سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۷:۱۹
دسته بندی: اجتماعی
تاریخ انتشار: 06 شهریور 1397 - 12:22

فرار مالیاتی پزشکان سندیت ندارد/ دستگاه کارتخوان در هیچ قانونی برای پزشکان الزامی نیست

رئیس سازمان نظام پزشکی شهریار، شهر قدس و ملارد با اشاره به اقدام برخی شبکه‌های اجتماعی در انتشار خبر فرار مالیاتی پزشکان گفت: دستگاه کارتخوان در هیچ قانونی برای پزشکان الزامی نیست و فرد مدعی این موضوع نیز توبیخ شده است.به گزارش خبرشهر، پزشکی حرفه‌ای سراسر عشق و اخلاص است، حرفه‌ای که طهارتی به پاکی آب زمزم و شوقی خداگونه برای تسکین دردهای بشری می‌طلبد. سپیدپوشانی که با قسم به خالق هستی، مجال می‌خواهند تا در این دنیای فانی نفس حق را بازگو کرده و جانی دوباره به بشریت و معنایی دیگرگونه به واژه انسانیت بخشیدند.

به بهانه فرا رسیدن زادروز دانشمند و طبیب برجسته نامدار ایرانی بوعلی‌سینا و روز بزرگداشت پزشک گفت‌وگویی صمیمی را با دکتر شهریار موسوی‌نژاد رئیس سازمان نظام پزشکی شهریار، شهر قدس و ملارد پیرامون جایگاه و مشکلات این سازمان گرفته تا بحث فرار مالیاتی پزشکان و ویزیت رایگان برخی پزشکان داشتیم که در ادامه با هم می‌خوانیم.

سازمان نظام پزشکی غرب استان تهران به لحاظ تعداد اعضا هشتمین نظام پزشکی کشور است

جایگاه سازمان نظام پزشکی غرب شهریار، شهرقدس و ملارد را به لحاظ تعداد اعضا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رئیس سازمان نظام پزشکی: نظام پزشکی شهریار، شهرقدس و ملارد با ۲ هزار و ۵۰۰ عضو هشتمین نظام پزشکی بزرگ کشور و در سطح استان دومین سازمان نظام پزشکی است و تعداد پزشکان آن از بسیاری استان‌ها مانند ایلام، خراسان رضوی و خراسان شمالی بیشتر است.

نزدیکی به پایتخت بزرگ‌ترین معضل سازمان نظام پزشکی غرب استان تهران است

مهم‌ترین‌ معضل سازمان نظام پزشکی غرب استان تهران چییست؟

رئیس سازمان نظام پزشکی: با وجود همه خدمات‌دهی گسترده این سازمان اما همواره یکی از معضلاتی که همیشه وجود داشته نزدیکی به تهران بزرگ و تحت‌الشعاع تهران بزرگ قرار گرفتن بوده است.

در واقع  از سال ۸۶ که نیروهای جدیدی برای سیاست‌گذاری وارد سازمان شدند و خود ما هم وارد شدیم، بحث اقتصاد سلامت هر ۳ شهرستان بسیار مورد توجه بود در حالی که پیش از این به دلیل نبود متخصصان وقتی بیماران شهرستان می‌خواستند برای درمان و ویزیت به تهران بروند، هزینه‌هایی چون دارو، آزمایشگاه و همه چیز به تهران می‌رفت.

هرچند با تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پس از ۱۱ سال شاهد صدور پروانه دوم مطب با نظارت و ساماندهی دقیق برای همکاران متخصص و فوق‌تخصص بوده که در تهران، کرج یا شهرهای اطراف حضور دارند تا در روزهای خاصی به این شهرها بیایند.

توسعه صنعت آزمایشگاهی و پاراکلینکی در غرب استان تهران اقتصاد سلامت را متحول کرده است

در راستای اقتصاد سلامت منطقه تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

رئیس سازمان نظام پزشکی:  همکاران ما تحت نظر سازمان نظام پزشکی شهریار، شهر قدس و ملارد و همکاری شبکه بهداشت و معاونت درمان دانشگاه فعالیت می‌کنند به همین دلیل ما شاهد رشد خوبی در صنعت آزمایشگاه‌ها، تصویربرداری، خدمات پاراکلینکی و غیره بوده‌ایم امری که سبب شده وضعیت اقتصاد سلامت منطقه بهتر و دسترسی مردم به خدمات پزشکی و تخصصی و سلامت راحت‌تر صورت گیرد.

بیمارستان نور شهریار که اکنون جز بهترین بیمارستان‌های استان تهران است را در این منطقه پایه‌گذاری کرده‌ایم و خوشبختانه هم به لحاظ وجود نیروی کار متخصص و توانمند و و هم به لحاظ نرم‌افزاری، سخت‌افزاری توانسته اعتماد مردم را به خود جلب کند.

سازمان نظام پزشکی‌ غرب استان تهران بی‌حاشیه‌ترین سازمان در سطح کشور است

پزشکان ما تا چه حد بر تعهدات اخلاقی و حرفه‌ای خود پایبند هستند و خود را ملزم به رعایت آن می‌دانند؟

رئیس سازمان نظام پزشکی: برگزاری برنامه‌های بازآموزی متعدد در زمینه حقوق و اخلاق کمک کرده تا ما یکی از نظام پزشکی‌هایی باشیم که در سطح کشور با کمترین شکایت‌ها روبه‌رو هستیم و خدمات بسیار خوبی ارائه می‌کنیم.

سال ۹۴ حدود ۹ میلیون خدمت ارائه داده بودیم که به ۳۷ مورد شکایت و کمتر از ۲۰ مورد رأی رسیده بود و آمار بسیار پایینی بود همچنین در این سازمان کمترین زاویه را با شبکه‌های بهداشت داشتیم و هماهنگ و هم دوش برای ارتقای کیفی و کمی و ارائه خدمات به مردم حرکت کنیم.

در شهرستان‌هایی مثل قدس و ملارد که یک تخت بیمارستانی هم نداریم، تمام این بار بر دوش بخش خصوصی است که خوشبختانه توانستیم با همکاری‌هایی که داشتیم شرایطی ایجاد کنیم تا مردم با کمترین مشکل مواجه شوند.

اقدامات شورای حل اختلاف پزشکی در حل مسائل تا چه اندازه دخیل بوده است؟

رئیس سازمان نظام پزشکی: شورای حل اختلاف پزشکی در شهریار در سال ٩٣ راه‌اندازی شدکه این خدمتی به همکاران در جامعه پزشکی است تا اگر شکایتی از آن‌ها صورت گرفت یا هرگونه اختلافی که یک طرف آن جامعه پزشکی حضور دارد به این شورا بیایند که هم شأنیت همکاران حفظ می‌شود و هم اینکه با درایت همکاران شورا می‌توان اختلافات دو طرفه را به سازش رساند.

مهم‌ترین مشکل سازمان نظام پزشکی شهریار، شهر قدس و ملارد چیست؟

رئیس سازمان نظام پزشکی: یکی از مشکلات اساسی تغییرات سیاست‌هایی است که در وزارتخانه انجام می‌شود سیاست‌های خلق‌الساعه و یک شبه که در همین راستا در سال ۹۶ نامه‌ای آمد که مقابل صدور پروانه مطب دوم را گرفتند. به طور مثال ما در شهرستانی مثل ملارد که ۳ یا ۴ پزشک متخصص پروانه اول داشت توانسته بودیم ۴۰ پزشک متخصص جذب کنیم که آن‌ها مجبور بودند آن شهرستان را ترک کنند.

در شهر قدس و شهریار هم همینطور اما با تلاش‌های بسیار زیادی که در سطح وزارتخانه و مجلس صورت گرفت توانستیم بخشی از این سیاست‌ها را برگردانیم.

جای بخش خصوصی در طرح تحول نظام سلامت به شدت خالی است

 طرح تحول نظام سلامت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رئیس سازمان نظام پزشکی: در این طرح چون به بخش خصوصی و سرپایی دقت نشده به همکاران ما فشار وارد کرده است.

در مورد بحث مربوط به پرداختی‌های بیمه نیز آخرین پرداختی به مراکز فیزیوتراپی و رادیولوژی خردادماه، به داروخانه‌ها آذرماه و به پزشکان مردادماه ۹۶ بوده است حالا شاید بتوان گفت مطب‌ها می‌توانند امورات خود را بگذرانند اما مراکزی که مجبور به خرید جنس و ارائه جنس هستند مشکل روبه‌رو هستند و عملاً به سمتی می‌روند که ورشکسته شده یا خدمت‌رسانی‌شان کُند می‌شود.

علاوه بر این مشکلات دیگری مانند عوارض تابلو، عوارض شغلی و اداره دارایی نیز وجود دارد که مشکلات ساختاری هستند و نه فقط مربوط به سطح شهرستان ما بلکه به کل کشور مربوط می‌شود که باید به آن رسیدگی شود.

جامعه پزشکی نفس‌های آخر خود را می‌کشد

من در جلسات مختلف، در جلسات فرمانداری و جلسات دیگر هم گفته‌ام که اگر شرایط به همین شکل پیش برود حداقل در منطقه ما ۳۰ درصد مراکز تا آذرماه بیشتر دوام نمی‌آورند که خدمت رسانی کنند. با این شرایط ممکن است این مراکز یا تعطیل کنند یا مجبور به تخلف ‌شوند.

فرد مدعی فرار مالیاتی پزشکان توبیخ شده است

کمپینی در شبکه‌های اجتماعی مربوط به پزشکان فراری از مالیات به دلیل عدم استفاده از کارت‌خوان راه‌اندازی شده به لحاظ صنفی ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

رئیس سازمان نظام پزشکی: این داستان مربوط به موضوعی می‌شود که رئیس اداره مالیات شهر تهران اعلام کرد اطلاع موثقی دارم که این فرد از بالا توبیخ هم شده به این دلیل که صحبتی را انجام داد که سندیت نداشته است.

جامعه پزشکی حداقل تا سال ۹۵ در بحث بیمه آن‌ها و ۳ درصد تکلیفی که پرداخت می‌شود در پرداخت مالیات جز منضبط‌ترین افراد هستند که بر طبق برگه‌های بیمه آمارشان مشخص است. در منطقه ما ۸۰ تا ۸۵ درصد و در سطح کشور بالای ۸۰ درصد پرونده مالیاتی دارند و اظهارنامه مالیاتی پر می‌کنند و اگر هم در این زمینه افرادی وجود داشته باشند آن دسته افراد بی‌انضباطی هستند که در هر جامعه‌ای وجود دارند.

ممکن است یک تعدادی باشند که فرار مالیاتی کنند چون من جزء کمیسیون مالیات جامعه پزشکی استان تهران هستم می‌بینم که مثلاً همکاری که جراح خوبی هم هست و اسم و رسم نیز دارد برای بخشودگی مالیاتی مراجعه می‌کند و درخواست می‌دهد و اداره دارایی یا رئیس ممیزی هم بخشودگی می‌دهد و این نقطه سیاهی می‌شود که همه مثل آقای جراح فلان و فلان، یا سهامدار فلان بیمارستان دولتی یا خصوصی هستند.

دستگاه کارتخوان در هیچ قانونی برای پزشکان الزامی نیست

دستگاه کارتخوان هیچ کجای قانون الزامی نیست و تنها به عنوان یک تسهیل‌دهنده است که استفاده می‌شود اما واقعیت این است که ما در خیلی از شهرستان‌ها یا مطب‌های اجاره‌ای مشکلاتی در این زمینه داریم که به طور مثال خط تلفن نیست، تلفن اجاره‌ای است یا موجر اجازه گرفتن کارتخوان روی خط تلفن را نمی‌دهد از طرفی خود من ۴ ماه است که برای دریافت دستگاه کارتخوان جدید درخواست داده‌ام، اما بانک می‌گوید دستگاه ندارد.

واقعیت این است که هیچ‌کس به این دلایل از چیزی فرار نمی‌کند و البته ما هم نمی‌گوییم همه این‌گونه هستند و شاید باشند برخی‌ها که به دنبال راه فرار می‌گردند اما همیشه یک درصدی هستند که مثلاً پول کلان یا زیر میزی می‌گیرند که متأسفانه دوباره در سطح کل این موضوع در حال بازگشت است اما واقعاً جامعه پزشکی درگیر این مسئله نیست و اگر کارتخوان داشته باشند، برای خود پزشکان هم بهتر است اینها خبرهای زردی است که واقعی نیست.

تبلیغ برای ویزیت رایگان در مطب شخصی ممنوع است

وضعیت رسیدگی به طبقات محروم در حوزه خدمات درمانی چگونه است؟ طرح هر فرد یک دفترچه رایگان به کجا رسید؟

رئیس سازمان نظام پزشکی: بحث رفاه محرومان داستان پیچیده‌ای است یک روز دولت گفت هرکسی دفترچه بیمه ندارد به آن‌ها دفترچه بیمه سلامت می‌دهیم و می‌دانید که سال ۹۳ هرکسی یک دفترچه رایگان گرفت، بحث ویزیت رایگان هم نیست و وقتی بیمار ویزیت می‌شود، دارو، آزمایش و مسائل دیگر را می‌خواهد که اگر ما نتوانیم آن بخش را تأمین کنیم عملاً ویزیت رایگان هم به درد نمی‌خورد سال‌های گذشته هم در سطح شهرستان این اتفاقات رقم می‌خورد اما یک سری داستان‌های ژورنالیستی و پوپولیستی وجود دارد که مثلاً ما یک روز ویزیت رایگان می‌کنیم.

بسیاری از دوستان در مطب خود در روز ۱ ، ۲ یا ۵ ویزیت رایگان انجام می‌دهند و حتی گاهی پول دارو را هم می‌پردازند، اما این چیزی است که خود همکاران می‌دانند و تبلیغات این مسئله از سوی نظام پزشکی ممنوعیت دارد و ما نمی‌توانیم برای جذب بیمار در این زمینه تبلیغ کنیم. با این حال با بسیاری از سازمان‌های حمایت‌کننده یا کمیته امداد همکاری می‌شود و همکاران می‌توانند در این زمینه به صورت ویزیت یا خدمات همکاری کنند سازمان هم با بسیج جامعه پزشکی، شبکه‌های بهداشت، کمیته امداد و غیره همیشه در ارتباط بوده، اما اینکه چیزی سازماندهی شده باشد که مردم بیایند و ویزیت رایگان شوند وجود ندارد.

.

 

 

.

 

 

منبع: تسنیم

.

 

 

.

 

 

مطالب مرتبط:

برخی پزشکان ۶ درصد مالیات واقعی خود را ابراز می‌کنند/ کارت‌خوان مطب به نام منشی

تعیین تکلیف دریافت کنندگان ارز دولتی دارو و تجهیزات پزشکی

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 129838 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.