سه شنبه, ۶ مهر ۱۴۰۰ / ۰۴:۰۱:۵۲
دسته بندی: اجتماعی
تاریخ انتشار: 31 مرداد 1396 - 13:28

“توسعه سرانه و زیرساخت‌های فرهنگی و آموزشی” اولویت نخست شهر جدید اندیشه شهریار است

شهر جدید اندیشه در غرب استان تهران از پایلوت‌های شهری در حوزه ساخت و سازهای منطقه و فراتر از آن به شمار می‌رود که در حوزه‌های مختلف خدماتی و رفاهی، آسایش و امنیت را برای ساکنانش فراهم کرده است.به گزارش خبرشهر، شهر اندیشه از جمله شهرهای جدید کشور است که دارای زیرساخت های مناسب و متنوع در سطح غرب استان تهران بوده و یکی از پایلوت‌های شهری در حوزه ساخت و سازهای منطقه و فراتر از آن به شمار می‌رود و به نوعی در بین شهرستان‌های شهریار، قدس و ملارد شهر جدید اندیشه شهریار یکی از بهترین شهرها در حوزه‌های مختلف خدماتی و رفاهی است که آسایش و امنیت را برای ساکنانش فراهم کرده است؛ در همین راستا برآن شدیم تا گفت‌وگویی با عباس شوندی شهردار این شهر داشته باشیم تا در جریان کم و کیف وضعیت این شهر قرار بگیریم که در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید:

شهر اندیشه در سال‌های اخیر چه اقداماتی جهت افزایش سرانه فضای سبز انجام داده است؟

شوندیدغدغه و خواسته امروز بسیاری از شهروندان نه در مناطق و شهرهای کوچک بلکه در کلان شهرها نیز وجود زیرساخت‌های تفریحی و فضای سبز بوده تا در اوقات فراغت به خوبی از آن بهره ببرند و شهر جدید اندیشه نیز با تلاش مجموعه مدیریت شهری اقداماتی را از جمله طرح‌ریزی کمربندی سبز اندیشه را در کنار اجرای فضایی در حاشیه و حریم کانال فردیس انجام داده است.

در همین راستا اقدام به احداث پارک و فضای سبز خطی در مسیر جاده مواصلاتی کرج شهریار داشته که در سه فاز طراحی شده و هم‌اکنون به دنبال اجرای فاز سوم این پروژه که ۷۰میلیارد اعتبار داشته است، هستیم که به لطف حق تعالی طی سه ماه آینده تکمیل خواهد شد.

پروژه دیگری که در فاز ۲ اندیشه به جهت نیاز مبرمی که داشت پیگیری و به سرانجام رسید، بحث سرای محله بود که این مورد نیز به سرانجام رسید و همچنین در بسیاری از محله‌های شهر اندیشه پارک‌های محله احداث شد و به نوعی به دنبال این بودیم که در بحث فرهنگ و ورزش به صورت موثر در شهر جدید اندیشه قدم برداریم که امیدواریم مردم از میزان خدماتی که به آنها در این زمینه ارایه شده است رضایتمندی داشته باشند.

ساکنان فاز ۶ اندیشه در مورد زمین‌های خود با مشکل روبه‌رو بودند در این راستا چه اقداماتی صورت گرفت؟

شوندی: به جهت وجود تعاونی ۷گانه که در این محدوده وجود دارد زمین‌ها با مشکل روبه‌رو شده بود با پیگیری و تعامل و همفکری که بین شهرداری و کمیته امداد صورت گرفت، مشکل این زمین‌ها نیز مرتفع شد و اقدامات مقتضی در این زمینه نیز در حال انجام است و موارد مترتب به آن نیز رسیدگی شده است تا شهروندان با کمترین مشکل در این محدوده مواجه شوند و همچنان مجدانه پیگیر رفع هر گونه مشکل در سطح اندیشه هستیم .

شهر اندیشه از لحاظ چیدمان و طراحی و همچنین اجرا یکی از برجسته‌ترین شهرهای در سطح استان و حتی فراتر از آن است و با تعاملی که بین مسئولان در این منطقه بوده و همچنان برقرار است این رشد به خوبی به سرمنزل مقصود رسیده است و برخی مشکلاتی که گاها رخ می‌دهد در کمترین زمان ممکن رفع و رجوع می‌شود.

به عنوان متولی خدمات شهری در بسیاری از حوزه‌ها در زمینه افزایش امنیت و احساس امنیت چه اقداماتی در سطح اندیشه به همراه متولیان نظم و انضباط انجام داده‌اید؟

شوندی: شهر جدید اندیشه با استقرار جمعیت قابل توجهی که نزدیک به بیش از ۱۲۰ هزار نفر است، بالطبع دارای نیازهایی متنوع و متفاوت است که در مورد امنیت با همراهی و همت مجموعه مدیریت شهری و همچنین ناجا شاهد استقرار پلیس آگاهی در شهر اندیشه در کنار احداث کلانتری در فاز ۲ اندیشه و همچنین احداث کلانتری در فاز ۵ اندیشه بودیم که در کنار اقدامات موثر نیروهای نظامی و انتظامی در اندیشه زیرساخت‌های مورد نیاز هم فراهم شد تا در کنار امنیت این را نیز شاهد باشیم که احساس امنیت در شهر اندیشه ضریب سعودی به خود بگیرد.

همچنین با تعامل، همکاری و مطالعات کارشناسی در حوزه بهبود هر چه بیشتر امنیت در اندیشه طرح مانیتورینگ این شهر را تهیه و تدوین کرده‌ایم که با اجرای فیبر نوری صورت گرفت و به زودی شاهد این خواهیم بود که این طرح نیز بعد از طی کردن مراحل قانونی و مورد نیاز برای افزایش هر چه بیشتر ضریب امنیتی اندیشه فراهم شود.

در حوزه بهبود اشتغال و درآمد پایدار که لازمه هر شهری است چه اقداماتی در شهر اندیشه صورت گرفته است؟

شوندی: تلاش مجموعه شهری اندیشه و همه نهادها و دستگاه‌های مدیریتی، خدماتی و اداری در سطح کشور بهبود اشتغال و افزایش هر چه بیشتر درآمد برای شهروندان و شهر است که در این راستا اندیشه با پیگیری‌های انجام شده، چندین پروژه مشارکتی از جمله مجتمع نور با اعتباری بالغ بر ۴۲۰ میلیارد ریال، پروژه بازار گلها با مبلغی معادل ۱۱۰ میلیارد ریال، بازار روز یاس با اعتبار ۱۶۰میلیاردی و همچنین بازار دهستان با تخصیص مبلغ ۴۰میلیاردی در حال احداث است که در کنار تأمین نیازهای شهری در حوزه‌های مختلف، سهم قابل توجهی در حوزه اشتغال ایجاد خواهد کرد.

همچنین این میزان پروژه که با تعامل و مشارکت بین شهرداری و بخش خصوصی است در کنار جذب سرمایه تأثیر بسیار موثر و قابل قبولی را در درآمد پایدار شهر اندیشه خواهد داشت؛ چراکه با تکمیل این پروژه‌ها در سطح شهر بیش از ۱۳هزار متر مربع ملک تجاری برای جذب درآمد پایدار به زیرساخت‌های این شهرداری برای بهبود هر چه بیشتر خدمات افزوده خواهد شد.

جهت بهبود شرایط حمل و نقل در شهر جدید اندیشه چه اقداماتی انجام شده است؟

شوندی: با همراهی مجموعه شهروندان و همچنین شورای دوره چهارم و پیگیری مسئول تاکسیرانی و نیز اتوبوسرانی شهر اندیشه اقداماتی متنوع برای تسهیل در رفع نیاز شهروندان در حوزه حمل و نقل صورت گرفت که از جمله این موارد جانمایی و تعیین تکلیف ایستگاه‌های تاکسی اندیشه به مناطق و مراکز مختلف مورد نیاز در منطقه، تهران و البرز بود.

همچنین به جهت افزایش استفاده شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی تعداد قابل توجهی از ناوگان اتوبوسرانی را نیز نوسازی کردیم که طبق آمار موجود باعث افزایش هر چه بیشتر شهروندان شده است؛ برای بهبود عبور و مرور در سطح شهر نیز با توجه به تناسبی که این شهر با میزان ترافیک خود دارد تلاش شد تا اقدامات لازم صورت بگیرد که در این راستا طی دو سال اخیر بیش از ۸۰میلیارد ریال در جهت آسفالت و روکش آسفالت در کنار اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال برای جدول‌گذاری تخصیص داده شده و امورات مرتبط به سرانجام رسیده است.

در مورد مسائل جاری برخی شهرداری‌ها با مشکلاتی روبهرو بودند، آیا این مسئله شهرداری اندیشه را نیز با مشکل روبه‌رو کرده است؟

شوندی: یکی از اموری که در دولت یازدهم با همه تنگناهای مالی برگرفته از نگاه ویژه به شهرداری‌ها و خدمات‌دهی به مردم بوده و همچنین در راستای پیگیری‌های مجلس به سرانجام رسید، افزایش اعتبارات ارزش افزوده تخصیصی به شهرداری‌ها بوده که در یک مقایسه آماری به وضوح می‌توان شاهد این افزایش بود؛ چراکه نسبت به سال گذشته میزان مبلغ تخصیصی از ۲۰ میلیارد ریال در ۶ ماه اول سال گذشته به ۱۰۰ میلیارد در سال ۹۶ افزایش داشته است که تأثیر بسیار مطلوبی را در کاهش برخی مشکلات مالی شهرداری داشته است.

در پایان دیگر خدماتی که به شهروندان ارائه دادید را نیز عنوان کنید؟

شوندی: شهر اندیشه به میزان خوبی از خدمات در سطح شهر برخوردار است؛ با این حال مجموعه مدیریت شهری هر لحظه در تلاش است که هر آنچه که قوانین و همچنین توان شهری می‌تواند ارائه دهد را به سرمنزل مقصود برساند.

در حوزه ورزشی در کنار زیرساخت‌ها به تازگی مجموعه ورزشی ولایت اندیشه با مبلغ ۵ میلیارد ریال مجهز شد و در کنار آن به دنبال به سرانجام رساندن احداث ساختمان تجاری در محله ۷ فاز ۴ اندیشه هستیم و همچنین به جهت نیازی که در حوزه آتش‌نشانی وجود داشت جهت احداث یک ایستگاه در فاز ۵ اندیشه نیز اقداماتی پیگیری شد و امیدواریم بتوانیم همچنان با همراهی که عموم شهروندان دارند جهت بهبود هر چه بیشتر خدمات در سطح شهر قدم برداریم.

 

 

منبع: تسنیم

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 111021 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.