جمعه, ۲ مهر ۱۴۰۰ / ۰۰:۴۹:۱۸
دسته بندی: بین الملل
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1397 - 11:58

پوتین: برجام باید حفظ شود

پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بر لزوم حفظ توافقنامه هسته ای با ایران تاکید کرد.به گزارش خبرشهر، به نقل از رویترز؛ ­ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بر لزوم حفظ توافقنامه هسته ای با ایران تاکید کرد و گفت این توافقنامه باید حفظ شود. پوتین در این دیدار تصریح کرد ما با صدر اعظم آلمان اوضاع خاورمیانه (غرب آسیا) از جمله بحران سوریه و توافقنامه هسته ای با ایران را که در شورای امنیت نیز تصویب شده است، بررسی خواهیم کرد.

وی درباره سوریه نیز افزود ما به کمک های انسان دوستانه خود در سوریه ادامه خواهیم داد و باید هر کاری را برای بازگشت آوارگان به سوریه صورت دهیم. وی که پیش از گفتگو با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در بیرون از برلین سخن می گفت افزود سوریه برای بازسازی نیاز به کمک دارد و نیز باید اطمینان داده شود آوارگانی که از این کشور گریخته اند بتوانند به صورتی ایمن به خانه های خود باز گردند.
ولادیمیر پوتین تصریح کرد ما برای برگزاری این دیدار کاری آمادگی داریم تا بتوانیم در ارتباط با مشکلاتی که در مناسبات میان آلمان و روسیه وجود دارند در کنار مسائل کنونی بین المللی با هم گفت و گو کنیم. تاکید می کنم که روسیه، اهمیت بسزایی برای توسعه بیشتر مزیت های متقابل و همکاری با آلمان حتی در حوزه های سیاسی قائل است.

رئیس جمهور روسیه افزود ما چشم اندازی را برای مناسبات تجاری و اقتصادی با آلمان ترسیم کرده ایم؛ ضمن آنکه آلمان، چهارمین شریک تجاری کشور ما نیز محسوب می شود. در این حوزه، سال گذشته، حجم مبادلات تجاری ما با بیست و دو درصد رشد به پنجاه و پنج میلیارد دلار افزایش یافت و در سال جاری میلادی نیز میزان رشد مبادلات ما به بیست و پنج درصد رسیده است. این در حالی است که حجم سرمایه گذاری آلمان در روسیه به هیجده میلیارد دلار رسیده است و هم اکنون پنج هزار نمایندگی شرکتهای آلمانی در روسیه با درآمدزایی بالغ بر پنجاه میلیار دلار و اشتغالزایی دویست و هفتاد هزار شاغل در روسیه مشغول به فعالیتند. در مقابل در جمهوری فدرال آلمان، حدود یکهزار و پانصد فعال اقتصادی روس مشغول به کارند که در حوزه های مختلف اقتصاد آلمان به میزان هشت میلیاد دلار سرمایه گذاری کرده اند. یکی از مسائل مهم برای آلمان، مساله اقتصاد انرژی و تحویل انرژی به آلمان است. پارسال ما به میزان پنجاه میلیارد مترمکعب گاز به آلمان تحویل دادیم و مصرف گاز استخراج شده در روسیه، سال به سال رو به افزایش است و تقاضا برای گاز ما ظرف پنج سال گذشته به میزان سیزده درصد رشد داشته است. آلمان نه تنها بازار بزرگی برای (گاز) روسیه محسوب می شود بلکه یک کشور ترانزیتی بزرگ (برای انتقال گاز روسیه به اروپا) نیز به حساب می آید.

وی گفت سال گذشته ما وارد پنجاهمین سال تحویل گاز خود به اروپا شدیم و در طول سالها روسیه همواره یک تحویل دهنده پایدار انرژی به اروپا به شمار رفته است و مشترک با شریک آلمانی امان ما روی پروژه جدید تحویل گاز طبیعی از طریق احداث خط لوله «نورد استریم ۲» کار می کنیم و ما به دنبال اجرای یک نظام حمل و نقل انرژی به اروپا هستیم تا به این وسیله بتوانیم ریسک های ترانزیتی تحویل گاز به اروپا را به حداقل برسانیم و از این گذشته به این شکل بتوانیم جوابگوی تامین پایدار مصرف رو به رشد انرژی در اروپا نیز باشیم.
رئیس جمهور روسیه در ادامه خاطر نشان کرد خط لوله «نورد استریم ۲» یک پروژه به طور کامل اقتصادی است و بنابراین با احداث و بهره برداری از این خط لوله همان طور که صدراعظم آلمان دقیقا اشاره کرد، مساله انتقال ترانزیتی گاز روسیه از طریق اوکراین منتفی نمی شود. در ارتباط با این مساله اصلی تاکید می کنم که انتقال گاز ما از طریق اوکراین، یک مسیر ترازیتی سنتی بوده است که متناسب با تقاضا و درخواستهای اقتصادی همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.
پوتین افزود چشم اندازهای خوب دیگری نیز برای توسعه همکاری ها در سایر حوزها وجود دارند که از جمله می توان به همکاری های صنعتی، بومی سازی فناوری های پیشرفته (های تِک) و همین طور همکاری های انسانی و فرهنگی اشاره کرد که تاکنون نشستها و برنامه های فرهنگی بسیاری در قالب مشارکتهای بخشی و منطقه ای میان دو کشور برگزار شده است.
رئیس جمهور روسیه افزود: در مورد آنچه که به دستورکارهای بین المللی نیز مربوط می شود طبیعی است که به نفع همگان است که
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بعد از به حضور پذیرفتن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کاخ مزبرگ ایالت براندنبورگ آلمان با شرکت در یک کنفرانس خبری مشترک با حضور رئیس جمهور روسیه پیش از دیدار رسمی اظهار داشت امروز فرصتی بوجود آمد تا ما مذاکراتی را که در سوچی داشتیم، پیگیری کنیم و در واقع ما همان مذاکرات را ادامه دادیم. مرکل افزود معتقدم که با توجه به این واقعیت که مناقشات بسیار جدی در جهان وجود دارد باید بر یافتن راه حل این مناقشات تاکید کنیم و ما در این باره، مسئولیت داریم. نخستین موضوع مذاکراتی امروز ما مربوط به مساله اوکراین است که مدت مدیدی است برای آن مذاکره می کنیم. در ارتباط با اوکراین می خواهیم درباره مساله ترانزیت گاز اوکراین نیز با هم صحبت کنیم و از نظر من حتی با وجود احداث خط لوله گازی «نورد استریم دو» نیز اوکراین باید در مساله ترانزیت گاز به اروپا ایفای نقش کند و من خوشحالم که مذاکرات مقدماتی میان اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین در این باره در جریان است. موضوع مهم دیگری که امروز می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، مساله سوریه است. اول از همه باید برای شهر ادلب که در اوضاع فاجعه بار انسانی بسر می برد، کاری کنیم. طبیعی است که هنوز هیچ نظم صلح آمیزی در این منطقه بوجود نیامده است. از این رو آلمان به عنوان یکی از اعضای به اصطلاح «گروه کوچک» این دیدگاه را دارد که یک فرآیند سیاسی در سوریه در پیش گرفته شود؛ موضوعی که در مذاکرات سوچی نیز به آن پرداختیم و ما از تلاش های دی میستورا، نماینده سازمان ملل در این ارتباط حمایت می کنیم.

صدراعظم آلمان نیز گفت موضوع دیگر، مساله ایران است. آلمان از «برنامه جامع اقدام مشترک» حمایت می کند. مرکل در سخنانی مزورانه افزود: اما همزمان نگرانی هایی نیز درباره فعالیت های مختلف ایران از جمله در یمن و نیز “برنامه موشک های بالستیک” این کشور و همین طور (نقش ایران) در اوضاع سوریه دارد و ما در این موارد به مذاکراتی که با لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در آغاز مذاکرات مان از جمله در سوچی انجام دادیم، رجوع می کنیم.
مرکل خاطر نشان کرد امروز ما درباره مسائل حقوق بشر و نیز مناسبات دوجانبه هم با هم گفت و گو خواهیم کرد و ما موضوعاتی داریم که به مشارکتهای بخشی و منطقه ای با روسیه مربوط می شوند و ظرفیتهای خوبی ایجاد می کنند. قرار است در اکتبر آینده در گفت و گو های موسوم به سن پترزبورگ شرکت کنیم.

منبع: صدا و سیما

مطالب مرتبط:

کنایه جالب پوتین به رفتار دونالد ترامپ بر سر برجام

«پوتین به ترامپ گفت که تحریم‌‌های ایران زیانبار است»

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 129146 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.