جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱ /
دختر ۱۷ساله قهر کرد و به خانه مادربزگش رفت؛ پدرش قلب او را با تفنگ نشانه رفت ۲۷۰۰۰ داوطلب رقابت خود را آغاز کردند/۷۰ درصد داوطلبان کنکور در اردبیل زن هستند درگذشت کامبیز تشیعی در سکوت خبری حمله مرگبار سگ های ولگرد به کودک ۴ ساله تکرار روز صفر کرونایی برای بار دیگر در ایران تمرکز شهرداری اندیشه بر رفع نواقص شهری و ایمن سازی معابر و انتقال تیرهای برق مزاحم آغاز ثبت‌نام کتاب درسی کلاس اولی‌ها ساعت ۱۲ امشب آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری ۱۴۰۱ ایمن‌سازی مدارس پرخطر تهران در دستورکار | ایراد آتش‌نشانی به ۹۲۴ مدرسه استان تهران قتل دردناک یک جوان ۲۱ ساله در قم / قاتل متواری شد / عکس قاتل کشف ۱۶۰۰ کیلو تریاک در بار ماهی در هرمزگان کشف ‌۴۰۰ هزار لیتر‌ سوخت قاچاق در ‌بندرعباس/ محموله در ۲۰ کانتینر “‌روغن پایه” جاساز شده ‌بود امکان تنظیم سند بدون حضور در دفتر اسناد رسمی فراهم شد مراکز بازپروری معتادان در رباط کریم راه اندازی می شود شرایط پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه فرهنگیان آخرین وضعیت پروازهای حج اعلام شد اطلاعیه آموزش و پرورش تهران درباره پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی موافقت مجلس با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت افزایش مبتلایانِ تب کریمه کنگو به ۳۴ نفر/ ۲ نفر جان باختند نصب شهریه روی تابلو مدارس غیردولتی/ دریافت وجه بیش از شهریه مصوب را گزارش دهید
کد خبر: 139488
تاریخ: ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
نویسنده خبر:
۰
1

ناگفته‌های ظریف از جزئیات آتش‌بس در سوریه /‌‌ توافق ایران و ترکیه تنش در سوریه را کاهش داد

وزیر امور خارجه با ‌بیان جزئیاتی از آتش‌بش در سوریه گفت: کاهش تنش در سوریه حاصل توافق ایران و ترکیه در «آستانه» قزاقستان بود.

هلدینگ رسانه ای خبر شهر
به گزارش خبرشهر،  محمدجواد ظریف اظهار داشت: امروز در دنیا تحولاتی که اتفاق افتاده، تحولات عظیمی است و مشاهده می‌کنید دیگر دنیایی نیست که یک گروه برای بقیه تصمیم بگیرند؛ در دنیایی زندگی می‌کنیم که تصور ابرقدرتی رنگ باخته است و کسی نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند مقدرات دنیا را رقم بزند.
وی ادامه داد: برای بنده افتخار است که در جوار بارگاه منور رضوی و قبله معنوی ایران در خدمت دوستان مطبوعاتی باشم و این مسئله سبب شد که به مشهد مشرف شوم.
وزیر امور خارجه با اشاره به فرآیند تحولات سوریه و منطقه خاورمیانه خاطرنشان کرد: وزیر خارجه سابق یکی از کشورهای غربی در جلسه‌ای خواست در سوریه آتش‌بس اعلام کنند و بعد از یک هفته معلوم شد آنها شکست خورده‌اند؛ بعد از آن ما به همراه ترکیه که هر کدام در داخل سوریه ارتباطاتی داشتیم در «آستانه» قزاقستان توافق کردیم و شاهدیم که این توافق دو سال است که سبب کاهش تنش در سوریه شده و به امید خدا این روند ادامه می‌یابد.
ظریف مشخصه دنیای امروز را وجود قدرت متکثر دانست و عنوان کرد: این مسئله به این معناست که هم دارندگان قدرت و هم ابزار رسیدن به قدرت انحصاری نیست و نیازی نیست که ما دنیا را در دو قطب ببینیم.کسانی که می‌گویند که قدرت چندگانه شده است، اشتباه می‌کنند. در دنیای امروز هر کشور و هر فردی، قدرت دارد و این اتفاق مبارکی است که انسان امروز ابزار قدرت را در دست دارد.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: روزی می‌خواستند قدرت نظامی و توپ داشته باشید و روزی اقتصاد یا امپراطوری اما امروز ما توانسته‌ایم ابزارهای قدرت را به نحوی تقسیم کنیم که یک شرکت چند ملیتی به اندازه چندین دولت تأثیرگذار باشد.
ظریف تأکید کرد: ما شاهد هستیم یک سازمان تروریستی مانند «داعش» می‌تواند از دنیا امنیت‌زدایی کند. یک زمان مشخصه دولت مستقل این بود که بتواند وارد جنگ و صلح شود اما امروز یک گروه تروریستی این توانایی را داشته و می‌تواند هم «امنیت‌زدایی» و هم «امنیت‌زایی» کند.
وی افزود: ما در جهان امروز شاهد هستیم که هم قدرت نظامی و هم قدرت رسانه‌ای، از دست دولت‌ها خارج شده و اسباب قدرت و شکل‌دهی بر علایق، احساسات و نگرش‌ها متکثر شده به ‌گونه‌ای که یک خبرنگار می‌تواند در خانه‌اش خبری را تهیه کند و سبب به وجود آمدن تحولی بزرگ در دنیا شود.تعداد زیادی از تحولاتی که هم‌اکنون در دنیا به وجود آمده به واسطه یک خبر ایجاد شده و این قدرت می‌تواند در دنیا تأثیرگذار باشد.
ظریف با بیان اینکه برخی از افراد به همه ابعاد قدرت توجه نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: بدون شک مقاومت برای شکست دادن تجاوز، ضروری و غیرقابل اجتناب است. وقتی رژیم صهیونیستی به مردم لبنان و غزه تجاوز می‌کند و یا رژیم صدام به ایران حمله می‌کند این مقاومت مردم است که سبب راندن متجاوز می‌شود.
وی ادامه داد: زمانی ما مقاومت می‌کنیم اما در دنیا تنها هستیم و به همین علت فشار کمتری به متجاوز وارد می‌شود؛ ما شاهد بودیم جنگ لبنان ۳۳ روز به طول انجامید چرا که ابزارهای رسانه‌ای همراه لبنان نبودند اما جنگ غزه ۲۲ روز طول کشید به این علت که ابزارهای رسانه‌ای با آنها همراه شده بودند.
وزیر امور خارجه مقاومت و داشتن توان نظامی را اصلی ضروری و غیرقابل اجتناب عنوان کرد و افزود: آنچه که این قدرت را چندین برابر می‌کند ابزارهای اجماع‌سازی و سایر موارد از این دست است.
ظریف بیان کرد: این قدرت را تک‌تک خبرنگارها دارند. همین جلسه امروز را در نظر بگیرید که خبرنگارها فردا می‌توانند صحبت من را به دو شکل تیتر کنند؛ یک تیتر این است که ظریف گفت مقاومت مهم نیست رسانه مهم است و یا اینکه حرف‌های خودم بیان شود که هر دو هم احتمالاً در میان صحبت‌های من وجود دارد اما یک حرف، تیتر را به عامل عزت ملی و همان حرف، تیتر را به عامل ذلت ملی تبدیل می‌کند و اکثر مردم ما هم تیترها صفحه‌ اول را می‌خوانند و به صفحات دیگر کمتر رجوع می‌کنند که این تیترها را هم خبرنگاران ساخته‌اند.
وی با بیان اینکه سابق بر این تعداد خبرگزاری‌ها  و رسانه‌ها کمتر بود، ابراز کرد: امروز هر کس می‌تواند کار خبررسانی را انجام دهد و ما باید به آن اهمیت داده و اجازه رشد دهیم چرا که هر چقدر این قدرت در کشور ما نهادینه شود بهتر است. بنده اعتقاد دارم کسانی که با ما به هر نحوی زاویه دارند در روز مبادا پای ایران می‌ایستند و تقویت کردن این صدا و اینکه ایرانی بتواند نظر و خواسته خود را در سطح جهانی منتشر کند و یا اینکه در فضای مجازی ترند بسازد و این فرصت به شهروند ایرانی داده شود می‌تواند آثار خوبی به جا داشته باشد.
ظریف تأکید کرد: مبنای قدرت ما همین مردم هستند. بزرگترین افتخار جمهوری اسلامی ایران این است که کسی(قدرتی) نمی‌تواند بگوید اگر من یک هفته از شما حمایت نکنم، عربی صحبت می‌کنیم و یا روسی صحبت می‌کنیم و یا انگلیسی و چینی صحبت می‌کنیم.
وی گفت: جوان‌های ما باید این واقعیت را بدانند که استقلال ما کم دستاوردی نیست؛ اتکای ما به داخل و درون‌زا بودن امنیت ما دستاورد کمی نیست. در همین کشورهای همسایه و یا حتی کشورهای دورتر بروید و مقایسه کنید و ببینید کدام کشور این چند گزینه را با هم دارد؟ امنیت ما، پیشرفت صنعتی ما، اقتصادما، اعتبار ما و مشروعیت ما درون‌زا است.
وزیر امورخارجه ادامه داد: ممکن است شما به کشورهای خارجی سفر کنید. از سرویس هتل و یا ساختمان‌های آنها خوشتان بیاید اما آقای ترامپ به درستی می‌گوید که همه اینها در یک هفته می‌تواند خراب شود و این مکان تبدیل به یک فضای ناامن شود؛ اما به لطف خداوند بزرگ، ائمه‌اطهار(ع)، امام رضا(ع) و کمک همه مردم ۴۰ سال است که دشمنان هر کاری از دستشان برآمده انجام داده‌اند که ما را نابود کنند اما نتوانسته‌اند.
ظریف خاطرنشان کرد: این مسئله دستاورد خون شهدایی است که ما در قبل از انقلاب در زمان حمله صدام و جنگ تحمیلی و در دوران بعد از آن برای پیشرفت علتی داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه مردم باید اختیار داشته باشند تصریح کرد: احترام به حقوق مردم یک ضرورت امنیتی است چون ما جز این مردم چیزی نداریم؛ اگر این انقلاب را خوب استفاده کنیم شاهد این خواهیم بود که جمهوری اسلامی با موفقیت و نشاط بیشتر وارد دومین چله حیات خود می‌شود.

 

منبع: تسنیم

 

مطالب مرتبط:

ظریف: اگر به گذشته برمی‌گشتیم، سخت‌گیری بیشتری در مذاکرات هسته‌ای می‌کردیم

ظریف: ما کی گفتیم که اسرائیل را نابود می کنیم؟

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 139488 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید