شنبه, ۱۱ تیر ۱۴۰۱ /
آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سرقت از بانک ملی/اقلام کشف شده شناسنامه‌دار شد اهدای ۱۰۰ مجموعه جهیزیه به نوعروسان نیازمند توسط مرکز نیکوکاری امام رضا (ع) شناسایی ۷۰ متخلف کنکور در جلسه امتحان! تصادف در مسیر کنارک به نیکشهر ۱۰کشته برجا گذاشت آغاز پیش ثبت نام اربعین حسینی از فردا دختر ۱۷ساله قهر کرد و به خانه مادربزگش رفت؛ پدرش قلب او را با تفنگ نشانه رفت ۲۷۰۰۰ داوطلب رقابت خود را آغاز کردند/۷۰ درصد داوطلبان کنکور در اردبیل زن هستند درگذشت کامبیز تشیعی در سکوت خبری حمله مرگبار سگ های ولگرد به کودک ۴ ساله تکرار روز صفر کرونایی برای بار دیگر در ایران تمرکز شهرداری اندیشه بر رفع نواقص شهری و ایمن سازی معابر و انتقال تیرهای برق مزاحم آغاز ثبت‌نام کتاب درسی کلاس اولی‌ها ساعت ۱۲ امشب آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری ۱۴۰۱ ایمن‌سازی مدارس پرخطر تهران در دستورکار | ایراد آتش‌نشانی به ۹۲۴ مدرسه استان تهران قتل دردناک یک جوان ۲۱ ساله در قم / قاتل متواری شد / عکس قاتل کشف ۱۶۰۰ کیلو تریاک در بار ماهی در هرمزگان کشف ‌۴۰۰ هزار لیتر‌ سوخت قاچاق در ‌بندرعباس/ محموله در ۲۰ کانتینر “‌روغن پایه” جاساز شده ‌بود امکان تنظیم سند بدون حضور در دفتر اسناد رسمی فراهم شد مراکز بازپروری معتادان در رباط کریم راه اندازی می شود شرایط پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه فرهنگیان
کد خبر: 139056
تاریخ: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۲
نویسنده خبر:
۰

ظریف: اگر به گذشته برمی‌گشتیم، سخت‌گیری بیشتری در مذاکرات هسته‌ای می‌کردیم

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با یک رسانه چینی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفته اگر به سه سال پیش برمی‌گشت، سخت‌گیری‌های بیشتری در مذاکرات انجام می‌داد.

هلدینگ رسانه ای خبر شهر

به گزارش خبرشهر، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گوی اختصاصی با شبکه خبری «فونیکس» چین گفت: «ما از ابتدا معتقد بودیم که حضور آمریکا در خلیج فارس علاوه بر این که غیر قانونی است همراه با تنش آفرینی نیز هست.»

ظریف در این مصاحبه که جمعه شب از این شبکه پخش شد و خبرگزاری ایرنا متن فارسی آن را منتشر کرده گفت: «حضور ناو آمریکا در خلیج فارس بیش از آن که اثر مثبت داشته باشد ، در واقع ایجاد تنش و تشنج می کند و هر وقت آمریکایی‌ها حضورشان را در خلیج فارس افزایش داده‌اند همه کشورهای خلیج فارس با خطراتی مواجه شده‌اند.»

او افزود: «ایران کشور قدرتمندی است و می تواند از منافع خود دفاع کند و این منطقه است که می تواند از حضور آمریکا، ضرر کند و بعید می دانم آمریکایی ها شرایط برای تهدید ایران را داشته باشند.»

وی در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز گفت: «ما هنوز نمی دانیم که آمریکایی ها چه برنامه ای دارند آن چه برای ما مهم است، این است که سیاست آمریکا در منطقه یک سیاست خطرناکی است که باید این سیاست عوض شود.»

 

آینده چالش‌های ایران و آمریکا

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد چالش‌های پیش رو میان ایران و آمریکا گفت شرایط و روابط به همین حالت چالشی ادامه خواهد یافت و بعید می دانم آمریکایی ها به رغم همه تصمیم گیری های نابخردانه‌ای که داشته‌اند، تصمیم بر تشدید این حالت در روابط خود با ایران بگیرند.

ظریف گفت: ما برای هر شرایطی آماده هستیم و مردم ایران نشان داده اند با جدیت از کشورشان دفاع می کنند و ما دنبال درگیری نیستیم و بعید هم می دانم کس دیگری هم دنبال درگیری باشد.

 

با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سئوال که تحلیلگران چینی معتقدند ایران بعد از شش ماه چاره ای جز مذاکره با آمریکا ندارد، گفت: فکر می کنم تحلیلگران چینی بعد از شش ماه، تحلیلشان را عوض می کنند.

ظریف اضافه کرد : «ما هیچ وقت در شرایط اضطرار با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد، طرفی که از مذاکره خارج شد، ایران نبود، آمریکاییها تا هشت ماه قبل در برجام حضور داشتند و با ما مذاکره می‌کردند ولی آن را ترک کردند و خودشان باید به مذاکره برگردند.»

او اظهار داشت: «فکر می کنم تحلیلگران چینی به این نتیجه خواهند رسید که آمریکا چاره ای ندارد جز این که تصمیم خود را عوض کند.»

 

آمریکا نمی‌تواند جلو صادرات ایران را بگیرد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود : «آمریکا نمی تواند جلو صادرات نفت ایران را بگیرد و اگر بخواهد جلو صادرات ما را بگیرد، مجبور است وارد سیاست هایی شود که دنیا را به آشوب خواهد کشاند.»

 

برجام

وی در پاسخ به این سئوال که اگر سه سال پیش که برجام را امضا کردید می دانستید آمریکا از آن خارج می شود چکار می کردید؟ گفت: «اگر به سه سال قبل بر می گشتیم حتما سختگیری بیشتری انجام میدادیم.»

ظریف ادامه داد: «اما اینطور نیست که سه سال پیش، پیش بینی احتمال امروز را نداشتیم ولی آیا این که می شد به یک توافق بهتر از توافق فعلی رسید به نظر من دشوار بود.»

او تصریح کرد: «اگر امروز بخواهیم توافق را دوباره بنویسیم اولا که بعید می دانم امکان رسیدن به توافق وجود می داشت و اگر هم بتوانیم به توافق برسیم چیزی شبیه توافق سه سال پیش می بود.»

 

بازداشت مدیر ‘هواوی’

ظریف در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که مدیر «هواوی» به خاطر معامله با ایران بازداشت شده است، تاکید کرد: «بازداشت مدیر هواوی در کانادا قبل از این که بر ایران تاثیر بگذارد بر جهان تاثیر خواهد گذاشت، زیرا کانادا فردی را بازداشت کرده که کاری غیر قانونی انجام نداده است.»

به گفته وی کاری که آمریکایی ها می کنند غیر قانونی است، این که می گویند نباید کسی با ایران معامله کند امری غیرقانونی است و این در واقع خلاف قطعنامه شورای امنیت است ، آمریکا در واقع با این اقداماتش قصد دارد «قانون جنگل» را حاکم کند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: «من از این رفتار دولت کانادا به عنوان یک دولت مستقل تعجب می کنم که اینگونه خود را بازیچه دست آمریکایی ها کرده و یک شخصیت محترم و اثرگذار را با دستور واشنگتن بازداشت کرده است.»

ظریف ادامه داد: «بعضی اوقات آدم فکر می کند برخی رقابت های تجاری هم پشت این گونه اقدامات است.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: «این که آمریکایی ها مجبور می شوند معاون شرکت هواوی را دستگیری کنند، نشان دهنده میزان انزوای آنها در جهان است اینکه کشوری بخواهد در جامعه بین المللی قلدری کند و به دیگران زور بگوید نشان می دهد آن کشور شرایط خیلی مناسبی در جهان ندارد.»

ظریف تصریح کرد: «اعتقاد دارم سایر کشورها مانند کشور بزرگ چین باید با این حرکت های آمریکا، نه به خطر ایران بلکه به خاطر آینده روابط خود و روابط بین الملل، برخورد جدی داشته باشند.»

 

چین مهمترین طرف تجاری ایران است

ظریف در پاسخ به سئوالی در مورد وضعیت ساز و کار مالی اروپا با ایران تاکید کرد سیاست خارجی ما سیاست واکنش به اروپا نیست اروپا هم مهمترین طرف تجاری ما نیست مهمترین طرف تجاری ما چین، روسیه و همسایگان ما هستند ما با این کشورها مکانیسم های خود را ایجاد کرده ایم.

او گفت: البته ما به دنبال این نیستیم که با کشورهای اروپایی ارتباط نداشته باشیم معتقدیم کشورهای اروپایی نیز مانند چین و روسیه باید وظایف خود را در برابر برجام نشان دهند و اگر این کار را نکنند بیانگر این است که اروپا نمی تواند طرف قابل اعتمادی برای دنیا باشد.

ظریف تاکید کرد با این حال ما نمی خواهیم روابطمان را با دنیا به هم بزنیم و روابط را با کشورهای همسایه و چین و روسیه ادامه خواهیم داد.
رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران افزود: اروپایی ها هم به ما گفتند که به رغم مخالفت های آمریکا مشغول کار روی «ساز و کار مالی» هستند ولی ما هیچ وقت منتظر اروپا نبودیم و اکنون هم منتظر نیستیم.

 

فرزندانم در ایران هستند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد زمزمه اخراج فرزندان مقامات ایران که در آمریکا ساکن هستند گفت: فرزندان تعداد محدودی از مقامات ایرانی در آمریکا هستند که آنها هم شخصا و بر اساس شرایط زندگی و کارشان این تصمیم را اتخاذ کرده اند.

او ادامه داد: خوشحالم که فرزندانم در ایران هستند ؛ دوری از خانواده شرایط خوبی نیست در جوانی مجبور بودم قبل از انقلاب دور از خانواده باشم و این مشکل را کاملا احساس می کنم، بنابراین احساس نمی کنم کسی از این تصمیم آمریکا ناراحت شود.

 

همکاری ما با چین بیشتر از گذشته خواهد بود

ظریف ادامه داد: توقعی که از دوستان چینی داریم این است وقتی آمریکایی ها از سیاست قلدری استفاده می کنند دوستان چینی ما نسبت به روابط دیرینه تاریخی با ایران توجه داشته باشند.

او ادامه داد: به تصمیم های دولت چین احترام می گزاریم و همکاری بسیار خوبی هم با پکن داریم و معتقدم این همکاری بیشتر از گذشته ادامه خواهد یافت.

به گفته ظریف، دولت های ایران و چین در کنار دولت های دیگر باید به آمریکا نشان دهند که دنیای امروز دنیای آمریکا یا غرب نیست واقعیت این است که دیگر نه غرب مرکز عالم است و نه همه تصمیمات عالم در غرب گرفته می شود.
رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این که اکنون چین بزرگترین بازیگر اقتصادی جهان است تاکید کرد تبدیل چین به دومین تامین کننده بودجه سازمان ملل نشان دهنده نقش محوری منطقه و اهمیت چین در آینده دنیا است.

وی گفت: به نظر من نقش چین خیلی مثبت و سازنده است ، به خصوص برای ایران آن هم با توجه به نزدیکی سیاست های اصولی ایران و چین.

 

ایران شریک قابل اعتماد چین است

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: دولت و مردم چین می دانند ایران یک شریک قابل اعتمادی است ، ایرانی ها هیچ وقت تامین انرژی برای چین را با ملاحظات سیاسی آمیخته نمی کنند.

به گفته وی چین برای ما یک دوست قابل اعتماد است و می خواهم چینی ها هم اطمینان داشته باشند که علاقه ایران به چین یک علاقه راهبردی است نه تاکتیکی و مقطعی.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 139056 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید