دوشنبه, ۱۳ تیر ۱۴۰۱ /
واکنش پلیس فتا به ادعاهای فروش سوالات کنکور و کشف تجهیزات تقلب افزایش شمار مصدومان زلزله غرب هرمزگان به ۱۱۱ نفر کلاهبرداری از مردم در پوشش میوه‌فروش سیار افزایش محسوس کرونا در کشور/احتمال افزایش ابتلا به ۲ واریانت واکسن‌گریزتر اعلام کف و سقف شهریه مدارس غیردولتی/ تقلیل ساعت کاری معلمان به ۲۴ ساعت گزارش اولیه زلزله ۶.۱ ریشتری هرمزگان؛ کوه ریزش کرد | خسارت به منازل مردم | تا راس الخمیه امارات زلزله احساس شد دستگیری عامل اسیدپاشی در کیانمهر کرج کودک ۶ ساله قمی قربانی تازه حمله سگ‌های ولگرد آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سرقت از بانک ملی/اقلام کشف شده شناسنامه‌دار شد اهدای ۱۰۰ مجموعه جهیزیه به نوعروسان نیازمند توسط مرکز نیکوکاری امام رضا (ع) شناسایی ۷۰ متخلف کنکور در جلسه امتحان! تصادف در مسیر کنارک به نیکشهر ۱۰کشته برجا گذاشت آغاز پیش ثبت نام اربعین حسینی از فردا دختر ۱۷ساله قهر کرد و به خانه مادربزگش رفت؛ پدرش قلب او را با تفنگ نشانه رفت ۲۷۰۰۰ داوطلب رقابت خود را آغاز کردند/۷۰ درصد داوطلبان کنکور در اردبیل زن هستند درگذشت کامبیز تشیعی در سکوت خبری حمله مرگبار سگ های ولگرد به کودک ۴ ساله تکرار روز صفر کرونایی برای بار دیگر در ایران تمرکز شهرداری اندیشه بر رفع نواقص شهری و ایمن سازی معابر و انتقال تیرهای برق مزاحم آغاز ثبت‌نام کتاب درسی کلاس اولی‌ها
کد خبر: 138856
تاریخ: ۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
نویسنده خبر:
۰
1

قیمت بنزین در سال آینده چند می‌شود؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین در سال آینده توضیحاتی داد.

هلدینگ رسانه ای خبر شهر
به گزارش خبرشهر، محمدباقر نوبخت که در یک برنامه زنده تلویزیونی شرکت کرده بود، در سخنانی درباره اینکه آیا قرار است قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین افزایش یابد؟ گفت: الان ما در بودجه هیچ پیش‌بینی‌ای برای این کار نکردیم. یعنی یک ریال از این ۴۰۷ هزار میلیارد تومانی که برای منابع‌مان دیدیم یا آن ۱۴۲ هزار میلیارد تومانی که در تبصره ۱۴ برای هدفمندی یارانه‌ها دیدیم مرتبط با افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیست. ولی این مطالبه‌ای است که یک عده برای اینکه جلوی قاچاق گرفته شود، دارند؛ چون الان به طور متوسط قیمت هر لیتر بنزین در دنیا حدود ۵۲ تا ۵۴ سنت است ولی در ایران ۱۲ سنت است. مردم می‌گویند اگر قرار است با قیمت منطقه‌ای بنزین را قیمت‌گذاری کنید، حقوق ما را هم با آن نسبت بدهید که حرف درستی است و ما باید آن را بپذیریم؛ به همین علت آسان نیست که ما بخواهیم در این مورد تصمیم بگیریم.
وی افزود: اگر بخواهیم ۵۲ سنت را مبنا قرار دهیم، چه براساس نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی و چه براساس نرخ ارز نیمایی، قیمت بنزین بین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان می‌شود. البته مجوز این کار در قانون برنامه وجود دارد ولی ما در بودجه حتی یک ریال هم بابت مابه‌التفاوت‌ها در نظر نگرفتیم. در حال حاضر یارانه پنهان حدود ۹۳۴ هزار میلیارد تومان و یکی از بخش‌هایش هم همین است.
وی در پاسخ به مجری برنامه که پرسید چطور در چنین شرایطی که شما دنبال منابع جدید هستید، قیمت بنزین را افزایش نمی‌دهید؟ گفت: اگر شما اصرار دارید که ما قیمت بنزین را گران کنیم، چشم!
نوبخت همچنین در پاسخ به اینکه چرا در لایحه بودجه حقوق و دستمزد ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده، در حالی که نرخ تورم ۵۰ درصد افزایش داشته است گفت: برای تورم، نرخ تعیین نکنید. قرار نیست سال آینده هم به نسبت امسال قیمت‌ها افزایش پیدا کند. ما سعی کردیم کاهش قدرت خرید را کم کنیم. البته الان فشاری به سبد مصرف خانوارها آمده و ما باید به طرق مختلف آنها را جبران کنیم.
وی افزود: ما با ۱۴ میلیارد دلار قرار است نیازهای معیشتی مردم را برای ۲۵ قلم کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین کنیم. اگر این گونه حساب کنیم، ما با افزایش بیش از ۵۰ درصدی اعتبار، این کار را انجام می‌دهیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به اینکه در لایحه چه اقداماتی برای کنترل تورم خواهید کرد؟ گفت: ما باید نظارت را بیشتر کنیم. ما تورم را از همان سه مسیری که در اقتصاد ما ظاهر می‌شود، کنترل می‌کنیم که یک بخش آن افزایش نقدینگی است تا دولت بتواند بدهی‌هایش را به بانک‌ها پرداخت کند. بخش دیگر فشار هزینه را از عوامل تولید کم می‌کنیم تا بتوانیم به صورت وام‌های بلاعوض یا ارزان‌قیمت به واحدهای تولیدی کمک می‌کنیم. ما سعی می‌کنیم انتظارات تورمی را مورد توجه قرار دهیم.
وی در پاسخ به اینکه چرا بودجه امسال را ۱۵ آذر به مجلس ندادید؟ گفت: ما همان روز هم لایحه بودجه را با پیوست‌هاش تقدیم مجلس کردیم. ما با توجه به محدودیت منابع به‌گونه‌ای بودجه را طراحی کردیم که بتوانیم یک دوازدهم از ارزی که به صندوق توسعه واریز می‌کنیم را برداشت کنیم؛ به طوری که کف صندوق ۱۰ درصد شود.
نوبخت ادامه داد: بودجه باید دو ساله دیده شود و هر چه ما به صندوق توسعه ملی واریزی بیشتری داشته باشیم شرایط بهتر خواهد بود. ما ۲۷ هزار میلیارد تومان اضافه واریزی داشتیم که برای سال ۱۳۹۹ دیده شده است. ما نقشه راه تعیین کردیم و بر اساس آن در سال جاری با واریزی به صندوق، وابستگی به نفت را کم کردیم.
وی تاکید کرد: ما برای افق دو ساله هم اصلاحاتی را انجام دادیم که گفتن آن آسان ولی اجرا سخت است. وقتی به سراغ بخش‌های مختلف می‌رویم با مقاومت‌هایی رو به رو می شویم.
صحبت کردن از اصلاح ساختاری آسان است، ولی باید گفت از کجا؟ آموزش و پرورش؟ بهداشت و درمان؟ دفاعی؟ از کجا؟
وی اضافه کرد: گفته شد که بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد باشد؛ یعنی اینکه بگویید چه ماموریتی قرار است انجام دهید و قیمت تمام‌شده فعالیت‌ها چقدر است. برای آموزش و پرورش این کار را کردیم که به ازای هر دانش‌آموز یک میلیون باید باشد اما الان ۳ تا ۴ میلیون تومان است، ولی وقتی رییس‌جمهور این موضوع را در مجلس گفت عزیزی به آن انتقاد کرد. همه باید کمک کنند که این اصلاح ساختاری انجام شود.
وی افزود: امسال ما ۲۷ میلیارد دلار درآمدهای نفتی را در بودجه آوردیم که این عدد در سال آینده ۲۱ میلیارد دلار است؛ یعنی ۲۸ درصد وابستگی را به نفت کم کردیم. این اراده ما نبود، بلکه اجبار است.
نوبخت افزود: ما باید برای تقویت بودجه دفاعی ۵ درصد از بودجه عمومی را ببینیم؛ یعنی منابع عمومی به علاوه درآمدهای اختصاصی. بودجه ما دو سقفی است و در سقف دوم ما آن را دیده‌ایم. اگر تحریم‌ها برطرف شود و اگر از بابت فروش نفت یا روش‌های دیگر منابعی داشته باشیم، سقف دیگری دیده‌ایم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره اشتغال و تولید نیز گفت: در سال جاری ۶۵ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید منبع قایل شدیم این عدد را برای سال آینده هم در نظر گرفتیم، ولی قرار نیست که همین‌طور پول بدهیم. ما با وزیران مختلف تفاهمنامه امضا کردیم که فرصت‌های شغلی را به وجود آورند. ما برای یک میلیون و ۷۷ هزار فرصت شغلی برای سال آینده برنامه‌ریزی کردیم.
نوبخت تاکید کرد: دولت به دنبال افرایش قیمت و به دست آوردن درآمد به هر قیمت نیست. ما می‌توانیم آنچه که از مردم می‌گیریم به مردم برمی‌گردانیم. ما یک بسته جبرانی انجام دادیم و یک ریال از بودجه استفاده نکردیم. همه این ها باید با رعایت حال معیشت مردم باشد.
نوبخت در پاسخ به اینکه سقف معافیت مالیاتی در سال آینده چقدر تعیین شده است؟ اظهار کرد: ما این رقم را در حد دو میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین کرده‌ایم و همان چیزی که برای امسال است برای سال آینده هم لحاظ کردیم. درآمدهای مالیاتی ۱۲۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال جاری که ۱۱۴ میلیارد تومان است، چیزی حدود ۱۱ درصد رشد دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که شما چطور می‌خواهید در حالی که بیم رکود می‌رود، مالیات را ۱۱ درصد هم افزایش دهید؟ اظهار کرد: به اندازه نرخ تورم، عدد مالیاتی را ۱۱ درصد افزایش دادیم. وقتی می‌گوییم باید وابستگی خود را به نفت قطع کنیم، تنها چیزی که می‌ماند مالیات است و اقتصاد مقاومتی هم همین را می‌گوید. شما باید هزینه‌ها را از مالیات‌ها بدهید. دولت رعایت حال تولیدکنندگان خود را می‌کند و هیچ وقت راضی نیست برای افزایش درآمد، مالیات را بالا ببرد. ما باید حال تولیدکنندگان را هم درک کنیم. همیشه باید نرخ تورم به علاوه رشد اقتصادی را در نظر بگیریم.
وی ادامه داد: یکی از روش‌هایی که جلوی رشد نقدینگی را بگیریم این است که اموال مازاد را مدیریت کنیم ولی اینکه چقدر امکان فروش باشد بحث‌ دیگری است.
نوبخت در پاسخ به اینکه آیا در سال آینده با کسری بودجه روبه‌رو خواهیم بود؟ گفت: آیا از سال ۹۲ تا الان ما یک ریال از بودجه را از بانک مرکزی استقراض کرده‌ایم؟ اوراق مشارکت و اسناد خزانه از بانک مرکزی نیست.
وی افزود: من به فرهنگیان قول دادم که تا پایان شهریورماه ۳۴۰۰ میلیارد تومان پاداش بازنشستگان را بدهیم.  تلاشمان این است که به‌گونه‌ای عمل کنیم که هیچ شوکی از این جهت نداشته باشیم و به صورت منظم پرداخت‌ها را انجام دهیم. من متعهد می‌شوم با همین عدد ۴۰۷ هزار میلیارد تومان این کار را انجام دهیم. همیشه پیش‌بینی دولت قرین به صحت است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: من از بابت تمام مشکلاتی که ناشی از مسایل اقتصادی به مردم وارد شده واقعا شرمنده‌ام و عذرخواهی می‌کنم ولی هیچ‌یک از اینها ناشی از بی‌توجهی کارگزاران مردم در دولت نیست. ما از همه تجربیات استفاده می‌کنیم که کمترین زحمت برای مردم ایجاد شود.

 

منبع: ایسنا

 

مطالب مرتبط:

پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸/ فرار مالیاتی ۴۰درصد است

زنگنه: هنوز تصمیمی برای سهمیه‌بندی یا تغییر قیمت بنزین در دولت گرفته نشده

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 138856 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید