جمعه, ۸ مرداد ۱۴۰۰ / ۲۳:۲۶:۵۱
تاریخ انتشار: 10 شهریور 1395 - 13:40

وقف پدیده ای اجتماعی است که ریشه در فطرت و نهاد آدمی دارد

خبر شهر به گزارش روابط عمومی اداره اوقاف و امور خیریه شهریار ، ابوالفضل حسین آبادی رئیس اداره اوقاف شهریار وقف پدیده ای اجتماعی است که ریشه در فطرت و نهاد آدمی دارد. در تمامی ادیان مسئله فرهنگ وقف و نوعدوسیتی وجود داشته ، بطوریکه امروزه در کشورهای توسعه یافته و صنعتی، موسسات تولیدی ، […]خبر شهر به گزارش روابط عمومی اداره اوقاف و امور خیریه شهریار ، ابوالفضل حسین آبادی رئیس اداره اوقاف شهریار وقف پدیده ای اجتماعی است که ریشه در فطرت و نهاد آدمی دارد. در تمامی ادیان مسئله فرهنگ وقف و نوعدوسیتی وجود داشته ، بطوریکه امروزه در کشورهای توسعه یافته و صنعتی، موسسات تولیدی ، پژوهشی، علمی و فرهنگی در قالب NGO مشاهده می شوند که نقش بسزائی در توسعه علمی و اقتصادی و فرهنگی این کشورها دارند.

البته، تعاون تکامل و نوعدوستی گرچه ریشه در سرنوشت و فطرت آدمی دارند اما، قرهنگ و سنت حسنه نبوی وقف، در پرتو تابش آیین بخش اسلام، همه سو نگر و پویا ارائه شده است، بطوریکه با بهره گیری از  این خصلت پاک بشری و عقیده به ذات لایزال الهی و ترسیم دورنمای واقعی پاداشهای اخروی، این حصن اصیل را رشد و جهت داده است .

بی تردید وقف به دلیل ساختار ویژه و شالوده و شاکله نظام مند حقوقی و اقتصادی چون عدم زوال و باقی ماندن عین و توانایی در سرمایه گذاری از موقعیت ممتازی برخوردار است به گونه ای که امروزه یکی از راه کارهای مناسب در جلب مشارکت های مردمی در رفع مشکلات اجتماعی و کاهش تضاد طبقاتی، توجه به سنت حسنه و نبوی وقف می باشد.

وقف، به عنوان زیربنای فکری پیدایش شیوه های نوین تأمین اجتماعی و افزایش رفاه و توزیع عادلانه درآمد سرانه و ثروت در جامعه، یکی از مصادیق اهتمام به امور مسلمین شناخته می شود و ابزاری مناسب برای روابط میان ملت ها و فرهنگ ها به شکل کنونی نبوده و یا حکومت ها مانع حضور و همبستگی مردم بوده اند، وقف به عنوان یکی از ابزار مهم مردم در احیای ارزشهای مهنوی و خدمت به جامعه بوده است. تأکید واقفان به مصرف موقوفه در مراسم مذهبی، همچون روضه خوانی به شیوه سنتی، تعزیه و احداث مراکز فرهنگی و مذهبی از مصادیق این ادعاست.

در دنیای امروز هم این سنت حسنه نبوی، می تواند دولت و ملت را در ارائه خدمات مطلوب و رفع نیازهای روز جامعه در ابعاد فرهنگی، آموزشی، درمانی و خدماتی و جلوگیری از پدیده های سوء اقتصادی همانند بیکاری تورم و تضاد طبقاتی و توزیع نا عادلانه درآمد و ایجاد زمینه های سرمایه گذاری و اشتغال مولد یاری نماید.

سازمان اوقاف و امور خیریه در جهت شناساندن و آگاه نمودن مردم انساندوست نسبت به آثاز و برکات وقف و به منظور تمرکز فعالیت های تبلیغی این سنت نبوی و تشویق هرچه بیشتر مردم برای همیاری و انجام کارهای خیر و تحریک حس نوعدوستی و عواطف انسانی، هفته آخر ماه صفر را به نام (هفته وقف) نامیده و هریک از ایام این هفته را با عنایت به تنوع نیات واقفین به موضوع خاصی اختصاص داده است.ابوالفضل حسین آبادی – رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهریار

رئیس اوقاف

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 95734 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :