چهارشنبه, ۴ خرداد ۱۴۰۱ /
مالک و پیمانکار اصلی ساختمان مترو پل جان خود را از دست داد انحراف اتوبوس در کرج یک مصدوم برجای گذاشت تلف شدن ۱۵۰ گوسفند در آتش‌سوزی دامداری سریال قربانیان «هوتک» تمامی ندارد/ کودک ۱۱ ساله به عنوان ششمین قربانی هفته اخیر جان باخت چادرخوابی همراهان بیماران بیمارستان کودکان تهران کشف ۶۰ تن برنج احتکار شده در «شهریار» اجتماع بزرگ سپاهیان محمدرسول الله (ص) با حضور سردار سلامی در جوار حرم امام راحل برگزار شد دفاتر ازدواج و طلاق الکترونیکی جایگزین دفاتر سنتی می‌شود ۹ فوتی دیگر کرونا در کشور شرایط نامناسب “شیر آفریقایی” در باغ وحش ارم ۳۱ اردیبهشت پایان سال تحصیلی/ اتمام امتحان دانش‌آموزان دبستانی تا ۱۲ خرداد دومین توله یوز آسیایی تلف شد مسابقات فوتبال لیگ برتر با حضور تماشاگران برگزار می‌شود فوت ۴ بیمار کووید۱۹ در کشور قاتل مامور پلیس به قصاص در ملأعام محکوم شد باله هزاران کوسه داخل کاسه‌های سوپ/ماجرای شبکه قاچاق کوسه در چابهار چه بود؟ از ببر بنگال باغ وحش ارم چه خبر؟ پشت پرده فعالیت تیم‌ پاسخگویی به «سوالات یارانه‌ای» چه می‌گذرد؟ افزایش خانوارهای «تک نفره» طی سال‌های اخیر/ «سنوات زناشویی» بیشتر شده است بازداشت عوامل زورگیری از یک خانم در شهرک وایین
کد خبر: 183605
تاریخ: ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱
نویسنده خبر:
۰

بهادری جهرمی: ارزان شدن سفر حج در دستور کار است/منابع آزادشده صرف تسویه بدهی‌هایی که به دولت به ارث رسیده می‌شود

سخنگوی دولت گفت:امسال سهمیه زائران حج تمتع ایران تقریبا ۴۰ هزار نفر خواهد بود.در شورای عالی هم بحث تدابیر برای ارزان شدن سفر در دستور کار است.

به گزارش خبرگزاری خبرشهر، بهادری جهرمی در نشست خبری خود گفت که با توجه به افزایش نرخ ارز تمام تلاش‌ها برای ارزان شدن هزینه سفر حج انجام می‌شود.

وی گفت: در دو هفته گذشته دولت مصوبه‌های داشت که مهم‌ترین آن آئین نامه بودجه سال ۱۴۰۱ بود که به تصویب هیئت دولت رسید.فرآیند تدوین ۴۶ آئین نامه در دستورکار دولت قرار دارد همچنین طرح‌های متعدد در دستورکار کمیسیون‌های دولت است و هر کدام از این طرح‌ها نهایی شود به اطلاع عموم خواهد رسید.
مدیریت بحران کم آبی نیازمند تعامل مردم و دستگاه‌ها است

به گفته بهادری جهرمی حل بحران کم آبی اولویت دولت است. در قانون ۱۴۰۱ در تبصره ۸ به این مشکل به صورت ویژه پرداخته شده است. مدیریت بحران کم آبی نیازمند تعامل مردم و دستگاه ها برای مدیریت مصرف است. ۹ جلسه به ریاست معاون اول در این زمینه برگزار شده‌ ۴ جلسه ویژه زاینده رود برگزار شده است. طرح شیرین سازی انتقال آب دریا اصلی ترین طرح است پیشرفت‌های فیزیکی قابل قبول هم داشته اند. همزمان برای تامین آب شرب به تامین آب صنعت و کشاورزی هم توجه می شود.

وی گفت: طرح اضطراری آب رسانی به استان اصفهان پیشرفت بالای ۹۵ درصدی داشته است .در خوزستان با پیشرفت بالای ۴۰ درصدی همراه بوده است.طرح انتقال آب دریا برای تامین آب صنایع به یزد پیشرفت بیشتر از ۶۰ درصدی داشته است.
بهره برداری مناسبی از جام جهانی خواهیم داشت

سخنگوی دولت گفت که « پس از سفر رئیس جمهوری به قطر، تا کنون دو جلسه برگزار و تکالیف دستگاه های مختلف احصا و ابلاغ شده است.۷۰ زمینه همکاری بین ایران و قطر در زمینه جام جهانی در دستور کار است.»

به گفته بهادری جهرمی سفر دو روزه ای هم وزیر حمل و نقل قطر به ایران داشت. سه سند در حوزه حمل و نقل هوایی امضا شده است. در حوزه دریانوردی هم برای کالا و هم حمل مسافران صورت گرفته است. با پیگیری معاون اول رئیس جمهور بهره برداری مناسب از جام جهانی خواهیم داشت.
تعداد زائران حج تمتع کاهش داشته است

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر به خانه خدا گفت: امسال تعداد زائران حج تمتع کاهش داشته و حدود یک میلیون نفر است .سهمیه ایران حدود ۵ درصد که تقریبا ۴۰ هزار نفر خواهد بود.در شورای عالی هم بحث تدابیر برای ارزان شدن سفر در دستور کار است. با توجه به افزایش نرخ ارز تمام تلاش‌ها برای این مساله انجام می‌شود.
خواستار محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی شده‌ایم

سخنگوی دولت گفت :عادی سازی برخی کشورهای عربی اسلامی سرکوبگری صهیونیست‌ها را تقویت کرده است.وزارت امور خارجه تماس هایی با حماس داشته و رایزنی هایی با وزرای خارجه برخی کشورهای اسلامی شده است.نامه ای هم به دبیر کل همکاری اسلامی ارسال شده و خواستار محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی شده ایم.
ارزیابی عملکرد مدیران در دستورکار است

سخنگوی دولت گفت: نظارت حق طبیعی مجلس است. در حین تعامل دولت و مجلس اختلاف نظر کارشناسی هم امری طبیعی است.تمام وزرا به صورت جهادی در حال اجرای برنامه های خود هستند. برخی اقدامات نیازمند زمان بلندمدت تری برای به نتیجه رسیدن است.

به گفته بهادری جهرمی ارزیابی عملکرد مدیران در دستور کار دولت بوده و هست. اخیرا هم ارزیابی عملکرد وزرا هم به خودشان و هم به رئیس جمهور داده شده است.

سخنگوی دولت گفت که «عوامل گرانی روشن است. مثلا حجم نقدینگی ۴۰۰۰ هزار میلیارد که به دولت به ارث رسید تورم زا است و آثار آن بلند مدت است. بودجه ۱۴۰۱ احکامی دارد که آثار تورمی به جای می‌گذارد همانند اصلاح ارز ۴۲۰۰ و احکامی از این دست. البته کسری‌های بودجه از سال قبل نیز تاثیرگذار است.»
پشت پرده اقدامات سوداگران باید بررسی شود

به گفته بهادری جهرمی در جلسه چهارشنبه دولت در کنار مباحث ناظر به گرانی در خصوص اقدامات سودجویانه بیان شده که به طور خاص در بازار میوه و تره بار بود که در واکنش به این گزارش رئیس جمهور خطاب کردند در کنار کنترل تورم از عامل اخیر که اقدامات سوداگران است نباید غافل بود و پشت پرده آنها باید بررسی شود.

وی گفت: رئیس جمهور تاکید دارد بانیان وضع موجود نمی توانند حل کننده مشکلات باشند. کسانیکه کارایی لازم را خواهند داشت می‌توانند ابقا شوند و در غیر این صورت نمی توانند با دولت همکاری داشته باشند.اخیرا دستوری از سوی رئیس جمهور به معاونت اجرایی صادر شد که کارگروهی تشکیل شود برای مدیرانی که تعیین تکلیف نشده اند.
در پروژه میانکاله فرمان رئیس جمهور بر زمین نمانده است

وی درباره پروژه میانکاله گفت که فرمان رئیس جمهور بر زمین نمانده. کلنگ زنی پروژه متوقف شده است و در دولت مردمی اقدامی در این زمینه صورت نمی گیرد.

بهادری جهرمی گفت :آزادسازی برخی منابع بلوکه شده یکی از اقدامات دولت است. دولت اغماضی در جهت صیانت از حقوق مردم نخواهد داشت. منابع آزاد شده صرف تسویه بدهی های گذشته که به دولت به ارث رسیده است می شود. ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی از دولت گذشته در این دولت پرداخت می شود. همزمان میزان سرمایه گذاری عمرانی دولت نیز افزایش یافته از این منابع است و واردات کالاهای اساسی هم از این منابع تامین می شود.
با مدیریت وزارت نفت هیچ قطعی گاز در بخش خانگی نداشته‌ایم

وی گفت که در سالهای گذشته در ایام اوج مصرف گاز و برق با قطعی رو به رو بودیم با مدیریت خوب وزارت نفت با هیچ گونه قطعی گاز در بخش خانگی روبه رو نبودیم. در حوزه وزارت نیرو نیز در زمینه برق شاهد همین وضعیت بودیم و قطعی نداشتیم.

بهادری جهرمی گفت:مدیریت مصرف برق نیازمند عزم همگانی است اما دولت برنامه متعددی برای به کارآوردن نیروگاه های جدید و تقویت نیروگاه ها داشته است.

سخنگوی دولت گفت:در سفر رئیس جمهور به استان گرگان در خصوص لایروبی آشوراده دستور دادند که تعیین تکلیف شود.در حوزه طبیعت گردی آشوراده مشخص شد مشکلی در این زمینه نیست. در حوزه لایروبی خلیج گرگان هم سازمان بنادر آغاز به کار کرد. پیمانکار تعیین شده و با اخذ مجوز از سازمان محیط زیست در دستور کار است.
دولت برای افزایش قیمت خودرو مجوز ارائه نداده است

وی گفت که دولت مجوزی برای افزایش قیمت کارخانه ای خودرو صادر نکرده است.مشکلات صنعت خودرو ریشه ای است. افزایش تولید مورد تاکید دولت است. کاهش تعداد خودروهای در پارکینگ مانده یکی دیگر از برنامه های دولت در زمینه خودرو بوده است. همچنین گارانتی ها افزایش یافته است که این اقدامات از موارد ۸ بندی دستور رئیس جمهور برای صنعت خودرو است.

بهادری جهرمی گفت که «۱۸۰ هزار خودرو در پارکینگ دو خودروساز بود که امروز به زیر ۵۰ هزار تا کاهش یافته است.»

به گفته سخنگوی دولت سال گذشته ۳۰۱ هزار میلیارد تومان از محل وصول مالیات واریز نقدی به خزانه صورت گرفته است. ۴۰ هزار میلیارد تومان هم از مالیات ارزش افزوده به شهرداری ها صورت گرفته است.افزایش مالیات از مودیان جدید صورت گرفته است. مودیان از ۴ میلیون نفر به ۶ میلیون نفر رسیده اند که شامل مودیان فراری بوده است.
مساله مهاجران روی میز وزارت کشور است

سخنگوی دولت گفت: مساله مهاجران مساله روی میز وزارت کشور است. مهاجران افغانستانی هم به صورت قانونی هستند و برخی قصد ورود غیرقانونی داشته اند که تا حد ممکن شناسایی می شوند. سازمان ملی مهاجرین نیز در حال شکل گیری است.

به گفته بهادری جهرمی ایران همیشه حجم گسترده مهاجران را میزبانی کرده است انتظار می رود مراجع بین المللی هم تکالیف خود را به ویژه در شرایط تحریم داشته باشند. دولت با ورود قانونی مهاجران موافق است.

سخنگوی دولت گفت: سه عامل کاهش ارزش پول ملی با جدیت مقابله می شود. کسری بودجه به حداقل رسیده است. نظم دهی و انضباط بانکها نیز در دستور کار است. ناترازی ارزی نیز در حال جبران است. موفقیت‌های خوبی داشتیم و این رویه به عنوان برنامه مهم دولت تداوم دارد.
نظم دهی و انضباط بانکها نیز در دستور کار است

سخنگوی دولت گفت: سه عامل کاهش ارزش پول ملی با جدیت مقابله می شود. کسری بودجه به حداقل رسیده است. نظم دهی و انضباط بانکها نیز در دستور کار است. ناترازی ارزی نیز در حال جبران است. موفقیتهای خوبی داشتیم و این رویه به عنوان برنامه مهم دولت تداوم دارد.

بهادری جهرمی گفت:ریزگردها مساله دامنه داری است. برنامه های داخلی و بین المللی در این زمینه در دستور کار است.سازمان محیط زیست برنامه ۱۰ ساله را طراحی کرده اند که در ستاد ملی گرد و غبار در حال پیگیری است.در حوزه منشا خارجی نیز با کشورهای منطقه ای هم رایزنی ها آغاز شده است. دستگاه دیپلماسی، تعامل چندجانبه برای حل و مدیریت این بحران دارد.
برنامه جامع همکاری ایران و چین نیازمند توافق نامه های آتی است

سخنگوی دولت گفت:برنامه جامع همکاری ایران و چین نیازمند توافق نامه های آتی است. اجرای این برنامه به صورت رسمی در دی ماه گذشته از دو طرف مورد تاکید قرار گرفت.اجرای آن ارتباطی با مذاکرات وین ندارد در هر صورت اقدام با برنامه های مختلف اجرا خواهد شد.نهادهای مختلف در حال مذاکره در این زمینه هستند.

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 183605 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید