شنبه, ۱۱ تیر ۱۴۰۱ /
گزارش اولیه زلزله ۶.۱ ریشتری هرمزگان؛ کوه ریزش کرد | خسارت به منازل مردم | تا راس الخمیه امارات زلزله احساس شد دستگیری عامل اسیدپاشی در کیانمهر کرج کودک ۶ ساله قمی قربانی تازه حمله سگ‌های ولگرد آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سرقت از بانک ملی/اقلام کشف شده شناسنامه‌دار شد اهدای ۱۰۰ مجموعه جهیزیه به نوعروسان نیازمند توسط مرکز نیکوکاری امام رضا (ع) شناسایی ۷۰ متخلف کنکور در جلسه امتحان! تصادف در مسیر کنارک به نیکشهر ۱۰کشته برجا گذاشت آغاز پیش ثبت نام اربعین حسینی از فردا دختر ۱۷ساله قهر کرد و به خانه مادربزگش رفت؛ پدرش قلب او را با تفنگ نشانه رفت ۲۷۰۰۰ داوطلب رقابت خود را آغاز کردند/۷۰ درصد داوطلبان کنکور در اردبیل زن هستند درگذشت کامبیز تشیعی در سکوت خبری حمله مرگبار سگ های ولگرد به کودک ۴ ساله تکرار روز صفر کرونایی برای بار دیگر در ایران تمرکز شهرداری اندیشه بر رفع نواقص شهری و ایمن سازی معابر و انتقال تیرهای برق مزاحم آغاز ثبت‌نام کتاب درسی کلاس اولی‌ها ساعت ۱۲ امشب آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری ۱۴۰۱ ایمن‌سازی مدارس پرخطر تهران در دستورکار | ایراد آتش‌نشانی به ۹۲۴ مدرسه استان تهران قتل دردناک یک جوان ۲۱ ساله در قم / قاتل متواری شد / عکس قاتل کشف ۱۶۰۰ کیلو تریاک در بار ماهی در هرمزگان کشف ‌۴۰۰ هزار لیتر‌ سوخت قاچاق در ‌بندرعباس/ محموله در ۲۰ کانتینر “‌روغن پایه” جاساز شده ‌بود
کد خبر: 137170
تاریخ: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷
نویسنده خبر:
۰
1

نماینده ترامپ در امور سوریه توقف «روند آستانه» را خواستار شد

نماینده رئیس‌جمهور آمریکا در امور سوریه گفت واشنگتن معتقد است که باید «روند آستانه» را متوقف کرد و روند سیاسی را بار دیگر با سازمان ملل متحد سپرد.

هلدینگ رسانه ای خبر شهر

به گزارش خبرشهر، «جیمز جفری» نماینده رئیس‌جمهور آمریکا در امور سوریه عصر دوشنبه (به وقت واشنگتن) با طرح ادعای عدم موفقیت مذاکرات ایران، روسیه و ترکیه در مورد سوریه (روند آستانه)، گفت آمریکا منتظر است تا گزارش «استفان دی‌میستورا» نماینده سازمان ملل در مورد سوریه را بشنود، اما معتقد است که روند آستانه باید متوقف شود.

جفری که در نشست خبری هفتگی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، با اشاره به نشست ترکیه، روسیه، فرانسه و آلمان در استانبول با موضوع سوریه، گفت: «پس از کنفرانس استانبول امیدوار بودیم که روس‌ها، ایرانی‌ها و ترک‌ها بتوانند فهرست سوم کمیته قانون اساسی را نهایی کنند. این هدف اصلی نشست پنج‌شنبه گذشته در آستانه بود، اما آن‌ها موفق به این کار نشدند.»

تأکید بر ادامه آتش‌بس در ادلب تنها نکته بیانیه پایانی نشست آستانه بود که جفری از آن استقبال کرد و آن را «خبری بسیار خوب» و «بسیار مهم» خواند. وی سپس با اشاره به بیانیه «استفان دی‌میستورا» نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه که نشست آستانه را «یک فرصت از دست‌رفته» توصیف کرده و گفته بود «پیشرفت ملموسی» در جهت تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه به دست نیامده، گفت: «فکر می‌کنیم که این روند آستانه به پایان خود رسیده است.»

با این حال، نماینده آمریکا در امور سوریه گفت واشنگتن منتظر است تا روز ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) گزارش دی‌میستورا به شورای امنیت در مورد وضعیت مذاکرات سوریه را بشنود. او گفت این گزارش مشخص خواهد کرد که آیا روند آستانه می‌تواند راه‌حل سیاسی را پیش ببرد، یا اینکه بن‌بستی ایجاد شده و باید در وضعیت کنونی بازنگری کرد.

جفری در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی در مورد روند آستانه، گفت: «پیشنهاد ما، و به عقیده من دیدگاه بسیاری از اعضای بزرگ سازمان ملل متحد در بحث سوریه، این است که این ابتکار عجیب “سوچی-آستانه” را ادامه ندهیم. در این روند قرار بود آن‌ها قانون اساسی را تدوین کرده و آن را به دی‌میستورا ارائه کنند. آن‌ها تلاش کردند، اما شکست خوردند و تا الان هم موفق به این کار نشده‌اند. دیدگاه ایالات متحده این است… که اگر تا ۱۴ [دسامبر، موعد ارائه گزارش دی‌میستورا] هم موفق نشود، باید روند آستانه را متوقف کنیم.»

وی در پاسخ به این سوال که در صورت توقف روند آستانه باید چه کاری انجام داد، گفت باید بار دیگر سراغ سازمان ملل رفت. او در مورد اینکه چطور می‌خواهد روند سیاسی را با مشارکت نظام سوریه پیش ببرد، بی‌آنکه توضیحی دهد یا اینکه بگوید جایگزین عملی برای روند آستانه چیست، صرفا گفت: «رژیم سوریه انعطاف‌هایی نشان داده است.»

او از ترکیه به دلیل آنچه او خودداری آنکارا از کوتاه آمدن در برابر ایران و روسیه در تنظیم فهرست اعضای کمیته قانون اساسی خواند، استقبال کرد و گفت ترکیه اجازه نداد فهرستی تهیه شود که به سوی نظام سوریه تمایل دارد.

جفری در مقایسه‌ای میان وضعیت سال‌های پیش و اکنون، گفت در حال حاضر معارضین در وضعیت قابل کنترل‌تری قرار دارند و همانطور که آتش‌بس ادلب نشان داد، می‌توان آن‌ها را از درگیری بازداشت. وی در مورد نظام سوریه نیز گفت اکنون ایران، روسیه و دولت سوریه خواهان بازگشت آوارگان، کمک‌های بین‌المللی برای بازسازی سوریه و احیای مشروعیت بین‌المللی نظام سوریه هستند. وی گفت هیچ‌یک از این اهداف در نبود یک راهکار سیاسی، محقق نمی‌شود.

ایران، روسیه و ترکیه پارسال برای کمک به حل و فصل سیاسی بحران سوریه، سلسله نشست‌هایی را در شهر «آستانه» قزاقستان برگزار کردند. پیرو همین نشست‌ها، کنفرانسی هم با حضور نمایندگان جناح‌ها و اقوام مختلف سوریه در شهر «سوچی» روسیه برگزار شد تا طرفین بتوانند با تدوین یک قانون اساسی جدید، راه را برای حل بحران هموار کنند. دور تازه نشست آستانه روز پنج‌شنبه با حضور معاونین وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد و طرفین پس از آن بار دیگر بر لزوم ادامه تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران، تأکید کردند.

«تلاش برای پایان حضور ایران در سوریه»

در بخش دیگری از این نشست در مورد حضور ایران در سوریه و تلاش آمریکا برای پایان دادن به این حضور سوال شد. جفری گفت: «این بخشی از راهبرد کلی ما است. به نظرم ما در تفهیم این موضوع به همه پیشرفت داشته‌ایم و فکر می‌کنم کسانی که باید بشنوند، می‌شنوند. چیزی برای اعلام و نکته‌ای برای اشاره ندارم، اما این مسئله در جریان است و همانطور که گفتم این هم در قالب راهکار سیاسی کلی برای این درگیری و خروج تمام نیروهای خارجی است که از سال ۲۰۱۲ وارد شده‌اند.»

او در پاسخ به سوالی دیگر در مورد حضور ایران در سوریه و اینکه آیا این حضور کمرنگ شده، گفت: «باید بگویم که ما وضعیت ایران [در سوریه] را به دقت زیر نظر داریم و فقط هم ما نیستیم که آن‌ها را به دقت تحت نظر داریم.»

جفری، هدف آمریکا از حضور نظامی در سوریه را «شکست پایدار داعش» توصیف کرد، اما گفت نظامیان آمریکایی تا زمان «شکست پایدار داعش، خروج کامل نیروهای تحت فرماندهی ایران از تمام مناطق سوریه و راه‌حل بازگشت‌ناپذیر سیاسی در سوریه» به حضور در این کشور ادامه می‌دهند.

او گفت واشنگتن برای تحقق این اهداف از ابزارهای مختلف از جمله توان نظامی، دیپلماسی، تحریم اقتصادی و روش‌های دیگر استفاده می‌کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که گفت هدف آمریکا حذف «نفوذ ایران از سوریه» است، گفت سیاست واشنگتن خارج کردن «نیروهای تحت فرماندهی» ایران است.

جفری خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را نیز تصمیمی «بسیار درست» خواند و گفت این اقدام از بُعد اقتصادی ایران را تحت فشار قرار داده و تأثیراتی هم در مسئله سوریه داشته است.

 

منبع: فارس

 

مطالب مرتبط:

ترامپ از احتمال لغو دیدار با پوتین در نشست گروه ۲۰ خبر داد

ترامپ نشان افتخار آزادی را امسال به چه کسانی می‌دهد؟

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 137170 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید