یکشنبه, ۱ خرداد ۱۴۰۱ /
تلف شدن ۱۵۰ گوسفند در آتش‌سوزی دامداری سریال قربانیان «هوتک» تمامی ندارد/ کودک ۱۱ ساله به عنوان ششمین قربانی هفته اخیر جان باخت چادرخوابی همراهان بیماران بیمارستان کودکان تهران کشف ۶۰ تن برنج احتکار شده در «شهریار» اجتماع بزرگ سپاهیان محمدرسول الله (ص) با حضور سردار سلامی در جوار حرم امام راحل برگزار شد دفاتر ازدواج و طلاق الکترونیکی جایگزین دفاتر سنتی می‌شود ۹ فوتی دیگر کرونا در کشور شرایط نامناسب “شیر آفریقایی” در باغ وحش ارم ۳۱ اردیبهشت پایان سال تحصیلی/ اتمام امتحان دانش‌آموزان دبستانی تا ۱۲ خرداد دومین توله یوز آسیایی تلف شد مسابقات فوتبال لیگ برتر با حضور تماشاگران برگزار می‌شود فوت ۴ بیمار کووید۱۹ در کشور قاتل مامور پلیس به قصاص در ملأعام محکوم شد باله هزاران کوسه داخل کاسه‌های سوپ/ماجرای شبکه قاچاق کوسه در چابهار چه بود؟ از ببر بنگال باغ وحش ارم چه خبر؟ پشت پرده فعالیت تیم‌ پاسخگویی به «سوالات یارانه‌ای» چه می‌گذرد؟ افزایش خانوارهای «تک نفره» طی سال‌های اخیر/ «سنوات زناشویی» بیشتر شده است بازداشت عوامل زورگیری از یک خانم در شهرک وایین شناسایی ۲۵۵ بیمار جدید کرونا در کشور/ ۷ تن دیگر جان باختند توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد از ۲۵ اردیبهشت
کد خبر: 160766
تاریخ: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
نویسنده خبر:
۰

اشتغال ۲۳ هزار نفر با اجرای ۶ طرح آب و فاضلاب

قرارداد عاملیت بند «الف» تبصره ۱۸ قانون بودجه بین بانک توسعه تعاون و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با حضور وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیرو امضا شد.

به گزارش خبرنگار خبرشهر به نقل از خبرگزاری تسنیم، قرارداد عاملیت بند «الف» تبصره ۱۸ بودجه ۹۸، بین بانک توسعه تعاون و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، با حضور شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و اردکانیان وزیر نیرو در محل وزارت کار امضا شد. این قرارداد که با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک توسعه تعاون در سراسر کشور اجرا می‌شود، از محل منابع بند «الف» تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ کل کشور با هدف ایجاد اشتغال و تأمین آب مورد نیاز به ویژه به مناطق روستایی و محروم و نیز طرح‌های صرفه‌جویی در مصرف آب ایجاد می‌شود.

به گفته مرتضی بخشایش مدیرکل دفتر توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت نیرو، منابع اجرای این طرح‌ها به صورت مشترک ۵۰ درصد از منابع صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد از منابع داخلی بانک توسعه تعاون تأمین می‌شود و فرایند انتخاب طرح‌ها و تسهیل آنها توسط وزارت نیرو و براساس برنامه‌های پیشنهادی، توزیع استانی و اقدامات نهادسازی و زیرساختی در راستای تبصره ۱۸ قانون بودجه اجرا می‌شود.

به گفته بخشایش، این طرح‌ها شامل ۶ طرح بزرگ است که توسط آبفای کشور تهیه شده و سه طرح آب و فاضلاب روستایی، ارتقای کیفیت آب و سه طرح دیگر نیز آب و فاضلاب شهری به بهره‌برداری از آب با قراردادهای بلندمدت، شناسایی و طرح‌های رفع نشتی آب و کاهش مصرف آب اجرا می‌شود که با اجرای این طرح‌ها ۸۰ درصد مصرف آب در مناطق موردنظر کاهش پیدا می‌کند.

وی منابع مورد نیاز برای اجرای طرح‌های توسعه اشتغال و کارآفرینی صنعت آب و فاضلاب کشور را ۱۹۰۰ میلیارد تومان دانست که ۹۵۰ میلیارد تومان آن از منابع صندوق توسعه ملی و ۹۵۰ میلیارد تومان از طرف بانک توسعه تعاون تهیه شده است و ۲۱ درصد نیز سرمایه در گردش برای این طرح‌ها درنظر گرفته شده است.

به گفته مدیرکل برنامه‌ریزی وزارت نیرو، سرانه ایجاد اشتغال در این طرح‌ها ۸۰ میلیون تومان درنظر گرفته شده است و با استفاده از این طرح‌ها ۲۳ هزار و ۵۸۷ شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

 

* پرداخت ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در سال جاری

همچنین حجت‌الله مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون در این مراسم گفت: این بانک به عنوان یک بانک دولتی و توسعه‌ای، مجری طرح‌های مهم رونق تولید و ایجاد اشتغال فراگیر و پایدار در روستاها است. سال گذشته ۹۵۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال پرداخت شد و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شود که در هفت ماه سال جاری ۶۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شده است.

به گفته مهدیان، تسهیلات برای اجرای طرح‌های اشتغالزایی در بخش آب و فاضلاب کشور به میزان ۱۹۵۰ میلیارد تومان از طریق ۴۵۰ شعبه بانک توسعه تعاون در کشور پرداخت می‌شود. بانک توسعه تعاون نگاه سودآوری به این طرح‌ها نداشته و در قالب طرح‌های ملی از آنها حمایت می‌کند.

* طرح‌های آب و نیرو در اولویت صندوق توسعه ملی

در این مراسم  همچنین مرتضی شهیدزاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: طرح‌های بخش آب و نیرو در اولویت‌های صندوق توسعه ملی قرار دارند و بیشترین تلاش بر این است که برنامه‌های وزارت نیرو در بخش آب و فاضلاب اجرا شود، چون طرف‌های عامل در این طرح‌ها خوش‌حساب هستند.

همچنین رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به مضیقه‌ای که به دلیل تحریم‌ها ایجاد شده است، گفت: صندوق توسعه ملی کمک‌کار دولت در اجرای طرح‌های بین‌بخشی است و همکاری‌های بین‌بخشی مفهوم دولت را به خوبی بیان می‌کند و نماد حضور دولت در بخش آبهای تجدیدپذیر همین طرح‌های گفته شده در قالب تبصره ۱۸ است.

وزیر نیرو با بیان اینکه کل آب شیرین در سطح کره زمین کمتر از یک‌درصد منابع موجود است، گفت: ۹۷٫۵ درصد آبهای موجود جهان شور بوده و ۲٫۵ درصد به صورت توده‌های یخ و برف است که این میزان ۳۰ درصد از ۲٫۵ درصد توده‌های یخ بوده که برای کل جمعیت جهان استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه حجم آب شیرین در سطح دنیا ثابت است، گفت: زمانی که جمعیت جهان یک میلیارد نفر بود، میزان آب شیرین همین مقدار بود که الان جمعیت به ۷٫۵ میلیارد نفر رسیده و تا سال ۲۰۵۰ که جمعیت جهان ۵۰ میلیارد نفر خواهد شد، حجم آب شیرین در سطح جهان همین میزان خواهد بود، بنابراین لازم است به مدیریت مصرف آب توجه بیشتر شود.

* در بهینه‌سازی مصرف آب سرمایه‌گذاری نشده است

وزیر نیرو گفت: تاکنون بیشتر پروژه‌ها بر روی تأمین منابع آب بوده و کمتر به بخش مصرف توجه شده است و هدف ما این است که آب باکیفیت و بهتر و با تلفات کمتر به دست مصرف‌ کننده برسد.

اردکانیان همچنین به ۶ پروژه آب و فاضلاب در همکاری با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: وزارت نیرو در این پروژه‌ها به عنوان ناظر در مدیریت مصرف و بهره‌برداری حضور دارد و کشور ما شدیداً نیاز به مدیریت مصرف آب و انرژی دارد و آنقدر که در تأمین آب و انرژی سرمایه‌گذاری شده، به عرصه بهره‌برداری و مصرف توجهی نشده است.  با اجرای این طرح‌ها ۲۳ هزار و ۶۰۰ شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

* اشتغال ۲۳ هزار نفر با اجرای ۶ طرح آب و فاضلاب

همچنین محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست، گفت: عمده این طرح‌های آب و فاضلاب در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر و مناطق محروم اجرا می‌شود و اشتغالزایی مستقیم با استفاده از طرح‌های زیربنایی به وسیله بخش خصوصی و تعاونی در این طرح‌ها دنبال می‌شود.

وی با بیان سخنان مقام معظم رهبری که در سالهای قبل فرموده بودند؛ امیدواریم روزی برسد که درب چاه‌های نفت را ببندیم و اقتصاد را بدون نفت اداره کنیم، گفت: با این حال دشمن با استفاده از همین شعار می‌خواهد ما را بترساند در حالی که این شعار جزو اهداف بلندمدت کشور بوده است.

وزیر کار گفت: سهم اشتغال روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر از ۳ درصد سالهای قبل اکنون به ۲۳ درصد رسیده است. با اجرای شش طرح آب و فاضلاب از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه، ۲۳ هزار و ۵۸۷ شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

منبع خبر «» است و پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 160766 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی خبرشهر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید