دوشنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۹:۲۱:۲۶
دسته بندی: سیاسی
تاریخ انتشار: 08 مرداد 1399 - 19:25

مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ماهان مصداق بارز تروریسم هوایی است/ عزاداری محرم تعطیل نمی‌شود

رئیس جمهور گفت: اقدام آمریکا در تهدید هواپیمای مسافربری ایرانی در فضای سوریه مصداق عیان تروریسم هوایی است.حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: این روزها، روزهای پربرکتی است که ما پیش رو داریم و همه این ایام و روزها که ما را در مسیر حق و حقیقت دعوت می‌کند امیدواری و اعتماد و توانمندی ما را افزون‌تر می‌کند.

او افزود: ما باید از شب و روز عرفه برای قدرت روحی بیشتر خود استمداد بطلبیم مخصوصا جملات دعای معروف امام حسین (ع) در بیابان عرفات و دعایی که معمولا مومنان و معتقدان در روز عرفه آن را مرور می‌کنند و از آن استفاده و بهره‌برداری می‌کنند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه دعای عرفه مجموعه‌ای از معارف اسلامی است، افزود: در این ایام ضمن این که ما مراسم را گرامی می‌داریم باید در شرایط امروز به پروتکل‌های بهداشتی توجه کنیم. صبح امروز وزیر بهداشت نامه‌ای فرستاده که خواسته در روز عید قربان که معمولا برادران اهل سنت مراسم مفصل‌تری برقرار می‌کنند البته شیعیان هم همین مراسم را دارند همه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و گرنه دو مرتبه در مسیر شیوع این بیماری قرار می‌گیریم و مشکلات برای مردم و کادردرمانی دو چندان می‌شود.

روحانی ادامه داد: امسال حاجیان ما موفق نیستند که از مراسم عرفه در بیابان عرفات استفاده کنند و جزو اتفاقات نادری است که در تاریخ اسلام رخ داده است. کمتر ما شاهد چنین سالی بودیم که حاجیان و آن‌هایی که عاشق خانه خدا بودند، وظیفه دینی خود را انجام دهند امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا موفق نیستند و ان‌شاءالله در منزل خود نورانیت را به دل‌های خود با مناجات و راز و نیاز با خداوند بر می‌گردانند.

او گفت: اساس این ایام و روز‌هایی که خداوند برای ما مقرر کرده است حالا عید مسلمان‌ها و وحدت مسلمان‌ها و روز نزدیکی با خداوند است که به تعبیر بعضی از علما می‌گویند عرفا روز آشتی با خداوند است و توبه حضرت آدم هم روز همین عرفه بود که پذیرفته شد.

رئیس جمهوری اضافه کرد: این ایام ایامی است که در برابر همه توطئه‌هایی که علیه مردم و کشور ما بدخواهان طراحی کردند توانمندتر و قوی‌تر می‌شویم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات دشمنان برای فشار بر کشور گفت: اولین طراحی که آن‌ها کرده بودند می‌خواستند اقتصاد ما را به هم بریزند مردم در فشار اقتصادی قرار دهند و ارکان اقتصادی ما نتواند ادامه دهد. به فکر این بودند تورم سه رقمی و رشد اقتصادی منفی دو رقمی داریم به این فکر‌ها بودند و فکر می‌کردند ظرف چند ماه می‌توانند اقتصاد را به هم بریزند.

او ادامه داد: در این دو سال و چند ماه روز‌های سختی را پشت سر گذاشتیم، اما اساس کشور و نظام و زندگی مردم در حداقل نیاز مردم و ضرورت مردم به خوبی اداره شد امروز کالای اساسی در اختیار مردم است و کالای مورد نیاز وفور وجود دارد البته در کنار آن علاقمند بودیم به قیمت متعادل که باید اقدامات بیشتری انجام شود.

رئیس جمهور ادامه داد: در بخش تولید هم تولیدگران ما کار بسیار بزرگی انجام دادند و تولیدگرانی که در صنایع مهم ما بخش بزرگی از صادرات غیر نفتی به‌ آنها وابسته است، کارعظیمی انجام دادند. امسال فولاد ما ۱۰ درصد، آلومنیوم ۴۹ درصد بیشتر تولید می‌شود در تمام صنایع مهم تولید ما افزایش یافته دولت نتوانسته کارخانه‌های بزرگ را تعطیل کند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه کارخانه‌های ما حتی از پارسال بیشتر تولید کرده‌اند، اظهار داشت: صادرات غیرنفتی از نظر درآمدی ممکن است مقداری کاهش یافته باشد، ولی از نظر وزنی افزایش یافته است. فولاد، مس، آلومنیوم و پتروشیمی بیشتری تولید می‌کنیم. تولید سر جای خود است. وقتی تولید و اشتغال است و تولید هم رو به افزایش است، صادرات هم رو به افزایش است.

او ادامه داد: از زمان اجرایی شدن قرارداد ایران با اوراسیا تا اواخر خرداد ماه، ۶۳ درصد صادرات ایران به کشور‌های اوراسیا افزایش یافته است. علیرغم آنکه از اسفند کرونا را داشتیم و تاکنون با کرونا مواجه بوده‌ایم و مرز‌ها عادی نیست، صادرات ایران افزایش یافته است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دشمن در عرصه اقتصادی ما را زمین نزده و نتوانسته صادرات ما را متوقف کند، تصریح کرد: البته مشکلاتی هست که باید دست به دست هم بدهیم تا قابل حل باشد. بخشی قابل حل است و بخشی هم به خاطر تحریم و کرونا است، اما با نظارت دقیق از تولید تا مصرف نهایی، از ثبت سفارش تا تخصیص و تامین ارز، از سفارش به کشوری که می‌دهیم تا وقتی کالا وارد بندر می‌شود و از گمرک ترخیص می‌یابد و وارد به انبار می‌شود، اگر آن را مانند سایه دنبال کنیم، مشکلی نیست.

روحانی خاطرنشان کرد: از طریق سامانه الکترونیک می‌توان نظارت کرد و مانند سایه، کالا را دنبال کرد که چگونه کالا صادر شده، کالا وارد کشور شده و اکنون کالا کجاست و در بورس چقدر قیمت‌گذاری شده است.

او با بیان اینکه کاری که تولیدکنندگان بزرگ ما انجام دادند، کار بزرگی بوده است، خاطرنشان کرد: مردم بدانند در هفت سال گذشته تولید فولاد در تمام زنجیره نسبت به تاریخ قبل ایران دو برابر شده است. از تمام مراحل یعنی از معدن، کنسانتره، گندله، فولاد و آهن اسفنجی دو برابر شده است. در پتروشیمی هم تولیدات ما در این هفت سال دو برابر شده است. تولید ما ۵۶ میلیون در سال ۹۲ بوده که تا آخر سال به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه شرکت‌های ما به ویژه شرکت‌های مهم و بزرگ و آن‌هایی که ارز ما تامین می‌کنند، فعال هستند، ابراز داشت: در ۱۰ روز گذشته صادرکنندگان و شرکت‌های مقید که عمدتا فولاد و پتروشیمی‌ها هستند، ۲.۵ میلیارد دلار ارز را پس داده‌اند و بسیاری از آن‌ها ارز را به درستی به سامانه نیما بازمی‌گردانند. البته اقلیتی هم هستند که متخلف بوده که باید براساس قانون با آن‌ها برخورد شود.

روحانی افزود: شاهد حرکت خوبی در کشور هستیم. باید نظارت را در سطح کلان و خرد اضافه کنیم. وزارت صمت و دادگستری وظیفه نظارت بر بازار را دارند تا مقررات، قانون و چارچوب‌های قیمتی اجرا شود.

او با بیان اینکه در هفته‌های اخیر دشمن راه‌های دیگری را در پیش گرفته است، عنوان کرد: راه دیگر دشمن ایجاد تفرقه و اختلاف در کشور است. اوایل امسال علیرغم کرونا، دشمن علاقه‌مند به جنگ بین قوا و اختلاف شده بود، اما از این توطئه هم عبور کردیم. البته بیانات رهبری، دقت، سخنان و هدایت ایشان بر هر سه قوه نقش اساسی داشت.

روحانی با بیان اینکه امروز شاهد آرامشی در کشور هستیم و هیچ کدام از قوا به دنبال حاشیه‌سازی نیستند، گفت: باید همدیگر را کمک و همکاری کنیم و اگر نکته‌ای هم می‌خواهند به ما گوشزد کنند، راه حل را هم پیشروی ما قرار دهند وگرنه نقد خالی دردی را دوا نمی‌کند.

توضیحات رئیس جمهور درباره شایعات مطرح شده پیرامون وقف قله دماوند و فروش جزایر کشور

روحانی با بیان اینکه دشمن راه سوم و ایجاد شایعات روزمره در میان مردم را در پیش گرفته، اظهار کرد : امروز می‌گویند کوه‌های ما را فروختند چگونه کوه‌ها را فروختند؟ بعد می‌گویند نه، کوه‌ها را وقف کردند. دو مرتبه روز بعد گفتند جنگل‌ها را فروختند و بعد می‌گویند جنگل را وقف کردند. ایجاد ناراحتی و نگرانی در مردم دیگر چه بازی است؟

رئیس جمهوری تصریح کرد: مگر می شود انفال، بیابان، مرتع، جنگل، کوه، دریا و اقیانوس را وقف کرد؟ اگر به این راحتی بود همه اقیانوس های عالم را وقف می کردیم و درآمدش را در راهی می‌دادیم.

او خاطرنشان کرد: اساس وقف، مالکیت اول باید باشد؛ وقتی مالک اول نیست نمی‌شود وقف کرد. در بعضی از وقف نامه‌ها کاغذ قدیمی‌ها از بین رفته و موریانه خورده گفته از کوه فلان تا کوه فلان، از این کوه تا آن کوه ۱۰۰ کیلومتر را در راه خدا وقف کرده است. مگر مال اوست؟ هر کس که احیا کرده با احیا مالک می‌شود.

روحانی تاکید کرد: این شایعات را درست می کنند تا مردم را نگران کنند و هر روز مشکلی برای مردم به وجود بیاورند. یک روز می‌گویند یک جای کشور را فروختند بعد می‌گویند شرق کشور سپس می‌گویند جزایر کشور را فروختند. از این شایعه درست کردن‌ها که دشمن ما هستند، تعجب نمی‌کنم؛ تعجبم این است در این بحران و مشکلات چطور گوش شنوا وجود دارد. چطور گوشی وجود دارد که این شایعات را بشنود در حالی که اساسی ندارد.

روحانی یادآور شد: اگر کارمند اداره‌ای وارد اداره می‌شود و پروتکل‌ها را مراعات نکرده وی را برگردانند و برای وی غیبت بزنند این موارد مشخص شده، ولی ما بالاتر از این هم می‌توانیم قدم‌های بعدی را برداریم و برای آن‌هایی که متخلف هستند، مجازات تعیین کنیم.

او با تاکید بر اینکه نباید به شایعات دامن زده شود، افزود: باید در برابر شایعات بایستیم، صدا و سیما و رسانه‌ها آگاهی مردم را آنقدر باید بالا ببرند که گوشی شنوای این مسائل نباشد.

روحانی افزود: دشمنان در مرحله دیگر کار دیگری را شروع کردند؛ در مجامع بین‌المللی قطعنامه‌ای علیه ما تصویب کردند و نگذارند ما به حقوقی که در توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ در زمینه پایان تحریم تسلیحاتی است، دست یابیم.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: از اینجا و آنجا گدایی می‌کنند به شرق و غرب می‌روند و در برابر این و آن خم می‌شوند و صبح تا شب مانند دلال از کاخ سفید راه افتادند از این کشور به آن کشور و با این تلفن و آن تلفن و تا امروز. الحمدالله هیچ موفقیتی به‌دست نیاورند. اگر هم روزی موفق شوند ما پاسخ بسیار قاطعی به آن‌ها می‌دهیم. البته در حال حاضر کم کم به سمت یاس می‌روند.

او با بیان اینکه اکنون دشمنان داستان دیگری را آغاز کرده اند گفت: آن‌ها در آسمان بین‌المللی با گستاخی، شیطنت‌های خطرناک انجام می‌دهند. مگر می‌شود، ایکائو، شورای امنیت، سازمان ملل و کشور‌های منطقه کجا هستند؟ کشور‌هایی که این تخلف در فضای آن‌ها صورت گرفته و این پرواز به مقصد آن‌ها بوده همه باید حرف بزنند.

روحانی تصریح کرد: مگر می‌شود در یک فضای کریدور آزاد بین‌المللی در یک روت مشخص هوانوردی یک جنگنده کنار هواپیمای مسافربری بیاید و مردم را در آسمان بترسانند. بدون تردید این تروریسم هوایی است. کسی که کنار یک هواپیمای مسافربری جنگنده می‌فرستد یک کار تروریستی هوایی انجام داده و به عنوان یک تروریست با آن برخورد شود. ایکائو، شورای امنیت و کشور‌ها باید با آن برخورد کنند.

رئیس جمهوری با تاکید بر این که این داستان‌ها از طرف آمریکا سابقه داشته است، گفت: یکبار دیگر هم در سال‌های پایانی جنگ در سال ۶۷ دیدیم که چطور هواپیمای مسافری ما به بهانه‌های واهی سرنگون کردند. از آن‌ها این سابقه را داریم، اما این که در فضای یک کشور دیگر مانند سوریه بیایند این غیرقابل قبول است.

روحانی گفت: این شیطنت‌ها و این بازی‌ها همه برای این است که در برابر ایران هر راهی رفتند شکست خوردند.

دلالان کاخ سفید به دنبال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران هستند

رئیس جمهوری تاکید کرد: به سردمداران کاخ سفید می‌گوییم که یک راه بیشتر برابر ایران برای شما وجود ندارد و آن اجرای حق و قانون و توافق و مقررات و جبران خسارت‌هایی است که به مردم وارد کردید یعنی این که راه دومی شما ندارید. اگر فکر می‌کنید ملت ایران در برابر فشار‌ها و شیطنت‌های شما تواضع خواهد کرد اشتباه کردید. اگر فکر می‌کنید ما از حقوق خودمان دست برمی داریم این گونه نیست و اگر فکر می‌کنید مردم ما مایوس می‌شوند مردم ما مایوس نمی‌شوند.

او افزود: روحیه مردم در ماه رمضان قوی‌تر شد و همچنین این روحیه در فضای ماه ذی حجه و محرم قوی‌تر خواهد شد. راه ما ایستادگی، مقاومت، تولید، صادرات، نظارت و کمک به یکدیگر و مبارزه با آن‌هایی است که در شرایط سخت می‌خواهند سوء استفاده کنند.

رئیس جمهوری ادامه داد: از همه کسانی که در تولید تلاش می‌کنند، کار مردم را تسهیل می‌کنند. این که ما دیروز در یک جلسه فضای مجازی دیدیم اقدامات بسیار خوبی در زمینه سلامت، مالیات، قبوض آب و برق و گاز، سفته الکترونیکی و شروع کسب و کار انجام شده که از ۷۲ روز تقلیل به ۳ روز پیدا کرده و در ۴ استان اجرایی و عملیاتی می‌شود تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم.

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 170309 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :