن هستند درگذشت کامبیز تشیعی در سکوت خبری حمله مرگبار سگ های ولگرد به کودک ۴ ساله تکرار روز صفر کرونایی برای بار دیگر در ایران تمرکز شهرداری اندیشه بر رفع نواقص شهری و ایمن سازی معابر و انتقال تیرهای برق مزاحم آغاز ثبت‌نام کتاب درسی کلاس اولی‌ها ساعت ۱۲ امشب آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری ۱۴۰۱ ایمن‌سازی مدارس پرخطر تهران در دستورکار | ایراد آتش‌نشانی به ۹۲۴ مدرسه استان تهران قتل دردناک یک جوان ۲۱ ساله در قم / قاتل متواری شد / عکس قاتل کشف ۱۶۰۰ کیلو تریاک در بار ماهی در هرمزگان کشف ‌۴۰۰ هزار لیتر‌ سوخت قاچاق در ‌بندرعباس/ محموله در ۲۰ کانتینر “‌روغن پایه” جاساز شده ‌بود امکان تنظیم سند بدون حضور در دفتر اسناد رسمی فراهم شد مراکز بازپروری معتادان در رباط کریم راه اندازی می شود شرایط پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه فرهنگیان آخرین وضعیت پروازهای حج اعلام شد اطلاعیه آموزش و پرورش تهران درباره پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی موافقت مجلس با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت افزایش مبتلایانِ تب کریمه کنگو به ۳۴ نفر/ ۲ نفر جان باختند نصب شهریه روی تابلو مدارس غیردولتی/ دریافت وجه بیش از شهریه مصوب را گزارش دهید
کد خبر: 137819
تاریخ: ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
نویسنده خبر:
۰
2

یک هشدار آبی!

“در سال ۲۰۵۰، ایران با جمعیتی حدود ۱۱۷ میلیون نفر و سرانه منابع آب تجدیدپذیر کم‌تر از ۱۰۰۰ مترمکعب با کم‌آبی مزمن مواجه خواهد شد”؛ این هشداری است که اخیرا از سوی یکی از مسوولان وزارت نیرو مطرح شد.

هلدینگ رسانه ای خبر شهر

به گزارش خبرشهر، منابع آبی در سال ۲۰۵۰، محدودکننده اصلی توسعه و بهداشت برای جوامع انسانی خواهد بود و به گفته کارشناسان، اگر به سرانه کمتر از ۵۰۰ مترمکعب به ازای هر نفر برسیم، به کم‌آبی مطلق خواهیم رسید که البته در حال حاضر به علت توزیع ناهمگون در برخی از استان‌ها، این معضل در حال خودنمایی است. هم‌چنین در توزیع جمعیت، به‌طور مناسبی عمل نشده است؛ یعنی حدود ۵۰ درصد از جمعیت ایران در ناحیه مرکزی ایران متمرکز شده و این درحالیست که تنها ۲۵ درصد منابع آبی در این نواحی وجود دارد.

طبق آنچه از سوی وزات نیرو اعلام شده، ایران جزو ۲۰ کشور اول از لحاظ مصرف منابع آبی و انرژی است که اگر این روش ادامه یابد، بیش‌تر آب‌خوان‌ها حداکثر تا ۱۵ سال دیگر از بین خواهند رفت؛ بنابراین با توجه به وابستگی همه ما به منابع آبی و جمعیتی که به‌طور متناسب توزیع نشده، دو برابر میزان برنامه‌ریزی شده را بهره‌برداری می‌کنیم؛ درنتیجه باید یک تغییر اساسی در رویه مصرف آب شکل گیرد.

در این راستا بنفشه زهرایی – مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو – درباره تجربیات دیگر کشورها در حوزه آب می‌گوید که ناآگاهی نسبت به منابع آب زیرزمینی و آسیب‌پذیری این منابع، باعث شده که ما آن تعهد سیاسی که برای حفظ این منابع باید داشته باشیم را نداشته و درنتیجه، منابع مالی کافی برای حفاظت از این منابع فراهم نشود و در درازمدت ظرفیت مدیریت منابع آبی در ایران شکل نگیرد.

وی درباره تعامل میان بخش خصوصی و دولت در حوزه آب اظهار کرد: در بسیاری از کشورها، همکاری مناسبی میان دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی در این حوزه وجود ندارد که کماکان این مشکل در ایران ما نیز به چشم می‌خورد؛ یکی از علل اصلی آن در گذشته، این بوده است که دولت‌ها توجه کافی به منابع آبی نداشتند و اطلاعات کافی در این حوزه نیز جمع آوری نشد و به‌دنبال آن، اعتماد مورد نیاز برای ذی‌نفعان و بهره‌برداران نیز به وجود نیامده است.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی درباره سیاست‌های حکمرانی در حوزه آب، ابراز کرد: به‌طور کل، در بسیاری از کشورها، مساله حفاظت از منابع آبی به لحاظ قانونی و نهادی، مستقل از کمیت آن اداره می‌شود. در این سیاست‌های حوزه آب، باید اهداف و برنامه‌های مشخصی اعم از توسعه، پایداری، حفاظت از منابع طبیعی، عدالت و کاهش فقر را مدنظر قرار دهیم. این سیاست‌ها نیز اولویت‌ها را تعیین می‌کند، مانند اولویت‌ ما درباره آب شرب که باید به‌عنوان یک اصل در سیاست‌گذاری‌ها وجود داشته باشد که کمبود آب به‌عنوان دغدغه سیاست‌گذاران مطرح نشود.

به‌طور کلی باید گفت که حل‌وفصل مشکلات آبی ایران، بی‌شک موضوعی سخت و زمان‌بر است که به برنامه‌ریزی‌های متعددی نیاز دارد؛ در گام اول، وزارت نیرو در برنامه کوتاه‌مدت خود یعنی حل چالش‌های آبی برای پیک سال آینده شش برنامه را تدوین و تقدیم دولت و مجلس کرده است. برنامه‌های درنظر گرفته شده با این پیش فرض که در سال آبی جاری نیز مانند سال آبی گذشته، تنش‌های بی‌شماری را تجربه خواهیم کرد، تدوین شده است؛ به‌عبارت دیگر، این شش برنامه در بدبینانه‌ترین حالت ممکن تنظیم شده تا هیچ مشکلی برای تامین آب به وجود نیاید.

در همین راستاف چندی پیش حمیدرضا جانباز – مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور – به ایسنا گفت: با فرض این‌که میزان بارش در سال آینده همانند امسال باشد، سناریویی‌ را در نظر گرفته‌ایم و در آن آیتم‌های مختلفی را مورد ارزیابی قرار داده‌ایم. به‌گونه‌ای که برایتدوین این شش برنامه برنامه‌ریزی‌های متعددی صورت گرفته است؛ به نحوی که منابع آب در دسترس و میزان رشد مصرف به‌طور کامل و به تفکیک هر استان استخراج‌شد، البته پیش‌بینی ما این است که بتوانیم امسال وضعیت را به‌طور بهتری مدیریت کنیم اما این مساله نیازمند مشارکت مردم و سازمان‌های مربوطه است.

اما در برنامه میان‌مدت و بلندمدت وزارت نیرو نیز تکمیل ۴۳ سد نیمه تمام، تکمیل طرح‌های آب‌رسانی و پروژه‌هایی از این قبیل در نظر گرفته شده است که براساس گفته‌های محمدحاج رسولی – مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران – با وارد مدار شدن این سدها می‌توانیم ۷۴۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت منابع آب شرب اضافه کنیم که با انجام این‌کار در بخش تامین قطعا با چالشی مواجه نخواهیم بود، اما ممکن است در حوزه توزیع با چالش‌هایی مواجه شویم، اما سیاست‌گذاری این است که تا سال ۱۴۰۰ تنش آبی به صفر برسد.

تنش آبی، یک موضوع جهانی در دنیاست که در کشورهای مختلف به طرق خاص خودنمایی می‌کند اما بدیهی است که برای حل این معضل باید هر کشوری سازوکارهای مناسب را تعریف و اجرایی کند تا حجم مشکلات در این عرصه تا حد قابل قبولی کاهش یابد، در غیر این صورت آینده کشورها به مخاطره خواهد خورد.

 

منبع: ایسنا

 

مطالب مرتبط:

نشست مطبوعاتی تدبیر دولت، امید ملت مدیران امور آبفای شهرستان شهریار

۳سال تا پایان نقطه تنش آبی در ایران

 

 

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 137819 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید