شنبه, ۱۱ تیر ۱۴۰۱ /
گزارش اولیه زلزله ۶.۱ ریشتری هرمزگان؛ کوه ریزش کرد | خسارت به منازل مردم | تا راس الخمیه امارات زلزله احساس شد دستگیری عامل اسیدپاشی در کیانمهر کرج کودک ۶ ساله قمی قربانی تازه حمله سگ‌های ولگرد آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سرقت از بانک ملی/اقلام کشف شده شناسنامه‌دار شد اهدای ۱۰۰ مجموعه جهیزیه به نوعروسان نیازمند توسط مرکز نیکوکاری امام رضا (ع) شناسایی ۷۰ متخلف کنکور در جلسه امتحان! تصادف در مسیر کنارک به نیکشهر ۱۰کشته برجا گذاشت آغاز پیش ثبت نام اربعین حسینی از فردا دختر ۱۷ساله قهر کرد و به خانه مادربزگش رفت؛ پدرش قلب او را با تفنگ نشانه رفت ۲۷۰۰۰ داوطلب رقابت خود را آغاز کردند/۷۰ درصد داوطلبان کنکور در اردبیل زن هستند درگذشت کامبیز تشیعی در سکوت خبری حمله مرگبار سگ های ولگرد به کودک ۴ ساله تکرار روز صفر کرونایی برای بار دیگر در ایران تمرکز شهرداری اندیشه بر رفع نواقص شهری و ایمن سازی معابر و انتقال تیرهای برق مزاحم آغاز ثبت‌نام کتاب درسی کلاس اولی‌ها ساعت ۱۲ امشب آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری ۱۴۰۱ ایمن‌سازی مدارس پرخطر تهران در دستورکار | ایراد آتش‌نشانی به ۹۲۴ مدرسه استان تهران قتل دردناک یک جوان ۲۱ ساله در قم / قاتل متواری شد / عکس قاتل کشف ۱۶۰۰ کیلو تریاک در بار ماهی در هرمزگان کشف ‌۴۰۰ هزار لیتر‌ سوخت قاچاق در ‌بندرعباس/ محموله در ۲۰ کانتینر “‌روغن پایه” جاساز شده ‌بود
کد خبر: 138603
تاریخ: ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۸
نویسنده خبر:
۰
1

هشدار سازمان ثبت احوال به دارندگان کارت‌های ملی بدون اعتبار

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: افرادی که کارت ملی قدیمی‌شان تا پایان سال ۹۶ اعتبار دارد و نسبت به ثبت نام کارت ملی هوشمند خود اقدام کرده و کارت خود را دریافت نکرده‌اند، طی هفته جاری مهلت دارند اقدام کنند و پس از این کارت ملی قدیم آنها باطل می‌شود.

هلدینگ رسانه ای خبر شهر
به گزارش خبرشهر،  سیف‌الله ابوترابی در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران با اشاره به یکصدمین سالگشت پایه‌گذاری ثبت‌احوال کشور اظهار کرد: در سال ۱۲۹۵ اولین سازمان ثبت‌احوال در کشور به تصویب رسید و در سال ۱۲۹۷ نخستین شناسنامه به نام فاطمه ایرانی در کشور صادر شد.
وی تصریح کرد: در سال‌ ۱۳۰۷ نیز اداره کل ثبت احوال در کشور شکل گرفت و در سال ۱۳۱۴ نیز اداره آمار به سازمان ثبت احوال اضافه شد و در واقع بحث سرشماری نفوس به سازمان ثبت احوال واگذار شد و تا سال ۱۳۳۷ این روند ادامه داشت تا اینکه این اداره از سازمان ثبت احوال منفک شد.
ابوترابی افزود: در سال ۱۳۷۶ نخستین صدور کارت ملی توسط سازمان ثبت احوال انجام گرفت که پس از آن نیز صدور کارت ملی هوشمند در دستور کار سازمان ثبت احوال قرار گرفته و در این زمینه ما توانسته‌ایم با همکاری دفاتر پیشخوان و ادارات پست قدم‌های مهمی در این حوزه برداریم.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: تا به امروز ۴۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام به ثبت نام و تکمیل آن کرده‌اند که تا به امروز ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار کارت صادر شده و در واقع ۴۴ میلیون کارت به استان‌های مختلف ارسال شده است.
وی ادامه داد: در آخرین مصوبه‌ای که تصویب شده کسانی که کارت ملی قدیمی آنها قبل از سال ۹۶ بوده و نسبت به اخذ دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کرده‌اند اما هنوز کارت خود را از دفاتر اداره پست دریافت نکرده‌اند از هفته آینده کارت ملی قدیمی آنها باطل شده است و در واقع سریال کارت ملی قدیمی آنها باطل می‌شود و به همین جهت از همه این افراد درخواست می‌شود طی هفته جاری نسبت به اخذ کارت ملی هوشمند خود اقدام کنند.
ابوترابی افزود: در حال حاضر بیش از ۱۹۰ دستگاه و سازمان با سازمان ثبت احوال در حال ارتباط و همکاری هستند و این همکاری‌ها و در آینده افزایش پیدا می‌کند.
وی تصریح کرد: بنابراین افرادی که اعتبار کارت ملی قدیمی آنها تا پایان سال ۹۶ بوده است و نسبت به اخذ کارت جدید هوشمند اقدام کرده‌اند باید طی هفته جاری نسبت به اخذ کارت ملی هوشمند خود به دفاتر پیشخوان و اداره پست اقدام کنند و در غیر این صورت هفته آینده کارت آنها باطل خواهد شد و این موضوع اجرایی می‌شود.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: کسانی هم که در سال ۹۷، نسبت به درخواست کارت ملی هوشمند اقدام و در سامانه ثبت احوال مشخصات خود را ثبت کرده‌اند ولی هنوز کارت آنها صادر نشده است نگران نباشند چرا که تدابیری نیز برای این افراد پیش‌بینی شده تا زمان صدور کارت ملی هوشمند مشکلی را در دستگاه‌ها و سازمان‌ها نداشته باشند و در واقع بتوانند خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند.
ابوترابی با تاکید بر اینکه تمام هموطنان تا پایان سال ۹۷، مهلت دارند نسبت به اخذ کارت ملی هوشمند خود اقدام کنند گفت: بر اساس مصوبه هیئت وزیران این زمان به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود و درخواست می‌شود نسبت به اخذ کارت ملی هوشمند خود اقدام کنند.
وی گفت: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۲ الی ۱۵ میلیون نفر هنوز اقدامی در خصوص فرآیند ثبت‌نام کارت ملی هوشمند خود نکرده‌اند که از این افراد تقاضا می‌شود ظرف سه ماه باقیمانده به پایان سال ۹۷ نسبت به این موضوع اقدام کنند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در ادامه نشست خبری خود با اشاره به فراوانی نام‌های دختران و پسران طی یک صد سال گذشته گفت: در بحث فراوانی نام در بین دختران می‌توان به آمارهای قابل توجهی اشاره کرد به طوریکه طی یکصد سال گذشته ۴ میلیون و ۲۹۲ هزار و ۳۲۱ نوزاد دختر به نام فاطمه، ۲ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۴۹۷ نام زهرا، یک میلیون و ۷۷۵ هزار و ۶۴۴ نفر مریم، یک میلیون و ۲۴۸ هزار و ۵۷۴ نفر معصومه و ۹۶۳ هزار و ۴۷۰ نفر زینب نامگذاری کرده‌اند.
ابوترابی افزود: در خصوص نام پسران نیز باید به این آمار اشاره کرد که ۲ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۲۵۹ نام برای محمد، ۲ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۱۶۸ نفر به نام علی، یک میلیون و ۸۰۰ هزار و ۱۱۴ نفر به نام حسین، یک میلیون و ۴۱۴ هزار و ۲۴۴ نفر به نام مهدی و یک میلیون و ۸۰ هزار و ۳۲ نفر به نام رضا نامگذاری شده‌اند.
وی در ادامه درخصوص فرایند نام خانوادگی متقاضیان تصریح کرد: در گذشته تغییر نام باید در محاکم قضایی انجام می‌شد اما این سیکل تغییر پیدا کرده و هم اکنون این موضوع طی درخواستی در سازمان ثبت احوال انجام شدنی است و در واقع سازمان ثبت احوال نسبت به تغییر نام‌هایی که البته مورد تایید سازمان ثبت احوال و کمیته مشورتی و نامگذاری است نامها را تغییر می‌دهد.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در ادامه با اشاره به فراوانی تغییر نام‌ها در سال‌های گذشته افزود: در سال ۹۶، یک میلیون و ۱۲هزار و ۴۹۲ مورد، در سال ۹۵، ۹۷ هزار و ۳۳۱ مورد و در ۹ ماهه ۹۷، ۵۷ هزار و ۸۸۳ مورد تغییر نام شده‌اند.
ابوترابی افزود: البته به موازات تغییر نام به درخواست متقاضیان تغییر نام خانوادگی نیز در طی سال‌های اخیر در دستور کار سازمان ثبت احوال قرار گرفته است به طوریکه در سال ۹۶، ۲۳۳ هزار مورد و در ۹ ماهه ۹۷، ۱۳۶ هزار و ۴۲۵ مورد نیز در بحث نام خانوادگی تغییر پیدا کرده اند.
وی افزود: بر اساس مقایسه‌ای که صورت گرفته است هموطنان در سال‌های اخیر گرایش زیادی را نسبت به تغییر نام و نام خانوادگی انجام داده اند و در این زمینه به سازمان ثبت احوال مراجعات متعددی صورت گرفته است.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در خصوص فرآیند نامگذاری و نام خانوادگی گفت: سازمان ثبت احوال سامانه‌ای برای راهنمایی هموطنان راه‌اندازی کرده است و در واقع اسامی نامگذاری که قابلیت نامگذاری دارند بر اساس حروف الفبا در این سامانه مشخص است و هموطنان می‌توانند با مراجعه به این سامانه نسبت به انتخاب نام اقدام کنند.
وی با تاکید بر اینکه سازمان ثبت احوال هیچ محدودیتی برای نامگذاری افراد ندارد گفت: ما در این زمینه طبق مقررات و قوانین و البته کمیته نامگذاری و مشورتی که متشکل از ۷ نفر از اعضا هستند اقدام می‌کنیم و در واقع اسامی که نتوانیم آن را نامگذاری کنیم به این کمیته ارجاع داده می‌شود و در واقع این کمیته تصمیم‌گیری نهایی را انجام می‌دهد.
ابوترابی افزود: در طی ۹ ماهه گذشته، ۸۶۵ نام در ۲۹ جلسه در کمیته اشاره شده مورد بررسی قرار گرفته است که از این تعداد ۷۲۸ نام مورد تایید و به تصویب رسیده است و ۱۳۷ نام نیز رد شده‌اند.
وی در ادامه نشست خبری به آمار ولادت، طلاق و ازدواج در کشور اشاره کرد و گفت: طی ۹ ماهه گذشته از سال ۹۷، یک میلیون و ۴۶ هزار واقعه ولادت، ۲۷۶ هزار و ۷۸۷ فوتی ثبت شده است. در بحث ازدواج نیز آمارها هر ۶ ماه اعلام می‌شود که در نیمه نخست سال ۹۷، ۳۲۴ هزار و ۷۱۳ نفر ازدواج و ۸۴ هزار و ۱۶ نفر نیز در طی این مدت طلاق گرفته‌اند.
ابوترابی به فراوانی ۲۰ نام‌ در بین دختران و پسران اشاره کرد و گفت: فاطمه، زهرا، هلما، زینب، یسنا، آوا، نازنین زهرا، باران، ریحانه، فاطمه زهرا، رها، مرسانا، آیلین، الینا، مهرسا، بهار، رقیه، آیناز، محیا و مریم در بین دختران طی ۹ ماهه ۹۷ بیشترین فراوانی را برای نامگذاری به خود اختصاص داده‌اند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: نام‌های امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابالفضل، امیرعباس، محمدطاها، محمدحسین، کیان، محمدرضا، ماهان، امیرمحمد، سامیار، آراد، مهدی، محمدمهدی، امیرضا، محمدامین و علی اصغر نیز ۲۰ نامی هستند که طی ۹ ماهه ۹۷، بیشترین فراوانی برای نامگذاری به خود اختصاص داده‌اند.
وی با اشاره به اینکه در دهه ۶۰، و در دوره دفاع مقدس شاهد رشد ولادت در کشور بوده ایم گفت: در آن مقطع رشد ولادت ۳٫۷ درصد بود که این آمار هم اکنون به ۲٫۱ درصد رسیده است.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: در حال حاضر بیش از یک هزار و ۷۷۰ دفتر پیشخوان و اداره پست در سطح کشور آماده خدمترسانی به مراجعه کنندگان دارند ضمن اینکه در کنار این دفاتر تمهیداتی نیز برای ارائه خدمات به افراد سالخورده، جانبازان، معلولان و ناتوانان پیش‌بینی شده است و در واقع ایستگاه‌های سیار برای خدمترسانی به این عزیزان پیش‌بینی شده است و نیاز به مراجعه حضوری ندارند و ایستگاه‌های سیار با حضور در منازل و دفاتر این افراد اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
ابوترابی در ادامه با تاکید بر اینکه هزینه صدور کارت ملی هوشمند از سال ۹۴ تا به امروز هیچ تغییری پیدا نکرده گفت: هزینه واریزی به خزانه دولت ۲۰ هزار تومان است علاوه بر هزینه‌ای بابت اسکن و اثرانگشت و همچنین تصویربرداری حداکثر ۹ هزار تومان و ۲ هزار تومان نیز بابت تحویل کارت در دفاتر اداره پست و پیشخوان پیش‌بینی شده است و مجموعه ۳۱ هزار تومان از مراجعه‌کنندگان دریافت خواهد شد و هیچ تغییری در این تعرفه صورت نگرفته است.
وی در ادامه درخصوص آخرین وضعیت صدور کارت ملی هوشمند با کارت‌های تولید داخل نیز گفت: مطالعات صدور کارت‌های تولید داخل پیش از سال ۹۷، آغاز شد و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری این موضوع در سال ۹۷، به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و در واقع تولید کارت داخل توسط چاپخانه دولتی که زیرمجموعه وزارت اقتصاد و دارایی است در دستور کار قرار گرفت. بنابراین از این پس تولید کارت‌های هوشمند با استفاده از کارت‌های تولید داخل خواهد بود ضمن اینکه تاکید شده است که کیفیت کارت‌های تولید داخل همانند کارت‌های قبلی باشد.
ابوترابی گفت: البته طبق توافقی که صورت گرفته بود قرار بود پیش‌تولید اول کارت‌های تولید داخل از شهریورماه انجام شود و در این زمینه نیز کارت‌هایی صادر شد اما با توجه به ۲،۳ ایرادی که گرفته شد مجددا قرار شد این ایرادات برطرف شد و طبق آخرین رایزینی‌هایی که انجام دادیم این ایرادات گرفته شده و به زودی کارت‌های تولید داخل وارد چرخه استفاده کارت‌های هوشمند قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: در کارت‌های تولید داخل نیز سعی شده است نوع طراحی و شکل و همچنین محتوا تغییری نسبت به مشابه خارجی نداشته باشد و انشاءالله قبل از پایان سال تولید انبوه آن نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درخصوص تعداد افراد جدیدی که متقاضی کارت ملی هوشمند هستند گفت: هر سال حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر وارد سن ۱۵ سالگی می‌شوند که قاعدتا باید برای آنها کارت ملی هوشمند صادر شود که این رویه به طور منظم انجام می‌شود.
ابوترابی در ادامه با تاکید بر اینکه سازمان ثبت احوال هیچ محدودیتی برای صدور شناسنامه حتی در مناطق محروم و دور افتاده ندارد گفت: این سازمان بیش از ۹۹٫۸ درصد از ولادت‌ها را به ثبت می‌رساند و این اتفاق طی ۱۵ روز عملیاتی می‌شود ضمن اینکه ما تمهیداتی برای مناطق محروم و دورافتاده داریم.
وی گفت: این کارت به شکلی است که ما شبکه‌ای تحت عنوان شبکه اعلام داریم که در واقع ۳ نفر عضو این شبکه هستند که از آن جمله می‌توان به دهیاران، خانه بهداشت و بهورزان اشاره کرد و هر کجا که این سه عضو وجود نداشته باشند فردی معتمد به عنوان ثبت‌یار با سازمان ثبت احوال همکاری می‌کند و در واقع آمار فوتی‌ها و ولادتی‌ها را به ما اعلام می‌کند.
وی همچنین در خصوص صدور شناسنامه برای زنانی که با اتباع خارجی ازدواج می‌کنند تصریح کرد: ما در این زمینه طبق قوانین و مقررات عمل می‌کنیم و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

 

منبع: تسنیم

 

مطالب مرتبط:

تست نهایی بدنه کارت ملی داخلی برای تولید انبوه

هزینه کارت هوشمند ملی ۲برابر شد/۱۵میلیون واجدین دریافت کارت ملی

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 138603 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید