پنجشنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۰ / ۰۱:۴۹:۴۰
دسته بندی: اجتماعی
تاریخ انتشار: 25 مهر 1400 - 0:00

ضرورت تغییر رویکرد شهرداری ها و مدیران شهری

هویت بخشی و تعریف ماموریت‌های جهانی برای شهرها امری لازم و ضروری استعظیمی رئیس مرکز توسعه شهری نام آوران ملل در جمع برخی از مدیران و اندیشمندان حوزه مدیریت شهری طی سخنانی  به ضرورت تغییر رویکرد  مدیران شهرهای کشور تاکید کرد.

دکتر عظیمی رئیس مرکز توسعه شهری نام آوران ملل در جمع برخی از مدیران و اندیشمندان حوزه مدیریت شهری طی سخنانی  به ضرورت تغییر رویکرد  مدیران شهر های  کشور تاکید کردند
 
عظیمی ضمن آرزوی توفیق برای شهرداران و مدیران جدید شهرهای کشور عنوان نمودند که شهرداران جدید و پارلمان های شهری، باید برای حل بحران‌های شهری، ساختار شهرداری‌ها را برای ماموریت های جدید اصلاح و تقویت نمایند و بدانند که شهرداری یک نهاد صرفا عمرانی نیست بلکه یک نهاد فرهنگی اجتماعی می باشد 

امروز توسعه کشور منهای توسعه همه جانبه و متوازن شهرها و روستاها غیر ممکن هست و وظیفه ذاتی مدیران شهری و پارلمان های شهری پرهیز از نگاه بخشی و روزمرگی، و برنامه ریزی صحیح  برای توسعه پایدار شهری است 
 
ایشان افزودند شما بخوبی می‌دانید که اکثر شهرهای کشور از بحران‌های مختلف از جمله بحران های محیط زیستی و نبود درآمد پایدار و نبود هویت شهری و معضلات فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی و حاشیه نشینی و فقر … رنج  می برند و با  تهدیدهای زیادی روبرو هستند و اگر سریعا شهردوستی مردم را تقویت نکنیم و از این طریق مشارکت مردم را در اداره‌ی توسعه محور شهرها جلب نکنیم فرصت حل بحران‌ها از بین رفته و حتی امنیت کشور با تهدیدهای فراوانی روبرو خواهد شد 
 
رییس توسعه شهری نام آوران عنوان کردند که شورای ششم آخرین فرصت برای ریل گذاری توسعه ای شهرها و همینطور تمدن سازی هستند و باید هر چه زودتر جایگاه شهروندان را از تماشاچی بودن به جایگاه شهروند ی ارتقا دهند و این امر مهم و حیاتی فقط با تعریف ماموریت‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی میسور هست
 
دکتر عظیمی تاکید نمودند که در فصل جدید فعالیت شوراها و شهرداری‌ها ،باید کاهش بحران‌های شهری و  هویت‌بخشی و تعریف ماموریت‌های جهانی شهرها در دستور کار قرار گیرد. مسلم است که با ایجاد شهرت جهانی؛ شهر دوستی و تعلق خاطر شهروندان تقویت میشود و تقویت شهر دوستی در شرایط حساس کنونی که انسجام ملی و فرهنگی نیاز به همبستگی بیش از پیش دارد امری لازم و ضروری است
 
دکتر ناصر عظیمی در مثالی با نام بردن از شهر تبریز افزودند  امروز  شهر تبریز با ثبت پایتخت فرش جهان و کسب عنوان شهر اولین ها، مشارکت شهروندانی را که در سال‌های قبل، منتقد عقب ماندگی شهر بودند را جلب نموده و از این سرمایه های اجتماعی در راستای توسعه پایدار جهانی سود می برد  
 
ایشان همچنین اعلام کردند که در صورت اجرای پروژه‌های بسیار مهم جهانی که به تایید مراجع علمی و دانشگاه‌ها رسیده، اقتصاد شهر چند برابر خواهد شد و بدیهی است که با ایجاد رقابت با استانبول و دیگر شهرهای غرب آسیا دیگر کسی نمی‌تواند جوانان تبریزی را جذب شعارهای فریبنده نماید
رئیس مرکز توسعه شهری نام آوران ملل در ادامه به این موضوع مهم اشاره کردند که ارتقای جایگاه ساکنین شهرها از تماشاچی بودن به شهروندِ مشارکت جو، مهم‌ترین گام در تقویت فرهنگی اجتماعی و رشد اقتصادی شهرها و همینطور تقویت امنیت ملی است.
دکتر عظیمی گفتند در مرکز توسعه شهری نام آوران ملل برای اکثر شهرها و روستاهای کشور الخصوص، شهرهای استانهای کردستان و کرمانشاه و خوزستان و سیستان و بلوچستان و دیگر شهرهای مرزی هم برنامه‌های توسعه‌ای داریم تا ضمن افزایش تعلق خاطر شهروندی، مشارکت عموم شهروندان را در توسعه شهرهایشان جلب کنیم. 
دکتر عظیمی در ادامه عنوان کردند بنده بارها از تریبون های مختلف هشدار داده ام در شرایطی که کشورهای تاجیکستان آذربایجان ترکیه و حتی افغانستان و پاکستان بدنبال مصادره سرمایه‌های فرهنگی ما هستند ما باید  رویکردمان تقویت خرده فرهنگ‌های ایرانی باشد و با تقویت فرهنگ اقوام و توسعه همه جانبه شهرهای مرزی که متعلق به اقوام آذری کردی عربی بلوچ و… هستند جغرافیای فرهنگی ایران را احیا کنیم و با نفوذ فرهنگی   اقتصادی در کشورهای همسایه، ایرانِ قدرتمند را شاهد باشیم
دکتر ناصر عظیمی در انتها با اشاره به ظرفیت های عظیم فعالیت های فرهنگی و همینطور ورزش و هنر گفتند که باید برای گفتگو با مردم جهان و مخصوصا همسایگان که روزگاری جزو سرزمین ما بودند از زبان مشترک ورزش و هنر و اشتراکات فرهنگی استفاده کنیم.
ما باید بدانیم که کشورهای همسایه ما، فرزندان ایران هستند و باید بنحوی عمل کنیم که بدخواهان نتوانند  فاصله ای بین ما و فرزندان مان ایجاد کنند.
امروز تجربه نشان داده که برنامه‌های صرف سیاسی نظامی جوابگو نبوده است و افزایش قدرت فرهنگی در کنار این دو مولفه مهم میتواند راه را برای احیای فرهنگی ایران بزرگ هموارتر کند.
ایشان گفتند جای بس تاسف هست که در تبریز با وجود ظرفیت های عظیم فرهنگی همچون مقبره الشعرا با ۴۰۰ شاعر و عارف برجسته، نمایشگاه دائمی جهانی فرهنگ ملل و پیوند افکار تاسیس نشده است. چرا وقتی   درکشورهای دیگر دنیا بیش از سیصد مرکز مولوی شناسی وجود دارد، ما مرکز مولوی شناسی و شمس شناسی را در تبریز یا خوی نداشته باشیم؟ چرا ما با وجود پرفسور هشترودی دبیرخانه دائمی کنگره جهانی ریاضی را نداریم؟ چرا ما با وجود پرفسور سمیعی بزرگترین بیمارستان مغز و اعصاب جهان را در شهر رشت نساختیم تا امروز رشت جایگاه برتر جهانی داشته باشد؟ چرا ما با وجود دکتر رحمان زاده بزرگترین مرکز درمان استخوان جهان را در شبستر نساختیم تا شبستر از شهرت جهانی برخوردار باشد؟ چرا شهرداران ادواری خرم آباد با وجود پرفسور موسیوند مخترع قلب مصنوعی، در اندیشه ساخت بزرگترین بیمارستان قلب نبودند؟ چرا مدیران شهری خرمشهر و آبادان نتوانستند خرمشهر و آبادان را مجددا بسازند؟ چرا جزیره قشم را که از بیست و سه کشور جهان بزرگتر هست نتوانستیم به جایگاه واقعی خویش ارتقا دهیم؟ چرا مدیران مشهد نتوانستند با وجود ۲۷ میلیون زائر، فقر را در مشهد ریشه کن کنند؟ چرا مدیران شهری اراک با وجود ظرفیت های عظیم صنعتی نتوانستند آسیب های اجتماعی را کاهش  دهند؟ چرا با وجود اینکه تاجیکستان و باکو بسرعت همه مفاخر و مشاهیر علمی را مصادره می کنند ما چرا برنامه ای برای بهره گیری از ظرفیت های حضرت سعدی و حضرت حافظ و ابو علی سینا و خیام و استاد شهریار و پروین اعتصامی و خاقانی و صاّب تبریزی و دیگر مفاخر را نداریم؟
ایشان همچنین به شهرداران جدید تاکید کردند باید متناسب با مزیت نسبی هر شهر ضمن تعریف ماموریت جهانی اقدام به ساخت مراکز هویت بخش و مراکز تجارت جهانی محصولات خاص و منحصر به فرد ایرانی نمایند و از این طریق سهم تجاری شهرها را از تجارت جهانی افزایش دهند.
ایشان تاکید کردند که ما باید هرچه زودتر مرکز تجارت جهانی سنگهای قیمتی را در مشهد بسازیم و از این تجارت پرسود سهم خویش را بگیریم و فقر را در شرق کشور و مشهد ریشه کن کنیم.
ایشان عنوان نمودند بدون صنعت و اقتصاد ورزش، ما در ورزش هرگز کشور قدرتمندی نخواهیم شد و مدیریت روزمره و نگاه بخشی ما در ورزش یک خطای بزرگ بوده و باید بسرعت صنعت و اقتصاد ورزش و هنر را با تاسیس اسپورت مال و آرت مال و همینطور ساخت شهرک های صنعتی ورزش، تقویت کنیم.  
ایشان اظهار امید واری کردند با وجود دانشگاه ربع رشیدی تبریز در قرن هشتم و افتخارات علمی و داشتن فرهنگ غنی و با حضور بزرگانی چون شمس و صائب تبریزی و شهریار و پروین اعتصامی و دیگر ستارگان درخشان علم همچون علامه جعفری و علامه طباطبایی و امینی و… هرچه سریعتر پارک و تفرجگاه عینعلی تبریز از مقیاس پارک شهری خارج شود و به یک پارک سبز صلح جهانی تبدیل  شود. تا از این طریق با دنیا ارتباط بیشتری برقرار کنیم.
ایشان با اشاره به نمایشگاه اکسپو۲۰۲۰ دبی که با شعار پیوند افکار و فرهنگ ملل برگزار می شود عنوان کردند که پارک سبز صلح جهانی عینالی با شش هزار هکتار مساحت فعلی می تواند به عنوان نخستین نمایشگاه دائمی صلح و توسعه جهانی نقش آفرینی نماید.
ایشان تاکید کردند که این مجموعه می تواند با گسترش گفتمان “ورزش و هنر کلید توسعه پایدار و مولد صلح ماندگار ” عامل گسترش ارتباطات علمی فرهنگی ایران با ملل مختلف جهانی باشد.

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 179273 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.