دوشنبه, ۴ بهمن ۱۴۰۰ / ۰۰:۳۷:۲۱
دسته بندی: اجتماعی
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۲۵

سیر تا پیاز قرنطینه هوشمند

برنامه مدیریت هوشمند محدودیت‌ها طرح‌ریزی شد و در سه استان قزوین، کردستان و آذربایجان غربی به صورت پایلوت به اجرا درآمد. البته بعد از زمان تعیین شده به گفته کارشناسان نتایج خوبی را به دنبال داشته و حالا به روز نهایی اجرایی شدن آن در سراسر کشور رسیدیم.به گزارش خبرگزاری خبرشهر؛ وقتی اسم قرنطینه کرونا می‌آید، ناخودآگاه یاد اسفند و فروردین سال ۹۹ می‌افتیم. اگر یادتان باشد آن روزها اوقات بیشتر ماها در خانه سپری می‌شد و حتی برای خرید نان و یا رفتن به سوپرمارکت سر کوچه، تن و بدن‌مان می‌لرزید که نکند کرونا بگیریم و بیمار شویم. آن روزها بیشتر از آن‌که نگران خودمان باشیم، برای خانوادههایمان می‌ترسیدیم که نکند ناقل بیماری باشیم و آن پدر و مادرها و عزیزترین افراد زندگی‌مان را مبتلا کنیم. سکوت در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر پر بود و زمانی که پا از خانه بیرون می‌گذاشتی کمتر کسی را می‌دیدی اما در مقابل بیمارستانها روز به روز مملو از جمعیتی می‌شد که بیمار بودند و برای درمان، به بیمارستان می‌آمدند. این بیماری آنقدر عجیب بود که حتی پزشکان و پرستاران هم شوکه بودند و راه حلی برای آن نداشتند. قرنطینه تمام شد و مردم مجبور بودند برای امرار معاش پی زندگی خودشان بروند. تمام شدن قرنطینه یک طرف و خیز موج‌های سهمگین کرونا طرف دیگر داستان بود.

حالا دو سال است که روزهای کرونایی با محدودیت‌هایی مثل ماسک و الکل می‌آیند و می‌روند و ما هر روز منتظر آن هستیم که طرف‌های ظهر خبر برسد که چند نفر در  شبانه روز گذشته مبتلا شدند و یا  فوت کردند.

از همان روزهای اول صدای پزشکان و مسئولان کشوری بلند بود که آقا و خانم محترم ماسک، مهم‌ترین نکته برای پیشگیری از بیماری کروناست چراکه ما حالا حالاها دستیبابی به واکسن این بیماری را نخواهیم داشت.

اینکه تا به جایی برسیم که ماسک را بتوانیم نهادینه کنیم، زمان زیادی صرف شد. فیلم‌های آموزشی و محتواهای رسانهای تولید شد تا فرهنگ استفاده کردن از ماسک کمی بهتر جا بیافتد و البته تا حدودی هم می‌توان گفت این موارد موفقیت آمیز بود. همان موقع صحبت‌های زیادی شد که با افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند برخورد شود اما در نهایت همه چنین مواردی حربه‌های تهدیدی بود و هیچ فردی به خاطر نزدن ماسک جریمه نشد!

بعد از این همه مدت حالا چند ماهی است که خبر می‌رسد انگار قرار است مدیریت کرونا را هوشمند کنند و طرحی با عنوان «قرنطینه هوشمند» اجرایی شود. هفته‌ها و ساعت‌های زیادی بحث و بررسی صورت گرفته است که قرنطینه هوشمند بتواند در بهترین شرایط خود به اجرا دربیاید. حالا  یک ماهی می‌شود که اعلام شده طرح قرنطینه هوشمند از اول آذر ماه به اجرا در می‌آید و پایه اصلی آن واکسیناسیون است.

برنامه مدیریت هوشمند محدودیت‌ها طرح‌ریزی شد و در سه استان قزوین، کردستان و آذربایجان غربی به صورت پایلوت به اجرا درآمد. البته بعد از زمان تعیین شده به گفته کارشناسان نتایج خوبی را به دنبال داشته است. بعد از معیار واکسیناسیون، لغو محدودیت‌ها دومین معیار اصلی است و بر اساس این برنامه قرار است محدودیت‌های کرونایی به صورت هوشمند و با در نظر گرفتن شرایط اپیدمی و میزان پوشش واکسیناسیون رفع شوند.

کمال حیدری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با بیان اینکه در راستای اجرای هوشمندسازی ترددها و فعالیت افراد شاغل در محوریت داشتن کارت واکسن مدیریت می‌شود، گفت: تنها افرادی که کارت واکسن دارند می توانند در تجمعات حضور پیدا کنند.

او افزود: افرادی که واکسینه نشدند به دلیل اینکه حضورشان در جمع‌های مختلف خطرساز است و موجب گسترش آلودگی می‌شود محدودیت‌هایی دارند همچنین حضور افرادی که مشکوک به بیماری هستند برای حضور در محل کار ممانعت ایجاد می‌شود.

حیدری  با اشاره به اینکه از طرفی مشاغل خدمت‌دهنده که ارتباط مستقیم با افراد دارند، اداره و سازمان‌هایی که میزان تردد در آن ها زیاد است؛ با وصل شدن به سامانه قرنطینه هوشمند میزان ترددها و رفت و آمدهایشان مدیریت می‌شود، ادامه داد: موثر بودن طرح قرنطینه هوشمند مستلزم این است که همه افراد پای کار بیایند نه اینکه تنها برخی از ادارات با موضوع محکم برخورد کنند و تعدادی در این همکاری نکنند.

 معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: با داشتن چنین اطلاعاتی می‌توان از ورود افراد مشکوک به بیماری جلوگیری شود همچنین این افراد می‌توانند هم پرسنل و هم مراجعه کنندگان باشند.

به گفته حیدری برخورد با متخلفان بر عهده وزارت کشور است چراکه نهادهای مختلف و این سامانه زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کنند.

او با بیان اینکه در استان‌های مختلف استانداران این وظیفه را بر عهده دارند و برنامه‌ریزی برای ایجاد محدودیت سالم‌سازی محیط‌ها در این طرح بر عهده وزارت بهداشت است، گفت: همکاری ادارات در طرح قرنطینه هوشمند بیشتر مدنظر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برنامه‌ای جهت استفاده از ماسک و یا جریمه بابت عدم استفاده از آن در این طرح پیش‌بینی نشده و موضوع مورد نظر این است که پروتکل‌های بهداشتی توسط همه افراد با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده، صورت گیرد.

او  گفت: لزوم واکسینه شدن افراد با دو دوز واکسن در نظر است اما در برخی از مکان‌ها تزریق یک دوز واکسن نیز با شرایطی مورد قبول است.

شروط وزارت بهداشت برای کاهش ترددها

باید توجه کرد که طبق اعلام وزارت بهداشت، برای کاهش محدودیت‌ها شش شرط وجود دارد:

-‌ شرایط نزولی بیماری

– انجام غربالگری به صورت فعال

– کاهش خطر شیوع برای گروه‌های آسیب‌پذیر به خصوص برای افراد مسن (افزایش واکسیناسیون)

– رعایت پروتکل‌های بهداشتی

– آموزش

– مشارکت فعال مردم و دستگاه‌های اداری در نظارت و اجرای پروتکل‌ها

همچنین باید توجه کرد که طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، پیش‌شرط اجرای برنامه، آماده‌سازی و دسترسی به نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مرتبط با استعلام واکسیناسیون و بیماریابی است.

همچنین در اجرای فرآیند هوشمند رفع محدودیت‌ها، همه مشاغل و رسته‌های شغلی به شرط انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمامی وضعیت‌های رنگ‌بندی شهرها (قرمز، نارنجی، زرد و آبی) مجاز به فعالیت بوده و بر اساس وضعیت شیوع بیماری که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود، در خصوص اعمال محدودیت‌ها در ستاد تصمیم‌گیری خواهد شد.

 معیارها و شاخص‌های اصلی پروتکل‌های بهداشتی

علاوه بر این در عین حال معیارها و شاخص‌های اصلی پروتکل‌های بهداشتی متناسب با اجرای محدودیت هوشمند به شرح زیر است:

-‌ تزریق واکسن یا انجام PCR آزمایشگاهی دو بار در هفته

-‌ استفاده مناسب از ماسک

-‌ رعایت فاصله حداقل دو متر

– تامین چهار متر مربع فضا برای هر نفر(به خصوص در فضای بسته)

-‌ تامین تهویه مناسب

-‌ تامین امکانات شست‌وشو یا ضدعفونی دست

-‌ گندزدایی سطوح مشترک

منبع خبر «» است و خبر شهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 180635 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.