پنجشنبه, ۹ تیر ۱۴۰۱ /
دختر ۱۷ساله قهر کرد و به خانه مادربزگش رفت؛ پدرش قلب او را با تفنگ نشانه رفت ۲۷۰۰۰ داوطلب رقابت خود را آغاز کردند/۷۰ درصد داوطلبان کنکور در اردبیل زن هستند درگذشت کامبیز تشیعی در سکوت خبری حمله مرگبار سگ های ولگرد به کودک ۴ ساله تکرار روز صفر کرونایی برای بار دیگر در ایران تمرکز شهرداری اندیشه بر رفع نواقص شهری و ایمن سازی معابر و انتقال تیرهای برق مزاحم آغاز ثبت‌نام کتاب درسی کلاس اولی‌ها ساعت ۱۲ امشب آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری ۱۴۰۱ ایمن‌سازی مدارس پرخطر تهران در دستورکار | ایراد آتش‌نشانی به ۹۲۴ مدرسه استان تهران قتل دردناک یک جوان ۲۱ ساله در قم / قاتل متواری شد / عکس قاتل کشف ۱۶۰۰ کیلو تریاک در بار ماهی در هرمزگان کشف ‌۴۰۰ هزار لیتر‌ سوخت قاچاق در ‌بندرعباس/ محموله در ۲۰ کانتینر “‌روغن پایه” جاساز شده ‌بود امکان تنظیم سند بدون حضور در دفتر اسناد رسمی فراهم شد مراکز بازپروری معتادان در رباط کریم راه اندازی می شود شرایط پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه فرهنگیان آخرین وضعیت پروازهای حج اعلام شد اطلاعیه آموزش و پرورش تهران درباره پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی موافقت مجلس با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت افزایش مبتلایانِ تب کریمه کنگو به ۳۴ نفر/ ۲ نفر جان باختند نصب شهریه روی تابلو مدارس غیردولتی/ دریافت وجه بیش از شهریه مصوب را گزارش دهید
کد خبر: 136914
تاریخ: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۱
نویسنده خبر:
۰
1

راهکار‌های جهانی برای معضل کمبود پارکینگ/ از لزوم انتقال مراکز تجاری به خارج از شهر تا ایجاد پارکینگ در اطراف ایستگاه مترو

در تهران، هر ساعت ۵۰ خودرو نیاز به جای پارک دارند و امکان پارک برای همه این خودرو‌ها فراهم نیست.

هلدینگ رسانه ای خبر شهر
به گزارش خبرشهر، مشکل کمبود پارکینگ در تهران مشکل امروز و دیروز نیست. افزایش خودرو‌ها در سطح شهر، ساخت و ساز خانه‌ها و مراکز خرید بزرگ، باعث شده تا علاوه بر ایجاد مشکلات آلودگی هوا و ترافیک، مشکل کمبود پارکینگ هم به وجود آید. حتی در مهمانی‌ها می‌بینیم که گاهی پدر خانواده اعضای خانواده را در مقابل منزل میزبان پیاده می‌کند و خودش به دنبال جای پارک خودرو می‌رود و این یافتن جای پارک گاهی تا بیست دقیقه طول می‌کشد. چون کوچه پس کوچه‌های تهران نیز دیگر جای پارک خودرو را ندارند.
آمار‌های متفاوتی درباره کمبود پارکینگ‌ها در سطح شهر به گوش می‌رسد، یکی می‌گوید تهران چهارصد هزار جای پارک کم دارد و دیگری این رقم را بیش از دو برابر بالا می‌برد و آن را یک میلیون اعلام می‌کند.

راهکار‌های جهانی برای معضل کمبود پارکینگ/ از لزوم انتقال مراکز تجاری به خارج از شهر تا ایجاد پارکینگ در اطراف ایستگاه مترو

به طور کلی پارکینگ‌های عمومی به عنوان یکی از اجزای مهم سیستم حمل و نقل شهری به حساب می‌آید که وظیفه فراهم کردن سطوحی برای خارج کردن ترافیک ساکن از سیستم ارتباط شهری و در نتیجه کاهش شلوغی و راهبندان‌های ترافیکی در مرکز شهر را دارد.

علم شهرسازی مدرن و مشکل پارکینگ

پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره معضل پارکینگ در شهر تهران می‌گوید: طبق علم شهرسازی مدرن نباید در مراکز شهری پارکینگ تأسیس کرد چراکه افزایشِ پارکینگ‌های درون شهری به معنی؛ دعوت خودرو‌های شخصی بیشتر به خیابان‌ها است و زمانی که تعداد خودرو‌های شخصی در شهر افزایش پیدا باید محل پارک نیز برای آن‌ها فراهم شود.
وی می‌افزاید: علاوه بر این علم شهرسازی مدرن میگوید نباید در مراکز شهری پارکینگ تأسیس کرد، چون شهروندان نباید فضای توقف بسیاری برای تردد با خودور‌های شخصی خود در شهر داشته باشند.
پورسید آقایی ادامه می‌دهد:پارکینگ‌های درون شهری باید به اطراف حلقه مرکزی شهر انتقال پیدا کنند تا شهروندان خودرو‌های شخصی خود را از مرکز شهر دور و در آن اماکن پارک کنند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران معتقد است که پارکینگ‌های داخل شهر هم باید در نزدیکی ایستگاه‌های مترو احداث شوند تا شهروندان خودرو‌های شخصی را آنجا پارک کرده و ادامه مسیر را با وسایل حمل و نقل عمومی طی کنند.

پارکومتر‌، تجربه ای ناموفق

یکی دیگر از راهکار‌های شهرداری برای حل معضل جای پارک راه‌اندازی پارکومتر‌ها بود که با هدف بهینه‌سازی استفاده از فضا‌های پارک حاشیه‌ایی برای توقف‌های کوتاه‌مدت و جلوگیری از توقف‌های طولانی‌مدت و اشغال ظرفیت معابر اجرا شد.
طرحی که با فرهنگ سازی و قیمت مناسب می توانست در معضل جای پارک مفید واقع شود، اما در حال حاضر کمتر کسی از دستگاه‌های پارکومتر استفاده می کند.

راهکارهای دیگر برای تامین جای پارک خودرو

برخی از کارشناسان معتقدند شهرداری باید از افزایش پارکینگ‌های شهری و فروش پارکینگ‌ها که بعضا مشاهده شده است؛ خودداری کند.
بر اساس نظرات این کارشناسان لازم است از ارائه مجوز به ساختمان‌های فاقد پارکینگ خودداری شود تا به مرور به سمتی برویم که خودرو‌ها از سطح خیابان‌های شهر جمع و فضا برای تردد باز شود.
در سطح شهر نیز با توجه به حداقل ضرورت‌ها اقدام به ساخت پارکینگ‌های عمومی و طبقاتی شود. در این خصوص مراکز خرید یا مراکزی که محل تجمع شهروندان است باید در اولویت قرار گیرد.

راهکار‌های جهانی برای معضل کمبود پارکینگ/ از لزوم انتقال مراکز تجاری به خارج از شهر تا ایجاد پارکینگ در اطراف ایستگاه مترو

البته اقدام‌های دیگر شهرداری تهران در این زمینه بی‌تاثیر نبوده و راه‌اندازی پارکینگ‌های مکانیزه تا حدودی به حل این معضل کمک کرده است، اما هنوز نیاز به انجام فعالیت‌های بیشتر در این زمینه احساس می‌شود، زیرا تهران هم در مناطق تجاری و هم مناطق مسکونی با این معضل روبه‌روست.
در شهر‌های بزرگ دنیا برای حل معضل پارکینگ به جای افزایش تعداد پارکینگ‌ها، زیر ساخت‌های مرتبط با حمل و نقل عمومی شهر را افزایش داده‌اند و در مراکز عمومی شهر مانند مراکز تجاری و اداری نیازی به استفاده از وسایل نقلیه شخصی وجود ندارد.
مال‌ها و مراکز خرید نیز موظف شده‌اند فضای کافی برای پارکینگ هم برای مشتریان و هم برای کسانی که در این مراکز فعالیت می‌کنند، احداث کنند به گونه‌یی که در خیابان‌های اطراف این مراکز ترافیکی به وجود نیاید.
این‌گونه مراکز دارای پارکینگ‌های بسیار بزرگ هستند و معمولا در اطراف شهر ساخته می‌شوند و نه در مرکز شهر، تا افرادی که قصد خرید با خودرو شخصی خود را دارند نیز بتوانند به این مراکز مراجعه کنند، هرچند امکان رفت و آمد با حمل و نقل عمومی نیز برای این اماکن در نظرگرفته می‌شود. این موردی است که در ساخت مراکز تجاری تهران چندان رعایت نمی‌شود و اکثر مراکز خرید داخل شهر احداث می شوند.
در تهران، هر ساعت ۵۰ خودرو نیاز به جای پارک دارند و امکان پارک برای همه این خودرو‌ها فراهم نیست.
بر اساس آنچه که در بالا ذکر شد انتظار می‌رود مسئولان مربوطه گام‌های اساسی را در خصوص رفع معضل ترافیک و بحث افزایش یا بهینه سازی پارکینگ‌های درون شهری و … بردارند تا شهروندان مجبور نشوند ساعت‌ها وقت خود را صرف پیدا کردن محلی برای پارک کنند؛ چون این موضوع موجب ازدحام خیابان‌ها و سختی عبور و مرور مردم می شود.

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

 

مطالب مرتبط:

شهرستان قدس نیاز به احداث پارکینگ‌های طبقاتی دارد

احداث پارکینگ طبقاتی در قدس با جذب سرمایه گذار خصوصی محقق می شود/ سرانه فضای سبز به ۱۵ مترمربع افزایش می‌یابد

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 136914 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید