سه شنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ /
مسابقات فوتبال لیگ برتر با حضور تماشاگران برگزار می‌شود فوت ۴ بیمار کووید۱۹ در کشور قاتل مامور پلیس به قصاص در ملأعام محکوم شد باله هزاران کوسه داخل کاسه‌های سوپ/ماجرای شبکه قاچاق کوسه در چابهار چه بود؟ از ببر بنگال باغ وحش ارم چه خبر؟ پشت پرده فعالیت تیم‌ پاسخگویی به «سوالات یارانه‌ای» چه می‌گذرد؟ افزایش خانوارهای «تک نفره» طی سال‌های اخیر/ «سنوات زناشویی» بیشتر شده است بازداشت عوامل زورگیری از یک خانم در شهرک وایین شناسایی ۲۵۵ بیمار جدید کرونا در کشور/ ۷ تن دیگر جان باختند توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد از ۲۵ اردیبهشت اعتراضات مردمی در ۸ شهر شهادت افسر پلیس در درگیری با قاچاقچیان کالا اعتراضات پراکنده در برخی شهرهای کشور/ پایان تجمع‌ها و بازگشت آرامش احتمال خود زنی شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ و واکنش دکتر زاکانی تزریق بیش از ۶۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در شبانه‌روز گذشته به آتش کشیده‌شدن پمپ بنزین در استان خوزستان صحت ندارد محموله قاچاق در رباط کریم به مقصد نرسید مرگ‌های کرونایی به کمتر از ۵ نفر رسید/ فوت ۳ بیمار و ۴۶۰ ابتلای جدید سرقت گازوئیل از شاه لوله اصلی شازند / پلیس تهران فاش کرد هشدار پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری و سودجویی در پوشش وام فرزندآوری
کد خبر: 174822
تاریخ: ۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۱
نویسنده خبر:
۰
1

نامگذاری خیابانی در تهران به نام مادر ادبیات کودک و نوجوان | فهرست معابری که شورای شهر تغییر نام داد

با موافقت اعضای شورای شهر تهران خیابانی در پایتخت به پاس بزرگداشت خدمات مادر ادبیات کودک و نوجوان ایران، بانو «توران میرهادی» نامگذاری خواهد شد.

 شصت و چهارمین صورتجلسه کمیسیون نامگذاری و تغییر نام اماکن و معابر عمومی شهر تهران، در جلسه امروز شورای شهر مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدا محمد جواد حق شناس با توضیح در این باره گفت: آماری که وجود دارد، در ۵ دوره در دوره شورا، در دوره اول و پنجم کم‌ترین میزان نامگذاری انجام شده و مجموعاً ۶۰۰ نامگذاری داشتیم اما در یکی از دوره‌های قبل ۶ هزار تغییر نام داشتیم.

وی افزود: پیشنهاد کمیته نامگذاری درباره نامگذاری ۳۱ معبر، دو بوستان و یک مورد زمین چمن است. در همین راستا پیشنهاد ما مبنی بر نامگذاری زمین چمن جدید احداث به نام شهید مرتضی عبدالله وند، بوستان ۱۷ شهریور به نام شهیدان گمنام در منطقه ۱۷ و بوستان آلاله به نام شهدای ۱۷ شهریور در منطقه ۱۸ است. تمامی این موارد دارای تکرار نام بوده است.

در ادامه زهرا صدر اعظم نوری با طرح پرسشی گفت: در بند یک بوستان ۱۷ شهریور به بوستان شهدای گمنام تغییر نام یافته و در بند دو بوستان الاله به شهدای ۱۷ شهریور تغییر نام یافته است.

وی افزود: این چه نوع جابه جایی است. در ادامه جلسه،  بند ۱ و ۲ جابه جا شدند.

در ادامه جلسه و در جریان تغییر نام خیابان عنصری به نام خانم میرهادی، سید محمود میرلوحی در مخالفت با این تغییر نام  اظهار کرد: ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری از شعرای به نام پارسی گوی است که در سال ۳۵۰ مثنوی وامق‌ و عذرا را سروده است و دو هزار بیت شعر دارد و حالا می‌بینیم که دوستان می‌خواهند نام خیابان عنصری را به نام خانم پوران میرهادی تغییر دهند.

وی افزود: سابقا هم نام خواجوی کرمانی و عطار نیشابوری تغییر داده شد.

محمد جواد حق شناس در پاسخ به میرلوحی گفت: با مبنای سخن آقای میرلوحی کاملا موافقیم اما پنج مکان به نام عنصری در شهر به همراه  یک خیابان اصلی به همین نام موجود است و این درحالی است که محل متغییر به نام خانم میرهادی یک کوچه فرعی روبروی محل کار خانم میرهادی است.

در نهایت بند یک و دو جابه جا و بند ۲۸ نیز تثبیت شد.

بر همین اساس در این جلسه معابری از جمله خیابان عنصری واقع در خیابان ابوریحان بنام استاد توران میر هادی از بزرگان ادبیات کودکان به تصویب اعضا شورا رسیدند. سیده توران میرهادی (خُمارلو) (تولد ۲۶ خرداد ۱۳۰۶ – درگذشت ۱۸ آبان ۱۳۹۵) استاد ادبیات کودک، نویسنده و کارشناس آموزش و پرورش و پایه گذار مجتمع آموزشی تجربی فرهاد، از بنیانگذاران شورای کتاب کودک و بنیانگذار فرهنگنامه کودکان و نوجوانان بود. میرهادی بیش از شصت سال در گستره آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان کوشید و در این راه یکی از چهره‌های تأثیرگذار سده کنونی ایران بوده‌است. میرهادی را «مادر ادبیات کودک و نوجوان در ایران» خوانده‌اند.

همچنین کوچه لادن واقع در خیابان شهید اعجازی بنام استاد دکتر ژاله آموزگار استاد زبانهای باستانی  تغییر نام یافت. او دکتری زبان‌های باستانی (به‌طور دقیق‌تر، زبان‌های ایرانی و ادبیات مزدیسنی) از دانشگاه سوربن دارد و بیش از ۳۰ سال در دانشگاه تهران تدریس کرده‌است.

در ادامه جلسه خیابان هشتم غربی و شرقی واقع در بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران بنام مهندس یاسر انصاری (با حفظ شماره) نام گذاری شد. گفتنی است شادروان مهندس یاسر انصاری، مدیر خبرگزاری سبزپرس و دبیرکل کانون عالی گسترش فضای سبز بود.

این دستور جلسه  با ” ۱۷ ” رای موافق تصویب شد.

بر اساس این گزارش معابر و اماکنی که در جلسه امروز شورا تغییر نام یافتند به شرح ذیل است:

بوستان ۱۷شهریور در محدوده ۱۷ شهریور بنام شهیدان گمنام

بوستان آلاله در محدوده ۱۷ شهریور بنام شهیدان ۱۷ شهریور

کوچه سوم در محدوده ۱۷ شهریور بنام شهید یحیی خمسه ای (با حفظ شماره)

کوچه چهارم در محدوده شادآباد بنام شهید مجید درگاهی(با حفظ شماره)

کوچه هفتم بنام شهید حمیدرضا صباغ شهری (با حفظ شماره)

کوچه اول بنام شهید خسرو سلیمانی (با حفظ شماره)

زمین چمنی جدیدالاحداث در محدوده خلیج فارس بنام شهید مرتضی عبدالله وند

پل گذر کن در محدوده کن بنام شهیدان سعید آباد

کوچه ۷متری دوم در محدوده سعید آباد بنام شهید جهانگیر حسن زاده

خیابان ستار در محله ۱۷ شهریور بنام شهید ستار محمودخانی

کوچه شادمان بنام شهید عباس مختاری

خیابان کاوش واقع در محله شاداباد بنام شهید قهرمان ذوالقدری

کوچه شمشاد بنام شهید غلامعلی اصفهانی

خیابان آهنگر بنام شهید حسین علی بیگلو

کوچه مهرزاد واقع در خیابان شهید وثوقی بنام شهید رضا اعلمی نصب

کوچه مرداد واقع در سعید آباد بنام شهید اسفندیار حسین زاده

کوچه محمودی واقع در خیابان شهید جعفری بنام شهید عباس ونانه

کوچه بلوط واقع در خیابان شهید امینی بنام شهید سعید الله یوسفی

کوچه شورش بنام شهید اشتر محمدخانی

خیابان طاهری واقع در خیابان شهید علیپور بنام شهید محمود علی چهارراهی

خیابان هشتم(جعفری) واقع در خیابان شهید علیپور بنام شهید یدالله اسدپور(با حفظ شماره)

خیابان نارون واقع در خیابان شهید انصاری بنام شهید منصور عنایتی اصل

خیابان نگارستان بنام شهید علی تورانلو

خیابان حسن محمودی واقع در خیابان شهید علیپور بنام شهید عادل خسرو بیگی

خیابان صفایی واقع در ۱۷ شهریور بنام شهید اسماعیل عموزاده

پل روگذر جدیدالاحداث واقع در بزرگراه شهید باقری بنام شهید محسن سیفی

خیابان محیط واقع در شهید الفت بنام میمنت

خیابان دهم واقع در خیابان سید جمال اسدآبادی بنام نیمتاج سلماسی(با حفظ شماره) شاعر آذری زبان

خیابان کوهپایه سوم واقع در دارآباد بنام مهندس هادی فهیمی (با حفظ شماره)

خیابان بهار شمالی واقع در حدفاصل خیابان روشنایی تا بزرگراه صدر بنام مریم بهروزی از فعالین زنان در حوزه سیاست

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 174822 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید