چهارشنبه, ۵ آبان ۱۴۰۰ / ۰۷:۱۹:۱۷
دسته بندی: اجتماعی
تاریخ انتشار: 04 خرداد 1394 - 8:06

ا هدف بررسی مشکلات مراکز جمعیتی اطراف پایتخت انجام می شود حضور رئیس جمهوری در شهرهای غرب استان تهران از فردا

خبر شهر – محمود غلامی نخستین سفر رسمی دکتر«حسن روحانی» رئیس جمهوری به شهرهای استان تهران با هدف دیدارهای مردمی، پنجم خرداد ماه از شهرستان‌های غرب این استان شامل شهریار، ملارد و شهرقدس شروع می‌شود. «سید حسین هاشمی» استاندار تهران در نشست هماهنگی فرمانداران استان با اشاره به اینکه این سفر با همه سفرهای استانی […]خبر شهر – محمود غلامی نخستین سفر رسمی دکتر«حسن روحانی» رئیس جمهوری به شهرهای استان تهران با هدف دیدارهای مردمی، پنجم خرداد ماه از شهرستان‌های غرب این استان شامل شهریار، ملارد و شهرقدس شروع می‌شود.
«سید حسین هاشمی» استاندار تهران در نشست هماهنگی فرمانداران استان با اشاره به اینکه این سفر با همه سفرهای استانی متفاوت خواهد بود و در 4 مرحله انجام می‌شود، اظهارداشت: مردم انقلابی وفرمانداران این 3شهرستان با توانمندی‌هایی که دارند باشکوه‌ترین سفر استانی را برای رئیس جمهوری رقم خواهند زد.
وی با اشاره به اینکه رئیس جمهوری همواره بر دیدار با مردم شهرهای استان تهران تأکید داشته به دلیل مشغله زیاد تاکنون میسر نشده بود، گفت: امسال سفر رئیس جمهوری به استان تهران نهایی شده، البته شکل این سفر کاملاً با سفرهای قبلی رئیس جمهوری متفاوت خواهد بود و عمده‌ترین هدف و وجه آن، دیدار با مردم این مناطق است که در کنار آن طرح‌های عمرانی نیز به بهره‌برداری می‌رسد. وی نبود شبکه استانی برای استان تهران را از عمده مشکلات رسانه‌ای دانست و خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود صدا و سیما شبکه 5 را شبکه استانی کند.
«شهاب‌الدین چاوشی» معاون سیاسی استانداری تهران نیز با اشاره به اینکه رئیس‌جمهوری در این سفر احتمالاً در جمع مردم شهرستان ملارد به سخنرانی خواهد پرداخت و پس از آن نیز در جلسه شورای اداری و توسعه و سرمایه‌گذاری 3 شهرستان شهریار، قدس و ملارد شرکت خواهد کرد، افزود: در جریان این سفر نیز شماری از اعضای هیأت دولت رئیس‌جمهوری را همراهی خواهند کرد و تعدادی از طرح‌های عمرانی و خدماتی این 3شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین ستاد‌های مردمی استقبال  از سفر رئیس‌جمهوری به غرب استان تهران  نیز تشکیل شده است.
ë مشکلات شهرستان‌های غرب استان
شهرستان‌های غرب استان تهران شامل شهریار، قدس و ملارد با نرخ رشد 8/7 درصدی، بالاترین نرخ رشد جمعیتی را در کشور دارند که به همین دلیل امکانات وسرانه‌های این مناطق به هیچ عنوان با رشد جمعیت و مهاجرت تناسبی نداشته و این مشکلات و تنگناها در سایه پایتخت نادیده انگاشته شده است.
لازم است در سفر رئیس جمهوری و هیأت دولت به این مناطق نگاه ویژه‌ای شود و مسائل و مشکلات این مناطق به طور اساسی مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد و با تعیین کارگروهی زمینه پیگیری و رفع مشکلات این شهرستان‌های مهاجرپذیر فراهم شود.
بنابه گفته کارشناسان و صاحبنظران، مشکلات و کمبودهای شهرهای اطراف تهران قطعاً بر شهر تهران نیز تأثیرگذار بوده که افزایش بار ترافیکی و آلودگی‌های زیست محیطی از جمله آن هاست و در صورت کاهش مشکلات این شهرستان‌ها شاهد تردد کمتر مردم به شهر تهران بوده و در نتیجه تهران به عنوان پیشانی کشور جایگاه حقیقی خود را خواهد یافت.
ظرفیت‌های این شهرستان‌ها بر کسی پوشیده نیست و در صورت شکوفایی این استعدادها بهترین فرصت‌ها برای سرمایه گذاری، تولید و اشتغال دراین مناطق فراهم می‌شود. آب و هوای مناسب، نزدیکی به پایتخت، دسترسی به بازار مصرف، مجاورت با 3فرودگاه مهرآباد، امام خمینی(ره) و پیام البرز، اراضی حاصلخیز کشاورزی و باغی، وجود جوانان و نخبگان مستعد در رشته‌های مختلف علمی، ورزشی و در عرصه‌های جهانی و آسیایی از جمله این ظرفیت هاست.
ë وعده‌هایی که عملی نشد
به نظر می‌رسد، لازمه شکوفایی این ظرفیت‌ها، شناسایی و رفع موانع توسعه و مشکلات پیش روی این شهرستان هاست که به اهم این مشکلات اشاره می‌شود:
1- کمبود تخت بیمارستانی و درمانی به طوری که طبق استانداردها باید برای هر 650 نفر یک تخت بیمارستانی وجود داشته باشد و این در حالی است که در این شهرستان‌ها برای هر 4 هزار و 300 نفر یک تخت بیمارستانی وجود دارد.
کلنگ ساخت بیمارستان 313 تختخوابی امام خمینی(ره) شهریار 20 سال پیش توسط رئیس جمهوری وقت به زمین زده شد و در دولت سابق نیز رئیس جمهوری در سفر استانی قول تکمیل و تجهیز این بیمارستان را به مردم داد، اما این وعده عملی نشد و مردم همچنان در انتظار تکمیل و تجهیز این بیمارستان هستند.
2- ساخت خط متروی تهران به شهریار، قدس و ملارد که از جمله مصوبات وعده‌های سفر در دولت قبل بود، اما متأسفانه این وعده نیز روی کاغذ باقی ماند و مردم همچنان دنبال اجرایی شدن این مصوبه ‌هستند.
3- نبود جاده‌های مواصلاتی مناسب و استاندارد، به طوری که روزانه هزاران نفر از مردم این مناطق برای کار و فعالیت به تهران در رفت و آمد بوده و شاهد بار ترافیکی سنگین در این جاده‌ها هستیم که معضلات فراوانی را به دنبال دارد.
4- نبود شهرک‌های صنعتی مصوب که باعث پراکندگی صنایع و واحدهای تولیدی در شهرها و روستاها شده و آلودگی زیست محیطی را در نبود نظارت جدی، شدت بخشیده که لازم است با تسریع در ساخت شهرک‌های صنعتی و ساماندهی هزاران واحد تولیدی زمینه تولید و اشتغال را در این مناطق فراهم کنند.
5- کمبود شدید آب شرب و کشاورزی به طوری که سطح آب سفره‌های زیرزمینی از عمق 25 متر در سال 57 به 250 متر در سال 93 رسیده و این زنگ خطری برای ساکنان این مناطق است. خشک شدن باغ‌های سرسبز و تغییر کاربری اراضی کشاورزی شهریار نیز به دلیل کمبود آب از دیگر مشکلاتی است که ریه تنفسی تهران را در معرض تهدید قرار داده است. اجرای طرح جمع‌آوری فاضلاب می‌تواند نجات بخش باغ‌ها و اراضی کشاورزی باشد که این طرح حمایت جدی دولت و اعتبار ملی را می‌طلبد.
6- ضرورت ساماندهی فعالیت معادن شن و ماسه که آلودگی زیست محیطی فراوانی به همراه دارد.
7- کمبود سرانه‌های آموزشی، ورزشی و فرهنگی به طوری که در برخی مدارس کلاس‌هایی با 40 نفر دایر است. کمبود سرانه فرهنگی و سالن‌های ورزشی نیز از دیگر خواسته‌های بحق جوانان و نوجوانان این مناطق است.
8- کمبود اعتبارات و بودجه استانی و ملی برای اجرای طرح‌های زیربنایی نیز از دیگر مشکلاتی است که برخی از آنها را با رکود و اجرا نشدن مواجه کرده است.
9- پایین بودن ساختار اداری و نمودار سازمانی برخی از ادارات از یک سو و استقرار نیافتن ادارات کل در غرب استان تهران از سوی دیگر مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده به طوری که این ادارات پاسخگوی حجم مطالبات مردم نیستند.
10- وجود بافت‌های فرسوده مسکونی و غیر مقاوم در برابر زلزله از دیگر مشکلاتی است که لازم است نسبت به نوسازی و بهسازی این بافت‌ها با بهره‌گیری از تسهیلات بانکی و مشوق‌های لازم اقدام شود.
11- اوقافی بودن اراضی قدس و ضرورت تبدیل به احسن املاک اوقافی از خواسته‌های بحق مردم قدس است که قدمت دیرینه دارد؛ به طوری که از 86 هزار مالک شهرستان قدس فقط 3 هزار خانوار سند مالکیت دارند.

45611

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 76452 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :