چهارشنبه, ۵ آبان ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۷:۴۷
دسته بندی: انتخاباتی
تاریخ انتشار: 08 خرداد 1400 - 11:01

بررسی وعده های انتخاباتی


از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!

نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار نظر‌هایی در زمینه اقتصاد داشته اند که به همراه واکنش مردم به این نظرات، در این گزارش بررسی شده است. به گزارش خبر شهر بیست و یک روز تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ مانده و این روز‌ها مردم گوش‌های خود را به وعده‌های انتخاباتی هفت نامزد تایید صلاحیت […]نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار نظر‌هایی در زمینه اقتصاد داشته اند که به همراه واکنش مردم به این نظرات، در این گزارش بررسی شده است.

به گزارش خبر شهر بیست و یک روز تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ مانده و این روز‌ها مردم گوش‌های خود را به وعده‌های انتخاباتی هفت نامزد تایید صلاحیت شده سپرده اند، تا متوجه شوند که کدام یک برای رفع بزرگترین دغدغه این روزهایشان، یعنی اقتصاد، با برنامه وارد میدان شده و کدام یک صرفا شعار می‌دهد؟

از زمان اعلام نامزد‌های نهایی انتخابات ریاست جمهوری امسال تا لحظه تهیه این خبر، کدام از این هفت نفر اظهار نظر‌های متفاوتی را پیرامون مسئله اقتصاد داشته اند که در این گزارش به بررسی نظرات اقتصادی این نامزد‌ها به ترتیب حروف الفبا پرداخته ایم.

سعید جلیلی و وعده سبد غذایی با ۱۳ قلم کالا

سعید جلیلی که به گفته خودش طی هشت سال گذشته، با ایجاد یک «دولت سایه»، تحولات کشور را سایه به سایه دنبال کرده، در بخشی از یک گفت و گوی تصویری پیرامون مسئله معیشت، با توضیح مثالی از «نظام توزیع فوق هوشمند در سبد مطلوب غذایی با ۱۳ قلم کالا»، گفت: وقتی دولت می‌خواهد در شرایط خاص، گوشت مرغ توزیع کند، می‌توان مثل کاری که دولت فعلی کرد، مردم در مکان‌های مشخصی صف بکشند و در انتظار بمانند؛ اما راه دیگر این است که دولت با استفاده از شبکه مویرگی فروشندگان خرد و همچنین سامانه‌های اطلاعاتی، به توزیع کالا‌های اساسی در شرایط خاص بپردازد.

او که در زمان ثبت نام اعلام کرده بود باید تمام نامزد‌ها برنامه‌های خود را به مردم اعلام کنند و بگویند چه برنامه‌هایی در این زمینه دارند، ادامه داد: در این صورت نه تنها کرامت مصرف‌کنندگان حفظ خواهد شد، بلکه فروشندگان خودشان در این امر از یکدیگر سبقت می‌گیرند و سعی دارند تا مشتری بیشتری جذب کنند. این کار نیاز به سخت‌افزار ندارد و با همین زیرساخت فعلی می‌توان آن را اداره کرد. دولت‌ها وقتی دچار روزمرگی شوند و رویکردشان به موضوعات انفعالی باشد، ابتکار عمل را از دست خواهند داد و معطل می‌مانند. نمونه آن اتفاقی بود که در توزیع سبد کالا و اقلام ضروری در این دولت رخ داد.

کارشناسان در مورد این وعده جلیلی عقیده دارند، او اگر می‌خواهد چنین برنامه‌ای را عملیاتی کند، ابتدا باید برنامه‌ای برای حل نواقص نظام آمار و اطلاعات کشور به مردم بدهد، زیرا تا نواقص آماری برطرف نشود، نظام توزیع کشور همچنان می‌لنگد.

حل مشکل تورم با اقتصاد مقاومتی و تعامل گسترده با کشور‌های خارجی

جلیلی همچنین پس از نخستین برنامه تبلیغاتی قانونی خود در قالب یک برنامه رادیویی، در جمع خبرنگاران گفت: اگر دولتی می‌خواهد مصالح واقعی مردم را در نظر بگیرد باید از یک برنامه جامع برای حل موضوعات اساسی در کنار یکدیگر استفاده کند. شما باید تورم را به گونه‌ای حل کنید که موجب رکود نشده و اشتغال هم ایجاد شود. باید اشتغال را به گونه‌ای ساماندهی کنید که مردم احساس کنند که معطل چند کشور خارجی نمی‌شوند. اقتصاد مقاومتی همین است.

او افزود: موضوع بعدی تعامل گسترده با کشور‌های خارجی است، وقتی می‌توانید اقتصاد خود را فعال کنید که بتوانید تبادلات اقتصادی جدی داشته باشید. برنامه اقتصادی دولت باید به قدری موثر و قدرتمند باشد که اگر دشمن از اهرم فشار اقتصادی استفاده می‌کند، آن را برای همیشه بی اثر کند نه اینکه این موضوع به صورت مقطعی حل شود. نباید اینگونه باشد که آنان برای مقطعی بگویند که اگر شما فلان کار را انجام دهید، ما هم ۱۲۰ روز فلان فشار را اعمال نخواهیم کرد که اگر این چنین شود، بعد از ۱۲۰ روز دوباره اقتصاد ما شرطی می‌شود.

اصلاحات اقتصادی در دستور کار جلیلی

جلیلی که معتقد است در تدوین برنامه اقتصادی خود در «دولت سایه» از جوانان، محققان، اساتید برجسته دانشگاه ها‏، مدیران موفق‏، صاحبان حرف و صنایع مختلف در ۳۱ استان مختلف کشور و همچنین تجربه تجارت جهانی استفاده کرده، اظهار کرد: شما باید مجموعه‌ای از مناسبات و رفتار‌ها را داشته باشید که حاصل آن اصلاح اقتصاد شما باشد. حاصل آن هم این است که علاوه بر اداره مناسب کشور بلکه جهش نیز پیدا کند. لازمه رفع مشکل اقتصادی، یک جهاد همگانی است که مسئولان باید برای آن پیشگام شوند.

سهمیه بندی تمامی حامل‌های انرژی

او همچنین معتقد است که تمام مردم کشور باید سهم برابری از انرژی را در اختیار داشته باشند. او طرح «وان» یعنی طرح سهمیه بندی تمامی حامل‌های انرژی را که هم اکنون نیز در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، راهکاری برای این مسئله می‌داند.

بر اساس این طرح، هرماه به هر فرد مقداری “وان” داده می‌شود، در واقع یارانه‌ای که دولت می‌خواهد به هر فرد دهد به شکل “وان” خواهد بود، به این صورت که یک فرد ماهانه ۵۰ وان دارد که می‌تواند آن را مصرف کند و باقیمانده این سهمیه را در بورس بفروشد.

به عقیده کارشناسان، از آنجا که این طرح فقط منحصر به بنزین نیست و همه حامل‌های انرژی را دربر می‌گیرد، اجرای آن را سخت و پیچیده می‌کند، اما کلیات آن، نشان دهنده این است که می‌تواند عدالت اجتماعی را در زمینه یارانه انرژی محقق کند.

مردم را سالی سه روز به سفر می‌فرستیم؛ زوج های جوان را پنج روز

جلیلی یک وعده دیگر هم به مردم داده؛ او گفته مطالعاتی را در مورد اجرای طرح سفر رفتن برای مردم انجام شده که اگر اجرایی شود، هر شهروند و خانواده ایرانی که سفر نرفته و امکان سفر نداشته، حداقل سالی سه روز امکان استفاده از آن را داشته باشد و هر زوجی که تازه ازدواج کرده است بتواند ۵ روز از آن استفاده کند.

حل مشکل تورم با اقتصاد مقاومتی و تعامل گسترده با کشور‌های خارجی

موضوع بعدی تعامل گسترده با کشور‌های خارجی است، وقتی می‌توانید اقتصاد خود را فعال کنید که بتوانید تبادلات اقتصادی جدی داشته باشید.

جلیلی که معتقد است در تدوین برنامه اقتصادی خود در «دولت سایه» از جوانان، محققان، اساتید برجسته دانشگاه ها‏، مدیران موفق‏، صاحبان حرف و صنایع مختلف در ۳۱ استان مختلف کشور و همچنین تجربه تجارت جهانی استفاده کرده،

سهمیه بندی تمامی حامل‌های انرژی

مردم را سالی سه روز به سفر می‌فرستیم؛ زوج های جوان را پنج روز

«سهام عدالت انرژی» و یارانه ۴۵۰ هزار تومانی، برنامه محسن رضایی

محسن رضایی میرقائد، دیگر نامزد تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز بعد از ضبط نخستین برنامه تبلیغاتی قانونی خود در یک برنامه رادیویی، در جمع خبرنگاران گفت: اولین مساله‌ای که در دولت من به آن توجه خواهد شد، ساماندهی یارانه‌های پنهان در کشور است. بنزین و گازوئیل به قیمت واقعی خودش به دهک ثروتمند و به دهک‌های ۹ گانه دیگر نیز به صورت ترجیحی فروخته می‌شود. در نتیجه این اقدام، ما چهار میلیارد دلار صرفه‌جویی خواهیم داشت و می‌توانیم به ۴۰ میلیون نفر ۱۷۸ هزار تومان یارانه بپردازیم.

ایجاد یک شغل جدید به نام خانه داری و توسعه مشاغل خانگی در دولت رضایی

تشکیل ایالت‌های اقتصادی در دولت رضایی

رضایی که در زمان ثبت نام در انتخابات، اعلام کرده بود، باید فرهنگ و اقتصاد نیز مانند شرایط دفاعی کشور اداره شود،

تولید؛ محور تمام تصمیمات در دولت ابراهیم رئیسی

خصوصی سازی ادامه دار برای بخش خصوصی واقعی

مدیریت بازار، اولویت اقتصادی امروز کشور است

او که معتقد است مدیریت نرخ ارز در یک اتاق دربسته امکان‌پذیر نیست نباید ارزپاشی صورت بگیرد، مدیریت بازار را اولویت اقتصادی امروز کشور دانست

نصف شدن هزینه‌های درمانی در دولت رئیسی

سالی یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم

استفاده از ظرفیت مسکن، فضای مجازی و دریاهای کشور برای اشتغال زایی

علیرضا زاکانی و تحول بزرگی که می‌خواهد ایجاد کند

توسعه معادن و چابهار، دستور کار دولت زاکانی

او علاوه بر نگاه به ظرفیت ایرانیان خارج از کشور، بهره برداری بیشتر از معادن کشور را امری ضروری دانست و گفت: ۲۵ سال است که در حوزه کاوش معدن کار بزرگ انجام نداده‌ایم.

تمام موانع تولید را بر می‌دارم

شفاف شدن اقتصاد مانند یک آکواریوم در دولت محسن مهرعلیزاده

وابستگی بودجه به نفت را به صفر می‌رسانم

رقابتی کردن اقتصاد با کاهش تصدی دولت

مهرعلیزاده همچنین بر لزوم کاهش سهم دولت در اقتصاد تا 25 درصد تاکید کرد

ریشه‌های اصلی تورم را از بین می‌برم

یارانه قاضی زاده هاشمی برای فعالان فرهنگی و خبرنگاران

قاضی زاده هاشمی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، وعده‌های اقتصادیِ انتخاباتی خود را با اصحاب رسانه آغاز کرد و گفت: ثبات شغلی خبرنگاران باید تأمین شود تا با قدرت حرفشان را بزنند و نگران آب و نان نباشند

باید اقتصاد رسانه را اصلاح کنیم

مبارزه دولت قاضی زاده هاشمی با قاچاق و بازار سیاه

دولت باید از نفت مالیات بگیرد نه این که مالک آن شود

وام ۵۰۰ میلیون تومانی ازدواج

او به زوج‌های جوان، وعده پرداخت ۵۰۰ میلیون تومان وام ازدواج پس از تشکیل صندوق رفاه جوانان را داده است

تورم تک رقمی کمتر از ۴ سال و اقساط ۳۰ ساله مسکن برای فقرا

همتی: برای نجات اقتصاد کشور برنامه دارم

عبدالناصر همتی دیگر نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در گفت و گویی با بیان اینکه دغدغه اصلی من موضوع اقتصاد کشور و معیشت مردم است

تعامل دولت همتی از خانه تا دنیا

یارانه‌ها را افزایش می‌دهم

گریزی کوتاه به وعده های انتخاباتی کاندیدهای ریاست جمهوری

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 174125 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.