دوشنبه, ۶ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۸:۱۳:۳۱
دسته بندی: اقتصادی
تاریخ انتشار: 21 مهر 1398 - 14:55

افزایش ۲۸ درصدی پرونده‌های قاچاق

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ورودی پرونده‌های قاچاق در شش ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۲۸ درصد افزایش داشته است.به گزارش خبرنگار خبرشهر به نقل از گسترش نیوز: سید عبدالمجید اجتهادی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما افزود: ورودی پرونده‌های قاچاق از حدود ۳۱ هزار فقره در شش ماهه سال ۹۷ به حدود ۴۱ هزار پرونده در مدت مشابه امسال رسیده است.

وی ادامه داد: در مختومه کردن و رسیدگی به این پرونده‌ها حدود ۲۲ درصد نسبت به سابق رشد داشتیم.

اجتهادی با اشاره به افزایش وصولی جریمه‌های نقدی در اجرای احکام گفت: امسال از این محل، ۲۲۴ میلیارد تومان جریمه، وصول و به خزانه واریز شد.

وی ادامه داد: امسال در مقایسه با پارسال، قاچاق در کالاهای ورودی نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش داشته است اما از اواخر نیمه دوم پارسال، قاچاق کالای خروجی به شدت افزایش یافته است که در این زمینه، سوخت، مقام نخست را دارد.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: بر اساس ماده ۵ قانون مبارزه با قاچاق، راه‌اندازی سامانه‌ها تکلیف دولت شد و مقرر شد برای پیشگیری از ارتکاب قاچاق، فرآیند واردات و تجارت از جمله حمل، نگهداری، عرضه و فروش بر اساس نظر قانون‌گذار به صورت سامانه الکترونیکی نظارت شود.

اجتهادی با اشاره به اهمیت راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی تاکید کرد: به صِرف مبارزه فیزیکی، قطعاً موفق نخواهیم بود.

وی ادامه داد: حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کالاهای قاچاق با روش‌های فیزیکی و سنتی کشف می‌شود اما ۸۰ درصد را عملاً پوشش نمی‌دهیم ولی اگر سامانه‌های مختلف از جمله سامانه شناسه کالا و رهگیری و سامانه تجارت ایجاد شود، کالاها رهگیری می‌شوند.

اجتهادی گفت: دستورالعمل سامانه پرونده‌های قاچاق کالا و ارز نوشته و بیش از ۷۰ درصد کار انجام شده است اما دستگاه هایی که باید اطلاعات را با ما به اشتراک بگذارند این کار را انجام نداده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه سامانه‌ها شفافیت را ایجاد و ریسک قاچاق را بسیار افزایش می‌دهند، افزود: وزیر کشور به عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق، ۱۵ اسفند امسال را آخرین مهلت برای ایجاد همه سامانه‌ها و ارتباط آنها با سامانه جامع تجارت اعلام کرد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه رشد پرونده‌ها نشان می‌دهد توان شناسایی ما افزایش یافته است، گفت: آمارها و محاسبات نشان می‌دهد در برخی کالاها به طور جدی کاهش قاچاق داشتیم به ویژه در برخی کالاهایی که سامانه‌ها در آن موفق عمل کردند. ریجستری در حوزه موبایل و رهگیری لاستیک نشان می‌دهد در این دو کالا و در دارو کاهش قاچاق داشتیم.

علی رهبری با بیان اینکه در تبادل اطلاعات بین سامانه‌ها نقص داریم، ادامه داد: از مرحله تشریفات گمرکی در کشور مبداء تا زمانی که کالا، تامین ارز و به سمت کشورمان حمل می‌شود تا کالا به گمرکات ورودی برسد و پس از تشریفات گمرک در کنار کالای تولید داخل حمل داخلی شود و از مرحله کارت بازرگانی تا مرحله گمرک با تجارت خارجی و از مرحله گمرک تا مرحله عرضه و فروش که تجارت داخلی است، قرار بود چند سامانه شکل بگیرد از جمله سامانه رتبه‌بندی اعتباری بازرگانی، سامانه جامع مجوزها، سامانه جامع ارزی، سامانه جامع حمل‌ونقل، سامانه جامع انبارها، سامانه جامع گمرکی، سامانه جامع ثبت معاملات و سامانه جامع بیمه.

وی با اشاره به اینکه قرار بود این سامانه‌ها از طریق سامانه مرکزی به نام سامانه جامع تجارت، هماهنگ شوند، افزود: تقریباً اغلب این سیستم‌ها شکل گرفته‌اند و دستگاه‌ها در ایجاد سامانه‌های خود بالای ۷۰ درصد پیشرفت داشته‌اند به جز بیمه که امیدواریم تسریع کند.

رهبری گفت: با اغلب این دستگاه‌ها تبادل اطلاعات خوبی داریم و فقط با گمرک نتوانستیم تبادل اطلاعات داشته باشیم.

وی افزود: گمرک علت همکاری نکردن را، کمبود منابع اعلام کرده است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه قاچاق از مبادی رسمی و غیر رسمی داریم، گفت: در قاچاق از مبادی رسمی، خلاء هایی در فرآیندهای اجرایی داشتیم که از محل استفاده از کاغذها و سپردن برخی از کنترل ضوابط به عامل انسانی شکل می‌گرفت.

وی با تاکید بر اینکه با ایجاد سامانه‌ها حجم زیادی از بسترهای تخلف‌ها برچیده می‌شود، ادامه داد: بسیاری از تصمیمات را از عامل انسانی گرفتیم و به سیستم‌ها سپردیم که موجب کاهش تبانی‌ها شد.

رهبری افزود: از مبادی غیر رسمی کالاهایی وارد می‌شود که برای تفکیک آنها از کالاهایی که از مبادی رسمی وارد شدند نیازمند این هستیم که نظام ثبت اطلاعات تجارت رسمی به خوبی کار و با هم تبادل اطلاعات کنند.

او گفت: اکنون با ۴۰ دستگاه تبادل اطلاعات داریم و حدود ۳۰۰ وب سرویس و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تراکنش با دستگاه‌های مختلف داریم.

رهبری افزود: دو رقم اطلاعاتی پروانه‌ها و پته‌ها را از گمرک نیاز داریم که تا پایان سال گذشته هیچ گونه همکاری نکردند اما پس از دستور مقام معظم رهبری، همکاری‌ها بهتر شد.

وی اضافه کرد: اطلاعات بسیار ناقصی را از گمرک دریافت می‌کنیم و اطلاعات را هم با تاخیر زیادی دریافت می‌کنیم که فایده‌ای در مدیریت تجارت و شناسایی قاچاق ندارد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۲۹ درصد داده‌های سامانه گمرک از ابتدای سال و برای یک ماه گذشته، ۴۳ درصد اطلاعات این سامانه برای سامانه جامع تجارت نیامده است.

رهبری با بیان اینکه درحوزه صادرات، ۷۷ درصد اطلاعات گمرک برای ما ارسال نشده است، تاکید کرد: از گمرک انتظار داریم به صورت برخط، اطلاعات خود را به سامانه جامع تجارت ارسال کند.

مدیرکل دفتر حقوقی گمرک هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به تاریخچه آغاز سامانه‌ها و فناوری‌های اطلاعات از سال ۹۰ گفت: در ماده ۹ قانون گمرکی برای نخستین بار گمرک پیشنهاد کرد تا از فناوری اطلاعات در تجارت استفاده کنیم.

ابراهیم نقدی افزود: قرار شد در سال ۹۲ در مواد ۵ و ۶ در بحث پیشگیری و مبارزه با قاچاق از این سامانه‌ها استفاده کنیم و در سال ۹۴ آیین نامه اجرایی مواد ۵ و ۶ تصویب شد.

وی ادامه داد: در این آیین نامه به صراحت وظایف هر یک از دستگاه‌ها پیش‌بینی شد.در ماده ۳۶ آیین نامه اجرایی ماده ۵ و ۶ آمده است که هر کدام از دستگاه‌های ذیربط برای انجام عملیات خود دارای سامانه عملیات مستقل باشند.

نقدی با اشاره به اقدامات گمرک در راستای تبادل اطلاعات با سامانه‌ها گفت: در خصوص تبادل اطلاعات با سامانه جامع تجارت و الکترونیکی کردن فرآیندها، ابتدا گمرک پیش قدم شد.

مدیرکل دفتر حقوقی گمرک افزود: در شش ماهه امسال حدود ۶ و نیم میلیون تراکنش شامل ۴ و نیم میلیون تراکنش با سامانه همتا در حوزه ریجستری گوشی تلفن همراه داشتیم و حدود ۲ میلیون تراکنش در حوزه اظهارنامه‌های واردات، صادرات، ترانزیت و پته‌ها شامل اطلاعات کامیون‌ها و محموله‌ها و حدود ۵۰۰ هزار تراکنش با سامانه ثبت شفارش داشتیم.

او ادامه داد: در شش ماهه نخست در خصوص دریافت اطلاعات ثبت سفارش، حدود ۵۰ هزار تراکنش با سامانه بهینه یاب وزارت صمت داشتیم.

نقدی گفت: در گمرک نه تنها کوتاهی و کم کاری نشده است بلکه اقداماتی خوبی در راه‌اندازی سامانه‌ها در گمرک انجام شده است.

وی افزود: در شش ماهه امسال، ۴۲ میلیارد دلار واردات و صادرات انجام شده است و همه آنها تحت سامانه گمرک بوده است.

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 159679 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :