پنجشنبه, ۱ مهر ۱۴۰۰ / ۰۵:۵۱:۲۱
دسته بندی: استانها
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1395 - 10:17

پاسخ دادن به مطالبات انباشته شده زمان بر است/ انقلاب اسلامی پدیده تاثیرگذار قرن است

محسن حاجی میرزایی دبیر هیئت دولت به مناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور در شهرستان شهریار و شرکت در همایش دولت اعتدال، امید انقلاب گفت: انقلاب اسلامی پدیده تاثیرگذار قرن است / پاسخ دادن به مطالبات انباشته شده زمان بر است / حرکت دولت را در کاستن از وابستگی به نفت قابل توجه […]محسن حاجی میرزایی دبیر هیئت دولت به مناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور در شهرستان شهریار و شرکت در همایش دولت اعتدال، امید انقلاب گفت: انقلاب اسلامی پدیده تاثیرگذار قرن است / پاسخ دادن به مطالبات انباشته شده زمان بر است / حرکت دولت را در کاستن از وابستگی به نفت قابل توجه دانست

به گزارش خبرشهر، همایش دولت اعتدال، امید انقلاب با حضور و سخنرانی محسن حاجی میرزایی دبیر هیئت دولت در سالن همایش اردوگاه شهید منتظری شهریار برگزار شد.

** عظمتی که در دهه فجر خلق شد تجلی آیات الهی بود
بنا بر این گزارش حاجی میرزایی دبیر هیئت دولت در سخنانی در این همایش با اشاره به ایام الله دهه فجر گفت: ایام الله روزهایی است که درک از تجلی پروردگار و هستی، آشکارتر می شود و عینیت بیشتری پیدا می کند و عظمتی که در این ایام خلق شد تجلی آیات الهی بود چرا که وقتی ملتی از درون متحول می شود، عزت از دست رفته اش را دنبال می کند و به دنبل ترمیم شخصیت مخدوش شده است و وقتی که ملتی از درون آگاه می شود اراده پروردگار بر نصر و پیروزی آنان است. رسالتی که حضرت امام (ره) انجام داد؛ بیدار کردن نفوس و درون های خفته بود که با بیدار شدن آنها همه اتفاقات شکل گرفت.

** انقلاب اسلامی پدیده تاثیرگذار قرن است
حاجی میرزایی با ذکر این نکته که انقلاب اسلامی پدیده تاثیرگذار قرن است که با گذشت قریب به ۴۰ سال بر تارک ایران، منطقه و جهان می درخشد؛ افزود: امروز ایران کشوری است که نمی شود اراده ای را بر آن تحمیل کرد. ایران کشوری است که نمی توان آن را ندید.
دبیر هیئت دولت با تاکید بر شعار استقلال، آزادی جمهوری اسلامی اظهار داشت: در این انقلاب، شعارهای مهمی مطرح شد اما یکی از شعارهایی که مطرح شد خیلی محوری و مهم است و آن شعار معروف استقلال آزادی و جمهوری اسلامی است؛ امروز باید به این نکته بیاندیشیم که این انقلاب در مسیر استقلال این ملت چه دستاوردی داشته است و دولت تدبیر و امید در مسیر استقلال چه دستاورد قابل ذکری داشته است؟

** جامعه ما یکی از بی نظیرترین جوامعی است که در عرصه استقلال از جایگاه ویژه ای برخوردار است
وی با ذکر این جمله که جامعه ما یکی از بی نظیرترین جوامعی است که در عرصه استقلال از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ گفت: یکی از وجوه استقلال، استقلال اقتصادی است و کشور ما چقدر می تواند در حوزه اقتصاد بر روی پای خود بایستد؟
محسن حاجی میرزایی با تشریح رویکردهای مختلف استقلال اقتصادی یکی از این رویکردها را رویکرد خودکفایی دانست و گفت: در این رویکرد تعریفی که از استقلال اقتصادی می کردند عدم وابستگی به دیگران بود که امروز این رویکرد، رویکرد منسوخی است و در بسیاری از موارد تولید همه چیز ناشدنی است چرا که در بسیاری از موارد پرداختن به تولید در برابر تولید دیگران به دلیل کیفیت بالاتر و هزینه کمتر توجیه پذیر نیست البته این موضوع دربار محصولات استراتژیک مطرح نیست و ما امروز به لحاظ استقلال و خودکفایی محصولات استراتژیک در جایگاه خوبی قرار داریم. تولید محصول گندم ما از ۴ و نیم میلیون تن امروز به ۱۱ و نیم میلیون تن دست پیدا کرده این و محصولات کشاورزی ما از ۰۷ میلیون تن به ۱۱۸ میلیون تن افزایش پیدا کرده است و این یعنی افزایش ۲۱ میلیون تن محصولات کشاورزی است.

** حرکت دولت را در کاستن از وابستگی به نفت قابل توجه دانست
دبیر هیئت دولت که در همایش دولت اعتدال، امید انقلاب در شهریار سخن می گفت با تشریح رویکرد دوم به مقوله استقلال اقتصادی اظهار داشت: رویکرد دومی که درباره استقلال اقتصادی مطرح است رویکرد خوداتکایی است و در یک بیان ساده تعریف این رویکرد، سازگار بودن دخل و خرج یک کشور است و کشوری دارای خودکفایی است که تراز مثبت داشته باشند و این یعنی وابستگی دیگران به آن کشور بیشتر از وابستگی آن کشور به دیگران است و در چنین حالتی این کشور می تواند بر روی پای خود بایستد
حاجی میرزایی حرکت دولت را در کاستن از وابستگی به نفت قابل توجه دانست و افزود: در ایران همواره نفت تراز اقتصادی و تجاری را مثبت نگه می داشت. ما در طول ۳۷ سال گذشته به غیر از این دوسال گذشته، همواره از محل پول نفت نیازهای خود را برطرف کرده ایم و به همین دلیل در مخاطره بودیم. در طول تاریخ انقلاب اسلامی در هیچ سالی تراز تجاری ما مثبت نبوده است و امروز به تراز تجاری مثبت دست یافته ایم و این یعنی حل و فصل نیازها با تکیه بر توانمندی ها و بازو و اندیشه نیروی انسانی و کارآفرینان انجام شده است. این دولت تلاش کرده است که به تدریج اتکای خود را به نفت کاهش دهد در حالی که در سال ۹۲، ۴۷ درصد از بودجه ما به نفت وابسته بود در سال ۹۵ این رقم به ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

** پاسخ دادن به مطالبات انباشته شده زمان بر است
وی با اشاره به سال اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی که امسال در آن قرار داریم یعنی این که اگر کشوری  تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار می گیرد دچار آسیب نشود و در این موضوع میزان آسیب پذیری کشورها در این شرایط به یک میزان نیست.
دبیر هیئت دولت با اشاره به کاهش قیمت نفت در سال های اخیر و تاثیر آن بر اقتصادهای نفتی منطقه و جهان گفت: قیمت نفت در این دولت به یک چهارم قیمت خود کاهش پیدا کرد و تمام اقتصادهای نفتی پیرامون ما حتی روسیه در اثر کاهش قیمت نفت دچار آسیب جدی شدند و افزایش تورم، کاهش ارزش پول ملی و بسیاری مسایل اقتصادی را تجربه کردند و تنها کشوری که در منطقه کمترین تنش را پیدا کرد و باثبات به راه خود ادامه داد جمهوری اسلامی ایران بود و این موضوع بدون تدبیر شدنی نیست.
وی یکی دیگر از مولفه های رویکرد دوم را توجه به علم و دانش و محصولات دانش بنیان ارزیابی کرد و ادامه داد: ما در طی این چند سال اخیر به لحاظ صادرات محصولات دانش بنیان  ۱۲۰ میلیون دلار صادرات محصولات دانش بنیان داشتیم.
حاجی میرزایی افزود: ما هنوز اعتقاد نداریم که شرایط جامعه برای مردم شرایط آرمانی است. ما هنوز به لحاظ اشتغال و بیکاری مشکل جدی داریم علی رغم ایجاد ۷۰۰ هزار شغل و ایجاد اشتغال هنوز به متقاضیان شغل افزوده می شود و پاسخ دادن به مطالبات انباشته شده زمان می برد.

** مطالبات اجتماعی خیلی گسترده است
دبیر هیئت دولت با ذکر این نکته که مطالبات اجتماعی ما خیلی گسترده است؛ گفت: این دولت تلاش کرده است که به آرمان های مردم وفادار بماند هرچند ایجاد رضایت کوتاه مدت راحت است اما در نهایت به ضرر مردم است و دولت تلاش می کند پایه های محکمی بسازد که بتوان بر روی آن بنای مستحکم اقتصاد را ساخت.
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ما در همه عرصه ها و براساس شعارهای خود با تلاش های دولتمردان به پیش می رود و این پیشرفت با فراز و نشیب های همراه است. در سال های پس از انقلاب در حل مشکل اقتصادی توفیق کمتری داشتیم که امیدواریم دولت بتواند در عرصه های سازندگی و تولید هم افتخاری دیگر بر تارک انقلاب اسلامی بنشاند.
محسن حاجی میرزایی در پایان سخنان خود گفت: چند سال است که جهت گیری شعارهای سال که مقام معظم رهبری اعلام می کنند اقتصادی است و با اطمینان می گویم که دولت در شناخت این ضرورت ها و فهم این نیازها و درک شرایط درست تشخیص داده است و درست قدم برمی دارد.

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 103122 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :