چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ /
مسابقات فوتبال لیگ برتر با حضور تماشاگران برگزار می‌شود فوت ۴ بیمار کووید۱۹ در کشور قاتل مامور پلیس به قصاص در ملأعام محکوم شد باله هزاران کوسه داخل کاسه‌های سوپ/ماجرای شبکه قاچاق کوسه در چابهار چه بود؟ از ببر بنگال باغ وحش ارم چه خبر؟ پشت پرده فعالیت تیم‌ پاسخگویی به «سوالات یارانه‌ای» چه می‌گذرد؟ افزایش خانوارهای «تک نفره» طی سال‌های اخیر/ «سنوات زناشویی» بیشتر شده است بازداشت عوامل زورگیری از یک خانم در شهرک وایین شناسایی ۲۵۵ بیمار جدید کرونا در کشور/ ۷ تن دیگر جان باختند توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد از ۲۵ اردیبهشت اعتراضات مردمی در ۸ شهر شهادت افسر پلیس در درگیری با قاچاقچیان کالا اعتراضات پراکنده در برخی شهرهای کشور/ پایان تجمع‌ها و بازگشت آرامش احتمال خود زنی شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ و واکنش دکتر زاکانی تزریق بیش از ۶۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در شبانه‌روز گذشته به آتش کشیده‌شدن پمپ بنزین در استان خوزستان صحت ندارد محموله قاچاق در رباط کریم به مقصد نرسید مرگ‌های کرونایی به کمتر از ۵ نفر رسید/ فوت ۳ بیمار و ۴۶۰ ابتلای جدید سرقت گازوئیل از شاه لوله اصلی شازند / پلیس تهران فاش کرد هشدار پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری و سودجویی در پوشش وام فرزندآوری
کد خبر: 156459
تاریخ: ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
نویسنده خبر:
۰
2

مداخله دولت، آینده تولید ۳ کالای اساسی را به خطر انداخت

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: مداخله دولت در قیمت‌گذاری کالاهایی مانند شکر، گندم و دانه‌های روغنی که بر روی تعیین قیمت آنها حساسیت وجود دارد، آینده تولید آنها را به خطر انداخته است.

عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت در هفتمین گردهمایی سراسری کشت محصولات کشاورزی اظهار کرد: در سال زراعی ۹۷ – ۹۸ سه اتفاق جدید در بخش کشاورزی افتاد؛ سیل و افزایش نزولات جوی در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است اما این امرباعث شد که ما بخش زیادی از گندم خود و بخشی از کلزا را در مناطق مختلف کشور از دست دهیم.

وی افزود‌: پدیده دومی که بخش کشاورزی با آن مواجه بود افزایش شدت و تراکم هجوم ملخ در کشور بود که در گذشته چنین حجمی را شاهد نبودیم اما دوستان ما در خارج از وزارتخانه همکاری کافی با ما در این ارتباط نداشتند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت ادامه داد: اتفاق سومی نیز در بخش زراعت و کشاورزی رخ داد افزایشنرخ ارز به سمت واقعی شدن بود که این موضوع برکات زیادی را برای بخش کشاورزی کشور ایجاد کرد.

مداخله دولت آینده تولید سه کالای اساسی را به خطر انداخت

کشاورز گفت: افزایش نرخ ارز روی نظام تولید کشور بویژه در بخش کالاهای صادراتی تاثیر بسیاری گذاشت همچنین کالاهای بینابینی نیز از این امر سود بردند اما کالاهایی که دولت به هر دلیلی نسبت به قیمت آنها حساسیت دارد و در تعیین قیمت آنها مداخله و کنترل می‌کنند مانند شکر، گندم و دانه‌های روغنی برای آینده تولید آنها نگرانی ایجاد کرد.

وی افزود: تولید ما تحت الشعاع افزایش نرخ ارز است اما باید توجه کنیم در بخش‌هایی که قیمت کنترل می‌شود نیز تولید تحت‌الشعاع قرار گرفته است و لازم است که بیشتر توجه داشته باشیم زیرا کاهش تولید یک باره آنها به نفع کشور نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال‌های گذشته توفیقاتی در ارتباط با این محصولات به دست آوردیم اما به هم خوردن تولید آنها اکنون به نفع کشور نیست در سال جاری با وجود بارندگی‌های مناسب نتوانسته‌ایم به اندازه کافی چغندر بکاریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سال زراعی جاری سالی بسیار مستعد از لحاظ بارندگی برای کشاورزان است و تنها درجه حرارت کمی نگران کننده است که آن نیز قابل کنترل است.

کشاورز ادامه داد: بهار و اردیبهشت سال جاری خنک بود اما به یک باره از خرداد ماه شاهد گرم شدن هوا بودیم که برای کاهش تنش‌های گرمایی راه حل و فرمول وجود دارد و نباید منجر به خسارت شود.

وی گفت: در استان خوزستان آسیب جدی به تولید گندم شد همچنین در کرمانشاه و ایلام نیز شاهد آبگرفتگی بودیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اظهار داشت: همواره بارندگی نداریم که در سال زراعی جاری نیز بارندگی‌ها از آبان آغاز می‌شود و تا آذرماه ادامه پیدا می‌کند و در اسفندماه نیز شاهد بارش‌ خواهیم بود همچنین در سال جاری شاهد زمستان سردی خواهیم بود که باید به موقع برای کشت اقدام شود.

وی با اشاره به همکاری ایران با موسسه بین‌المللی سیمیت گفت: افزایش سطح برداشت و تولید با کمک این موسسه بین‌المللی در کشورمان بالا رفته است.

کشاورز افزود: بذر مصرفی مناسب می‌تواند ۳۰ تا ۵۰ درصد در افزایش تولید موثر باشد و کشاورزان نیز باید بیشتر از نتیجه تحقیقات بخش کشاورزی استفاده کنند و آن را به عرصه ببریم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای تولید رقم‌های جدید علوفه گفت: پکیج علوفه کشور به طور معمول یونجه و ذرت است و ۸۵ درصد علوفه از یونجه تامین می‌شود که این بخش ۲۰ درصد آب کشاورزی را مصرف می‌کند.

وی افزود: گیاهان زیادی معرفی شدند تا جایگزین علوفه‌های آب‌بر شوند اما دامداری‌ها بیشتر از یونجه استفاده می‌کنند هر چند که کاهش میزان آب باعث شده که به تدریج کشت یونجه متوقف شود و باید گونه‌های جدیدی که ارائه شده جایگزین آن گردد.

کشاورز در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در جنوب کشور نیازمند کارخانه‌های قند جدیدی هستیم گفت: اینکه تصور کنید کشاورزان خوزستان و ایلام می‌توانند چغندر قند تولید شده خود را با این هزینه‌های حمل بالا به کارخانه‌های اصفهان منتقل کنند اشتباه است و باید کارخانه‌های جدیدی در خوزستان ایجاد شود.

وی افزود: تا تحقق این امر از دولت خواسته شده که به حمل و نقل این محصول یارانه داده شود اما به طور قطع ما نیازمند احداث کارخانه های جدید در کشور هستیم.

وی گفت: سه کارخانه قند فسا، مرودشت و تربت طلب کشاورزان بابت خرید چغندر قند را نمی‌دهند که لازم است این مشکل هر چه زودتر برطرف شود.  کشاورزان دراین زمینه شکایت‌هایی را از کارخانه‌های یاد شده داشته‌اند.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز باعث رونق تولید پنبه در کشورمان شده است گفت: در گذشته بذر پنبه نداشته‌ایم اما اکنون ارقام خوبی وارد مزارع شده است و کشاورزانی داریم که در هر هکتار ۵٫۵ تا ۶ تن پنبه تولید می‌کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به لزوم واردات ماشین‌آلات کشاورزی مورد نیاز کشاورزان گفت: کشاورزانی که میزان برداشت گندم آنها بالا است محصولاتشان حتما باید با تراکتورهای خارجی برداشت شود اما اکنون به لحاظ ارزی دولت این اجازه را نمی دهد. همچنین برخی از ادوات باغبانی که در داخل تولید می‌شود دولت ارز مورد نیاز آن را برای واردات تامین نمی‌کند.

وی گفت: وزارت صمت بخشی برای رسیدگی به امور ماشین‌آلات کشاورزی ندارد اما باید توجه داشت که ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی جزو نهاده‌های تولید به حساب می‌آیند و در شرایطی که حتی دولت با مشکلات ارزی مواجه است باید ارز این بخش تامین شود.

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 156459 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید