جمعه, ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۷:۱۲
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 12:26

نگهداری سگ در منطقه مسکونی ملارد با عدم رسیدگی مسئولین مربوطه مواجه شد .

چرا برخورد قانونی با نگهداری حیوانات اهلی و وحشی در ملارد نمیشود ؟به گزارش خبر شهر  ساکنین قشلاق ملارد طی نامه ای که به امضا اکثریت آنها رسیده و دهیاری و شورای اسلامی نیز آن را تائید نموده اند  خواستار جمع آوری محل خرید و فروش سگ ها  در کوچه پیروزی قشلاق ملارد گردیده اند،  این محل نگهداری علاوه برایجاد  مزاحمت برای ساکنان محل با بوی بد و متعفن خود باعث بروز مشکلات بیشماری برای ساکنان این منطقه گردیده است

به طوری که صدای زوزه سگها مانع از استراحت شبانه ساکنان گردیده است ، و مراجعه  ساکنان به مسئولین بی جواب مانده است . خبر شهر منتظر پاسخگویی مسئولین مربوطه میباشد .

برخورد قانون با نگهداری حیوانات اهلی و وحشی

 زمستان ۸۹ بود که ۳۹ نفر از نمایندگان مجلس طرحی را امضا کردند که بر اساس آن، نگهداری و تردد سگ ها در خیابان ممنوع شد. تصویب این طرح یک ماده به قانون مجازات اسلامی الحاق کرد تا برای کسانی که مبادرت به نگهداری سگ یا دیگر حیوانات مضر در منزل خود می کنند، مجازات در نظر گرفته شود.

در این بین قرار شد وزارت بهداشت فهرستی از حیوانات خطرناک و نجس العین علاوه بر سگ را تهیه کند. سرانجام این طرح در راستای مبارزه با نگهداری و تردد سگ و حیوانات مضر در اردیبهشت ماه سال بعد، پس از بررسی در کمیسیون های تخصصی به تصویب رسید و به موجب آن نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان ها و تردد آنها در خیابان ها ممنوع اعلام شد. البته اخیرا نیز مصوبه ای تحت عنوان «آیین نامه نحوه نگهداری حیوانات اهلی» تصویب و در آن مقرره شده است که از این پس نگهداری و پرورش هر نوع حیوان به شرط اهلی بودنش تنها در محدوده روستاها مجاز باشد.

 

تعریف اهلی و وحشی
حیوانات به دو گونه وحشی و اهلی تقسیم می شوند. طبق تعریف قانونی حیوان اهلی عبارت است از چهارپایان، پرندگان، آبزیان، زنبور عسل و کرم ابریشـم که پرورش یا نگـهداری آنها از نـظر شرع مقدس اسلام، بلامانع است. حیوانات وحشی نیز آن دسته از حیواناتی هستند که با آموزش صاحب آنها به طور کامل رام نمی شوند و نگهداری آنها شرعی به حساب نمی آید. با این تعریف و در کنار تصویب آیین نامه نحوه نگهداری حیوانات اهلی، نگهداری و پرورش هر نوع حیوان به شرط اهلی بودنش مجاز اعلام شد. در این حالت برای نگهداری آنها دیگر نیازی به گرفتن هیچ گونه مجوزی نیست. آزادی عمل در این خصوص تا جایی است که ایجاد محل نگهداری حیوانات اهلی در محدوده روستاها از رعایت ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت های صنعتی و تولیدی معاف است.
یک کارشناس ارشد حقوق عمومی در این باره به «حمایت» می گوید: با تصویب آیین نامه نحوه نگهداری حیوانات اهلی، مقرراتی برای نگهداری این حیوانات تعیین شده است و این مصوبه اجازه نگهداری حیوانات اهلی را به روستاییان می دهد.
احسان اسفندیاری با بیان اینکه علاوه بر روستاها در اماکن مسکونی نیز می توان از حیوانات نگهداری کرد، ادامه می دهد: البته این کار شرط دارد و آن این است که باید محیط دام جدا باشد و صاحب حیوان فکری برای دفع کود آنها بکند.
وی در ادامه تاکید می کند: نگهداری، پرورش و عبور پیاده این حیوانات در شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفر ممنوع است. به گفته این کارشناس ارشد حقوق عمومی همچنین این مصوبه مقرر کرده است که اشتغال به شغل فروش این حیوانات فقط در میدان ها و محدوده های شهری مشخص شده از سوی شهرداری ها امکان پذیر است؛ البته نگهداری حیوانات در باغ وحش مشمول این دستور قانونی نمی شود.

 

نگهداری حیوان در شهر
در این میان این نکته را باید در نظر گرفت که نگهداری و پرورش حیوانات اهلی در اماکن با کاربری مسکونی تنها به شرطی امکانپذیر است که فضاهای نگهداری حیوانات از فضاهای سکونت انسان جدا شود و البته تمهیدات لازم برای دفع بهداشتی کود حیوانی و فاضلاب مربوط در نظر گرفته شود.
اما این مقررات صرفاً محدود به نگهداری و پرورش حیوانات نیست، بلکه اشتغال به شغل عرضه و فروش حیوانات اهلی را نیز پوشش می دهد. ناگفته نماند که در صورت وقوع بیماری های واگیر دامی با اعلام سازمان دامپزشکی کشور، عرضه حیوانات مذکور، ممنوع و نیروی انتظامی موظف است از عرضه آنها جلوگیری کند.
اسفندیاری دراین باره می گوید: در این آیین نامه شهرداری ها مکلف شدند از پرورش، نگهداری و عبور دادن حیوان اهلی به صورت پیاده در محدوده شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفر ممانعت به عمل آورند.
وی ادامه داد: در مواردی هم که این حیوانات صاحبی نداشته باشد، به تشخیص سازمان دامپزشکی کشور یا سازمان حفاظت محیط زیست یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به باغ وحش یا سایر مکان های مناسب زندگی حیوانات مذکور منتقل می شوند.
به گفته این کارشناس ارشد حقوق عمومی برابر این آیین نامه نگهداری حیوانات در باغ وحش یا باغ پرندگان، پارک دلفین ها، باشگاه های سوارکاری و عبور آنها از مسیرهای کوچ عشایر با رعایت ضوابط و مقررات مربوط به این موضوع از حکم اخیر مستثنی هستند.

 

استثناهایی بر یک قاعده
قاعدتا کشتن یا ناقص کردن حیوانات ضمان آور است اما تحت شرایطی اجازه این کار داده می شود. «محمد نوری» وکیل و کارشناس ارشد حقوق خصوصی با بیان این مطلب به «حمایت» می گوید: هر کس بدون وجود ضرورتی و به طورآگاهانه حیوانی که گوشت آن حلال است و متعلق به شخص دیگری است را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند، به موجب قانون مجازات اسلامی به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد. به گفته وی، این موضوع در مورد حیواناتی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است نیز صدق می کند. درباره این دسته از حیوانات حتی اگر دامپزشک در معالجه حیوانی، هر چند متخصص باشد و هر چند با اجازه صاحب او باشد، موجب خسارت شود، ضامن خسارات وارده است و باید آن را جبران کند .
البته طبق موازین قانونی در صورتی که دامپزشک قبل از شروع به درمان از صاحب حیوان برائت حاصل کند، عهده دار خسارت پدید آمده نخواهد بود. نوری در توضیح برائت می گوید: برائت اخذ رضایت کتبی و معاف کردن پزشک از مجازات در صورت ورود خسارت است.

 

جرم شکار غیر مجاز
وی با بیان اینکه شکار غیرمجاز در قانون جرم است و هر کس بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده کند، محکوم می شود می گوید: این فرد به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک و نیم میلیون ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
ذکر این نکته نیز ضروری است که طبق یک قاعده قانونی، صاحب هر حیوانی که خطر حمله و آسیب رساندن آن را می داند، باید آن را حفظ کند و اگر در اثر سهل انگاری موجب تلف یا خسارت به دیگری شود، صاحب حیوان عهده دار خسارت وارده است. این کارشناس ارشد حقوق خصوصی ادامه می دهد: با این حال در صورتی که صاحب حیوان از حال حیوانی که خطر حمله و زیان رساندن به دیگران در آن وجود دارد، آگاه نباشد یا آنکه آگاه باشد، اما توانایی حفظ آن را نداشته باشد و در نگهداری او هم کوتاهی نکند، عهده دار خسارتش نیست.

 

شرایط دفاع در برابر حملات حیوانات
وی با بیان اینکه دفاع در برابر حملات حیوانات نیز در قانون شرایطی دارد، ادامه می دهد: بر این اساس هر وقت حیوانی به کسی حمله کند و آن شخص به عنوان دفاع از خود تنها به مقداری که لازم است، او را دفع کند و همین دفاع موجب مردن یا آسیب دیدن آن حیوان شود، شخص دفاع کننده ضامن تلف شدن یا آسیب به حیوان نیست. همچنین اگر آن حیوان را از هجوم به نفس یا مال به عنوان دفاع به مقدار لازم باز دارد و همین کار موجب تلف یا آسیب او شود، عهده دار خسارت وارده به حیوان نخواهد بود.
نوری ادامه می دهد: فرض را بر این می گیریم که بر اثر سهل انگاری و کوتاهی مالک، حیوانی به حیوان دیگر حمله کند و آسیب برساند؛ در این صورت مالک آن عهده دار خسارت خواهد بود و هرگونه خسارتی بر حیوان حمله کننده و مهاجم وارد شود، کسی عهده دار خسارات وارد بر آن نیست.

 

سگ اهلی اما ممنوع
باید این نکته را نیز در نظر گرفت که نگهداری و گرداندن سگ در شهرها ممنوع است. همچنین با توجه به اصل ۴۰ قانون اساسی که می گوید: «هیچ کس نمی تواند اعمال حق خود را وسیله ضرر به غیر و یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد» و اگر سر و صدای حیوانات باعث بر هم خوردن آرامش همسایه ها شود آنها می توانند با استناد به این قانون، رفع مزاحمت کنند.
به استناد ماده ۳۶۰ قانون مجازت اسلامی نیز هرگاه کسی با اذن وارد خانه کسی شود و سگ خانه به او آسیب برساند صاحب خانه ضامن است، خواه آن سگ قبلاً در خانه بوده یا بعداً وارد شده باشد و خواه صاحب خانه بداند که آن حیوان او را آسیب می رساند و خواه نداند. در کل باید به این مساله توجه کرد که اکنون پرونده های مربوط به نگهداری حیوانات خانگی در دادگاه ها کم نیست، البته بیشتر آنها ناشی از ناآگاهی دارندگان این حیوانات نسبت به حقوق حیوان و افراد جامعه می شود.

 

 

12

 

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 90186 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :