دوشنبه, ۵ مهر ۱۴۰۰ / ۰۲:۴۶:۳۱
دسته بندی: سیاسی
تاریخ انتشار: 08 مرداد 1397 - 19:07

لاریجانی: دشمن علیه ایران لشکر «کت و شلواری» به راه انداخته است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دشمنان درصدد هستند تا در فروش نفت و نقل و انتقالات بانکی ممانعت ایجاد کنند، گفت: دشمن علیه ایران لشکر «کت و شلواری» به راه انداخته است.به گزارش خبرشهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه، ۸ مردادماه) در نشست فراکسیون شفا‌ف‌سازی، سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی، گفت: در مبارزه با فساد باید از رویکرد علمی استفاده شود، باید در این راستا، اولویت‌بندی لحاظ شود، نباید بحث‌های مبارزه با فساد اقتصادی تبدیل به دستاویزهای سیاسی و تبلیغاتی شود، بنابراین باید توجه کرد که جار زدن در این مسائل خاصیتی ندارد.

وی افزود: نمایندگان باید به صحبت‌هایشان توجه داشته باشند و از اینکه مطالب سست به رسانه‌ها بگویند، پرهیز کرده تا مجبور به عذرخواهی نشوند؛ بنابراین مطالب باید متقن باشد، چرا که وقتی درباره مبارزه با فساد اقتصادی حرف می‌زنیم، باید به فلسفه موضوع توجه شود و در این راستا کارآمدی حکومت و جلوگیری از ظلم مدنظر باشد.

رئیس مجلس ادامه داد: فساد باعث فشار بیشتر به طبقه‌های پایین جامعه از لحاظ درآمدی مانند کارگران می‌شود؛ اما باید دقت کرد که گاهی نوع برخورد با فساد کارآمدی حکومت را کاهش می‌دهد، چرا که امکان دارد برخورد غیرعلمی و تبلیغاتی در حل مسئله مؤثر نباشد.

لاریجانی با تأکید بر لزوم مبارزه همه‌جانبه فساد، گفت: باید توجه کرد، فساد می‌تواند در بخش‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی باشد و نمی‌توان فساد اقتصادی را حل کرد در حالی که به سایر شئون توجه نشده است؛ بنابراین باید به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی توجه شود تا بازده کار ارتقاء یابد.

وی افزود: ریشه‌یابی فساد بسیار مهم است، فساد سیاسی نیز کمتر از فساد اقتصادی نیست، اگر مسئولی اقدام به دروغگویی و تهمت زدن می‌کند، نباید در حکومت حضور یابد؛ بنابراین باید با دروغگویی به صورت جدی برخورد شود، چرا که موضوع ساده‌ای نیست، البته ممکن است یک شخص تلقی اشتباه کند؛ اما اینکه شخصی باصراحت دروغ بگوید، فساد کوچکی را انجام نداده، بنابراین باید با فساد مبارزه همه‌جانبه شود چرا که غیر از این جواب نمی‌دهد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور اضافه کرد: نمایندگان مجلس مقدار زیادی از وظایف خود را انجام دادند و چند قانون علیه مبارزه با فساد تصویب شده که باید اجرای قوانین پیگیری شود. قوانین مرتبط با شفاف‌سازی اقتصادی و مبارزه با فساد یکی از  نمونه‌های قوانین مذکور است، همان‌طور که از همکاران نماینده مجلس مطرح کردند، در حال حاضر نیز روی سایت  حقوق و مزایای نمایندگان مجلس مشخص شده است و دیگر  جنبه پنهانی وجود ندارد.

لاریجانی افزود:  تهمت‌ها و تخریب‌های زیادی  بیان می‌شود، به‌طور مثال گفته می‌شود یک شخص ۴۰ میلیارد تومان پول دارد، بنده نمی‌شناسم و این موضوعات را باید هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان پیگیری کند؛ اما در این قضایا نباید افراط شود.

وی ادامه داد: حجیم بودن دولت مانع کارکرد صحیح شده، به‌نحوی که یک سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری باید به‌طور مثال به ۱۰ سازمان مراجعه کند، در هر صورت لازم نیست که سرمایه‌گذار کفش آهنین به پا کند، چرا که در حال حاضر قانون پنجره واحد تجارت  وجود دارد؛ اما اینکه چرا اجرایی نمی‌شود، باید پیگیری شود تا مانع فساد و رشوه شود.

رئیس مجلس اضافه کرد: رفتار ساختار حکومتی در دولت قدری قدیمی است، بنابراین باید آموزش‌های لازم ارائه شود و بحث دولت الکترونیک به سرانجام برسد، زیرا می‌تواند حدود ۵۰ درصد فسادها را از بین ببرد.

لاریجانی تأکید کرد: بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های زائد در انجام کار ممانعت ایجاد می‌کند، در حوزه سرمایه‌گذاری پولی و بانکی باید کارها با اولویت انجام شود و اینکه قانونگذاری مستند به آئین‌نامه شود کار درستی نیست؛ بنابراین نکات مهم در قانون لحاظ شود.

وی افزود: در عالم خلاء زندگی نمی‌کنیم؛ بنابراین باید شرایط کشور مورد رسیدگی قرار بگیرد، مقداری از مشکلات مربوط به تصمیمات درونی است و مقداری دیگر از مسائل مربوط به کارشکنی‌های دشمنان است، حتی برخی از سرویس‌های اطلاعاتی دشمنان، لعاب‌ کار را چیز دیگری قرار داده‌اند؛ اما در اصل مطلب، روی تخریب فضای اقتصادی کار می‌کنند و به دلیل اینکه می‌دانند تلاطم در بازار ارز و طلا به اقتصاد کشور ضربه وارد می‌کند، روی این بخش بیشتر تمرکز کردند.

رئیس مجلس افزود: براساس اطلاعاتی که به ما رسیده، سرویس‌های اطلاعاتی دشمن با پوشش‌های دیگر به دنبال این هستند که به اقتصاد آسیب وارد کنند، در هر صورت ساماندهی وضعیت بازار ارز بسیار مهم است.

لاریجانی ادامه داد: نباید در اداره کشور بین سیستم میکرو و مایکرو خلط کرد؛ بنابراین اداره یک روستا با یک کشور ۸۰ نفری تفاوت دارد و باید از علم اقتصاد در این راستا استفاده کرد، لزوما با افزایش نظارت‌ها نمی‌توان مشکلات را حل کرد، بنابراین باید کارها روان‌تر انجام شود و ظرف روزهای آینده باید سیاست‌های جدید ارزی اعلام شود، تا آن جا که اطلاع دارم، کارها نهایی شده، بنابراین باید ساختار اداره کشور براساس علم اقتصاد جلو برود نه اینکه سیاست‌های دستوری به کار گرفته شود.

وی تصریح کرد: به نظر بنده، مجلس در قانون برنامه قیمت ارز را براساس سیاست شناور مدیریت شده مورد توجه قرار داده اینکه به خاطر شرایط اضطرار توقف بلاوجهی ایجاد شد، تصمیم نادرستی بود و باید اصلاح شود.

رئیس مجلس افزود: براساس تدابیر انجام شده، مایحتاج موردنیاز مردم کشور،  اعم از دارو و نیازهای بخش بهداشت و درمان با ارز دولتی تأمین می‌شود و مابقی نیازهای ارزی باید براساس ساز و روال‌های طبیعی اقتصاد سامان یابد، در شورای هماهنگی سه‌قوه نیز مسائل را پیگیری می‌کنم.

لاریجانی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی همه راه‌ها را طی کرد تا فشار اقتصادی ناشی از توطئه‌های آمریکا به مردم وارد نشود حتی در خصوص مسئله هسته‌ای، با آمریکایی‌ها مذاکره انجام شد؛ اما با توجه به تحولات آمریکا، این کشور از برجام خارج شد؛ البته آمریکایی‌ها هیچ تعهدی به توافقات بین‌المللی مانند توجه به توافقنامه آب و هوا ندارد.

وی ادامه داد: مذاکره با اروپایی‌ها در حال انجام است و این موضوع را رد نکردیم تا فشاری به مردم وارد نشود؛ اما اینکه چقدر موضوع پیش برود، نمی‌توانم در این زمینه دقیق، چیزی بیان کنم.

رئیس مجلس افزود: با توجه به اینکه آمریکایی‌ها اصطلاحا زدند زیر میز توافقات انجام شده، ایران حق داشت که از حقوق خود استفاده کند؛ اما برای اینکه به مردم فشار وارد نشود مذاکره با اروپایی‌ها همچنان در حال انجام است.

لاریجانی ادامه داد: دشمنان درصدد هستند تا در فروش نفت و نقل و انتقالات بانکی ممانعت ایجاد کنند و در این راستا یک لشکر چریک کت و شلواری به راه انداختند تا فشار به ایران وارد کنند.

وی تصریح کرد: دوره فعلی باید سپری شود. ممکن است فشارهای بیرونی در سطح بین‌المللی توسط آمریکایی‌ها و برخی کشورهای منطقه افزایش یابد؛ اما این فشارها باید تبدیل به فرصت شود و ظرفیت‌های بالقوه، بالفعل شوند. در این شرایط حتی می‌توان صادرات را افزایش داد، چرا که ایران با ۱۵ کشور، همسایه است، اما نباید فراموش کرد که سیاست‌های ارزی اشتباه می‌تواند حتی مانع صادرات شود.

 

 

منبع: تسنیم

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 127810 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.