سه شنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ /
مسابقات فوتبال لیگ برتر با حضور تماشاگران برگزار می‌شود فوت ۴ بیمار کووید۱۹ در کشور قاتل مامور پلیس به قصاص در ملأعام محکوم شد باله هزاران کوسه داخل کاسه‌های سوپ/ماجرای شبکه قاچاق کوسه در چابهار چه بود؟ از ببر بنگال باغ وحش ارم چه خبر؟ پشت پرده فعالیت تیم‌ پاسخگویی به «سوالات یارانه‌ای» چه می‌گذرد؟ افزایش خانوارهای «تک نفره» طی سال‌های اخیر/ «سنوات زناشویی» بیشتر شده است بازداشت عوامل زورگیری از یک خانم در شهرک وایین شناسایی ۲۵۵ بیمار جدید کرونا در کشور/ ۷ تن دیگر جان باختند توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد از ۲۵ اردیبهشت اعتراضات مردمی در ۸ شهر شهادت افسر پلیس در درگیری با قاچاقچیان کالا اعتراضات پراکنده در برخی شهرهای کشور/ پایان تجمع‌ها و بازگشت آرامش احتمال خود زنی شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ و واکنش دکتر زاکانی تزریق بیش از ۶۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در شبانه‌روز گذشته به آتش کشیده‌شدن پمپ بنزین در استان خوزستان صحت ندارد محموله قاچاق در رباط کریم به مقصد نرسید مرگ‌های کرونایی به کمتر از ۵ نفر رسید/ فوت ۳ بیمار و ۴۶۰ ابتلای جدید سرقت گازوئیل از شاه لوله اصلی شازند / پلیس تهران فاش کرد هشدار پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری و سودجویی در پوشش وام فرزندآوری
کد خبر: 108920
تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳
نویسنده خبر:
۰
1

پیگیری ۱۲ ساله برای ایجاد نمایشگاه دائمی در شهریار / صنوف غیرمجاز به نفع صنوف مجاز پلمب می‌شوند

رئیس اتاق اصناف شهریار با اشاره به موانع موجود در احداث شهرک صنفی در این شهرستان گفت:‌ با راه‌اندازی شهرک صنفی، حداقل ۳هزار نیروی جوان جذب بازار کار می‌شوند، که این خود تحولی عظیمی در حوزه اشتغال شهرستان است. به گزارش خبرشهر به نقل از تسنیم، اندک زمانی است که شهرستان شهریار که یکی از بزرگترین […]

رئیس اتاق اصناف شهریار با اشاره به موانع موجود در احداث شهرک صنفی در این شهرستان گفت:‌ با راه‌اندازی شهرک صنفی، حداقل ۳هزار نیروی جوان جذب بازار کار می‌شوند، که این خود تحولی عظیمی در حوزه اشتغال شهرستان است.

به گزارش خبرشهر به نقل از تسنیم، اندک زمانی است که شهرستان شهریار که یکی از بزرگترین مناطق استان تهران و همچنین یکی از پرجمعیت ترین و وسیع‌ترین شهرستان‌های کشور است، با مشکلاتی در زمینه برپایی نمایشگاه دائمی، بهبود وضعیت اشتغال و رشد صنایع و اصناف روبرو شده است.

وجود خستگی و رُخوت میان اصناف مختلف به جهت پایین بودن درآمدها و افزایش هزینه‌ها صدای هر تولیدکننده‌ای را درآورده است، که اگر امروز از سوی نهادهای متولی توجهی به این مجموعه‌های نگه‌دارنده اشتغال نشود نه تنها رشدی در اشتغال نخواهیم دید، بلکه امکان دارد بیش از پیش با مشکل بیکاری جوانان این شهرستان با بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت روبرو شویم که رفع و رجوع آن هزینه‌های گزافی را در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به همراه خواهد داشت.

در همین زمینه بر آن شدیم که گفت‌وگویی با محسن فروزنده‌بخش رئیس اتاق اصناف شهرستان شهریار داشته باشیم تا در کنار بیان دغدغه‌ها، پیگیری‌ها و اقدامات این مجموعه را نیز جویا شویم.

۱۲ سال است پیگیر ایجاد نمایشگاه دائمی در شهریار هستیم

با توجه به وسعت شهرستان شهریار و وجود واحدهای متعدد کارگاهی و صنفی، چرا تاکنون نمایشگاه دائمی در آن تشکیل نشده است؟

رئیس اتاق اصناف شهرستان شهریار: ‌این موضوع نه تنها دغدغه مردم و کارگاه‌داران و صنوف مختلف شهرستان است، بلکه یکی از خواسته‌های به حق اتاق اصناف از مجموعه شهرستان نیز بوده؛ اما متأسفانه تا به امروز نتوانستیم مجموعه شهری و شهرستانی را برای این مهّم مجاب کنیم.

در حدود ۱۲ سال پیش با پیگیری‌هایی که انجام شد، مجوز احداث و همچنین زمین مورد نیاز برای این امر از شورای آن دوره در محدوده بیمارستان تأمین اجتماعی شهرستان دریافت شد، که با تغییر در چینش شورا در دور بعد این مصوبه برگردانده و مانع از این اقدام شدند.

در آن زمان حتی مبلغی حدود ۵۰ میلیون تومان نیز برای کارهای اولیه آن لحاظ شده بود؛ اما عدم دوراندیشی برخی افراد سبب شد که امروز مجبور شویم برای برگزاری هر دوره نمایشگاه موقت بیش از ۳۰۰میلیون تومان هزینه صرف کرده و بعد از مدّتی آن را برهم بزنیم، که این نه تنها خوشایند مسئولان نیست؛ بلکه بار گزافی نیز بر دوش صنوف می‌اندازد.

این در حالی است که با ایجاد نمایشگاه دائمی در شهریار برای صنوف می‌توان در کنار فراهم کردن اشتغال، رشد قابل‌توجهی را در حوزه واحدهای تولیدی شهرستان همچون تولید ظروف پلاستیکی و تولید قطعات خودرویی که در سطح کشور شناخته شده‌اند، شاهد بود و به خوبی این شهرستان را از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و صنعتی معرفی کرد.

صنایع شهریار نیازمند حمایت دولت است

عمده‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان شهریار که مانع از بهبود وضعیت آن‌ها می‌شود، چیست؟

رئیس اتاق اصناف شهرستان شهریار: همان‌طور که عنوان شد شهریار به خاطر وجود وسعت، نزدیکی به پایتخت و همچنین وجود نیروی انسانی دارای کارگاه‌های متعددی است که میزان بالایی اشتغال ایجاد کرده است؛ اما متأسفانه بسیاری از این واحدها امروز با مشکل نقدینگی روبرو هستند، و در برخی موارد این مشکل به حدی می‌رسد که نمی‌توانند هزینه‌های برق، گاز و … خود را پرداخت کنند، که در این میان ورود دولت در حوزه حمایتی می‌تواند کمک قابل توجهی به بهبود وضعیت این واحدها داشته باشند.

البته موضوعی که در این میان باید به آن توجه کرد، نوع بازپرداخت وام‌هایی است که برخی از واحدها مشمول آن می‌شوند، بدین صورت که این واحدها در بسیاری از موارد با مشکل بازپرداخت بدهی‌های خود روبه‌رو هستند، که اگر دولت با در اختیار گذاشتن وام‌های کم بهره مشکلات واحدها را رفع نکند شاهد این خواهیم بود که برخی کارگاه‌ها که مجموعه خود را به دندان می‌کشند، یا زیر بار بازپرداخت وام‌های ۱۸درصدی و بالاتر کمرشان شکسته می‌شود، و یا باید از جوانب و کیفیت کار بزنند که این نیز خود نوعی ضرر درازمدّت را به دنبال دارد.

بنابراین اگر مشکل نقدینگی مجموعه‌های صنفی و صنعتی رفع شود، نه تنها دیگر شاهد تعدیل نیرو نخواهیم بود؛ بلکه بر بازدهی این واحدها و افزایش میزان اشتغال در شهرستان افزوده می‌شود.

صنوف غیرمجاز به نفع صنوف مجاز پلمب می‌شوند

مجموعه اتاق اصناف شهرستان شهریار به عنوان یکی از مجموعه‌های مرتبط با این واحدها و صنوف شهرستان تاکنون چه اقداماتی را در حمایت از واحدهای تولیدی انجام داده است؟‌

رئیس اتاق اصناف شهرستان شهریار: در کنار برنامه‌هایی که جزء وظایف اصلی ما در مجموعه اصناف شهرستان است تلاش کردیم که تمام صنوف شهرستان را مدیریت کرده، و از هرگونه اقدام بدون مجوز توسط اصناف در شهرستان جلوگیری کنیم، در این راستا واحد بازرسی ما به همراه دیگر واحدهای مرتبط در شهرستان به صورت روزانه بازرسی‌هایی را از واحدهای مختلف انجام می‌دهند، و با جلوگیری از تحرک صنوف غیرمجاز، از فعالیت واحدهای مجاز حمایت می‌کنیم.

همچنین در بسیاری از اوقات نیز به فراخور مناسبت‌هایی که وجود دارد، برنامه‌های ویژه‌ای را برای تعامل هر چه بیشتر صنوف با یکدیگر برگزار می‌کنیم که همیشه با حضور چشمگیر صنوف نیز روبرو است.

اشتغال ۳هزار نیروی جوان شهریاری در گِرو راه‌اندازی شهرک صنفی است

در زمینه صنوف مزاحم داخل شهر و همچنین فراهم کردن مجتمع‌های صنفی تاکنون چه اقدامی از سوی اتاق اصناف شهرستان شهریار صورت گرفته است؟

رئیس اتاق اصناف شهرستان شهریار: ۷ سال گذشته با همراهی صنوف مختلف شهرستان شهریار زمینی برای ایجاد شهرک صنفی در شهریار خریداری شد، که متأسفانه تاکنون بنا به دلایلی نامعلوم نتوانستیم کلنگ آغاز این پروژه را بر زمین بکوبیم .

این پروژه با وسعت ۲۴ هکتار می‌تواند بسیاری از مشکلات صنفی شهرستان را مرتفع کند؛ اما به دلیل بی‌توجهی‌ مجموعه شهرستان به مصوبه هیئت وزیران، نه تنها امروز کمکی به مجموعه اصناف در شکل‌گیری شهرک صنفی نشده است؛ بلکه حتی با مشکل هزینه‌های سالن و مجموعه‌هایی که اجاره کرده‌اند، نیز روبه‌رو هستند، که این مجموعه اگر راه‌اندازی شود حداقل ۳هزار نیرو جذب خواهد کرد، که این خود تحول عظیمی در حوزه اشتغال شهرستان ایجاد می‌کند.

حمایت از صنوف گامی مهّم در جهت تحقق اقتصادمقاومتی است

راه‌اندازی شهرک صنفی سال‌هاست که در پیچ و خم یک مصوبه باقی مانده است، به نظر شما چه مشکلات پیش‌روی احداث این شهرک وجود دارد؟

رئیس اتاق اصناف شهرستان شهریار: یکی از مهّم‌ترین مشکلات در این زمینه بحث تغییر کاربری است که در این رابطه شهرداری شاهدشهر لازم است ورود جدی پیدا کند، که البته اگر شهرداری در این زمینه اقدامات خوبی را صورت دهد نه تنها در حوزه اشتغال منطقه، بلکه در حوزه درآمدهای پایدار نیز شاهد رشد و ارزش افزوده بیشتری خواهیم بود، و حتی تأثیر بسزایی نیز در زمینه ارتقاء خدمات در منطقه ایجاد خواهد شد.

عمده‌ترین نیاز واحدهای تولیدی در شهرستان شهریار چیست؟

رئیس اتاق اصناف شهرستان شهریار: در بسیاری از کارگاه‌ها و صنوف مرتبط با اتاق اصناف، بیش از ۵۰ کارگر مشغول به کار هستند؛ اما چون واحد صنعتی نیستند، نمی‌توانند به میزان واحدهای صنعتی از تسهیلات بهره‌مند شوند که لازم است متولیان امر در این زمینه تصمیم‌گیری‌هایی را در بخش کلان داشته باشند تا این واحدها بتوانند هم در حوزه اقتصاد و هم در حوزه اشتغال یاری‌گر مجموعه اقتصادی کشور باشند و به حیات خود ادامه دهند.

چرا که همواره بر این باوریم که توجه به تک‌تک صنوف با هر میزان ظرفیتی می‌تواند حرکت و قدم بسیار بلندی به سمت تحقق هر چه بیشتر اقتصادمقاومتی باشد.

 

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 108920 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید