شنبه, ۱۱ تیر ۱۴۰۱ /
آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سرقت از بانک ملی/اقلام کشف شده شناسنامه‌دار شد اهدای ۱۰۰ مجموعه جهیزیه به نوعروسان نیازمند توسط مرکز نیکوکاری امام رضا (ع) شناسایی ۷۰ متخلف کنکور در جلسه امتحان! تصادف در مسیر کنارک به نیکشهر ۱۰کشته برجا گذاشت آغاز پیش ثبت نام اربعین حسینی از فردا دختر ۱۷ساله قهر کرد و به خانه مادربزگش رفت؛ پدرش قلب او را با تفنگ نشانه رفت ۲۷۰۰۰ داوطلب رقابت خود را آغاز کردند/۷۰ درصد داوطلبان کنکور در اردبیل زن هستند درگذشت کامبیز تشیعی در سکوت خبری حمله مرگبار سگ های ولگرد به کودک ۴ ساله تکرار روز صفر کرونایی برای بار دیگر در ایران تمرکز شهرداری اندیشه بر رفع نواقص شهری و ایمن سازی معابر و انتقال تیرهای برق مزاحم آغاز ثبت‌نام کتاب درسی کلاس اولی‌ها ساعت ۱۲ امشب آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری ۱۴۰۱ ایمن‌سازی مدارس پرخطر تهران در دستورکار | ایراد آتش‌نشانی به ۹۲۴ مدرسه استان تهران قتل دردناک یک جوان ۲۱ ساله در قم / قاتل متواری شد / عکس قاتل کشف ۱۶۰۰ کیلو تریاک در بار ماهی در هرمزگان کشف ‌۴۰۰ هزار لیتر‌ سوخت قاچاق در ‌بندرعباس/ محموله در ۲۰ کانتینر “‌روغن پایه” جاساز شده ‌بود امکان تنظیم سند بدون حضور در دفتر اسناد رسمی فراهم شد مراکز بازپروری معتادان در رباط کریم راه اندازی می شود شرایط پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه فرهنگیان
کد خبر: 137549
تاریخ: ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
نویسنده خبر:
۰

روحانی: تفکیک وزارتخانه‌ها را ضروری می‌دانم

رئیس‌جمهور گفت: بخش حمل و نقل دنیای بزرگی در شرایط تحریم است.

هلدینگ رسانه ای خبر شهر

به گزارش خبرشهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در نشست با وزیر و مدیران وزارت راه و شهرسازی که صبح امروز (دوشنبه ۱۹ آذر) برگزار شد،گفت: این وزارتخانه، وزارتخانه بزرگ و اداره آن سخت است. از اواسط دولت یازدهم به این نتیجه رسیدیم که برخی وزارتخانه‌ها به دو وزارتخانه تبدیل شود و لایحه آن را به مجلس دادیم.

وی افزود: یکی از آن وزارتخانه‌ها، وزارت راه و شهرسازی بود که بخش راه و شهرسازی از این وزارتخانه جدا شود. همچنین وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن جدا شود. الان این کار را ضرورت می‌بینیم. طبق قانون اساسی ناچاریم لایحه را به مجلس بدهیم ولی نمایندگان به هر دلیل همراهی نکردند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در این شرایط تحریم به وزارت بازرگانی نیاز داریم. این واقعیت است و این وزارتخانه، وزارتخانه بسیار سنگین است و  مسکن و شهرسازی خودش مقوله بسیار مهم است.

روحانی با بیان اینکه بخش حمل و نقل یک دنیای بسیار بزرگی در شرایط تحریم است، خاطرنشان کرد: در شرایط امروز نیاز به کار ویژه در حمل و نقل در همه ابعاد داریم. با توجه به شرایطی که داریم، بار سنگینی بر دوش وزیر راه و شهرسازی و وزیر صمت است و هر دو وزیرِ این وزارتخانه تازه نفس هستند.

وی با بیان این مطلب که تصویب لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها را اکنون هم ضروری می‌دانم، گفت: توسعه حمل و نقل ریلی، به لحاظ امنیت و آرامش مردم باید در اولویت باشد. حدود ۲۰ درصد خطوط راه‌آهن کشور در این دولت احداث شده است.

وی افزود: باید در امر ساختمان تحول بزرگ ایجاد کنیم.ما الان می‌خواهیم یک محله را نو کنیم و می‌گویید ۲۷۰۰ محله داریم که باید نوسازی شود، این کار بسیار ارزشمند است زیرا هم صنعت ساختمان و هم اشتغال به حرکت در می‌آید و هم مردم امنیت پیدا می‌کنند. در این محله فرسوده اگر زلزله بیاید ۵۰ الی ۶۰ درصد خسارت روی می‌دهد اما اگر نوسازی کنیم ممکن است خسارت آن یک الی دو درصد باشد. جان مردم برای ما مهم است، بعد از آن سرمایه زندگی مردم ارزش دارد. الان به طور مثال یک نفر یک خانه دارد که سرمایه آن ۱۰ میلیون تومان است اما پس از بازسازی بافت فرسوده این سرمایه ۲۰ میلیون تومان می‌شود. شما به او امنیت و رفاه می‌دهید، بعضی وقت‌ها خدا توفیق می‌دهد در این محله‌های تهران خدمت خانواده‌های شهدا می‌روم یک کوچه‌هایی است که اصلاً ماشین نمی‌تواند از آن عبور کند، یک نفر اگر مریض شود آمبولانس آنجا نمی‌رود. ما محله‌ها را باید امن و زندگی را برای مردم آسان کنیم.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: تولید مسکن باید به بخش خصوصی واگذار شود، اما نظارت دقیقی بر آن انجام شود. ما بساز و بفروش نمی‌خواهیم بلکه توسعه گر می‌خواهیم که به زندگی مردم امنیت دهد. باید مسکن خوب و ارزان درست کنیم. در دولت قبل از جیب مردم مسکن ساخته شد. ۴۵ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفته شد و به بخش مسکن آمد و در نتیجه حدود ۳۰ درصد تورم ایجاد کرد. کاری ندارد من فردا صبح به بانک مرکزی بگویم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهد تا ۴ هزار خانه درست شود، اما این موجب تورم می‌شود. یک عامل اصلی تورم نقدینگی است و پایه پولی یک نقدینگی خطرناک است. خدمتی که ما کرده‌ایم این است که از پایه پولی برداشت نکرده‌ایم، البته بانک‌های متخلف از پایه پولی برداشت می‌کنند. ما باید مسکن را از منبع درست ایجاد کنیم. نه از هر کجا پول برداریم.

روحانی ادامه داد: باید از منبع درست، مسکن درست کنیم. امکاناتی که دولت دارد در اختیار مردم گذاشته شود مثلا زمین دولتی در اختیار مردم قرارداده بشود و آن را آورده دولت قرار بدهیم و مقداری از خدمات را دولت به عهده بگیرد و بانک‌ها هم به کمک بیایند. حدودا ۵۰ درصد ساختمان متعلق به توسعه‌گر است و آن وقت بانک‌ها به خانه اولی و خریدار اولی با بهره کم کمک کنند. ۵۰ درصد هم برای دولت باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد دیگر هم برای دولت و وزارت مسکن می‌ماند، یک راهش این است این خانه‌ها اگر نزدیک محله فرسوده است آنجا صرف کنیم، مردم آن محله را دعوت کنید به آنجا بیایند تا مکان دیگری برای توسعه بعدی ایجاد شود. بنابراین در زمینه مسکن اینکه الان وزیر راه و مسکن اعلام می‌کند ما ظرف ۲ سال آینده ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را می‌سازیم این غیر از آن است که بنیاد مسکن در روستاها فعالیت خود را دارد و برخی محله‌های فرسوده را نیز بازآفرینی می‌کند.

روحانی ادامه داد: اگر همین مورد به دقت انجام شود؛ ما اگر ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بسازیم و آن را نظارت کنیم نه تنها مردم واحد بهتری را صاحب می‌شوند بلکه در آن خانه مصرف انرژی، برق و گاز هم کمتر می‌شود. اگر محله را بازآفرینی کنیم برای رفتن به مردسه بچه‌ها نیاز به اتوبوس و سرویس ندارند، پیاده به مدرسه می‌روند. ورزشگاه و بهداری نزدیک است اینها صرفه‌جویی‌هایی برای زندگی مردم می‌شود و زندگی آنها سهل می‌شود.

رئیس‌جمهوریادآور شد: در مسکن در ۵ سال گذشته اقداماتی شد ولی باید شتاب بیشتری می‌داشتیم و از مهندس اسلامی وزیر راه می‌خواهم عقب‌ماندگی را در حوزه مسکن جبران کنیم و مردم ببینند در بخش مسکن فعال هستیم، قیمت مسکن هم آرام می‌شود. زندگی را برای مردم باید سهل و آسان کنیم.

شاید اولین نیازمندی ما در ساخت یک شهر یا یک شهرک جدید آب است که ضروری‌ترین مسئله است، کار آرشیتکت بسیار مهم است که طوری نقشه را بکشد تا بهترین استفاده را از فضا کند.  در کویر که مشاهده کنی؛ ساختمان‌سازی از سرداب شروع می‌شود به طوری که در زمستان، گرم و در تابستان خنک بود. مبنای ساختمان بر مبنای رفاه ساخته می‌شد. اشتغال را راه بیاندازید، کارگران و پیمانکاران را بیاورید و صنایع ساختمانی را فعال کنید.

روحانی اظهار کرد: در مساله بافت فرسوده از وزیر می‌خواهم همانطور که خودشان گفتند یک رقابتی با بنیاد مسکن ایجاد کنند، چه اشکالی دارد که با بنیاد مسکن تقسیم کار شود. سرعت عمل برای ما مهم است.

رئیس جمهور با اشاره به این که در سال ۹۸ به دلیل تحریم‌ها در زمینه اشتغال و رونق اقتصادی مشکل داریم، گفت: بخش مسکن و راه یکی از حوزه‌هایی است که باید اشتغال را به راه بیاندازد بنابراین این بخش باید فعال شود. رعایت استاندارد هم در ساخت مسکن حتما باید مورد توجه باشد. وزیر نیرو در جلسه هیات دولت گله می‌کرد که خنک‌کننده‌های غیر استاندارد وارد کشور شده است که در تابستان مصرف انرژی را افزایش می‌دهد. در تامین مصالح ساختمان باید استاندارد رعایت شده و همچنین کارگر با مهارت به کار گرفته شود. نظارت قوی باید در ساخت مسکن دنبال شود.

روحانی ادامه داد: دولت هنوز ۴۵ هزار میلیارد تومان پول بانک مرکزی را از بانک مسکن نگرفته است، البته بانک مسکن با وام های خود به بخش مسکن کمک می‌کند. ما هم پول را نگرفته‌ایم و در واقع استمهال کرده و  به بانک مسکن مهلت داده‌ایم. اگر پول را بر می‌گرداندیم  راحت‌تر می‌توانستیم تورم را مهار کنیم، اما دولت مشکلات را تحمل کرد تا به بخش مسکن تحرک بدهد.

وی در پایان گفت: مسکن مهر هم باید به صورت دقیق تکمیل شود ممنونم که بیش از دو میلیون واحد مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل شد، البته شیوه کار دقیق نبود ولی ما ناچار بودیم کاری که شروع شده را تکمیل کنیم به هر حال مردم نباید در این زمینه ضرر می‌کردند.

 

منبع: تسنیم

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 137549 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید