یکشنبه, ۴ مهر ۱۴۰۰ / ۰۳:۴۳:۴۹
دسته بندی: اجتماعی
تاریخ انتشار: 01 بهمن 1395 - 20:14

اخبار لحظه به لحظه حادثه پلاسکو

ساختمان‌ پلاسکو که از صبح امروز دچار حریق گسترده شده بود به دلیل حجم آتش و فرسوده بودن ساختمان به صورت کامل فرو ریخت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرشهر، ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران که قدمت ۵۳ ساله دارد که صبح امروز دچار آتش سوزی گسترده شده بود. از این […]ساختمان‌ پلاسکو که از صبح امروز دچار حریق گسترده شده بود به دلیل حجم آتش و فرسوده بودن ساختمان به صورت کامل فرو ریخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرشهر، ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران که قدمت ۵۳ ساله دارد که صبح امروز دچار آتش سوزی گسترده شده بود.

از این ساختمان ۱۷ طبقه به‌عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی: اعزام ۱۰ ایستگاه با ۲۰۰ آتش نشان

جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار گفت:‌ صبح امروز آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو به سامانه آتش‌نشانی شهر تهران اعلام و مأموران ۱۰ ایستگاه آتش‌نشانی به همراه وسایل و تجهیزات به محل حادثه اعزام شدند. ضمن اینکه ۱۵ تانکر آب به همراه ۲۰۰ آتش نشان هم اکنون در حال اطفا حریق هستند.

وی افزود: ساختمان پلاسکو از طبقه هشتم به بعد دچار حریق شده و دود بسیاری از این ساختمان متصاعد شده است.

آلودگی هوای تهران مانع از دیده شدن دود شدید ناشی از این حریق گسترده در فواصل دوردست است.

 وی گفت: با توجه به اینکه ساختمان پلاسکو به صورت کامل در بخش پوشاک و البسه فعالیت می‌کند، آتش‌نشانان باید برای جلوگیری از گسترش آتش، از چند بخش وارد عمل می‌‌شدند که با انجام سریع این کار اکنون آتش تحت کنترل و مهار شده اما با این حال عملیات هنوز پایان نپذیرفته است.

آتش نشان در دقایق اولیه عملیات موفق شدند ده‌ها نفر را نجات دهند

وی یادآور شد: ۶ نفر هم که به دلیل دود و آتش به لبه‌های پنجره‌های پناه برده بودند با استفاده از نردبان هیدرولیکی نجات یافتند. همچنین تاکنون ۲ نفر مصدوم هم که به دلیل دود گرفتگی مصدوم شده‌ بودند تحویل عوامل اورژانس شده‌اند.

اعمال محدودیت‌های ترافیکی در محل

شدت حادثه به حدی است که ترافیک در این خیابان را دچار مشکل و اختلال کرده و دود ناشی از حادثه نیز آسمان این منطقه را فراگرفته است.

ملکی افزود:‌ دود این آتش سوزی هنوز وجود دارد اما به رنگ سفید است که این نشان از مهار آتش و تحت کنترل بودن آن است. ضمن اینکه با مهار دامنه آتش،‌ خطر سرایت به مکان‌های دیگر وجود ندارد.

پلیس راهور هم به دلیل شدت آتش سوزی و حجم بالای خودروهای امدادی و آتش نشان در محل محدودیت‌های ترافیکی در خیابان جمهوری، چهارراه استانبول و خیابان سعدی اعمال کرده است و کلیه وسایل نقلیه باید از خیابان سی تیر به سمت شمال تهران حرکت کنند.

در همین حال تعداد زیادی از خودروها و عوامل امدادی شامل آتش نشانی و اورژانس تهران در محل حادثه حاضر هستند.

 معاون عملیات اورژانس تهران هم از استقرار ۲ دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در محل آتش سوزی ساختمان پلاسکو خبر داد.

وی اظهار داشت: پس از آتش سوزی ساختمان پلاسکو، ۸ دستگاه آمبولانس، ۷ موتورلانس و ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس در محل حاضر شدند.

اورژانس تهران: مصدومیت ۲۵ آتش نشان 

فراهانی افزود: ۸ آتش نشان دچار دود گرفتگی شدند که یک نفر از آنها به بیمارستان منتقل و ما بقی در محل درمان شدند.

این در حالی است که برخی رسانه‌ها تعداد مصدومین آتش نشان را ۲۵ نفر اعلام کرده‌اند.

اما با این حال حسن عباسی سخنگوی اورژانس تهران در گفت‌وگو با خبرنگار، با بیان اینکه عوامل اورژانس ۲ مصدوم را تحویل گرفته‌اند گفت:‌ یکی از مصدومین آتش نشان است که به دلیل دود گرفتگی به بیمارستان پارس منتقل شده و مصدوم بعدی هم با انجام اقدامات درمانی به صورت سرپایی مداوا و ترخیص شد.

وی تصریح کرد: بیمارستان‌های اطراف در حالت آماده باش هستند.

یکی از خبرنگاران که در محل مستقر است به ما گفت: قسمتی از ساختمان پلاسکو در ساعت ۱۱ ریزش کرده و چند نیروی آتش نشان زیر آوار گرفتار شده‌اند که از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.

همچنین برخی از اخبار حاکی از آن است که ۴ طبقه از پلاسکو دوباره آتش گرفته که هنوز این خبر از سوی مراجع ذی‌صلاح مورد تایید قرار نگرفته است.

همچنین حدود ۳۸ آتش نشان در این حادثه گیر افتاده‌اند.

ساختمان پلاسکو دیگر وجود ندارد

آرام معاون عمرانی فرمانداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اعلام کرد که هنوز از تعداد مصدومین و فوتی‌ها این حادثه خبری در دست نیست ولی احتمالا تمامی مصدومین آتش نشان بوده‌اند.

همچنین ابوالفضل قناعتی عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار افزود: ساختمان پلاسکو بسیار قدیمی بوده و مقررات ایمنی ساختمان در آن رعایت نشده است.

وی تصریح کرد: علت حادثه باید بررسی شود ولی احتمال اینکه به دلیل استفاده زیاد از آب برای اطفای حریق و سنگین شدن وزن ساختمان، باعث ریزش ساختمان شده است وجود دارد.

حضور شهردار تهران در محل حادثه 

قالیباف برای برررسی دقیق تر موضوع و امداد رسانی بهتر در محل حادثه حاضر شد.

این در حالی است که در اطراف محل حادثه خطوط تلفن همراه با مشکل ارتباطی رو به رو است.

تدابیر شدید امنیتی پلیس در کنار دو سفارت خانه انگلیس و ترکیه
حلقه امنیتی مأموران ناجا در اطراف سفارت‌های نزدیک به محل حادثه پلاسکو شکل گرفته است.

خبرنگاران اجازه ورود نیافتند

عوامل ناجا از ورود خبرنگاران و مردم به محدوده ساختمان پلاسکو ممانعت کردند.

معاون امنیتی استاندار تهران

سفارتخانه ای که در اطراف مجتمع پلاسکو وجود داشت تخلیه شدند.

بوی سوختگی شدید اجناس پارچه‌ای و سیم‌های برق فضای چهارراه استانبول را پر کرده است.

برخی منابع می‌گویند، حدود ۳۰۰ نفر از جمله آتش نشان، مالکان ساختمان تجاری پلاسکو و سایر عوامل امدادی و درمانی و ستاد بحران شهرداری تهران به هنگام فرو ریختن در ساختمان حضور داشتند.

برخلاف تلاش مأموران پلیس برای دور کردن مردم از منطقه، مغازه داران حاضر به ترک محل و دور شدن نیستند.

موسوی رئیس اورژانس تهران: ما از نخستین دقایق در محل حاضر بودیم و همکارانمان همچنان در محل حاضر هستند و تا کنون ۳۷ نفر مصدوم داشته‌ایم.

سردار ساجدی نیا رئیس پلیس تهران بزرگ و سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران در محل حادثه حاضر شدند.
تعداد زیادی از مأموران یگان ویژه تلاش می‌کنند تا امنیت در منطقه برقرار شده و مردم عادی را از منطقه دور کنند.
ملک مدیریت بحران منطقه ۱۲: از ابتدای وقوع حادثه در محل حادثه بودیم البته جزئیات زیادی در دست نیست اما آتش سوزی از ضلع شمال شرقییی ساختمان شروع شده است. در حال حاضر مأموران آتش نشانی در حال بازگشایی معابر هستند.

با تعامل سردار ساجدی نیا خبرنگاران به داخل محل حادثه رفتند و مشاهده کردند که تعداد زیادی از دستگاه‌های هیدرولیکی به محل اعزام شده‌اند و در تلاش برای گشایش معبری برای ورود به ساختمان هستند.احمد مسجد جامعی از اعضای شورای شهر تهران هم به محل حادثه آمد تا به روند امداد رسانی کمک کند.

مأموران به دنبال بازگشایی معبر از شرق ساختمان هستند. حضور جدی و گسترده یگان ویژه با مدیریت سردار بیگی.

نگرانی و گریه برخی از مأموران آتش نشانی

احتمال نشتی گاز در منطقه باعث قطع گاز منطقه شده است و به دلیل احتمال وقوع حادثه‌ای دیگر تلاش برای متفرق کردن مردم ادامه دارد.

عابدی جانشین پلیس راهور تهران بزرگ: مردم با توجه به پایان ساعت طرح ترافیک در ساعت ۱۳ به منطقه جمهوری نیایند و از مردم می‌خواهیم در این منطقه تردد نکنید؛  به احتمال زیاد تا آخر امروز محدودیت ترافیکی در خیابان جمهوری ادامه خواهد داشت. در کل خیابان جمهوری از حافظ و کارگر تردد را محدود کرده‌ایم و  از جنوب هم در میدان امام خمینی(ره) از شرق در بهارستان و مخبر الدوله و از شمال هم میدان فردوسی محدودیت وجود دارد؛ فروشگاه‌های اطراف محل حادثه تعطیل بوده و فعالیتی در آنجا انجام نمی‌شود.

شهادت ۳۰ آتش نشان 

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گفت: براثر ریزش ساختمان پلاسکو احتمالا ۳۰ نفر از آتش نشانانی که به داخل ساختمان رفته بودند شهید شدند.

پیرحسین کولیوند: ۴۵ نفر از مصدومان به صورت سرپایی درمان شدند و در حال حاضر امداد رسانی ادامه دارد.

معاون عملیات اورژانس تهران: تاکنون هیچ جنازه ای از داخل ساختمان پلاسکو خارج نشده است و تمام مصدومان آتش نشان هستند همچنین عملیات آوار برداری توسط آتش نشانی ادامه دارد.

ساجدی نیا: ۲ نفر از عوامل پلیس تهران بزرگ در این حادثه مصدوم شده‌اند.
براساس اظهارات حاضرین در محل حادثه دو نفر از خبرنگاران و عکاسان نیز در زیر آوار مانده‌اند.

گفته می‌شود قرار است از سگ‌های زنده یاب برای پیدا کردن مفقودین در حادثه استفاده شود.
ملکی سخنگوی اورژانس تهرانپیرو آتش سوزی صبح امروزی به دلیل گستردگی آتش و شدت گرما و حرارت ساختمان سست شده و فرو ریخت.
چند انفجار شدید در لحظاتی قبل از فروریختن ساختمان پلاسکو رخ داد و بعد ساختمان شروع به ریزش کرد.
 ازدحام جمعیت در حوالی ساختمان پلاسکو، بعضی از کسبه و خانواده های آنها با چشمانی گریان در حوالی ساختمان فرو ریخته پلاسکو حضور دارند. ازدحام جمعیت موجب کند شدن خدمات رسانی امداد رسانان و آتش نشانان به مصدومان شده است.

برق و گاز محدوده ساختمان پلاسکو قطع شده است و تمامی نیروهای امدادی و انتظامی در محل حادثه حضور دارند.

دانشجویان دانشکده افسری هم برای کنترل امنیت منطقه به محل حادثه آمدند.

شنیده می‌شود که تعداد کشته‌ها به بیش از ۵۰ نفر خواهد رسید؛ گفته می‌شود حداقل ۴ نفر از خبرنگاران و عکاسان در محل فروریختن ساختمان بوده‌اند اما از سرنوشتشان خبری در دست نیست.

سردار مهماندار درباره محدودیت‌های ترافیکی که از صبح اجرا شده گفت: به دنبال گسترش محدودیت ها هستیم.

ملکی سخنگوی آتش نشانی شهر تهرانهنوز تعداد دقیق آتش‌نشانان حاضر در ساختمان مشخص نشده است در حال بررسی هستیم.

از ساعات اولیه اقدام به تخلیه ساختمان های اطراف کردیم بعید است کسی در ساختمان مجاور که پارکینگ بود مصدوم شده باشد.

لودرهای آتش نشانی به محل حادثه رسیدند.
سردار محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ در محل حادثه حاضر شد.

مدیر بیمه‌های آتش سوزی بیمه ایراناز روز شنبه آماده ارائه خسارت به مغازه‌های دارای بیمه نامه هستیم. حدود ۱۰۰ مغازه از پاساژ پلاسکو دارای بیمه بودند.

بیش از ۷۰ نفر تاکنون مصدوم شده‌اند. هنوز هیچ یک از مقامات دولتی در محل حادثه حاضر نشده‌اند.

یزدانی معاون شهردار تهران: تشکیل ستاد مدیریت بحران، هنوز آمار دقیق زیر آوار ماندگان مشخص نیست، ماشین های آوار برداری در محل حادثه.

با دستور پلیس تهران بزرگ همه مغازه‌های خیابان‌های اطراف نظیر منوچهری، جمهوری لاله زار و اطراف تعطیل شدند.
عکاس سالم از ساختمان خارج شده است. البته یکی از عکاسان خبری از زیر آوار بیرون کشیده شد.

مردم از محل حادثه دور شده‌اند؛ جرثقیل‌ها در حال آوار برداری هستند.

روایت جواد هادی عکاسروابط عمومی آتش نشانی به ما اجازه نمی داد وارد ساختمان بشویم ولی با اصرار وارد شدیم…ماموران آتش نشانی مدام می گفتند امکان ریزش ساختمان وجود دارد.

به سختی تا طبقه هفتم رسیدیم و از فعالیت آتش نشانان و آتش تصویر گرفتیم. چند دقیقه قبل از ریزش ساختمان همه ما را بیرون کردند. نزدیک به ۳۰ – ۴۰ آتش نشان همچنان در طبقه هفتم مشغول اطفا حریق بودند. نکته نگران کننده حضور نزدیک به تعدادی از مردم عادی بودند که در طبقه همکف مشغول فیلمبرداری بودند. ده دقیقه پس از خروج من ساختمان ریزش کرد.

ساجدی نیا: از ساعت ۱۱ صبح ساختمان پلاسکو فرو نشست؛ تمامی دستگاه‌های امدادی و عملیاتی در محل حادثه حضور دارند، ابتدا آتش در طبقات فوقانی بود، تعدادی از عوامل آتش نشانی در زیر آوار هستند اما عملیات نجات ادامه دارد، از مردم خواهش میکنم تجمع نکنند

هیچ خودروی امدادرسانی با مشکل مواجهه نشده است،ممکن است آوار برداری یک روز کامل به طول انجامد.

استاندار تهران در محل حادثه حضور پیدا کرد.
اسامی ۲۳۳۳ نفر از مصدومان آتش سوزی ساختمان پلاسکو که در بیمارستان سینا بستری هستند اعلام شد:

۱- امید حداد فر (فیروزگر)
۲-تیمور سلیمی (فیروزگر)
۳-علی اصغر فهرست آوان لو (پارس)
۴-ابولفضل زارع (پارس)
۵-فخرالدین گودرزی(پارس)
۶-محمود فریادرس(پارس)
۷-رحمان شکری (بیمارستان نفت)
۸-جمال صدرنیا شایق (بیمارستان بانک ملی)
۹-حسن بذرنیا (بانک ملی)
۱۰ -ذکی دانشور( بانک ملی)
۱۱ –محمد شاه محمدی( سینا)
۱۲-سید نصیر حاجی اکبری( سینا)
۱۳-محمد قاسمی( سینا)
۱۴-حسن بختیاری( سینا)
۱۵-پیمان آذرنیان ( سینا)
۱۶-بهنام آذرخانی( سینا)
۱۷-امیر مهدیایی( سینا)
۱۸-صادق ایمنی ( سینا)
۱۹-مهدی نسیمی( سینا)
۲۰-رضا هاشمی شا( سینا)
۲۱-توکل هاشم پور( سینا)
۲۲-سعید تفرشی( سینا)
۲۳-محمد صالح (امیر اعلم)
هاشمی استاندار تهران در خصوص امنیتی بودن این حادثه گفت: این حادثه فقط آتش سوزی بوده و به هیچ وجه موضوع امنیتی در کار نبوده است.

وی افزود: دستگاه‌های امدادرسانی و خدماتی از لحظتی اولیه بروز حادثه در محل حاضر بودند ضمن اینکه شهردار تهران هم به عنوان رئیس مدیریت بحران شهر تهران شخصا در این حادثه حضور داشته است.
وی درخصوص اطلاع رسانی دقیق درباره این حادثه گفت: ما جلال ملکی را به عنوان سخنگوی این حادثه معرفی کرده‌ایم.
هاشمی تصریح کرد: عملیات آوار برداری آغاز شده اما آمار دقیق وجود ندارد.
استاندار تهران گفت: در گذشته اخطارهای زیادی درباره مشکلات این ساختمان اعلام کرده بودیم.

ابوالفضل قناعتی، عضو هئیت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری تهران بارها به مسئولان ساختمان پلاسکو در رابطه با نا ایمن بودن سازه تذکر داده بود. متاسفانه مسئولان این ساختمان به هیچ یک از تذکرات کتبی شهرداری پاسخ نداده و نسبت به ایمن سازی سازه اقدام نکردند. علاوه بر نا ایمن بودن سازه ساختمان پلاسکو، برخی از ساختمان‌های اطراف این بنا نیز نا ایمن بوده و آنها نیز تذکراتی را دریافت کرده‌اند.

جلال ملکی درباره انفجار یک تانکر گازوئیل در محل حادثه که باعث ریزش ساختمان شده است گفت: حین اطفا حریق اجناس و اموال زیادی در حال سوختن بود که به یک باره انفجار بزرگی رخ داد و در نهایت منجربه ریزش ساختمان شد ولی اینکه دلیل این انفجار تانکر گازوئیل در محل بوده باید بررسی شود.

شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران، مهرنیا سرپرست دادسرای ناحیه دوازده و تورک معاون دادستان تهران در محل حادثه حاضر هستند.

شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران عمدی در کار نبوده است، دستورات قضایی لازم صادر شده است.

قالیباف شهردار تهران: با ابراز تأسف از این حادثه باید بگوییم آتش در ساعت ۷:۵۹ به سامانه اتش نشانی اعلام شد و در عرض دو دقیقه مأموران رسیدند.

همکاران در حین خاموشی آتش همه تلاششان این بود که به طور کامل مردم را از محل خارج کنند.
به طور روشن بگویم که به شایعات توجه نکنند درست است که پاساژ بزرگ بوده اما همه مردم تخلیه شده‌اند.

وی گفت: شایعات تعداد خیلی اندکی وجود داشته باشند اما بیشتر کسانی که داخل بوده‌اند مأموران آتش نشانی بوده اند.
تماس موبایلی چند آتش نشان از موتورخانه پلاسکو مبنی بر زنده بودن آنها

چند نفر از آتش نشان محبوس شده در موتورخانه ساختمان پلاسکو با تلفن همراه خود با همکاران خود تماس گرفته و اعلام کردند که زنده هستند.

هجوم مردم تهران برای اهدای خون

مردم تهران بعد از بروز حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو با حضور انبوه خود در ساختمان‌های انتقال خون تلاش کردند تا خون خود را برای کمک به مصدومان اهدا کنند.

رئیس جمهوری با ابراز تأسف از حادثه پاساژ پلاسکو در دستوری خطاب به وزیر کشور خواستار تسریع در امدادرسانی، جبران خسارت به حادثه دیدگان و همچنین بررسی علل وقوع این حادثه شد.

دستور ویژه برای حضور آتش نشانان کرجی

مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج اعلام کرد که ماموران آتش نشانی کرج با تجهیزات ویژه برای امداد رسانی در ساختمان آسیب دیده پلاسکو ساعتی پیش عازم تهران شدند.

گاز پیکنیکی و یا اتصالی برق علت بروز حادثه

همدانی معاون امنیتی . انتظامی استاندار تهران به خبرنگار در خصوص علت بروز حادثه گفت: به نظر می ردسد به دلیل روشن بودن گاز پیکنیکی و یا اتصالی برق آتش سوزی رخ داده است.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه ساختمان پلاسکو به هیچ عنوان گازکشی نبوده است، گفت: علت حادثه هنوز مشخص نیست اما گاز ساختمان‌ها و مناطق اطراف حادثه تا اطلاع بعدی قطع خواهد بود.

کپسول‌های اطفای حریق خالی بود
مجتبی درودیان رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران هم در این رابطه، گفت: نسبت به این موضوع مشاهده عینی ندارم اما بر اساسسس اطلاعاتی که از حاضرین در لحظه آتش‌سوزی در این ساختمان کسب کرده‌ام آتش‌سوزی در طبقه دهم ساختمان و به علت نشت گاز پیک‌نیک اتفاق افتاده است. به طوری که در اوایل صبح امروز یک نفر از کسبه‌ها در زمان ورود به محل کار خود کلید برق را می‌زند در حالی که اتاق به علت نشت گاز پیک‌نیک پر گاز بوده، انفجار رخ می‌دهد.

رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران، گفت: افرادی که در مراسم زیارت عاشور این ساختمان حضور داشته‌اند متوجه وقوع حریق در طبقه دهم ساختمان می‌شوند که بلافاصله برای خاموش کردن آن از طریق کپسول‌های اطفای حریق اقدام می‌کنند که متوجه می‌شوند کپسول‌های موجود در آن محل شارژ نداشته و خالی هستند.

درودیان تصریح کرد: در این ساختمان قدیمی ۱۷ طبقه که امروز بر اثر آتش‌سوزی فروریخت، ۶۰۰ واحد صنفی فعال وجود داشت که بیش از ۴۰۰ واحد آن عضو اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن فروشان بودند و بقیه واحدها هم جزء اتحادیه خیاطان بوده‌اند.

وی با ابراز نگرانی برای آتش‌نشانان و سایر افراد زیر آوار مانده، گفت: نمی‌توان از خسارت اقتصادی این ساختمان برآوردی داشت اما با توجه به اینکه در ماه‌های آخر سال قرار داریم معمولا کسبه مغازه‌های خود را برای فروش بهاره آماده می‌کنند و می‌توان تخمین زد که در هر واحد صنفی حداقل بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان کالا وجود داشته است.

جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سید حسن هاشمی وزیر بهداشت  در محل حادثه/

اسحاق جهانگیری: امیدواریم که دستگاه‌های اجرایی با هماهنگی هم آوار برداری را ادامه بدهند.

رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران در گفت‌‌وگو گفت: در ساختمان پلاسکو ۶۰۰ واحد صنفی فعال وجود داشت که بیش از ۴۰۰ واحد آن عضو اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن فروشان بودند و بقیه واحدها هم جزء اتحادیه خیاطان بوده‌اند.
مجتبی درودیان گفت: با توجه به اینکه در ماه‌های آخر سال قرار داریم معمولا کسبه مغازه‌های خود را برای فروش بهاره آماده می‌کنند و می‌توانن تخمینن زد که در هر واحد صنفی حداقل بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان کالا وجود داشته است.

ذخایر خونی برای کمک به حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو مساعد است/ نیازها را رسماً اعلام می‌کنیم

مدیرعامل سازمان انتقال خون استاندار تهران با اشاره به مراجعه مردم جهت اهدای خون برای کمک به حادثه‌دیدگان ساختمان پلاسکو گفت: شرایط ذخایر خونی طبیعی است و اگر نیازی برای اهدا باشد رسماً آن را اعلام می‌کنیم.

قالیباف سال ۹۲ درخواست پلمب ساختمان های ناایمن را از شورا داشت/درخواست مسکوت ماند

عضو هیأت رئیسه شورای شهر با اشاره به حادثه آتش سوزی در ساختمان نا ایمن و فرسوده پلاسکو گفت: قالیباف در سال ۹۲ بعد از حادثه دلخراش جمهوری درخواست پلمب ساختمان های ناایمن را از شورا داشت.

۱۶:۰۰/کولیوند رئیس اورژانس کشور: تا کنون ۳ نفر آتش‌نشان زنده از زیر آوار خارج شده‌اند

۱۶:۳۰/ رحمانی فضلی وزیر کشور و حسن فریدون در محل حادثه

۱۶:۳۶/ استقرار نورافکن برای ادامه عملیات امداد و نجات پس از غروب آفتاب

۱۶:۳۷/ وزیر کشور: با خاطیان حادثه پلاسکو برخورد شدید می‌شودک

۱۶:۳۸/ برخاستن دود از ساختمان مجاور پلاسکو/ برخی می گویند این دود حاصل از لکه‌گیری است

۱۶:۵۱ ‏یک مامور آتش‌نشانی: صداهایی از زیر آوار شنیده می‌شود که صدای مصدومان است. خوشبختانه می‌توانیم به زنده بودن عده‌ای امیدوار باشیم.

۱۶:۵۴برخی کارشناسان حاضر در صحنه معتقدند سازه آوار ساختمان پلاسکو ناپایدار و لغزان است و هر لحظه ممکن است بر سر ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفری از مردم که در محل تجمع کرده اند فرود آید.

۱۶:۵۵/ اقبال شاکری  گفت: آتش در طبقات همکف همچنان ادامه دارد/شعله‌های آتش در حال سرایت به ضلع شمالی ساختمان است.

۱۶:۵۵/ آباد گفت: بیش از بیست بار اخطار به ساختمان پلاسکو داده‌ایم اما مالکان توجهی نکرده‌اند.

۱۷:۰۰/ جانشین رییس پلیس راهور ناجادر حال حاضر رینگ اصلی اطراف ساختمان پلاسکو، محدودیت‌های ترافیکی در آن اعمال شده که این محدویت‌ها تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

خوشبختانه شهروندان نیز همکاری مناسبی داشته‌اند و نیازی به افزایش جغرافیایی محدویت‌ها نیست، لذا محدویت‌ها در رینگ اصلی اعمال خواهد شد.

۱۷:۰۳برای همدردی با مصدومان حادثه پلاسکو؛ پخش آنلاین کنسرت‌های ششمین روز جشنواره موسیقی فجر لغو شد.

۱۷:۰۵یک نفر دیگر از مصدومان شناسایی شد مرتضی دهقانی بیمارستان فیروزگر میرسعید حسینی بیمارستان پارس

۱۷:۱۰/ رئیس سابق اتحادیه صنایع نساجی و پوشاک: ۴هزار نفر در پلاسکو شاغل بودند/ با وجود اینکه۶۰۰ واحد تولیدی و تجاری فعالیت خود را از دست داده‌اند، بعید است این امر بر قیمت‌ مایحتاج و البسه مردم در شب عید تأثیرگذار باشد.

۱۷:۱۰/ احتمال استفاده از خودروهای دارای کف مخصوص اطفای حریق

۱۷:۱۰/ وزیر کشور در ساختمان مقابل پاساژ پلاسکو در حال بررسی نحوه ایمن برای آواربرداری است

۱۷:۱۲به منظور تسهیل عملیات عمرانی و امدادی در محدوده چهار راه جمهوری و معابر اطراف ساختمان پلاسکو علاوه بر محدودیت های ترافیکی اعلام شده ، طرح ترافیک روزانه در روز شنبه مورخ ٢ بهمن ماه به فروش نمی رسد.

۱۷:۱۶/  دادستان تهران با حضور در محل حادثه ریزش ساختمان پلاسکو، در اتاق مدیریت بحران این حادثه حضور یافت.

گفته می شود ۳۵۰۰ شماره تلفن ثابت در پی حادثه پلاسکو قطع شده است.

۱۷:۲۰/ پزشکیان، نائب رئیس مجلس: مجلس علت ریزش ساختمان پلاسکو را پیگیری می‌کند.

۱۷:۲۲/ عملیات آوار برداری همچنان ادامه دارد/ کار امداد و نجات با سرعت در حال انجام است/ هنوز میزان تلفات مشخص نشده است.

۱۷:۲۵/ آتش نشانان لندن با آتش نشانان تهرانی حاضر در حادثه پلاسکو همدردی کردند.

۱۷:۲۷/ یک شاهد عینی می‌گوید حدود ۶ نفر در موتورخانه پلاسکو گیر افتاده اند.

علیپور رئیس ستاد بحران ارتش: ۲۰ گروهان ١٠٠ نفره نزاجا در آماده باش کامل هستند/ تمام تجهیزات مورد نیاز ارتش در محل حادثه⁧ پلاسکو مستقر شدند.

۱۷:۳۸/ وزارت امور خارجه در پی حادثه پلاسکو به سفارتخانه‌های آلمان، انگلیس و ترکیه در مورد رفت و آمدها و رعایت نکات ایمنی هشدار داد.

گفت‌وگو با یک آتش‌نشان: ریختن خون آتش نشان در سایه بی توجهی مالکان پلاسکو/ اخطارهای پی در پی

۱۷:۴۵محدودیت‌های جدید ترافیکی در محدوده ساختمان پلاسکو
رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور تهران گفت: پس از حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو، بلافاصله برای کنترل وضعیت ترافیک منطقه، برخی محدودیت‌های ترافیکی در محل اعمال شد.
رازقی گفت: پس از حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو، بلافاصله برای کنترل وضعیت ترافیک منطقه، برخی محدودیت‌های ترافیکی در محل اعماللل شد.
وی افزود: پس از اعمال محدودیت‌های ترافیکی، مسیرهای جایگزین نیز به شهروندان اعلام شد تا در ترددهای آنها مشکل ایجاد نشود.
رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور تهران با اشاره به برخی محدودیت های ترافیکی در سطح محدوده ساختمان پلاسکو اظهارکرد: اززز محدوده جنوب به شمال تا میدان امام خمینی، غرب به شرق محدوده تا تقاطع حافظ، از شمال به جنوب تا خیابان فردوسی و از شرق به غرب تا تقاطع خیابان سعدی مسدود است.
وی افزود: همچنین در تردد برخی از اتوبوس‌ها نیز تغییراتی اعمال شد‌ه است. بر این اساس، اتوبوس‌هایی که از غرب به شرق محدوده ترددد می‌کرده‌اندد می‌توانند از مسیر جایگزین خیابان امام خمینی تردد داشته باشند. مسیر جایگزین اتوبوس‌های میدان فردوسی نیز می‌توانند از مسیر خیابان حافظ استفاده کنند.
رازقی خاطرنشان کرد: اتوبوس‌هایی که از غرب به شرق تردد می‌کنند نیز می‌توانند از مسیر خیابان امام خمینی به عنوان مسیر جایگرین استفاده کنند.
رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور تهران از ادامه محدودیت‌های ترافیکی تا فردا جمعه یکم بهمن ماه خبرداد و اذعان کرد: با توجه بههه وضعیت محل حادثه، محدودیت‌های ترافیکی تا فردا جمعه، یکم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

۱۷:۴۶/ مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران: تا ساعت ۱۷،‌ تعداد مصدومان حادثه ریزش ساختمان پلاسکو به ۷۸ نفر رسید.

قطع برق محل حادثه پلاسکو تا شعاع ۵۰۰ متری/ برق‌رسانی سیار آغاز شد

پس از حادثه دردناک امروز در ساختمان پلاسکو مشاهدات از بازار ارز و سکه حاکی از آن است بسیاری از صرافی‌ها مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند و تابلوی قیمت‌های خود را خاموش کرده‌اند.

۱۷:۵۳/ مسیر خطوط اتوبوسرانی منتهی به پلاسکو تغییر کرده است.

۱۷:۵۶جعفری دولت آبادی: همگان باید بدانند که اقدامات پیشگیرانه هزینه کمتری داشته و باعث می‌شود شاهد این حوادث نباشیم/ مجوزهای قضایی لازم به دستگاه‌های امدادی داده شد تا بتوانند هر کاری نیاز است انجام دهند.

۱۸:۰۰توکلی رئیس سازمان بهشت زهرا گفت: چند دستگاه آمبولانس سازمان بهشت زهرا در محل حاضر شده‌اند تا در صورت کشف اجساد نسبت به انتقال آن اقدام کنند.

۱۸:۰۷/  تابلوهای روان در سطح بزرگراه‌های سطح شهر تهران خواستار عدم تردد غیرضروری به مرکز شهر شده‌‌اند.

۱۸:۱۸/ ساجدی نیا: براساس بررسی‌های انجام شده مورد امنیتی در این حادثه وجود نداشته است.

۱۸:۲۲/ اقبال شاکری گفت: حریق پلاسکو همچنان ادامه دارد/ انفجار دو مخزن سوخت در بالای ساختمان

۱۸:۲۴/ تصویر هوایی از پلاسکو

۱۸:۲۸/ سید حسین هاشمی استاندار تهران: در جلسه ستاد بحران تصمیم گرفته شد نیروهای امدادی از چند جبهه وارد ساختمان شوند و ۲۵ تا ۳۰ نفری که در زیر زمین ساختمان پلاسکو گرفتار شده بودند را بتوانند نجات دهند. ضمن اینکه سخنگوی آتش نشانی هم به عنوان سخنگوی این حادثه معرفی شده تا از طریق وی اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.

۱۸:۳۰/ قطعی و اختلال در ٣۵٠٠تلفن ثابت اطراف پلاسکو/ تیم مخابرات تا ساعت ۸ صبح فردا مجوز ورود به منطقه را ندارد.
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران از اختلال در ٣۵٠٠خط تلفن ثابت أطراف ساختمان پلاسکو خبر داد.
محمدرضا بیدخام گفت: در حال حاضر تیم مخابراتی اجازه ورود به منطقه را نداشته و قرار بر آن است که از ساعت ٨ صبح فردا اجازه ورود به منطقه رااا پیدا کند.
وی اظهار داشت: دلیل این اختلال قطعی برق است، با توجه به اینکه برخی تجهیزات مخابراتی به شبکه برق شهری اتصال دارند، قطعی برقق اختلالاتیی در این زمینه ایجاد کرده است.
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران اظهار داشت: احتمال رفع این اختلال ظرف ۴٨ساعت آتی وجود دارد. از این میان حدود ١٣٠٠خط مربوط بههه واحدهای ساختمان پلاسکو بوده است.
وی تصریح کرد: شبکه ارتباطی همراه اول در این منطقه مشکل خاصی نداشته و از پایداری لازم برخوردار است.

۱۸:۳۳/ به کارگیری ۵ دستگاه زنده‌یاب در محل ساختمان پلاسکو

۱۸:۳۵/ در پی اعلام نیاز بخش سوانح سوختگی بیمارستان شهید مطهری برای کمک‌رسانی به مصدومین حادثه پلاسکو، عده‌ بسیار زیادی از پزشکان با تماس با این بیمارستان برای کمک‌رسانی اعلام آمادگی نمودند.

۱۸:۴۵قالیباف: امداد رسانی همچنان ادامه دارد/ بیش از ۲۰ نفر از آتش نشانان در راه نجات جام هموطنان به شهادت رسیدند.

۱۸:۵۰آتش نشانان به دنبال باز کردن راهی از طریق پارکینگ پاساژ کویتی ها برای فرستادن سگ های زنده یاب به زیر آوار پلاسکو هستند.

۱۹:۱۵‏ملکی سخنگوی آتش نشانی: از حال حدود ۲۰ نفری که زیر آوار مانده اند هیچ خبری در دسترس نیست. شهادت آنها نیز تایید نشده است.

۱۹:۲۰/ بالاخره پس از یک ساعت تلاش جرثقیل، نیروهای امدادی موفق شدند از ضلع شمالی وارد ساختمان شوند.

۱۹:۳۰/ سخنگوی آتش نشانی با انتقاد از ازدحام جمعیت در محل حادثه⁧ پلاسکو گفت: ما واقعا خسته شدیم آنقدر که از مردم خواستیم محل را تخلیه کنند و آنها بی توجهی کردند.

۱۹:۳۵اقبال شاکری گفت: با تونل‌هایی که از ساختمان‌های مجاور ضلع شمال شرقی کنده شده هم اکنون با سیزده سگ زنده یاب به زیر زمین پاساپ دسترسی پیدا کردیم و به دنبال محبوسین هستیم.

۱۹:۴۵/ عارف پس از بازدید از محل حادثه ساختمان پلاسکو: هماهنگی خوبی بین اورژانس، آتش نشانی، شهرداری، ارتش و سپاه و نیروی انتطامی وجود دارد/ برخورد عوامل امدادی و خدماتی با حادثه علمی است.

۱۹:۵۰امیر مهدیان آتش‌نشانی که از ناحیه کمر و پا مصدوم شده است نوشت: سه نفر در طبقه دهم پلاسکو محبوس شدیم. موقع ریزش ساختمان با یکی از همکارانم به جرثقیل آتش‌نشانی آویزان شدیم و همکار سوم شهید شد.

۱۹:۵۵/ رئیس پلیس فتا از برخورد با شایعه سازان و شایعه پراکنان پیرامون حادثه پلاسکو خبر داد.

سردار سید کمال هادیان‌فر با اشاره به حادثه رخ داده در ساختمان پلاسکو اظهار کرد: متاسفانه موجی از اطلاع رسانی اشتباه پیرامون این حادثه در فضای مجازی ایجاد شده است که این امر نه تنها کمکی به حل این مشکل نمی‌کند بلکه موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم کرده است.

۱۹:۵۷امدادگران درحال حاضر مشغول جابجا کردن و کنار زدن نمای فلزی ۱۰۰ تنی ساختمان پلاسکو هستند تا به حادثه دیدگان دسترسی پیدا کند.

۲۰:۰۵تعیین تغییر مسیر اتوبوس‌ها

به اطلاع شهروندان تهرانی می رساند شرکت واحد اتوبوسرانی تهران جهت رفاه حال شهروندان تغییراتی در خطوط حاشیه ای محل وقوع حادثه داده است که تا اطلاع ثانوی این تغییرات به شرح زیر اعمال خواهد شد:
۱- خطوط (میدان امام خمینی(ره)- به میدان قدس)- ( میدان امام خمینی ( ره)- میدان امامت) – ( میدان امام خمینی(ره)- خیابان معلم)- ( میدانن امامم خمینی(ره)- پل سیدخندان)
مسیر رفت: خیابان انقلاب- خیابان ابن سینا- میدان بهارستان- خیابان امیرکبیر
مسیر برگشت: خیابان سی تیر- خیابان حافظ- خیابان انقلاب
۲- خط جمهوری- بهارستان
مسیر رفت: سه راه جمهوری- خیابان ولیعصر- خیابان انقلاب- پل چوبی- خیابان ابن سینا- میدان بهارستان. مسیر برگشت: خیابان مصطفی خمینی— خیابان امیرکبیر- میدان امام خمینی(ره)- خیابان سی تیر- خیابان جمهوری
۳- خط جمهوری -پل کریمخان
مسیر رفت: سه راه جمهوری- خیابان ولیعصر(عج)- خیابان انقلاب- میدان فردوسی- خیابان فردوسی
مسیر برگشت: میدان فردوسی- خیابان انقلاب- خیابان حافظ- خیابان جمهوری
۴- خط خیابان فردوسی- پایانه بیهقی:
مسیر رفت: خیابان سی تیر- خیابان حافظ- خیابان انقلاب
مسیر برگشت: خیابان انقلاب- دروازه دولت- خیابان سعدی- خیابان اکباتان- میدان امام خمینی(ره)

۲۰:۱۰منابع حاضر در صحنه عنوان می‌کنند هر طبقه‌ای که شکافته می‌شود دود و آتش خارج می‌شود و باد و سرمای هوا مزید بر علت شده است.

۲۰:۱۲اعزام ژنراتور برق برای تامین برق تجهیزات امدادرسانی.

۲۰:۱۴/ ملکی: هنوز سرنوشت اتش‌نشانان مشخص نشده است/آتش به طور کامل مهار شده و قابل سرایت به اطراف نیست

۲۰:۱۵حسین کرمان‌پور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا از مرخص شدن همه مصدومین حادثه پلاسکو از این بیمارستان و انتقال یکی از مصدومین به بیمارستان مطهری خبر داد.

۲۰:۲۰/ پیام بشار اسد به روحانی در پی حادثه ساختمان پلاسکو
رییس جمهور سوریه در پیامی به حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با ملت و دولت ایران ابراز همدردی کرد.
در پی وقوع حادثه دلخراش پلاسکو رییس جمهور سوریه در پیامی به رییس جمهور کشورمان به نمایندگی از دولت و ملت سوریه با ملت و دولت ایراننن همدردی کرده و از وقوع این حادثه ابراز تاسف کرده است.

۲۰:۲۲برخی منابع خبری اعلام کرده اند که پیکر پاک دو آتش‌نشان شهید لحظاتی پیش از زیر آوار ساختمان پلاسکو خارج شده است این در حالی است که  شش خودرو حمل اجساد به محل حادثه اعزام شده اند.

۲۰:۲۵/ قانون درباره مسئول پلمب کارگاههای فاقد ایمنی چه می گوید و این روند در اختیار کدام دستگاههاست؟
فصل چهارم قانون کار در ماده ۱۰۵ این مسئولیت را اینگونه شرح می دهد:
ماده ۱۰۵ ـ هرگاه در حین بازرسی، به تشخیص بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای احتمال وقوع حادثه و یا بروز خطر در کارگاه داده شود،،، بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای مکلف هستند مراتب را فوراً و کتباً به کارفرما یا نماینده او و نیز به رئیس مستقیم خود اطلاع دهند.
تبصره ۱ ـ وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حسب مورد گزارش بازرسان کار و کارشناسان بهداشت حرفه ای اززز دادسرای عمومی محل و در صورت عدم تشکیل دادسرا از دادگاه عمومی محل، تقاضا خواهند کرد فوراً قرار تعطیل و لاک و مهر تمام یا قسمتی از کارگاه را صادر نماید. دادستان بلافاصله نسبت به صدور قرار اقدام، و قرار مذکور پس از ابلاغ قابل اجراست.
دستور رفع تعطیل توسط مرجع مزبور در صورتی صادر خواهد شد که بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای و یا کارشناسان ذیربط دادگستری رفععع نواقص و معایب موجود را تأیید نموده باشند.

۲۰:۲۷/ رئیس اورژانس بیمارستان فیروزگر: خوشبختانه یک آتش نشان حادثه پلاسکو از بیمارستان فیروزگر مرخص شد و حال عمومی دو آتش نشان بستری دیگر در این بیمارستان، مساعد است.

۲۰:۲۸/  مدیرکل ثبت احوال استان تهران: با توجه به از بین رفتن احتمالی مدارک هویتی تعدادی از مالکین و شاغلین در ساختمان پلاسکو و نیازهای فوری انها برای انجام امور اداری خود به مدارک هویتی ، این افراد میتوانند با معرفی ستاد مدیریت بحران شهر تهران از روز شنبه با مراجعه به ثبت احوال منطقه مرکزی تهران در خیابان ابوسعید از خدمات اداره کل ثبت احوال استان تهران به شکل ویژه برخوردار شوند.

۲۰:۳۰سخنگوی سازمان آتش نشانی درباره اینکه گفته می‌شود پیکر دو آتش نشان از زیر آوار خارج شده است گفت: تا به این لحظه من چنین خبری را تایید نمی‌کنم البته به بخش‌هایی از این ساختمان ورود کردیم و عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

۲۰:۳۱/ استاندار تهران دقایقی پیش به منظور بازدید از محل، وارد پارکینگ مجاور ساختمان پلاسکو شد.

۲۰:۳۲/ وزارت کار مقصر اصلی حادثه پاساژ پلاسکو / آتش نشانی بارها از وزارت کار درخواست پلمپ کرده بود
پرویز یاراحمدی، رئیس کارگروه ایمنی و آتش‌نشانی شورای شهر تهران گفت: از آنجا که ساختمان پلاسکو کارگاهی بوده است، امکان پلمپش در اختیارر وزارت کار بوده و این موضوع چندین بار از طریق آتش‌نشانی به بازرسی این وزارتخانه گزارش شده اقدامی صورت نگرفت.

۲۰:۳۶/ مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران: ساعت ۲۰ امشب تعداد مصدومان حادثه ساختمان پلاسکو به ۸۸ نفر رسید/ ۳۳ نفر به بیمارستانها منتقل شدند که از این تعداد ۲۳ نفر مرخص و تنها ۱۰ مصدوم در بیمارستانها تحت درمان قرار دارند.

۲۰:۳۸/ قالیباف در جمع خبرنگاران: بیش از ۶۰۰ واحد تجاری و تولیدی در ساختمان پلاسکو وجود داشته که این اتفاق در ابتدای روز حادث شد اما همه همکاران ما با دل و جان برای مهار آتش تلاش کردند.
در مرحله اول بعد از مهار آتش تلاش کردیم تا مردم از ساختمان خارج شوند. همچنان مسیرها در ادامه ایمن سازی شد اما پس از یک مرحله مهار بهه خاطر انفجار طبقه دهم به خاطر دپوی محموله قابل اشتعال ساز طبقه دهم از هم فرو پاشید و سایر طبقات هم نتوسانت وزن را تحمل کند و ساختمان فروریخت.
وی ادامه داد: جمعی از همکاران من در حین امداد رسانی به مردم به شهادت رسیده و تعدادی هم محبوس شده‌اند اما با این حجمی که از خاک وو تلی از آهن آلات مشاهده می‌کنید پلاسکو به یک ساختمان سه طبقه تبدیل شده که باید آوار برداری شود.
در حال حاضر همه جرثقیل ها در حال آواربرداری هستند و از کنار ساختمان‌های همجوار که منفی دو و سه هستند به وسیله تونل دسترسی به طبقهه زیرین پلاسکو ایجاد شده و بعضی از دوستان ما به مغازه‌های طبقه زیرین وارد شدند و تلاش می‌کنیم تا از همه جبهه ها امدادرسانی کنیم ولی کار پیچیده و سختی پیش رو داریم اما همه تلاش خود را می‌کنند.
از اینجا به همکارانمان به واسطه شهادت تعدادی از آتش نشانان تسلیت می‌گویم.

۲۰:۴۳/  ماموریت لاریجانی به ۳ کمیسیون مجلس برای بررسی حادثه پلاسکو
رئیس مجلس به کمیسیون های عمران، اجتماعی و بهداشت و درمان مجلس مأموریت داد تا با همکاری دستگاه های اجرایی انتظامی و امدادرسان بهه بررسی ابعاد مختلف حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو بپردازد.

۲۰:۴۵/ رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: مشکلی در امدادرسانی نداریم/ نیازی به فعالیت شهروند خبرنگاران برای ثبت تصویر نیست. ۳جرثقیل ۱۲۰ تنی به ضلع جنوب پلاسکو برای آواربرداری آمده و از ضلع شرقی هم یک تونل حفر شده برای دسترسی به آتش‌نشانان زیرآوار زده شده است.

۲۰:۵۵/ رئیس اورژانس کشور گفت: دو تیم حمایت روانی جهت کمک به خانواده آسیب‌دیدگان اختصاص یافت/ آمار مصدومان به ۸۴ نفر رسید.

۲۰:۵۷/ ملکی: جابجایی بخشی از سازه آهنی/ از دو ضلع وارد ساختمان می‌شویم/ حدود بیست نفر در زیر آوار گیر کرده‌اند و احتمالا جمعی از این افراد شهید شده‌اند.

۲۱:۰۰/ استاندار تهران شامگاه پنجشنبه گفت که نجات ۲۰ تا ۳۰ نفری که در زیرزمین ساختمان پلاسکو گرفتار شده اند، اولویت اصلی عملیات تیم های امداد و نجات مستقر در محل است.

۲۱:۱۰/ نجار رئیس ستاد مدیریت بحران: تصمیم گیرى برای عزاى عمومى به مناسبت این حادثه از سوى دولت خواهد بود.
بعد از وقوع حادثه به دستور رییس جمهور وزیر کشور مسئولیت رسیدگى به این امر را بر عهده گرفت.
وزیر کشور و معاون اول رییس جمهور پس از بازدید محل حادثه جلسه شوراى مدیریت بحران را تشکیل دادند.
اولویت مسئولان نجات کسانی است که زیر آوار گرفتار شده‌اند.
با مدیریت واحد شهردارى همه مسئولان در تلاش‌اند تا به زودى این حادثه مدیریت شود.

۲۱:۱۴/ به دلیل وقوع حادثه ساختمان پلاسکو؛ آیین رونمایی از پوستر و آثار مردمی جشنواره فیلم فجر لغو شد.

۲۱:۱۶/ هلال احمر قم خبر داد: حضور امدادگران و نجاتگران قمی در حادثه ساختمان پلاسکو ‏۳ تیم زنده یاب همراه امدادگران هستند.

۲۱:۲۰/ حسن روحانی به مناسبت شهادت جمعی از آتش نشانان در حادثه ریزش ساختمان پلاسکو پیام تسلیتی صادر کرد. در این پیام رئیس جمهور از جان فشانی آتش نشانان تشکر کرد.

۲۱:۲۴/ اقبال شاکری رییس کمیته عمران شورای شهر در مورد آخرین وضعیت نجات محبوس شدگان گفت: تنها سه متر تا محلی که احتمال داده میشود آتش نشانان محبوس باشند فاصله داریم.

۲۱:۳۸/ پلیس دیپلماتیک ناجا: هیچ سفارتخانه ای در حوالی ساختمان پلاسکو تخلیه نشده/ سخنگوی وزارت خارجه: سفارتخانه‌های آلمان، ترکیه و بریتانیا تحت کنترل‌های کامل و لازم ایمنی و امنیتی
پلیس دیپلماتیک ناجا اعلام کرد که هیچ سفارتخانه ای در حوالی ساختمان پلاسکو تخلیه نگردیده و هیچ خطری در محدوده سفارتخانه ها متصور نیستت و تمهیدات لازم توسط پلیس اندیشیده شده است.

این در حالی است که بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه گفت: وضعیت سفارتخانه‌های آلمان، ترکیه و بریتانیا که فاصله اندکی تا ساختمان پلاسکو داشتند با کمک پلیس دیپلماتیک، نیروهای امدادی و همچنین نیروهای انتظامی و اداره کل تشریفات وزارت امور خارجه، مورد توجه لازم قرار گرفت و در تماس و رایزنی‌های فوری، خوشبختانه تمام تمهیدات ضروری را از لحاظ امنیتی و ایمنی به مرحله اجرا در آوردند.
وی افزود: هر آنچه لازم بود در یک هماهنگی و همراهی به موقع واحدهای مزبور با وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های یاد شده به اجرا گذاشته شد وو در حال حاضر وضعیت این ۳ سفارت تحت کنترل‌های کامل و لازم ایمنی و امنیتی قرار دارد.

۲۱:۴۰/ هموطنان برای ابراز همدردی با آتش نشان شهید و همچنین ادای احترام به آنها در مقابل ایستگاه‌های آتش نشانی شمع روشن کردند.

۲۱:۴۲/ شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفت: پرونده فوت افراد حاضر در حادثه پلاسکو در دادسرای امور جنایی بررسی خواهد  شد.

هنوز جسدی از این حادثه بیرون آورده نشده است.

۲۱:۵۰/ طلایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران به محل حادثه پلاسکو آمد.

۲۱:۵۶/ پیام رهبر انقلاب در پی حادثه دردناک آتش‌سوزی و فروریختن ساختمانی در مرکز تهران
بسمه‌تعالی
حادثه­ دردناک آتش‌­سوزی و فروریختگی ساختمان در مرکز شهر مایه­ اندوه و تأسف و نگرانی عمیق اینجانب است.

شهامت و فداکاری آتش­نشانانی که در عملیات نجات مردم، خود دچار حادثه­ی خطیر شده و در حال فداکاری متعهدانه به امتحانی دشوار گرفتار آمده­اند، دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه، آکنده میسازد.

در حال حاضر همه ی تلاشها باید برای نجات جان گرفتارشدگان جهت‌­دهی شود. رسیدگی به علل حادثه مسأله‌­ی بعدی است.

از همه مسئولان میخواهم همانگونه که در این چند ساعت، تلاش کرده­‌اند کار مجاهدانه­‌ی خود را ادامه دهند و وظیفه‌­ی فوری را بر هر حرف و حدیثی مقدم بدارند.

۲۲:۰۵/ انتشار دود غلیظ و سختی مضاعف کار امداد رسانی/ با حضور چرثقیل‌های عظیم الجثه ۱۲۰تنی و برش‌‌ها با استفاده از هواگاز، آهن‌ها موانع نجات آسیب دیدگان در حال برداشته شدن است اما با این حال گازهای متصاعد از زیر آوارها برای نیروهای آتش نشانی آزار دهنده گزارش شده است.

۲۲:۱۰/ مالکان واحدهای ساختمان تجاری پلاسکو نگران اموال شان نباشند/ ساجدی نیا: پلیس همراه با مرد است/ تا آخرین لحظه در کنار مردم خواهیم ماند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ همچنین اظهار داشت: با هیات مدیره مجتمع پلاسکو هماهنگ شده که پلیس محافظت های کافی را در خصوص این حادثه انجام دهد.
ساجدی نیا به اسقرار تیم تشخیص هویت پلیس نیز اشاره کرد و اذعان داشت: در حال حاضر تیم تشخیص هویت پلیس در محل حادثه جهت تعیینن هویت فوت شدگان مستقر شده است.

۲۲:۱۲/ رئیس سازمان مدیریت بحران: آوار برداری پلاسکو تا ۲۴ ساعت آینده ادامه خواهد داشت.

۲۲:۳۰/ دستور دادستان کل کشور به دادستان تهران در پی حادثه دردناک آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو‌
جناب آقای جعفری دولت آبادی
دادستان عمومی و انقلاب تهران
حادثه­‌ دردناک آتش ­‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو که موجب شهادت و مجروح شدن تعدادی از آتش نشانان فداکار و متعهد کشورمان شدهه است، مایه تاسف و تاثر گردید.
مقتضی است در اسرع وقت با تشکیل پرونده قضایی، علل این حادثه بررسی و به دادستانی کل کشور گزارش شود.
اینجانب با عرض تسلیت به خانواده‌های شهدای آتش نشان، برای خانواده آنها آرزوی صبر و برای آسیب‌دیدگان شفای عاجل را مسئلت دارم.
محمد جعفر منتظری
دادستان کل کشور

۲۲:۵۵/ ملکی سخنگوی آتش‌نشانی اعلام کرد احتمال نجات آتش‌نشانان از زیر آوار بعید است و نمی‌توان خبر قطعی در مورد این موضوع داد.

۲۲:۵۵/ پشم چی زاده، معاون شهردار تهران در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما: برج پلاسکو سال ٣٧ مجوز ساخت گرفته و اولین ساختمان  تمام فلزی تهران بود.

وی افزود: در سنوات گذشته دقتی در خصوص ضدحریق بودن ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی نمی‌شده است.

معاون شهردار تصریح کرد: شهردار تهران هم اکنون در محل حادثه مشغول مدیریت است.

۲۳:۰۰/ چمران، رییس شورای شهر تهران در برنامه گفتگوی ویره خبری شبکه دو سیما: شهرداری از طریق آتش نشانی بر ساختمان‌ها نظارت می‌کند و مسایل ایمنی و فقدان آن را تذکر می‌دهد.

وی افزود: برای ساختمان‌های قدیمی نیز می‌توان سیستم اطفای حریق نصب کرد.

۲۳:۰۵/ مدیر عامل بیمه ایران: حدود ۱۰۰ واحد تنها تحت پوشش بیمه بودند و کالای این واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند
وی افزود: املاک بیمه نبوده اند ضمن اینکه ستاد بحران بیمه هم تشکیل شده است.
مدیرعامل بیمه ایران اظهار داشت:از شنبه خسارت ها پرداخت خواهد شد و اگر کسبه حق بیمه های خود را پرداخت کرده باشند در همان روز خسارتت پرداخت خواهد شد.

۲۳:۰۵/ ملکی: هم اکنون بیش از دویست آتش نشان در محل حادثه در حال فعالیت هستند و تمامی قطعات بزرگ آوار که در سطح خیابان بود با استفاده از دستگاه‌های هیدرولیکی برش داده شده و جمع آوری شده است که این کار باعث تسریع در روند امدادرسانی شده است اما با این حالل هنوز خبری از آتشش نشانان محبوس وجود ندارد.

۲۳:۳۵/ دود غلیظی خیابان فردوسی و محدوده چهارراه استانبول وجود دارد.

۲۳:۴۰/ مأموران اورژانس از کندی آوار برداری خبر می‌دهند و هنوز هیچ فوتی را تحویل نگرفته اند

۲۳:۵۰/ کمپرسی های زیادی در صف تحویل آوار در خیابان مستقر شده اند.

——————– پایان روز اول ——————–

۰۰:۰۳/ طلایی گفت: روند آوار برداری با سرعت بیشتری به خود گرفته و با توجه به اینکه کلیه ظرفیت امدادرسانی پای کار آمده اند انتظار می‌رود هر چه زودتر آوار برداشته شود ضمن اینکه بنده هم به عنوان عضوی از شورای شهر از این روند رضایت دارم.

۰۰:۰۵/ ساجدی نیا: همه نیروهای امدادی در تلاشند تا آواربرداری با سرعت انجام شود/پلیس در کنار مردم و نیروهای امدادی است تا امنیت برقرار شود.

۰۰:۱۰/ وحید حقانیان در محل حادثه حضور یافت و ضمن گفت‌وگو با قالیباف از آخرین روند آوار برداری مطلع شد.

۰۰:۱۲/ جک هیدرولیکی حاضر در محل حادثه با سرعت بالا در حال برش اسکلت و آهن بوده و بلافاصله جرثقیل های عظیم الجثه با انتقال قطعات به کامیونها و تریلی های مستقر در محل سعی می‌کنند هرچه سریعتر آوار برداشته شود.

۰۰:۱۵/ دود ناشی از آتش ساختمان پلاسکو چندین منطقه از تهران را دربرگفته و تنفس را به دلیل بو و غلظت دود برای مردم سخت کرده است/ افرادی که بیماری قلبی دارند تا جایی که امکان دارد از خانه خارج نشوند.

۰۰:۱۶/ شاکری، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران: بر اساس پیش‌بینی‌ها ۲ گروه در ساختمان پلاسکو محبوس شده‌اند، آتش‌نشانان و تعدادی از کسبه.
‏وی افزود: وجود انکه نجاتگران حدودا در یک متری محل احتمالی محبوس‌شدگان هستند اما به دلیل حجم نخاله و آوار دسترسی به آن‌ها سخت وو زمان‌بر است

۰۰:۱۸/ شعله‌های آتش زبانه می‌کشد و هنوز گویا خاموش نشده است.

۰۰:۲۱/ کل محدوده حادثه پلاسکو از حضور شهروندان تخلیه شده است/ چندین گیت امنیتی دور محدوده محل حادثه کشیده شده است/ خبرنگاران نیز اجازه وورد به محل حادثه را ندارند.

۰۰:۲۵/ تعداد زیادی از آتش نشانان در کنار دیوارهای اطراف در حال استراحت هستند

۰۰:۲۷/ تمام جرثقیل‌های عظیم الجثه که قابلیت حمل اشیاع با تناژ بالا دارند و همچنین تعدادی از دستگاه‌های هیدرولیکی مخصوص برش آهن متعلق به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران است.

در این بین موسسه شهید میثمی متعلق به این قرارگاه نقش ویژه‌ای را در آواربرداری ایفا می‌کند.

۰۰:۳۰/ تعدادی از مستندسازان با حضو در محل تلاش دارند تا وقایع این حادثه را به صورت تصویری ثبت کنند.

۰۰:۴۰/ یک جرثقیل عظیم الجثه دیگر هم که متعلق به آتش نشانی است به محل حادثه آورده شد گفته می‌شود این جرثقیل ۱۵۰ تنی است و قرار است وارد صحنه عملیات آوار برداری شود.

۰۰:۵۳/ عابد ملکی گفت: از ابتدای بروز حادثه در محل حاضر بودیم و علاوه بر کل ظرفیت شهرداری منطقه شهرداری تهران هم پای کار آمده و تلاش داریم تا آوارها را هرچه سریعتر از محل حادثه جابه جا کنیم.

وی افزود: به هیچ وجه از سرعت کار رضایت نداریم چرا که تعدادی از هموطنان در زیرآورا محبوس هستند اما به دلیل وضعیت خاص آوار و حجم زیاد اسکلتهای آهنی در محل چاره‌ای جز این نیست.

با توجه به اینکه از ضلع شمال شرقی و همچنین پارکینگ کناری ساختمان پلاسکو به طبقه منفی دو معبری باز شده و تلاش داریم تا ازن منفذ محبوسین را نجات دهیم.

۰۰:۵۵/ یکی از عوامل آتش نشانی حاضر در محل درخصوص محبوسین همکار خود گفت: این افراد اکثرا متعلق به ایستگاه‌های یک، سی و یک و شصت آتش نشانی شهر تهران هستند که اولین گروهی که به این عملیاتی اعزام شدند ایستگاه یک واقع در میدان حسن آباد بوده است.

وی در توضیح بیشتر این حادثه افزود: احتمالا دلیل اصلی انفجار صورت گرفته در این ساختمان متعلق به تانکر پانصد یا هزار لیتری واقع در طبقه دوازده ساختمان پلاسکو بوده است که از آن برای مصارف صنعتی استفاده می‌کردند.

۰۱:۰۳: شنیده می‌شود پنج نفر در قسمت موتور خانه پلاسکو زنده محبوس هستند.

ملکی سخنگوی آتش نشانی این خبر را تأیید یا تکذیب نکرده است.

۰۱:۰۷: تلاش آتش نشانان برای گشودن راهی از سمت چپ ساختمان برای رسیدن به موتور خانه

۰۱:۳۵/ آتش نشان‌ها با دقت زیادی در حال برش یکی از اسکلت‌های مربوط به نمای ساختمان و مهار این بخش از اسکلت هستند

پیش بینی می‌شود تا دقایقی دیگر این اسکلت آهنی نما از ساختمان جدا شده و کار آوار برداری سرعت بیشتری بگیرد

این در حالی است که برخی گمانه ها از وزن ۳۰ تنی این تکه آهن حکایت دارد.

همزمان با این اقدام جرثقیل ۱۵۰ تنی در حال مهار بخشی از این اسکلت فلزی است.

۰۱:۴۵/ به گفته شاهدان عینی حاضر در محل حادثه عملیات آوار برداری سرعت بیشتری به خود گرفته است

۰۱:۵۰/ رییس سازمان مدیریت بحران: آواربرداری تا ۲۴ ساعت آینده ادامه خواهد داشت

۰۱:۵۵/ یکی از مغازه داران پلاسکو گفت: کارشناسان بیمه با عدم همکاری با مغازه داران تنها بین صد تا دویست میلیون تومان اجناس داخل مغازه ها را برآورد کارشناسی می‌کردند و با اینکه مغازه من نزدیک به ۳۰ هزار پیراهن و شلوار با قیمتی حدود یک میلیارد داشت را فقط صد میلیون تومان آن را بهه من پرداخت کند.

وی در توضیح بیشتر گفت: ساعت ۸:۳۰ به پاساژ رسیدم و بعد از رویت آتش سوزی به مغازه خود در طبقه نهم رفتم و تلاش کردم تا بخشی از چکها و سیستم‌های رایانه‌ای خود را بیرون بیاورم.

وی درباره علت بروز آتش سوزی افزود یکی از مغازه داران در ساعت ۷:۳۰ صبح برای صرف صبحانه پیک نیک خود را روشن کرده بود و بعد از این کار به طبقه زیرین رفته بود که به دلیل خاموش شدن شعله و مراجعه مجدد به مغازه‌اش و روشن کردن کلید برق مغازه انفجار رخ داد اما چون در آن ساعت صبح کسی در آن طبقه برای خاموش کردن آتش نبود شعله ها مغازه به مغازه بیشتر شد.

۰۲:۰۰/ آتش نشانان از طریق معبر سوم فقط یک متر تا طبقه منفی دو و موتور خانه فاصله دارند و تلاش می‌کنند با کندن هر چه سریعتر و دست به دست کردن کیسه های خاک به موتور خانه برسند.

۰۲:۰۲/ ۵ نفر از کارگران تأسیسات در موتور خانه حبس شدند / یک متر تا رسیدن به سقف موتور خانه فاصله مونده/ این افرادتا یک ساعت پیش تماس تلفنی داشتند

۰۲:۰۵/ یکی از کاسبان گفت: با توجه به اینکه نزدیک به ایام عید بوده‌ایم بین یک تا دو هفته پیش تمامی مغازه ها اجناس خود را تولید کرده بودند تا به تک فروشان بفروشند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بین ۵۸۰ تا ۶۰۰ واحد فعال بودند برآورد خسارت را می‌توان بین ششصد تا هشتصد میلیارد تومان عنوان کرد.

وی تصریح کرد: تنها بین شصت تا هشتاد واحد دارای بیمه بودند و با توجه به نزدیکی ایام عید و وجود تعداد زیاد اجناس به نظر می رسد کاسبان این پاساژ به خاک سیاه نشستند.

۰۲:۱۰/ شهریاری سرپرست دادسرای جنایی گفت: اقدامات مربوط به آوار برداری در حال انجام است/ هنوز هیچ جسدی از زیر آوار خارج نشده است.

۰۲:۳۰/ نیروهای مستقر در حیاط پشت ساختمان پلاسکو که محل پارکینگ خودروهای این منطقه بودند با دستگاه‌های برش و بیل مکانیکی با سرعت عمل بالا در حال برش اسکلتهای فلزی هستند.

در این پارکینگ چهار جرثقیل سنگین وجود دارد.

با توجه به اینکه عملیات از ضلع شمالی و ضلع جنوبی همزمان انجام می شود سرعت عمل آوار برداری افزوده شده است.

۰۲:۳۱/ گفته می شود سقف موتورخانه که مأموران تلاش میکنند از ضلع جنوبی ساختمان به آن برسند به تنهایی چهار متر قطر دارد.

۰۲:۵۰/ بخش عمده ای از سازه فلزی نمای پاساژ پلاسکو با ساتفاده از برشهای متعدد به وسیله جرثقیل از روی آوار برداشته شد.

به این ترتیب در عملیات آوار برداری تسریع خواهد شد.

۰۲:۵۵/ مازیار حسینی معاون شهردار امروز از مراسم خاکسپاری پدرش به محل حادثه ساختمان پلاسکو آمد و هدایت فنی میدان را بر عهده گرفت.

۰۳:۰۰/ با اسکن جدید دستگاه زنده یاب از موتورخانه طبقه منفی دو مشخص شده است که ممکن است دو نفر از افرادی که در این محل حضور دارند زنده باشند.

۰۳:۱۳/ کتانباف با حضور در محل ریزش پلاسکو بر اقدامات عوامل اجرایی شهرداری تهران نظارت دارد.

۰۳:۱۸/ با وجود آوار و آتش، همچنان تلاش برای نفوذ به طبقات زیرین برج در ضلع شرقی ادامه دارد

۰۳:۲۲/ قالیباف هم اکنون با حضور در محل بر روند اجرای اقدامات شهرداری و عوامل آتش نشانی نظارت داشته و دستورات لازم را صادر کرده است.

۰۳:۲۴/ گفته می شود یکی از افراد محبوس شده با استفاده از تلفن همراه خود در ساعت ۲۰ شب گذشته پیامکی را به یکی از دوستان خود مبنی بر زنده بودنش ارسال کرده است.

۰۳:۳۵/ تاکنون حدود ۵۰ کامیون ده تن حامل آهن آلات برش داده شده مربوط به اسکلت ساختمان از محل ریزش آوار خارج شده است

۰۳:۵۰/محبوسین در موتورخانه ۴ نفر هستند/تعدادی خدماتی های پاساژ هستند.

۰۵:۰۰/ صف‌ کامیون‌های در اطراف ساختمان پلاسکو برای عملیات خاکبرداری

۰۵:۴۰/ تلاش‌های نیروهای امدادی از ۲ سمت (شمال و جنوب) ساختمان برای آواربرداری همچنان ادامه دارد/ حجم آوار و نخاله‌های ساختمانی کار امدادگران را کند کرده است.

۰۶:۰۰/ آهن‌های گره خورده مانع اصلی آواربرداری/ حفاری ۲ تونل مغازه همجوار پلاسکو همچنان ادامه دارد

۰۶:۰۵/ سخنگوی آتش نشانی: با توجه به مدل تخریب و ریزش ساختمان احتمالا همکاران ما که در این ساختمان حضور داشته‌اند، به شهادت رسیده‌اند

۰۷:۱۵/ ۸ دستگاه چرثقیل و ۲۰۰ نیرو در حال آواربرداری هستند.

۰۸:۰۰/ شریف‌زاده مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی گفت: دو تونل به طبقات منفی یک و دو زده‌ایم اما هنوز راه ورودی باز نشده است. از دیروز تا کنون بی‌وقفه عملیات نجات و آواربرداری در حال انجام است.

برخی افراد به صورت داوطلبان در زمان عملیات به محل اعزام شدند و شیفت‌شان نبوده است به همین دلیل نمی‌توان آمار دقیقی ارائه داد.
پیام رهبر انقلاب به آتش‌نشانان روحیه مضاعف بخشید و با تلاشی چندین برابر در حال فعالیت هستند
طبقات منفی یک و منفی دو مملو از پارچه است هر آواری که بر می‌داریم اکسیژن به کانون آتش می‌رسد و باعث شعله ور شدن آن می‌شود
برش آهن‌ها کار بسیار دقیقی است و هرگونه بی‌دقتی می‌تواند جان همکارانی که زنده مانده‌اند و کسانی که در حال عملیات جست‌وجو هستند را بهه خطر بیندازد
مشکل نیروی انسانی و تجهیزات نداریم و هم اکنون در ۶ نقطه تهران عملیات حریق و نجات در حال انجام است. به عبارتی دیگر در کنار عملیات پلاسکوو به اقدامات دیگرمان نیز رسیدگی می‌کنیم
برخی مردم دیشب با دستگاه جوش و جرثقیل به اینجا آمدند و اعلام آمادگی کردند اما کمکی نیاز نداریم و امکانات خودمان کافی است
حال یکی از آتش‌نشان وخیم است. هم اکنون ۴۴ نفر تحت مراقبت‌های ویژه هستند و مابقی افراد از بیمارستان مرخص شده‌اند.

اینستاگرام ضرغامی: از ساختمان تجاری پلاسکو، جز بوی دود و تلاش دلاورانه آتش نشان ها، نشان دیگری نیست! آفرین به بسیجیان و غواصان خط شکن امشب. فعلا امداد و نجات و همبستگی ملی اصل است.

۰۸:۱۵/ اسماعیل اسکندری مدیر تیم‌های انست سازمان امداد و نجات:‌ نیروهای آتش‌نشانی هنوز مشغول آواربرداری بوده ولی به دلیل دود غلیظ و خاموش نشدن آتش، عملیات جست‌وجو به نتیجه نرسیده است.

عملیات نجات به کندی پیش می‌رود ولی با این وجود همه تیم‌های امدادی آماده‌باش بوده و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

حجم آوار بسیار زیاد است ولی با این حال با همکاری نیروهای آتش‌نشانی جهت نجات حادثه‌دیدگان و یا خارج کردن اجساد تونل زده شده ولی به دلیل اینکه کار بسیار سخت است و باید حفاری صورت بگیرد، هنوز کسی از زیر آوار خارج نشده است.

۰۸:۲۰/ تعدادی از آتش نشانان داوطلب خانم با حضور در محل حادثه، با آماده کردن لقمه های نان و پنیر و نان و خرما به همکاران آتش نشان خود خدمت می کنند.

زنان آتش‌نشان در جال آماده کردن لقمه نان و پنیر برای همکاران

۰۸:۲۹/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: ستون‌های ۵۰ تا ۶۰ تُنی که کمک‌رسانی را سخت کرده بود، جمع‌آوری کردیم. کار با سرعت بیشتری پیش می رود.
با وجود دستور دادستانی برای تخریب ساختمان‌های مجاور، اما تا کنون نیازی به خراب کردن ساختمان‌ها نیست. هنوز پیکر هیچکس پیدا نشده است.

۰۸:۳۵/ تابلوهای روان پایتخت در روز دوم حادثه پلاسکو: «شهروندان تهرانی از تردد غیر ضروری در مرکز شهر خودداری کنند.»

۰۹:۰۰/ بهنام میرزاخانی یکی از آتش‌نشانان که در بیمارستان شهید مطهری بستری بود به دلیل شدت جراحات سوختگی به شهادت رسید.

۰۹:۰۴/ به گفته یکی از خبرنگاران مستقر در پلاسکو: هر گاو صندوقی که از زیر آوار پیدا می‌شود توسط ناجا دپو شده تا پس از بحران و احراز هویت تحویل صاحبانش گردد

۰۹:۰۵/ خندان دل معاون عمرانی وزیر کشور با حضور در محل حادثه پلاسکو گفت: با وجود حجم آوار و سختی های ایجاد شده امدادگران و آتش نشان ها تمام تلاش خود را بر زنده نجات دادن افراد مانده در زیر آوار معطوف کرده اند و عملیات با سرعت بیشتری در حال انجام است.

۰۹:۱۲/ پیرحسین کولیوند سرپرست مرکز اورژانس کشور: دو تیم حمایت روانی در محل حادثه و در محلی که خانواده‌های آتش‌نشانان حضور دارند، مستقر شده است.

۰۹:۱۵/ شرکت واحد اتوبوسرانی تهران جهت رفاه حال شهروندان تغییراتی در خطوط حاشیه ای محل وقوع حادثه داده است که تا اطلاع ثانوی این تغییرات به شرح زیر اعمال خواهد شد:
خطوط (میدان امام خمینی(ره)- به میدان قدس)- ( میدان امام خمینی ( ره)- میدان امامت) – ( میدان امام خمینی(ره)- خیابان معلم)- ( میدان امامم خمینی(ره)- پل سیدخندان)
مسیر رفت: خیابان انقلاب- خیابان ابن سینا- میدان بهارستان- خیابان امیرکبیر
مسیر برگشت: خیابان سی تیر- خیابان حافظ- خیابان انقلاب
خط جمهوری- بهارستان
مسیر رفت: سه راه جمهوری- خیابان ولیعصر- خیابان انقلاب- پل چوبی- خیابان ابن سینا- میدان بهارستان.
مسیر برگشت: خیابان مصطفی خمینی- خیابان امیرکبیر- میدان امام خمینی(ره)- خیابان سی تیر- خیابان جمهوری
خط جمهوری -پل کریمخان
مسیر رفت: سه راه جمهوری- خیابان ولیعصر(عج)- خیابان انقلاب- میدان فردوسی- خیابان فردوسی
مسیر برگشت: میدان فردوسی- خیابان انقلاب- خیابان حافظ- خیابان جمهوری
خط خیابان فردوسی- پایانه بیهقی:
مسیر رفت: خیابان سی تیر- خیابان حافظ- خیابان انقلاب
مسیر برگشت: خیابان انقلاب- دروازه دولت- خیابان سعدی- خیابان اکباتان- میدان امام خمینی

۰۹:۱۷/ پرواز بالگرد هلال‌احمر بر فرار محل حادثه پلاسکو

۰۹:۱۸/ به گفته یک منابع آگاه مستقر در محل حادثه ساختمان پلاسکو: دو تونلی که برای نجات افراد محبوس شده در موتورخانه ساختمان پلاسکو حفر شده بود، به نتیجه نرسید و امدادگران تلاش می‌کنند تا از جای دیگری وارد موتورخانه این ساختمان شوند.

۰۹:۲۰/ سرهنگ محمد رازقی، رئیس مرکز فرماندهی و ترافیک پلیس راهور تهران با اشاره به ادامه روند محدودیت‌های ترافیکی گفت: با توجه به اینکه امروز جمعه است و محدوده مرکزی شهر شلوغ می‌شود از شهروندان تقاضا می‌کنیم از تردد و تجمع در محدوده مرکزی شهر خودداری کنند.

۰۹:۲۵/منابع مستقر در محل وقوع فاجعه پلاسکو حاکی از آن است که ساختمان مجاور آن در خطر فروریزی قرار دارد. دیواره های پاساژ کویتی ها در مجاورت مخروبه پلاسکو تَرَک برداشته و خطر ریزش این بنا هم جدی به نظر می رسد.

۰۹:۲۷/ خطر فروریختن ساختمان مجاور پلاسکو جدی شد.

۰۹:۳۰/ اقبال شاکری رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران:محل آتش نشانانی که محبوس شده اند مشخص شده است و در حال حاضر باید ستون ها و تیرآهن های بسیار سنگین جابجا شود تا گروههای امدادی بتوانند وارد ساختمان شوند.

۰۹:۳۵/ هم‌چنان دود غلیظ سفید رنگ از زیر آوار ساختمان پلاسکو بلند شده و ادامه دارد و امدادگران مشغول خاموش کردن این دود غلیظ هستند تا جرثقیل‌ها بتوانند کار آواربرداری را سریعتر انجام دهند.

۰۹:۳۷/ معاون عمران وزیر کشور: تمام تمرکزها بر زنده نجات دادن محبوس‌شدگان آوار پلاسکو است.

۰۹:۳۸/ سگهای زنده یاب هلال احمر در انتظار باز شدن معبری برای نجات جان محبوس شدگان هستند.

۰۹:۴۵/ عملیات آوار برداری از سه جهت در حال انجام است و لودرها و کامیون ها به سرعت در حال آوار برداری هستند.

۰۹:۵۰/ جلال ملکی در پاسخ به شایعاتی مبنی بر کمبود تجهیزات و امکانات آتش نشانی که در برخی شبکه های اجتماعی منتشر شده است گفت: آتش نشانی پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات برای امداد رسانی را در اختیار دارد و ما برای امدادرسانی با کمبود امکانات مواجه نیستیم.

۰۹:۵۸/ استقرار ٩ تیم سلامت روان اورژانس تهران با همراهی ٢۵ روانشناس و روانپزشک در محل حادثه ساختمان پلاسکو و مسیرهای منتهی به ساختمان

۱۰:۰۰/ کولیوند: در حال حاضر پزشکان و متخصصان در محل حادثه مستقر هستند، تا کنون ۵۱ نفر از مصدومان به صورت سرپایی مداوا شدند و فقط ۵ نفر در بیمارستان بستری هستند.

۱۰:۰۴/ بخشی از دیوار ساختمان مجاور پلاسکو ریزش کرد

۱۰:۰۵/ ستون بتنی بزرگی که سد اصلی کمک رسانی بود با تلاش چند جرثقیل بزرگ در حال جا به جایی است تا راه برای لودرها و برش‌کاران جهت امدادرسانی باز شود. در هنگام جا به جایی این ستون، قسمتی از ساختمان مجاور پلاسکو ریزش کرد.

۱۰:۰۹/ مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران: تیم پزشکی قانونی از روز گذشته به منظور شناسایی و احراز هویت جانباختگان احتمالی حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو در کهریزک مستقر است.

۱۰:۱۰/ هر مقدار که آواربرداری بیشتر انجام می‌شود، دود غلیظ سفید رنگ از زیر آوار ساختمان پلاسکو بیشتر و بیشتر می‌شود.

۱۰:۱۰/ حجت الاسلام و المسلمین تقوی به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در دو بیمارستان محل بستری آتش‌نشانان مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو، از آنان عیادت و سلام و دعای رهبر انقلاب اسلامی برای سلامتی و بهبود این نیروهای فداکار و متعهد را ابلاغ کرد‎.

۱۰:۱۱/ رئیس انجمن مدیریت بحران کشور درباره هشدارهایی که درباره قدمت این ساختمان داده شده بود، گفت: طرح چنین موضوعی بیشتر به خلط مبحث می‌ماند. ورود به حادثه بدون ارزیابی محیط بوده است که جای تامل دارد.

۱۰:۱۳/ اتاق اصناف اعلام کرد: کمیته ویژه‌ای برای ابعاد حادثه ساختمان پلاسکو تشکیل شده است و راه‌هایی برای تأمین خسارت اصناف پلاسکو پیش بینی شده است. ۵۶۰ واحد تولیدی و تجاری در ساختمان پلاسکو وجود داشت که فقط ۱۰۰ واحد دارای بیمه بودند.

۱۰:۱۴/ احمد شجاعی رئیس پزشکی قانونی کل کشور: هنوز هیچ جسدی برای شناسایی و بررسی به پزشکی قانونی فرستاده نشده ولی نیروهای ما آمادگی کامل داشته و اقدامات لازم جهت تشخیص و شناسایی سریع اجساد را انجام می دهند

۱۰:۱۸/ رئیس انجمن مدیریت بحران کشور گفت: در حادثه قبلی خیابان جمهوری هم عمده‌ی بحث روی باز نشدن نردبان آتش نشانی متمرکز شد و مسائل اصولی مربوط به ایمنی و مدیریت حادثه مورد غفلت واقع شد؛ متاسفانه به کرات شاهد انحراف بحث از زمینه اصلی حادثه بوده‌ایم که خود علت تکرار این حادثه‌هاست و مطمئناً این حادثه آخرین حادثه نخواهد بود.

۱۰:۱۹/ محل استقرار تیم های سلامت روان برای نیروهای امدادی و خانواده حادثه دیدگان اعلام شد:

اتوبوس امبولانس تقاطع پل حافظ و جمهوری، پایگاه اورژانس و ایستگاه اتش نشانی حسن آباد، ساختمان مرکزی اورژانس تهران در جمهوری، ستاد فرماندهی مستقر در چهارراه استامبول

۱۰:۱۸/ مدیر عامل بیمه ایران: پرداخت خسارت به واحدهای آسیب دیده از روز شنبه آغاز خواهد شد.

۱۰:۲۱/ ماموران انتظامی مانع حضور کسبه و مردم عادی در محل/خواهش و التماس کسبه پلاسکو به ماموران/تنها نیروهای امدادی و پلیس میتواند از خط عبور کند.

۱۰:۲۴/ معاون اورژانس تهران: ۶ دستگاه آمبولانس درمحل حادثه ریزش ساختمان پلاسکو مستقر شده اند
۶۶ دستگاه آمبولانس در بیمارستان بانک ملی در حال آماده باش هستند.

۱۰:۲۶/ هم‌اکنون/ حضور وزیر کشور، استاندار تهران و رئیس پلیس پایتخت در محل حادثه پلاسکو

۱۰:۳۰/ خدادای رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از برگزاری جلسه ویژه برای حادثه پلاسکو در ساعت ۱۰ صبح فردا خبرداد. پیگیری حادثه پلاسکو را به بعد از بازگشایی مجلس موکول نمی کنیم

۱۰:۳۵/ استاندار تهران در محل حادثه ساختمان پلاسکو: پس از برزو حادثه در ساختمان پلاسکو، تونل‌هایی برای نجات حادثه دیدگان ایجاد شد، اما این کار هنوز به نتیجه نرسیده است. عملیات امداد و نجات هم‌چنان ادامه دارد. جلسات کمیته بحران با حضور شهردار تهران، وزیر کشور و فرماندار تهران مستمرا برگزار می‌شود. از مردم درخواست می‌کنیم که در اطراف ساختمان حادثه دیده حضور پیدا نکنند تا امدادگران کار خود را انجام دهند.

۱۰:۳۶/ وزیر کشور با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو گفت: از نظر نیرو و تجهیزات هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و به دلیل وجود آتش های خفته در زیر آوار، احتمال انفجار و آتش سوزی در محل وجود دارد لذا از مردم تقاضا داریم از حضور در محل حادثه خودداری کنند.

۱۰:۵۰/ ۴ مرکز سلامت جامع، ثلاث، فرمانفرماییان، این سینا و نور سعادت آماده باش برای خدمات دهی به سانحه دیدگان و بستگان و شهروندان هستند. ١۵ روانشناس و روانپزشک بصورت ٢۴ ساعته در اکیپ های مستقر اماده خدمت رسانی هستند.

همچنین طی هماهنگی های به‌عمل امده با بیمارستان روزبه، آماده باش برای انتقال بیماران اورژانسی و حاد از لحاظ دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی انجام گرفته است.

۱۰:۵۶/ حسن عباسی سخنگوی اورژانس تهران با بیان اینکه یک سوم نیروهای اورژانس پایتخت در محل حادثه ساختمان پلاسکو حضور دارند، گفت: از دیروز بالغ بر ۶۴ آمبولانس و دو اتوبوس امبولانس به همراه ۲۵۰ نیروی اورژانس پای کار برای خدمات رسانی به حریق پلاسکو هستند و به واقع در طول این سال‌ها خدمت در اورژانس چنین حادثه اورژانسی نداشتیم.

۱۰:۵۸/ استاندار تهران اعلام کرد: برگزاری جلسه ستاد بحران تا دقایقی دیگر در محل حادثه پلاسکو

۱۱:۰۱/ شدت دود غلیظ سفید رنگ در محل حادثه ساختمان پلاسکو افزایش یافت.

۱۱:۰۳/ در حال حاضر، ۸دستگاه جرثقیل، ۲۰برشکار جهت جداسازی ستون ها در صحنه مشغول فعالیت هستند.

۱۱:۰۶/ رئیس اتاق اصناف ایران: برآورد اولیه کمیته ویژه رسیدگی به حادثه ساختمان پلاسکو از خسارات مالی این سانحه حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.

۱۱:۰۷/ در حال حاضر تردد وسایل نقلیه به استثنای خودروهای امدادی و پلیس به محل حادثه ممنوع است.

۱۱:۰۸/ رسانه‌های جنوب شرق آسیا روز جمعه آتش سوزی و فرو ریختن قدیمی ترین ساختمان بلند تهران (ساختمان پلاسکو) را با انتشار فیلم و تصاویری از این حادثه بازتاب دادند

۱۱:۱۰/ معاون امنیتى استاندار تهران :در حال حاضر عملیات امداد رسانى صورت نمیگیرد. زیرا کسى نیازى به امداد ندارد. فقط عملیات تخلیه ساختمان مورد تمرکز مسئولان است.
تا ساعات اولیه صبح که بنده در محل حضور داشتم کسی از زیر اوار خارج نشد و هیچ گونه دسترسی هم به طبقات تحتانى حاصل نشده بود.
۱۱:۱۱/ شبکه خبری اسکای نیوز با اشاره به فجیع بودن حادثه ریزش ساختمان تجاری پلاسکو به نقل از رسانه‌های داخلی ایران نوشت: عملیات جستجو در میان آوار این ساختمان ۱۷ طبقه دست‌کم دو روز طول می‌کشد
۱۱:۱۲/ استاندار تهران برای چندمین بار از مردم خواست تا اطراف ساختمان حادثه دیده پلاسکو تجمع نکنند.
۱۱:۱۴/ تیم های ویژه واکنش سریع هلال احمر قم به محل حادثه اعزام شدند.

۱۱:۲۰/ سردار قادر کریمی جانشین رئیس پلیس تهران بزرگ: وسایل و اشیاء مالکان ساختمان پلاسکو در «گنجینه پلیس» با ثبت شماره نگهداری می‌شود و مالکان می‌توانند پس از اتمام عملیات امداد و نجات برای دریافت مدارک خود به پلیس آگاهی مراجعه کنند.

۱۱:۲۲/ حسن عباسی سخنگوی اورژانس تهران: هنوز کسی از زیر آوار بیرون نیامده/ آماری که در فضای مجازی داده می شود نادرست بوده و مستند نیست.

۱۱:۲۳/ رئیس اداره اطلاع رسانی آموزش و پرورش تهران گفت: در محدوده ساختمان پلاسکو مدرسه‌ای وجود ندارد تنها یک دبیرستان با کمی فاصله از پلاسکو وجود دارد که به علت بعد مسافت آسیبی ندیده است.
اگر محدودیتی در تردد ایجاد شود این احتمال وجود دارد که ما خودمان درباره تعطیلی مدرسه با هماهنگی منطقه و مدیریت مدرسه تصمیم گیری کنیم.

۱۱:۲۵/ در پی حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو، محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان با صدور پیامی، این ضایعه را به دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

۱۱:۲۷/ هم اکنون سردار سرلشکر عزیز جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل حادثه پلاسکو حضور یافت.

۱۱:۳۲/ علی فاضلی رئیس اتاق اصناف: کاسبان پلاسکو نگران نباشند. محلی برای استقرار اصناف، در دستور قرار دارد. جلوگیری از افزایش قیمت پوشاک در دستور قرار دارد.

۱۱:۳۶/ یک منبع آگاه حاضر در حادثه ساختمان پلاسکو گفت: روند آوار برداری ساختمان پلاسکو تا ۲ روز آینده ادامه خواهد داشت. هم‌اکنون تقریبا حدود هر ۱۰ دقیقه یک کمپرسی بقایای ساختمان فرو ریخته پلاسکو را به خارج محل منتقل می‌کند.

۱۱:۴۱/ سومین جلسه کمیته بحران حادثه ساختمان پلاسکو هم‌اکنون با حضور شهردار تهران، فرمانده ناجا، استاندار تهران، فرمانده کل سپاه پاسداران، سخنگوی سازمان آتش نشانی، رئیس پلیس پایتخت، وزیر کشور و فرماندار تهران در حال برگزاری است.

۱۱:۴۳/ اسامی بستری در بیمارستان :

۱- فخرالدین گودرزی (پارس) – ۳۸ ساله –

۲- امیر مهدیانی (کسری) – ۵۰ ساله – بخش جراحی – مولتیپل تروما

۳- بهروز اجاقی (امیر اعلم) – ۴۷ ساله – بخش اورژانس – بیمارستان

فوتی : ۱ (بهنام میرزاخانی – بیمارستان مطهری) ۶۵ درصد سوختگی – ۰۶:۴۵ صبح فوت)

۱۱:۴۷/ ﻣﺤﻤﺪ ﺣﺴﻦ ﺯﺩا معاون ﻓﻨﻲ و ﺩﺭﺁﻣﺪ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ گفت: مقرری ﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﮔﺎﻥ ﻫﻤﻮﻃﻨﺎﻥ و ﺁﺗﺶ ﻧﺸﺎﻧﺎﻥ ﻓﺪاﻛﺎﺭ و اﺯ ﺟﺎﻥ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻛﻪ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺣﺎﺩﺛﻪ ﺑﻪ ﻓﻴﺾ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﻧﺎئل ﮔﺸﺘﻪ اﻧﺪ، ﻧﻴﺰ ﺩﺭ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﺗﺮﻳﻦ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻤﻜﻦ ﺑﺮﻗﺮاﺭ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ.

۱۱:۵۲/ مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران: ۲ آتش نشان مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو ظهر امروز از بیمارستان مرخص شدند

درحال حاضر ۳ آتش نشان مصدوم در مراکز درمانی تهران بستری هستند.

۱۱:۵۴/ طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس از برگزاری جلسه فوق العاده مجمع نمایندگان تهران طی امروز یا فردا برای بررسی حادثه پلاسکو خبر داد.

۱۱:۵۹/ آتش‌نشانان در حال تلاش برای باز کردن راهی از طریق کانال فاضلاب ساختمان پلاسکو برای نجات افرادی که در زیر آوار مانده اند هستند، کامیون ها لحظه به لحظه در حال بارگیری و بردن آوار هستند، عملیات آوار برداری به طور مستمر ادامه دارد.

۱۲:۰۰/ چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، پیش از خطبه‌های نماز جمعه: در عرض سه سال به پلاسکو ۱۴ بار اخطار داده شد که این ساختمان امنیت ندارد‎.

در فضای مجازی بازی کردن با جان آدم‌ها صحیح نیست. آخرین اخطار در مردادماه ابلاغ شد که به دادستانی، قوه قضاییه، فرمانداری و استانداری نیز رونوشتی از آن رفته است. ما هشدار می‌دهیم که ساختمان‌های دیگری نیز با چنین شرایطی وجود دارند.

۱۲:۰۲/ معاون امداد و نجات استان تهران از پیدا کردن یک کلاه در زیر آوار خبر داد. هنوز جسدی کشف نشده است.

۱۲:۰۴/ دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در پی حادثه پلاسکو، پیام تسلیتی صادر کرد.

۱۲:۰۹/ سرپرست اورژانس عکس منتشر شده در رسانه ها درباره نجات یک آتش نشان از زیر آوار را تکذیب کرد/ هنوز هیچکس از زیر آوار بیرون آورده نشده است.

۱۲:۱۰/ شهاب الدین چاوشی معاون استاندار تهران: حادثه پلاسکو زنگ خطری برای مسئولان پایتخت است.

۱۲:۱۳/ یکی از مسئولان هلال احمر استان تهران: دستگاه‌های بیورادار بلافاصله پس از حفر تونل و کانال در مسیر نصب می‌شوند ولی به دلیل سر و صدای زیاد این مسئله با مشکل مواجه است. البته تلاش امدادگران و تیم‌های زنده یاب ادامه دارد

۱۲:۱۵/ مدیر آموزش و پرورش منطقه ۱۲ تهران گفت: احتمال تعطیلی دو مدرسه دخترانه که در محدوده ساختمان پلاسکو قرار دارند برای شنبه ۲ بهمن وجود دارد و نظر نهایی درباره این مسئله تا عصر امروز اعلام می‌شود.

۱۲:۱۸/ ارسالی یکی از خادمین حرم مطهر رضوی: در پی حادثه تلخ ساختمان پلاسکو در تهران و شهادت یکی از آتش نشانان فداکار خادمین کشیک چهارم حرم امام رضا علیه السلام زیارت و خدمت امروز (جمعه) را به نیابت عزیزان آتش نشان انجام می دهند‌.

۱۲:۱۹/ سرپرست امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: آواربرداری «پلاسکو» سخت‌تر از امدادرسانی زلزله ۶ ریشتری است.

۱۲:۲۲/ رئیس اتاق اصناف ایران گفت: بیش از ۲ هزار نفر در این ساختمان مشغول به کار بودند. یک پنجم واحدهای صنفی ساختمان پلاسکو بیمه بودند. یکی از موضوعات مورد اهمیت برای ما وضعیت کارگران بیکار شده و همچنین برنامه‌ریزی برای فعال‌سازی حدود ۶۰۰ واحد صنفی و تولیدی در مکان دیگری است. ظرف ۷۲ ساعت آینده میزان خسارت حاصل از حادثه پلاسکو به دولت اعلام می‌شود.

۱۲:۲۴/ محل قرارگیری پیکر دو آتش‌نشان در قسمت انتهایی ساختمان پلاسکو مشخص شده اما تا کنون این افراد خارج نشده‌اند.

۱۲:۲۶/ عباس جدیدی عضو شورای اسلامی شهر تهران امروز در جلسه کمیته بحران حادثه ساختمان پلاسکو پیشنهاد داد تا فردا به عنوان عزای عمومی اعلام شود.

۱۲:۳۲/ هلال احمر اعلام کرد: تیم های جست و جو و نجات از آوار جمعیت هلال احمر به دو بخش تقسیم شده اند و بخش نخست از قسمت غربی ساختمان و بخش دوم از قسمت جنوبی ساختمان پلاسکو در حال جست و جو هستند. تیم های واکنش سریع و نجات از آوار جمعیت هلال احمر به وسیله دستگاه های زنده یاب و سگ های تجسس همچنان در حال جست و جو در آوار هستند.

۱۲:۳۲/ هلال احمر اعلام کرد: تیم های جست و جو و نجات از آوار جمعیت هلال احمر به دو بخش تقسیم شده اند و بخش نخست از قسمت غربی ساختمان و بخش دوم از قسمت جنوبی ساختمان پلاسکو در حال جست و جو هستند. تیم های واکنش سریع و نجات از آوار جمعیت هلال احمر به وسیله دستگاه های زنده یاب و سگ های تجسس همچنان در حال جست و جو در آوار هستند.

۱۲:۳۶/ سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس: شهرداری طبق اسناد و مدارک موجود، بارها تذکراتی به مالکان، ادارات نظارتی و بازرسی ارسال کرده، اما هیچ یک از این تذکرات منجر به صدور حکم قضایی نشده است . اقدامات جهادی شهرداری تهران در ۲۴ ساعت گذشته ستودنی است. از همین رو از تمامی نمایندگان مجلس یا شورای شهر، خبرنگاران و مسئولان منتقدی که تلاش دارند نقدی به روند امدادرسانی وارد کنند، می گویم بهتر است بر مبنای واقعیت و تعقل سخن بگویند.

۱۲:۳۸/ سرهنگ محمد رازقی، رئیس مرکز فرماندهی و ترافیک پلیس راهور تهران: درحال حاضر محدوده خیابان مصطفی خمینی و خیابان مولوی بار ترافیکی سنگین است. احتمال تمدید محدودیت ها در دو روز آینده وجود دارد.

۱۲:۴۵/ جرثقیل ها در ضلع غربی ساختمان پلاسکو در حال جابه جایی سازه بتنی عظیم و آهنی هستند که به دلیل گره خوردن این سازه آهنی با آوارها عملیات با کندی پیش می‌رود. به دلیل زبانه کشیدن شعله های آتش از زیر آوارها عملیات انتقال آوارها به کندی پیش می‌رود. عملیات حفر تونل در ضلع غربی ساختمان پلاسکو همچنان ادامه دارد.

۱۲:۴۶/ آیت‌الله صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه تهران: هنوز خبری از تعدادی از آتش‌نشانان ما نیست/ مسئولان ننشینند و بعد به فکر بیفتند، باید پیشگیری کرد.

۱۲:۴۶/ چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در پی حادثه ساختمان پلاسکو در تهران به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان تسلیت گفت.

۱۲:۵۰/ «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان با ارسال پیامی به حسن روحانی، حادثه روز گذشته آتش‌‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو را تسلیت گفت.

۱۳:۰۰/ رئیس ستاد بحران: هیچ پیکری از ساختمان خارج نشده است. ۲۰ نفر از آتش نشانان در ساختمان جان خود را از دست داده اند، احتمال می رود ۵ نفر از کارگران یا کسبه و همچنین ۲ خبرنگار در ساختمان محبوس شده باشند. مشابه ساختمان پلاسکو در پایتخت بسیار است.

۱۳:۰۲/ فرمانده نیروی انتظامی در محل حادثه پلاسکو: علی رغم شایعات سفارت خانه ها هیچ مشکل امنیتی نداشته اند و به کار خود مشغولند/ محدودیت های ترافیکی امروز و فردا و شاید چند روز آینده ادامه داشته باشد/خاکبرداری حداقل ۷۲ ساعت طول خواهد کشید/اشیاء قیمتی و گاوصندوق هایی که در آواربرداری کشف می‌شوند در پلیس اگاهی دپو و بعدا به مالکین تحویل داده خواهد شد‎

۱۳:۰۸/ معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران پس از حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو: از میان ۱۷ هزار بازدید انجام شده در سراسر تهران، ۳ هزار گزارش از ناایمن بودن ساختمان‌های پایتخت خبر می‌دهد. این بدان معناست که «سه هزار ساختمان دیگر در تهران، وضعیتی مشابه وضعیت ساختمان پلاسکو دارند.»

۱۳:۰۹/ سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی: جمعیت همکاران نیروی انتظامی از ابتدای وقوع حادثه افزایش پیدا کرده است. اقدامات ترافیکی و انتظامی خوبی تاکنون صورت گرفته است.

دستورالعمل‌هایی برای حضور شهروندان و تردد وسایل نقلیه صادر شده است. سرعت آواربرداری نسبت به روز گذشته افزایش پیدا کرده است. هیچ مورد امنیتی از حادثه پلاسکو گزارش نشده است. شهروندان حتی المقدور از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

۱۳:۱۲/ تولیت آستان قدس رضوی: کانال‌ها عوض شدند ولی آدم های داخل کانالها هنوز بر راهی که انتخاب کردند استوار هستند به شما افتخار می‌کنیم و از جوار امام الرئوف(ع) دعاگو و نائب الزیارتان هستیم.

۱۳:۱۵/ قسمتی از حفاظ جلویی و بزرگ ساختمان تخریب شده پلاسکو توسط جرثقیل‌های امدادی جابه‌جا شد تا راه برای ورود لودرها و ماشین‌های امدادی دیگر باز شود. با این کار در روند امدادرسانی تسریع می‌شود.

۱۳:۲۰/ خانواده‌ها می‌توانند جهت دادن اطلاعات یافتن از عزیزانشان که در محل حادثه بوده‌اند و تاکنون خبری از آنها نشده به کلانتری بهارستان مراجعه کنند‌‌‌.

۱۳:۲۱/ آتش نشانان با استفاده از پشت بام پاساژ کویتی‌ها به مهار دود و ایمن سازی پلاسکو مشغولند.

۱۳:۲۲/ خاکبرداری حداقل ۷۲ ساعت طول خواهد کشید

۱۳:۲۵/ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران: ٢٠ گروه برشکار، هشت دستگاه جرثقیل و ٢٠٠ نیروی متخصص آواربرداری در محل حادثه حضور دارند و نیروهای امدادی آبفای استان تهران آماده باش هستند. در حادثه پلاسکو هیچ آسیبی به لوله‌های آب وارد نشده است،نه‌ تنها آب در این منطقه قطع نشده است، بلکه برای استفاده از آتش‌نشان‌ها فشار آب را افزایش داده‌ایم.

۱۳:۳۰/ داوری معاون عملیات سازمان آتش نشانی مستقر در محل حادثه: عملیات آواربرداری به سختی پیش می‌رود. اطلاعات جدیدی برای پیدا کردن افراد زیر آوار پیدا کردیم. استفاده از کانال فاضلاب برای رسیدن به زیر آوار ساختمان پلاسکو از گزینه‌های اصلی امدادرسانی است. آواربرداری در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو با سرعت بیشتری انجام می‌شود. ۲۵ تا ۳۰ درصد آواربرداری انجام شده است.

۱۳:۴۷/ امیر پوردستان جانشین فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون وارد محل حادثه ساختمان پلاسکو شد.

۱۳:۵۰/ در قسمت شرقی حادثه سازه های بتنی عظیم از سرراه برداشته شده است. از تونلی که در قسمت شرقی حفر شده بود راهی برای ورود به داخل آوار پیدا شده است.

راه در حال بازگشایی است. نیروهای آتش‌نشانی در تلاشند تا بتوانند از قسمت شمالی و غربی از طریق فاضلاب راهی به داخل آوار پیدا کنند. دودهای غلیظ همچنان ادامه دارد.

۱۳:۵۱/ آتش نشانانی از «قم»، «کرج» و «ملارد» برای کمک به آوار برداری ساختمان پلاسکو در محل حضور یافتند.

۱۳:۵۳/ با شعله ور شدن شعله های آتش در ضلع شرقی، تیم آتش نشانی شروع به کف پاشی کرده است. آتش اجازه ورود آتش نشان ها را نمیدهد

۱۳:۵۴/ کار آوار برداری از ضلع شرقی ساختمان تخریب شده پلاسکو سرعت بیشتری دارد. خبری مستند و موثق از شنیدن صدای افرادی از زیر آوار دریافت نشده است.

۱۳:۵۶/ محمدعلی کشاورز بازیگر پیشکسوت کشورمان در اینستاگرامش نوشت:
‌نام آتشنشان را به جان فشان تغییر دهید

۱۴:۰۰/ حسینی مسئول عملیات آواربرداری ساختمان تخریب شده پلاسکو: با توجه به پیچیدگی‌های موجود و همچنین حجم بالای آوار، نمی‌توان زمان اتمام عملیات آواربرداری پلاسکو را تخمین زد.

این عملیات نیازمند تجهیزات خاص و ویژه‌ای است و تا کنون تجربه مشابه‌ای از آن را نداشتیم، حتی کشور آمریکا نیز تنها تجربه مشابهی که داشت، تجربه ریزش برج‌های تجارت جهانی بود.

۱۴:۰۲/ امیرپوردستان: ارتش جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این حادثه مراتب آمادگی خود را اعلام کرد. دژبان مرکز ارتش آمادگی دارد تا به نیروهای ناجا کمک کند. ارتش ظرفیت انسانی زیاد و خطرپذیری دارد و با وجود تجهیزات مهندسی و بالگرد می‌تواند در این حوادث کمک کند.

تمامی یگان‌ها و پادگان‌های ارتش در تهران آماده باش هستند. یک پادگان در تهران مرکز تجهیزات مهندسی مانند لودر و کمپرسی‌ها شده تا در صورت نیاز کمک کنند. یک پایگاه بالگردی هم در آبیک آماده کمک است. ۱۲ بیمارستان ارتش در تهران نیز آماده کمک رسانی هستند.

۱۴:۰۷/ عیسی فرهادی فرماندار تهران: همکاری نداشتن برای ایمن‌سازی وضعیت کارگاه‌های ناایمن موجب بروز حوادثی مانند ساختمان پلاسکو می‌شود. آواربرداری از ساختمان فرو ریخته شده پلاسکو با سرعت و جدیت در حال انجام است.

برش‌های آهن آلات فرو ریخته شده ساختمان پلاسکو در حال انجام است. هنوز اطلاع دقیقی از زیر آوار‌ماندگان نداریم اما تصور می‌کنیم تعداد آنها به بیش از ۲۵ نفر نرسد.

کارهای فنی و برشکاری برای اتمام آواربرداری به طور جد و لحظه به لحظه ادامه دارد. همچنین هنوز تصمیمی برای تعطیلی مدارس نگرفته‌ایم.

۱۴:۱۳/ الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس در پیامی حادثه ساختمان پلاسکو را به دولت و مردم ایران تسلیت گفت.

۱۴:۱۷/ یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران: هیچ آتش‌سوزی دوباره‌ای در منطقه حادثه ساختمان پلاسکو رخ نداده است.

۱۴:۲۰/ مازیار حسینی معاونت حمل و نقل شهرداری تهران: در جبهه شمالی و جنوبی خیابان جمهوری در حال فعالیت هستیم تا بتوانیم به افرادی که در زیر آوار گرفتار شده‌اند برسیم، اما کار بسیار سخت و پیچیده دنبال می‌شود.
محدودیت جبهه فعالیت و ساختمان‌های فرسوده در اطراف باعث شده تا با احتیاط بیشتری کار دنبال شود.
این نخستین تجربه ریزش ساختمان به این وسعت در کشور بوده است و تجربه مشابهی از آن نداشتیم.

۱۴:۳۲/ ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی در خصوص برخی اخبار پیرامون متوقف شدن عملیات در برخی ساعات: عملیات امداد و نجات متوقف نشده است بلکه تاکتیک‌های عملیات تغییر کرده است.

۱۴:۳۵/ محمد علی محسنی بندپی، رئیس هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران از آمادگی برای ارائه خدمات رایگان فیزیوتراپی به آتش‌نشانان و نیروهای امدادی آسیب دیده ساختمان فروریخته پلاسکو خبر داد.

۱۴:۳۷/ حسن عباسی، سخنگوی اورژانس تهران: هنوز آواربرداری در جریان است و هیچ مصدوم یا فردی از زیر آوار بیرون آورده نشده است، لطفا به شایعات توجه نکنید.

۱۴:۳۸/ مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات: در مجموع حدود ۳۵۰۰ خط به دلیل قطعی برق با اختلال مواجه شده بودند که از ساعات اولیه صبح امروز امور مربوط به وصل مجدد آنها انجام شد.
در حال حاضر تنها ۱۳۰۰ خطی که مربوط به واحدهای خود ساختمان پلاسکو می‌شود، قطع است.
وی در پاسخ به این سوال که تکلیف مالکان این خطوط چه خواهد شد گفت: مالکان این شماره‌ها می توانند در صورت درخواست شماره‌های خود را بهه نقاط مختلف همان منطقه منتقل کنند.

۱۴:۴۲/ ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران: قبل از تخریب، آتش نشانان در مراحل پایانی بودند که پس از انفجار ساختمان تخریب شد. آتش‌نشانان با حضور به موقع از یک فاجعه انسانی جلوگیری کردند.
در لإیه های زیرین حرارت زیادی وجود دارد که به محض آواربرداری و ورود هوا، آتش شعله‌ور می‌شود.
امیدواریم بتوانیم از زیر آوار افرادی را به صورت مصدوم و زنده خارج کنیم.

٢٠ نفر زیر آوار هستند و هیچ کدام خارج نشده اند و آمارهای شبکه های اجتماعی معتبر نیست. هیچ آتش‌نشانی که در زیر آوار است تلفنی نداشته که پیامک ارسال کند و این موضوع صحت ندارد. فعلا نتیجه خاصی از تونل‌ها نداشته‌ایم. اولویت ما حفر تونل نبود بلکه اولویت آواربرداری از بالا بود.

راه دسترسی به ساختمان از فاضلاب که برخی از کسبه پیشنهاد داده بودند هم نتیجه بخش نبود، تاکتیکی که هم اکنون داریم برداشتن آوار از بالای ساختمان و سبک سازی است.

۱۴:۴۳/پیرحسین کولیوند رئیس اورژانس کشور: فقط ۳ نفر از مصدومین در بیمارستان بستری هستند.

۱۴:۴۵/ سخنگوی ستاد مدیریت بحران حادثه ساختمان پلاسکو: وضعیت زیر آوار بحرانی است و تقریبا نمی‌توانیم انتظار زنده ماندن کسی را داشته باشیم.

۱۴:۴۸/ ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران: این عملیات کم‌نظیرترین عملیات تخریب در ایران است زیرا ذوب شدن سازه فلزی و حجم بسیار بالای آوار و همچنین صحنه محدود عملیات، حساسیت آن را بیش از عملیات‌های مشابه کرده است.

در حال حاضر حتی دستگاه‌های بزرگ حاضر در محل نیز به سختی می‌توانند آواربرداری این عملیات را انجام دهند ضمن آنکه حضور آتش‌نشانان مدفون در زیرآوار حساسیت آواربرداری را دوچندان کرده است.

۱۴:۵۱/ «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در پیامی به همتای ایرانی خود حادثه تلخ ساختمان پلاسکو را تسلیت گفت.

۱۴:۵۷/ عمده عملیات به بخش شمالی و در پارکینگ پاساژ مجاور معطوف شده است. ورود به آن بخش همچنان برای حضور رسانه ها ممنوع است.

۱۵:۰۰/ ملکی در خصوص مصوبات ستاد بحران گفت: در این جلسه در خصوص مسایل کلی اقدامات انجام شده گزارشاتی ارائه شد، همچنین پیشنهاداتی در خصوص ادامه روند عملیات داده شده است که به دلیل قطعی نبودن آن ها نمی‌توان مصوبات را اعلام کرد.

۱۵:۰۱/ سرپرست اورژانس کشور: فقط ۲ آتش‌نشان فداکار به نام‌های «فخرالدین گودرزی» در بیمارستان پارس و «امیر مهدیانی» در بیمارستان کسری بستری هستند.

۱۵:۱۵/ هم‌اکنون چهار آتش نشان با رفتن روی جرثقیل برای آزادسازی ستون‌ها و فلزات آوار شده به روی ساختمان تخریب شده پلاسکو به عمق این حادثه رفتند.

۱۵:۲۸/ یک نفر از امدادگران در حین عملیات امداد نجات و آواربرداری ساختمان پلاسکو مصدوم و توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شد.

۱۵:۳۰/ کولیوند رئیس اورژانس کشور: نیروهای امدادی با دودی که از شعله‌های آتش در زیر خاک متصاعد می‌شود، دچار سرگیجه و مشکلات دیگر می‌شوند که لازم است نیروهای اورژانس برای مداوای آنها حضور داشته باشند.

تا زمانی که عملیات خاکبرداری پلاسکو ادامه داشته باشد ما در صحنه حضور خواهیم داشت.
۱۵:۳۲/ پرویز سروری عضو شورای اسلامی شهر تهران: احتمالا یک مخزن اصلی گازوئیل در طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو وجود داشته است که نگران انفجار آن هستیم. احتمال می‌رود افرادی در طبقات پایین و در زیر آوارها مصدوم شده باشند که احتمال نجات زنده آنها وجود ندارد. چهار هزار کارگر ساختمان پلاسکو بیکار شدند.

۱۵:۴۰/ جست‌وجو کنندگان برای ورود به آوار چندین بار ضلع شرقی و غربی را امتحان کردند، حتی از راه فاضلاب که در ضلع جنوبی قرار داشت اقدام به ورود کردند که متأسفانه راه نفوذ پیدا نشد.

در ضلع جنوبی (راه فاضلاب) به دلیل وجود سازه بزرگ که تونل را سد کرده بود، ورود میسر نشد و بعد از برداشتن آن سازه، ورودی تونل پایین ریخت. هم اکنون با دستگاه حفر تونل تلاش برای ورود به آمار ادامه دارد و دستگاه‌های زنده‌یاب هلال‌احمر نیز فعال هستند.
از ورودی ضلع شرقی چندین سازه برداشته شد اما بعد از آن با آهن‌های گره خورده مواجه شدند که کار را سخت کرد. برش‌کاران باید ابتدا این آهن‌هاا را برش دهند تا بتوانند سازه‌های آهنی را بردارند.

۱۵:۴۷/ شهرام گیل آبادی سخنگوی شهرداری تهران: حدود ۲ هزار نفر از نیروهای اجرایی و داوطلب در حادثه ریزش ساختمان پلاسکو مشغول کمک رسانی و فعالیت هستند.

۱۵:۵۱/ وزارت خارجه فرانسه طی پیامی از فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران ابراز تاسف کرد و به خانواده قربانیان این حادثه از جمله آتش‌نشان‌ها تسلیت گفت.

۱۵:۵۹/ یک مسئول هلال احمر درباره عملکرد سگ‌های نجات به دلیل دود و حرارت حریق ساختمان پلاسکو گفت: در برخی نقاط زیرین ساختمان پلاسکو حرارت بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ درجه است که باعث تاثیر منفی بر عملکرد نیروی انسانی و خرابی تجهیزات می‌شود که سگ‌ها نیز مستثنی نیستند.

۱۶:۰۰/ مغازه‌های ضلع شرقی ساختمان پلاسکو توسط مأموران امدادی تخلیه شد. امکان تخریب این مغازه‌ها وجود داشت.

۱۶:۰۵/ ساجدی نیا: مدارس محدوده پلاسکو فردا تعطیل نیست.

۱۶:۰۷/ محسن حاجى میرزایی دبیر هیأت دولت: از سوى دولت فردا، شنبه عزاى عمومى اعلام شده است.

۱۶:۰۹/ ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران: عملیات آوار برداری بدون توقف در حال انجام است. در لایه‌های زیرین آوارها آتش محبوس شده و اصطلاحا (آتش نهفته) شکل گرفته و به محض آوار برداری آتش شعله ور می‌شود و این دود غلیظ را ایجاد می‌کند.
نگرانی ما از حرارت بسیار بالا است اما امیدمان را از دست نمی‌دهیم.
هنوز به هیچ کسی در زیر آوارها دسترسی پیدا نکرده‌ایم.

۱۶:۲۵/ پیام تسلیت دختران شین آبادی به آتش نشانان قهرمان: «اشک می‌ریزیم تا آتش پلاسکو خاموش شود».

۱۶:۴۰/ آواربرداری در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو سرعت بیشتری گرفت. لودرها و کمپرسی‌های تخلیه آواربرداری وارد صحنه حادثه پلاسکو شدند. این در حالی بود که در ساعات گذشته بیشتر جرثقیل‌ها و بیل‌های مکانیکی مشغول کار بودند.

۱۶:۵۸/ رئیس جمعیت هلال احمر خبر داد: آمادگی کشورهای دنیا برای کمک‌ در حادثه پلاسکو. امکانات کشور برای پاسخگویی به حادثه ساختمان پلاسکو کافی است.

۱۷:۰۱/ شنیده‌ها حاکیست تیم‌های جست‌وجو حین آواربرداری با پیکر دو تن از آتش‌نشانان روبه‌رو شدند که نیمی از بدن آنها از زیر آوار خارج شده و با توجه به تأکیدی که برای سالم خارج شدن اجساد وجود دارد، دستگاه‌های امدادی در تلاشند تا بدون کمترین آسیب‌دیدگی پیکر این افراد را از زیر آوار خارج کنند.

۱۷:۱۰/ سردار ساجدی‌نیا نقل قول منتشر شده از خود مبنی‌بر اعلام مفقودی از سوی ۲۵ خانواده در ارتباط با حادثه پلاسکو را تکذیب کرد.

۱۷:۱۵/  همسر امیر مهدیانی آتش‌نشان بستری در بیمارستان: امیر در حال حاضر به دلیل کوفتگی شدید در ناحیه گردن، کمر، لگن و مچ پا تا ۴٨ ساعت آینده در بیمارستان بستری و تحت نظر خواهند بود و غیر از کوفتگی مشکل حادی در وضعیت جسمانی ایشان وجود ندارد.

۱۷:۲۱/ ستون‌های اصلی ساختمان پلاسکو در ضلع شرقی در حال برش و جداسازی است و توسط کمپرسی‌های مستقر در محل حادثه به بیرون از این محدوده منتقل می‌شوند.

۱۷:۳۰/ سخنگوی آتش نشانی تهران: هنوز هیچ پیکری از زیر آور بیرون نیامده است. مردم به اخبار منتشر شده در فضای مجازی توجه نکنند.

۱۷:۳۷/ ساجدی نیا: فقط یکی، دو نفر در محل مراجعه کردند و اعلام کردند که بستگانشان مفقود شدند که راهنمایی شان کردیم.

۱۷:۴۰/ در بیانیه کارگروه ساماندهی مد و لباس که در پی حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو منتشر کرد، آمده است: «فروریختن ساختمان پلاسکو که موجب خسارات جدی به هموطنان و نیروهای جهادگر امدادی شد، بسیار تلخ و جانگداز بود.

تلاشگران حوزه تولید و عرضه پوشاک با قدمت ۴ دهه و بیشتر در این ساختمان فعالیت می کردند که متاسفانه با این حادثه خسارات و صدمات زیادی را متحمل شدند.

کارگروه ساماندهی مد و لباس در کنار اتحادیه پوشاک و سایر مسوولان از همان ساعات اولیه این حادثه پیگیر مسایل مختلف این حوزه برای ترمیم و جبران آلام حادثه دیدگان است و از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.».

۱۷:۵۰/ دود و آتش متساعد شده حاصل از آواربرداری ساختمان پلاسکو افزایش یافت. بوی دود منطقه را فرا گرفته است.

۱۸:۰۱/ آمار مصدومان ساختمان پلاسکو (تا ساعت ۱۷:۰۰): کل مصدومین و فوتی: ۱۱۱ نفر؛ درمان در محل: ۷۴ نفر؛ انتقالی ۳۷ نفر (فوتی ۱ نفر – بستری ۵ نفر – ترخیص ۳۱ نفر)؛ از ۳۷ مصدومی که به مراکز درمانی انتقال یافتند: فوتی (بهنام میرزاخانی-۳۵ ساله – بیمارستان مطهری)،
تعداد ۵ نفر در حال حاضر بستری «فخرالدین گودرزی (پارس) – امیر مهدیانی (کسری)- محمد آستراکی ( سینا)- سید مجتبی حنیفه ( سینا ) –– مهرداد ربیعی ( بانک ملی)» و ۳۱ نفر درمان و از مراکز درمانی ترخیص شدند.

۱۸:۰۹/ روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد: در پی حادثه غمبار و دردناک ساختمان پلاسکو که منجر به داغ‌دار شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان گردید و همچنین به پاس احترام به ساحت همه آتش‌نشانان شجاع و فداکار، با توجه به اطلاعیه هیأت محترم دولت، شنبه دوم بهمن‌ماه اجراهای صحنه‌ای موسیقی کشور برگزار نخواهد شد.

۱۸:۱۴/ کتابدار مدیر عامل هلال‌احمر استان تهران: دستگاه‌های زنده یاب هیچ آلارمی از افراد زنده دریافت نکرده‌اند. از ۵ بیورادار ۳ دستگاه را جدید خریداری کرده‌ایم و دستگاه‌ها اختلالی ندارد.

۱۸:۲۰/ «جابر صادق زاده»، «قاسم رضایی» و «حسن یزدانی» قهرمانان کشتی ایران و جهان در اقدامی مثال زدنی و در جریان مسابقات قهرمانی کشتی جام تختی و به احترام آتش نشانان حادثه پلاسکو با لباس آتش نشانی روی تشک کشتی آمدند.

۱۸:۳۰/ کار برای لحظاتی متوقف شد؛ یک کپسول آتش‌نشانی پیدا شد. سگ‌های زنده یاب در حال گشت هستند.

۱۸:۳۵/ کار بعد از ۵ دقیقه آغاز شد.

۱۸:۴۰/ مسعود ثقفی رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران: هیچ مدرسه‌ای در مناطقه ۱۹ گانه شهر تهران فردا شنبه دوم بهمن ماه تعطیل نیست.
فقط دو مدرسه دخترانه امامیه و امید امام در اطراف منطقه حادثه ساختمان پلاسکو وجود دارد که تصمیمی برای تعطیلی این مدارس گرفته نشدهه است.
اگر نیاز به تعطیلی این دو مدرسه باشد از سوی مدیریت منطقه و مدیران مدارس به والدین و خانواده‌های آنها اطلاع رسانی خواهد شد.

۱۸:۴۲/ سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ: با توجه به شاهراه بودن چهار راه استانبول احتمالا فردا بار ترافیکی سنگین را شاهد خواهیم بود. محدودیت‌های ترافیکی تا فردا ادامه خواهد داشت.

شهروندان می‌توانند از مسیرهای جایگزین نظیر خیابان انقلاب، ولیعصر استفاده کنند. معابر تا محدوده ۱۰۰ متری حادثه ایزوله شده و تردد هرگونه وسایل نقلیه به این محدوده به غیر از خودروهای مجاز ممنوع است.

این محدودیت‌ها ترافیکی است و افراد با عبور از پیاده‌راه‌ها می‌توانند به امور روزانه خود رسیدگی کنند و از این نظر مشکلی وجود ندارد.

۱۹:۳۰/ گفته می شود در حین آوار برداری یک کپسول آتش نشانی کشف شده است.

گفته می‌شود تعدادی از سگ‌ها در حین گشت زنی زمان رسیدن به این کپسول‌ پارس کرده اند.

۱۹:۵۵/ پیام تسلیت رئیس قوه قضائیه: حادثه آتش سوزی و فرو ریختن یکی از ساختمان های تجاری تهران که شهادت و مصدومیت جمعی از مردم شریف بویژه آتش نشانان شجاع و دلیر را به دنبال داشت، موجب تاسف و تاثر عمیق اینجانب گردید.

۲۰:۱۵/ پرچمِ مشکی بر فراز برج یانقین تبریز (نخستین برج آتش نشانی کشور) به احترامِ شهادت تعدادی از آتش نشانان قهرمان در حادثه پلاسکو

۲۰:۲۰/ روابط عمومی اورژانس تهران آخرین آمار مصدومان حادثه آتش سوزی و حریق ساختمان پلاسکو را ۱۱۴ نفر اعلام کرد.

۲۰:۳۰/ شعله‌های آتش زیر حاکستر و دود ناشی از آن کار امداد رسانی را دشوار کرده است.

۲۰:۳۵/ مهدی چمران درباره اخطارهایی که به ساختمان پلاسکو در سال‌های گذشته داده شده است و در شبکه‌های اجتماعی تناقض‌هایی بین ۷ تا ۱۴ اخطار را عنوان می‌کنند، گفت: آقای پشمچی‌زاده معاون شهردار تهران آمار اخطارها را از سال ۹۲، ۷ بار اعلام کرده است در صورتی که در پرونده ساختمان پلاسکو از سالیان قبل از آن تا کنون ۱۴ اخطاریه داده شده است که متأسفانه مالکین به این اخطارها توجه نکرده‌اند.

۲۰:۴۰/ سخنگوى سازمان آتش نشانى یافتن هرگونه پیکر جدید یا “نیم تنه” را تکذیب کرد/ آمار نهایى همان ٢٠ نفر است

۲۰:۴۵/ ارسال مواد خوراکی برای آتش نشان حاضر در محل حادثه ساختمان پلاسکو از سوی شهروندان تهران

۲۰:۴۶/ دود غلیظ در ضلع شمال شرقی پلاسکو افزایش پیدا کرده است

۲۰:۵۰/ برخلاف آنکه گفته می‌شود هنوز راهی به داخل پلاسکو پیدا نشده است خبرگزاری میزان عنوان کرده است که دادستان تهران از داخل ساختمان پلاسکو بازدید کرده است.

۲۰:۵۲/ معاون عملیات هلال احمر استان تهران: روند آوار برداری در بخش جنوبی و شرقی سرعت بیشتری گرفته است/ ماشین‌های مکانیکی از خیابان جمهوری داخل محوطه شده اند/ تکذیب یافتن اجساد توسط سگ‌های زنده یاب.

۲۰:۵۵/ براساس اعلام منابع خبری کل مصدومان تا ساعت ٢٠ به عدد ١١۴ رسیده است که ٣٧ نفر از آنها به بیمارستان منتقل شده اند.

۲۱:۰۰/ دستیارویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی: سانحه ساختمان پلاسکو ایران را در سوگ نشاند. اینجانب ضمن ضرورت توجه مسئولان و شهروندان در پیشگیری از وقوع چنین حوادثی و امیدواری بر اینکه با تلاش در جهت اصلاح سیاستها و اعمال نظارت ها دیگر شاهد چنین حوادثی برای شهروندان عزیز ایران نباشیم.

۲۱:۰۵/ باتوجه به احتمال یافته شدن پیکرهای زیر آوار همزمان با سرعت گرفتن آواربرداری مقابل ساختمان با گونی های آبی بسته شد تا عکاسان و خبرنگاران ساختمان را نبینند.

۲۱:۱۲/ عملیات آتش نشان ها به صورت اطفا حریق و آواربرداری در حال انجام است، زمانی که آوار ها جا به جا می‌شوند آتش شعله ور می‌شود که همین موضوع باعث کندی در روند فعالیت آتش نشان‌ها شده است.

به گفته شاهدان عینی در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو ۸ دستگاه جرثقیل در حال فعالیت هستند و هنوز از افرادی که در زیر آوار مدفون شده اند خبری در دسترس نیست.

۲۱:۱۵/ رییس اورژانس کشور: سه آتش نشان دیگر در حادثه پلاسکو تحت درمان سرپایی قرار گرفتند/ دستور وزیر بهداشت برای توزیع ماسک بین نیروهای امدادی و انتظامی در محل حادثه

۲۱:۲۰/ در حال حاضر نیروهای آتش نشانی در پارکینگ مشغول برش سازه های آهنی هستند تا امکان جا به جایی آنها راحت تر باشد/ اطفاء حریق همچنان ادامه دارد

۲۱:۲۵/ قالیباف شهردار تهران در گفت و گوی زنده تلویزیونی: عملیات آواربرداری و پاکسازی محل با توجه به حجم خرابی، حداقل ۵ تا ۶ روز ادامه خواهد داشت.
همچنان برای نجات آتش نشانان محبوس در زیر آوار تلاش می کنیم و به نجات آنها امیدواریم هر چند امیدها کم شده است.

تداوم اعمال محدودیت های ترافیکی در منطقه برای تسهیل در عملیات امدادی دلجویی از خانواده های آتش نشانان و مصدومان این حادثه از اولویت های مسئولان است

۲۱:۳۰/ ادای احترام مقامات آتش نشانی ایرلند به آتش نشانان فداکار و غیرتمند حادثه پلاسکو

۲۱:۳۶/ آتش نشانان در محل در حال هدایت خبرنگاران به ناحیه امن هستند

یک آنش نشان: همگی کنار بایستید احتمال ریزش سازه های فلزی وجود دارد

۲۱:۳۸/ در حال حاضر از قسمت پارکینک بیل مکانیکی در حال تخریب ساختمان کناری پلاسکو است تا کار آوار برداری و دسترسی به تونل ها آسان تر شود

۲۱:۴۵/ شهریاری سرپرست دادسرای ویژه قتل: تا این لحظه هیچ دستور خاصی صادر نشده و شرایط تغییری نکرده است/ هنوز جسدی از دل آوار بیرون  نیاورده شده

آتش نشانان در حال آوار برداری هستند تا بتوانند هرچه زودتر اخبار تازه ای از افراد زیر آوار اعلام کنند

۲۱:۵۰/ تعدادی گاو صندوق از محل حادثه کشف شده است/ براساس اعلام پلیس این اموال به گنجینه پلیس آگاهی منتقل می‌شود

۲۱:۵۲/ دادستان تهران به همراه شهردار تهران هم اکنون در حال بازدید از محل حادثه/ دولت آبادی برای اطلاع از نحوه عملیات وارد پارکینگ پلاسکو شد اما به خبرنگاران و عکاسان اجازه ورود ندادند

۲۲:۰۵/ دادستان تهران: از امدادگران، آتش نشانان و شهرداری که با جان و دل کار می کنند تشکر می کنیم/ نسبت به روز گذشته پیشرفت خوب بوده است.

وی ادامه داد در مورد بحث اموال دستور دادیم داوطلبان برای خروج اموال بیایند با همکاری پلیس اموال را خارج کنند.

دادستان تهران گفت: به سرپرست دادسرای امور جنایی تهران اجازه دادیم مقدمات تشکیل پرونده مربوط به شناسایی مقصران این حادثه را انجام دهد.

وی افزود: البته الان نگاه‌ها نباید دنبال علت حادثه باشد باید برای آواربرداری و پایان این وضعیت باشد.

۲۲:۱۰/ ملکی: عملیات آواربرداری در حال انجام است/ علیرغم همه تلاش‌های انجام شده هنوز هم به پیکر هیچ یک از آتش نشانان دسترسی پیدا نشده است/ وضعیت آوار پیچیده و فنی است هر لغزشی می تواند وضعیت را خرابتر کند/ با توجه به وضعیت وخیم قطعا تعدادی از همکاران به شهادتت خواهند رسید.

در لحظات اولیه تدبیر بر این بود که آوار برداری از بالا ترین قسمت انجام شود و سبک سازی شود اما برخی آمدند و حرفهایی زدند درباره شناخت از منطقه اما ما هر چه کندیم و تلاش کردیم موفق نشدیم.

۲۲:۱۲/ آتش در بخشی از ساختمان مجددا شعله ور شد

۲۲:۱۵/ طلایی در شبکه خبر: بعد از ظهر امروز جلسات ستاد مدیریت بحران تشکیل شد و این جلسات پیوسته هستند و تمهیدات پیش بینی شده در بخش‌های مختلف شده است/باید وضعیت موجود مدیریت شود و کار سرعت بخشیده شود/ بخشی از اقدامات مثل بازماندگان و حتی افرادی که از وضعیتشان خبری نیست در حال انجام است.

۲۲:۱۶/ سلیمی: امداد رسانی در دو مرحله بود ابتدا پیش از فروریختن و سپس بعد از ریزش ساختمان/ در ابتدا ده تیم فعالیت می‌کردند اما بعد از فرو ریختن ساختمان تعداد نفرات حاضر به ۱۵۰ نفر رسید/بیش از ۵۰ آمبولانس به منطقه اعزام شدند/۳ فروند هلی کوپتر آمادگی داشتند برای پرواز/در حال حاظر ۵۰ نفر در منطقه هستند و صد نفر دیگر در حال آماده باش هستند.

۱۴ قلاده سگ زنده یاب در محل حضور دارند البته این سگ‌ها در فواصلی جا به جا می شوند.

۲۲:۴۰/ جنب و جوش میان مأموران و امدادگران افزوده شده است.

۲۲:۵۰/ کشف کلاه و کپسول آتش نشانی

۲۲:۵۵/ نوربخش در شبکه خبر: درمان و بستری همه حادثه دیدگانی که بیمه بوده اند رایگان خواهد بود/ هماهنگی با ادارات کار برای برقراری بیمه بیکاری بیمه شدگان پلاسکو

امسال هموطنان برای ارج نهادن به تولید ملی و ایجاد رونق کسب و کار در حوزه پوشاک شب عید از تولیدات ملی استفاده کنند.

۲۳:۰۳/ گویا امدادگران شیء یا چیزی را پیدا کرده‌اند منتها مانعی گذاشتند که مانع دید عکاسان شده است.

۲۳:۰۵/ اولین جسد از دل آوار بیرون کشیده شد

۲۳:۱۰/ ساجدی نیا: هر کدام از هموطنان هستند که از عزیزانشان بی خبر بوده و احتمال می‌دهند که در این حادثه حضور داشته به پلیس آگاهی مراجعه  کنند.

۲۳:۲۰/ هویت جسد کشف شده هنوز مشخص نیست به گفته ملکی سر و صورت این شهید آسیب دیده است و نمی‌توان تشخیص داد

۲۳:۲۵/ حجم انبوه آوار، دود ناشی از آتش سوزی و همچنین دقت امدادگران برای سالم خارج کردن پیکر شهدا موجب  شده عملیات آواربرداری زمان بیشتری ببرد

۲۳:۳۰/ ملکی به شبکه خبر گفت: پیکر ۴ نفر از آتش نشانان از زیر آوار بیرون کشیده شده است.

۲۳:۴۰/ اجازه فیلمبرداری به هیچ کس داده نمی‌شود. حتی شبکه خبر/ مسئولان می‌گویند دوربین‌های خود را  خاموش کنید نمی خواهیم فیلم بگیرید زیرا مشغول خارج کردن اجساد هستیم.

۲۳:۴۵/ حکایت از کشف ۳ کپسول آتش نشانی و دو ماسک اکسیژن دیگر است

۲۳:۴۷/ به نظر می‌رسد امدادگران به نقطه کشف پیکر همه شهدا رسیده‌اند

۲۳:۵۲/ گیل آبادی: موضوع کشف ۴ پیکر صحت ندارد تا کنون فقط کشف یک پیکر قطعی شده است/شاید در همین حوالی پیکر دیگری از  شهدا کشف شود.

۲۳:۵۴/ ملکی: تنها پیکر یک شهید از زیر آوار بیرون آورده شده است.

——————— پایان روز دوم ————————–

۰۰:۲۰/ بخش‌هایی از محل حادثه شعله ور شده است/ آتش نشانان هنوز درگیر خاموش کردن آتش هستند

۰۰:۲۵/ تمرکز آتش نشانان بر یک نقطه از آوار

۰۰:۳۰/ تعدادی از درختان پیاده راه مسیر ساختمان پلاسکو را کندند/این اقدام برای دسترسی بیشتر به آوار و پیدا کردن راه نفوذ است.

۰۰:۳۴/ بر اساس تصاویر منتشر شده لودرهای به کار گرفته شده در منطقه عملیات در حال تخریب چند مغازه کناری پاساژ هستند

به نظر می‌رسد در صورت عدم تخریب این املاک مانع از اقدام مناسب امدادگران است.

۰۰:۳۶/ گفته میشود آتش ساختمان کناری مهار شده است

۰۰:۳۷/ هنوز به طرز وحشتناکی از منطقه پلاسکو دود سفید رنگ و غلیظی به هوا می‌رود

۰۰:۴۰/ به دلیل نامعلومی فعلا عملیات آواربرداری متوقف شده است/ جستجوی امدادگران در محل دیگری در حال انجام است.

۰۰:۴۵/ تخریب املاک کناری همچنان ادامه دارد

۰۰:۵۰/ گفته میشود پیکر دومین شهید هم از میان آوار خارج شده است

۰۰:۵۵/ تصاویر پخش شده از بخش‌هایی از محل حادثه حکایت از زبانه کشیدن شعله های آتش دارد

۰۱:۱۲/ سردار طلایی عضو شورای شهر تهران در محل خرابه‌های پلاسکو حاضر شد

۰۱:۲۸/ برخی منابع حاضر در صحنه حادثه اعلام کرده‌اند که مسئولان سازمان امداد و نجات مجددا از وسایل زنده یاب استفاده کرده‌اند.

۰۱:۳۵/ شعله مجدد آتش در ساختمان پلاسکو/ گویا این آتش مهار شدنی نیست

۰۱:۴۸/ استفاده از نردبان برای رسیدن به آتش گسترده در پارکینگ و مهار آن/ افزایش دود سیاه و غلیظ در پی آتش سوزی مجدد

۰۱:۵۲/ دود غلیظ سفید از آوار بلند شد

۰۲:۱۲/ یک آتش نشان دیگر برای مهار آتش در پارکینگ داوطلب شد/ این آتش نشان برای خاموش کردن آتش از پنجره وارد محوطه حریق شده است.

۰۲:۲۵/ بررسی ها نشان می‌دهد آتش با از خودگذشتگی دو آتش نشان اطفا شده است

۰۲:۳۰/ شهرداری تهران مشغول آماده سازی و پاکسازی خیابان برای شروع روز شنبه/ پیاده‌‌روها با داربست و گونی ‌های آبی رنگ از خیابان جدا شده‌اند.

۰۲:۳۹/ شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران: دستورات لازم برای انتقال اجساد آتش نشانان به پزشکی قانونی صادر شده است.

وی ادامه داد: پزشکی قانونی براساس دستورات صادره علت قطعی فوت و همچنین هویت اجساد را تعیین خواهد کرد.

۰۲:۴۱/ تخریب ملک کناری پلاسکو ادامه دارد/ امدادگران قصد دارند شمال و جنوب ساختمان پلاسکو را به یکدیگر متصل کنند

۰۲:۴۵/ ماشین های حمل ضایعات یکی پس از دیگری با انبوهی از آهن پاره و ضایعات از محوطه خارج می شوند و سری بعدی خودروها وارد محل حادثه میشوند

۰۲:۵۰/  در صحنه حادثه پلاسکو سرایت آتش به پاساژ کویتی‌ها را که توسط برخی رسانه‌ها منتشر شده، تکذیب کرد.

۰۳:۱۰/ با باز شدن معبر شمالی جنوبی آواربرداری سرعت بیشتری گرفت

گفته می شود تعدادی از مغازه داران همجوار نگران انتقال این خرابی ها به مغازه‌های خود هستند

به دلیل حرارت بالای منتقل شده از دیوارها، ساختمان پشتی باز هم شعله ور شد

۰۳:۳۰/ آتش از چند نقطه در اطراف پلاسکو زبانه کشید/به دلیل باران و نم ناکی  بخار و دود با یکدیگر مخلوط شده است

۰۳:۳۵/ پلاسکو در سکوت کامل فرو رفت/ دستگاههای امدادی خاموش شدند/ کسی صدایی نمی‌زند/ تمام ماشین ها خاموش شدند.

به نظر می‌رسد مسئولان امدادی در حال استفاده از دستگاه‌های زنده یاب هستند

۰۳:۴۵/ دستگاه زنده یاب زنده بودن حدود ۴ نفر را نشان می‌دهد/ خوشحالی میان امدادگران موج می‌زند

۰۴:۰۰/ بعد از اتمام استفاده از دستگاه زنده یاب مجدد امدادگران مشغول فعالیت آواربرداری شدند

۰۴:۱۰/ هنوز در میان آواربرداری از داخل ساختمان شعله‌های آتش زبانه می‌کشد

۰۴:۱۵/ دود همچنان از ساختمان به آسمان می‌رود

۰۴:۴۵/ لودرهای حاضر در محل نخاله و ضایعات حاصل از فروریختن پلاسکو را بار کامیون می‌کنند.

۰۶:۴۷/ آواربرداری همچنان ادامه دارد. در پی حادثه دلخراش آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو، امروز در کشور از سوی هیأت دولت، عزای عمومی اعلام شده است. تاکنون پیکر دو تن از آتش‌نشانان از زیر آوار بیرون کشیده شده است.

۰۶:۵۰/ همچنان از آوارهای پلاسکو دود بر می‌خیزد. به رغم بارش باران، این دودها فروکش نکرده است.

۰۷:۰۰/ طلایی: پیش‌بینی می‌شود که عملیات آواربرداری ۵، تا ۶ روز طول بکشد. مردم، اخبار را از مراجع رسمی پیگیری کنند.

۰۷:۱۵/ خبرها حاکیست امروز رئیس‌جمهور به پلاسکو می‌رود.

۰۷:۲۵/ در پیام تسلیت فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش درپی حادثه آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو که منجر به محبوس شدن و شهادت جمعی از آتش‌نشانان ایثارگر کشورمان شد، آمده است: «سانحه ناگوار آتش سوزی ساختمان مرکز شهر تهران که منجر به شهادت جمعی از آتش نشانان غیور شد، ایران اسلامی را یکپارچه سوگوار ساخت. این حادثه غم‌انگیز صحنه حماسه آفرینی دلاورمردانی گردید که نام و یادشان تا ابد در تاریخ ایران و ایرانی ماندگار خواهد شد».

۰۷:۴۲/ رئیس‌جمهور هم‌اکنون در حال بازدید از عملیات آواربرداری و امداد و نجات از آوارهای ساختمان پلاسکو است. شهردار تهران گزارشی از اقدامات انجام شده را به رئیس‌جمهور ارائه کرد. استاندار تهران نیز در این بازدید حضور دارد.

۰۷:۵۰/ رئیس‌جمهور: بسیار متأسف هستم از حادثه‌ای که پیش آمد. هم برای جان و هم اموال مردم. این حادثه درس و هشداری برای همه مسئولان در زمینه امن‌سازی زندگی مردم که جزو حقوق شهروندی است، بود و در این زمینه باید برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری صورت گیرد.

این حادثه بسیار تلخی بود و در این حادثه همه مسئولان هماهنگی خوبی داشتند.امدادگران، تیم پزشکی، و تیم‌های انتظام امور؛ در واقع در این زمینه همکاری و هماهنگی بسیار خوب و ستودنی از آغاز بوده و ادامه دارد.

تأسف و نگرانی برای آنهایی است که زیر آوار بودند و آنهایی که جان عزیز خود را از دست دادند اما در دل مردم جاودانه می‌مانند چرا که برای نجات مردم رفتند و در میان آتش‌ و دود و آهن گرفتار شدند. ما در برابر این حماسه‌آفرینان باید سرتعظیم فرود آوریم.

۰۷:۵۶/ دلجویی رئیس‌جمهور از آتش‌نشانان. اشک‌های آتش‌نشانان در هنگام بازدید رئیس‌جمهور از عملیات امداد و نجات در آوارهای پلاسکو.

۰۸:۰۰/ همچنان دود زیادی از آوار پلاسکو متصاعد می‌شود. گفته می‌شود امدادگران به آتش نهفته رسیدند و در تلاش برای خاموش کردن آن هستند.

۰۸:۰۷/ علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: کارگران بیکار شده پلاسکو که دارای بیمه تأمین اجتماعی هستند از فردا به اداره کار در خیابان حافظ مراجعه کرده و برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند.

وجوهی را در اختیار بانک رفاه قرار دادیم تا وام‌های ارزان‌قیمت به افرادی که کارگران بیکار شده پلاسکو را به کارگیری کنند ارائه شود.

با استاندار تهران صحبت کردیم که بتوانیم محلی را در تهران آماده کنیم و این محل، مرکز تولید موقت شود ضمن اینکه با صندوق کارآفرینی امید صحبت کردیم که بتوانیم وام‌های ارزان‌قیمت به مجموعه‌های تولیدی ارائه دهیم و مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام با بهره ۴ درصد برای کارگاه‌های تولیدی داشته باشیم.

مستمری خانواده شهدای آتش‌نشان بدون تشریفات قانونی از امروز برقرار می‌شود.

۰۸:۱۰/ وزیر کشور با هیأت امنای ساختمان پلاسکو امروز جلسه دارد.

۰۸:۱۲/ فاضلی رئیس اتاق اصناف: تا ظهر امروز خسارت‌ها برآورد می‌شود و اکنون در حال ارزیابی هستیم. ۴۰۰ بنگاه پیراهن دوز در پلاسکو فعال بودند.

۰۸:۲۰/ دریافت علائم از ۴ دستگاه زنده‌‌یاب هلال احمر از ضلع غربی و موتورخانه ساختمان پلاسکو، قوت گرفتن یافتن انسان زنده با توجه به دریافت پیام‌های صوتی به صورت ضربه.

۰۸:۳۵/ به رغم اطلاع‌رسانی شبکه‌های مختلف خبری و خبرگزاری‌ها مبنی بر پیدا شدن پیکر دو آتش‌نشان از زیر آوار، ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی گفت: فقط یک پیکر از زیر آوار بیرون کشیده شده است.

۰۹:۰۰/ آخرین آمار امداد رسانی اورژانس تهران در حادثه حریق پلاسکو تا ساعت ۸:۳۰ صبح امروز: کل مصدومان ۱۱۹ نفر، انتقال به بیمارستان‌ها ۳۷ نفر، درمان سرپایی ۸۲ نفر، از کل انتقالی‌ها به بیمارستان‌ها فقط ۴ نفر بستری هستند و بقیه مرخص شده‌اند. همچنین تا کنون تنها ۲ نفر از زیر آوار خارج شده‌اند.

۰۹:۱۵/ کیانی فرمانده عملیات میدان در حادثه پلاسکو: ۵۰ درصد آواربرداری انجام شده است و تا آخر هفته کار تمام می‌شود.

تاکنون هیچ نشانه‌ای از زنده بودن افراد در زیر آوار تأیید نشده است اما به دلیل آنکه زیززمین پلاسکو کاملاً تخریب نشده است، احتمال زنده‌ بودن برخی افراد وجود دارد.

به دلیل دود ناشی از آتش‌سوزی پی‌درپی در آوار این ساختمان، سگ‌های زنده‌یاب، کارایی زیادی نداشتند.

بخشی از ساختمان ضلع شرقی پلاسکو تخریب شده است و این تخریب، سرعت کار را افزایش داده است.

تاکنون تنها پیکر یک نفر از زیر آوار بیرون کشیده شده است.

۰۹:۲۰/ ساجدی‌نیا: تا کنون کسی به پلیس آگاهی تهران مراجعه نکرده است. اگر خانواده‌ای نزدیکانش در محدوده پلاسکو مفقود شده یا از سرنوشت آن خبری ندارند به پلیس آگاهی تهران واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

۰۹:۲۱/ برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس تهران برای همدردی با آتش‌نشان‌هایی که در حادثه پلاسکو به شهادت رسیدند امروز به یکی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی خواهد رفت و لباس آتش‌نشان‌ها را بر تن خواهد کرد

۰۹:۳۰/ رئیس پزشکی قانونی استان تهران: پیکر آتش‌نشانی که بامداد امروز از زیر آوار بیرون کشیده شد، به پزشک قانونی منتقل شده اما هویت وی هنوز مشخص نشده است. تا ظهر امروز هویت وی مشخص می‌شود.

۰۹:۴۲/ رازقی رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک راهور تهران: در حال حاضر ترافیک در بخش شمال به جنوب خیابان ولیعصر تهران سنگین است.

۰۹:۴۷/ درپی حادثه پلاسکو، مجوز طرح ترافیک امروز در تهران به فروش نمی‌رسد.

۰۹:۵۰/ جلسه اضطراری شورای شهر تهران در محل حادثه پلاسکو در حال برگزاری است.

۰۹:۵۲/ چندین دستگاه کامیون در بیرون محوطه دپو شده و به نوبت نسبت به انتقال نخاله و اوار اقدام می‌کنند.

۰۹:۵۳/ قناعتی عضو شورای شهر تهران: احمد مسجد جامعی تا پیگیری حادثه پلاسکو، استعفایش از شورای شهر را پس گرفت.

۰۹:۵۵/ عضو کمیسیون عمران مجلس: کمیسیون عمران مجلس ابعاد مختلف حادثه پلاسکو را بررسی می‌کند.

۱۰:۰۰/ رضا کیانیان بازیگر: همه ما در فروریختن ساختمان پلاسکو مقصریم.

۱۰:۱۱/ علیزاده رئیس انجمن علمى کاردرمانى: بسیارى از کلینیک‌هاى کاردرمانى اعلام آمادگى کردند تا به صورت رایگان تمامى خدمات را به مصدومان حادثه پلاسکو ارائه دهند.

۱۰:۱۳/ وزیر کشور: جلسه ای را با حضور مالکان و هیئت مدیره ساختمان پلاسکو برگزار خواهیم کرد تا حرف‌هاى آنها نیز شنیده شود و سپس تصمیم‌گیرى خواهد شد.
از خسارتهاى واردشده به ساختمان پلاسکو بخشى از آن تحت پوشش بیمه بوده و بیمه باید جبران خسارت کند، بخشى از آن هم تحت پوشش نبودهه که باید با انجام اقداماتى از تضرر افرادى که در این ساختمان فعالیت می ‌کردند، جلوگیرى شود.

۱۰:۱۵/علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی شهادت تعدادی از عزیزان ایثارگر و فداکار آتش‌نشان در حادثه پلاسکو را تسلیت گفت و با ادای احترام به آن‌ها تاکید کرد: یاد عزیزان ایثارگر و شهید این حادثه برای همیشه زنده خواهد بود .

۱۰:۱۷/ رئیس کل بیمه مرکزی: تنها ۱۶۰ واحد از ۶۰۰ واحد موجود در ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه قرار داشتند و متأسفانه بقیه هیچ‌گونه بیمه‌ای ندارند.

۱۰:۱۷/چیت چیان، وزیر نیرو: در حال حاضر با استقرار ژنراتورها برق رسانی به ساختمان‌های اطراف صورت می‌گیرد/ ۲۰۰ نفر از همکاران آب فای در صحنه حضور دارند/برای تامین آب مورد نیاز برای اطفای حریق فشار آب افزایش یدا کرده است/۶ نقطه جدید جهت تامین آب جهت اطفای حریق فراهم شده/ در حال حاضر ۲۸ نفر از نیروهای اب فای در حال برشکاری ستون‌ها هستند/آب و برق کلیه مناطق اطراف پلاسکو تامین است.

۱۰:۱۸/ دادستانی تهران دستور تخلیه پاساژ کویتی‌ها را صادر کرده است تا در صورت لزوم عملیات تخریب انجام شود.

۱۰:۱۹/ یک کپسول هوا در عملیات آواربرداری یافت شده، که مربوط یه یکی از آتش‌نشان‌هاست اما همچنان پیکری کشف نشده است و جست‌وجو ادامه دارد.

۱۰:۱۹/ سخنگوی اورژانس تهران: آتش نشان ۳۰ ساله، در حال امداد رسانی دچار حادثه شد. شدت حرارت سبب ذوب شدن پلاک و سوختن آتش نشان شد.

۱۰:۲۳/ بهمن کشاورز(رئیس اسکودا) در یادداشتی نوشت: به نظر می‌رسد که خوشبختانه کسی از مستأجران کشته نشده، هرچند شهیدشدن فرد یا افرادی از مأموران فداکار و جان‌بر‌کف آتش‌نشانی از این جهت نیز بار غم سنگینی را بر دل همگان گذاشته است.

۱۰:۲۹/ وزارت خارجه فرانسه با انتشار پیامی، با خانواده‌های قربانیان حادثه فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران در اثر آتش‌سوزی ابراز همدردی کرد.

۱۰:۳۲/طلایی عضو شورای شهر تهران: ما صدها ساختمان مثل پلاسکو داریم و به جای متهم کردن همدیگر نسبت به ساماندهی و اقدامات لازم برای این ساختمان ها و جلوگیری از بروز حوادثی مثل پلاسکو اقدام کنید؛ اگر می‌توانید بسم الله.

۱۰:۳۲/ پرچم‌های سفارت ایران در آنکارا نیمه افراشته شد و دفتر یادبود قربانیان حادثه پلاسکو گشوده می‌شود. آتش‌نشانان ترکیه برای ادای احترام به آتش‌نشانان شهید حادثه پلاسکو نماز میت غیابی می‌خوانند.

۱۰:۳۳/ مرتضی مرادی‌پور معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان تهران: ۴ خانواده از محبوس شدگان زیر ‌آوار تاکید داشتند که عزیزانشان زنده‌‌اند و ما علی‌رغم اقدامات قبلی به احترام آنها مجدد دستگاه‌های بیورادار را به کار گرفتیم ولی هیچ پیامی از این دستگاه‌ها دریافت نشد.

۱۰:۳۴/ نیروهای انتظامی مستقر در محل ساختمان پلاسکوی تهران عملیات تخلیه پاساژ کویتی‌ها را آغاز کردند.

۱۰:۳۷/ با کشف دو کپسول مربوط به آتش‌نشان‌های مفقودی، عملیات آواربرداری مکانیزه در جبهه جنوبی برای دقایقی متوقف شده است.
آتش‌نشان‌ها به صورت دستی در حال کندوکاو هستند.

۱۰:۴۲/ عملیات آوار برداری با سرعت بیشتری در حال انجام است بیش از صدها تُن آوار تا کنون جمع‌آوری و از محل خارج شده است.

۱۰:۵۰/ در حالی که رئیس کل بیمه مرکزی شامگاه روز گذشته از بیمه کمتر از ۴۰ میلیارد تومانی برای ساختمان پلاسکو خبر داد، رئیس اتاق اصناف ایران میزان بر آورد اولیه خسارت را بیش از هزار میلیارد تومان عنوان می‌کند.

۱۰:۵۲/ مقیمی، رئیس پلیس آگاهی ناجا: فرم‌هایی تهیه شده تا کسبه ساختمان پلاسکو پس از عملیات با مراجعه به پلیس آگاهی، لیست اموال خود را با لیست اموالی که پلیس نگهداری کرده، مطابقت دهند. سگ‌های زنده یاب آموزش‌های تخصصی دیده‌اند و بهتر است از آنها استفاده شود.

۱۰:۵۴/ پیرهادی عضو هیأت رئیسه شورای شهر :برخی از ادوات و لوازم مهم آتش‌نشانی همچون نردبان‌های بلند مرتبه در این عملیات خراب شده یا آسیب دیده و این لوازم فقط چند تا در تهران در اختیار سازمان آتش‌نشانی بوده است. لذا شورای شهر آمادگی دارد خارج از اعتبار مصوب آتش نشانی اعتبار مورد نیاز و مجوز خرید تجهیزات جدید و بروزرسانی را به شهرداری بدهد.
از شهرداری هم درخواست داریم سریعاً نسبت به تأمین تجهیزات ضروری شهر اقدام نماید و مطمئن باشند شورا نیز به فوریت همکاری و انجام وظیفهه خواهد کرد.

۱۰:۵۵/ «امروز همه داغداریم»مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و کارکنان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، در پی حادثه تلخ آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو و به شهادت رسیدن آتش‌نشانان غیور و جان‌برکف، پیام تسلیت و همدردی صادر کردند.

۱۰:۵۸/ محدود مرکزی پلاسکو با نوار زرد توسط آتش نشانان بسته شد.

۱۰:۵۹/ نایب رئیس اتاق اصناف: تخصیص مکانی موقت برای شب عید پلاسکو. زیان‌دیدگان در اولویت نمایشگاه بهاره

۱۱:۰۰/ سردار مهماندار رئیس پلیس راهوار تهران: همچنان محدودیت ها ادامه دارد که برای تقاطع چهار راه استانبول است. از تقاطع حافظ جمهوری به سمت محل حادثه؛ از میدان فردوسی به سمت جنوب؛
از میدان امام به سمت شمال؛ از شرق نیز محدودیت به سمت چهار راه استانبول ادامه دارد.
همچنان از مردم درخواست می کنیم از ورود به این منطقه خودداری کنند
از لحاظ دسترسی پیاده برای کسبه و مردم این امکان وجود دارد که دسترسی به پیاده‌راه‌ها وجود دارد اما توصیه می کنیم که کسبه و مردم از مراجعهه به این محدوده خودداری کنند.

۱۱:۰۴/ اعضای شورای شهر همدان به همراه شهردار و دیگر مسولین استان با حضوردر سازمان آتش نشانی همدان با آتش نشانان و خانواده های شهدای حادثه پلاسکو همدردی و با اهدای شاخه گل به مقام آنها ادای احترام کردند.

۱۱:۰۵/ جهانگیری معاون اول رئیس جمهور: از درگاه خداوند مسئلت داریم که بتوانیم به زیرآوارماندگان به صورت سالم و زنده دسترسی پیدا کنیم و اگر تقدیر چیز دیگری باشد، به بازماندگان تسلیت عرض می‌کنیم. مسائل فنی بروز این حادثه نیز باید در جای خود در دولت رسیدگی شود.

۱۱:۰۷/ ملکی سخگوی سازمان آتش نشانی: یک مغازه در ضلع شرقی پلاسکو جهت تسریع در روند عملیات، تخریب شده است. شهادت ۲ آتش نشان مورد تایید است که یک نفر از آنها از زیر آوار بیرون کشیده شده و یک نفر در بیمارستان به شهادت رسیده است.

۱۱:۱۴/ فرزند شهید شاه‌بیک، مدیر جبهه فرهنگی سرای شهیدان در یادداشتی نوشت: امروز مردان آتش نشان، ایثار سال‌های دفاع مقدس را احیاء و جلوه تازه ای از عشق را به نمایش گذاشتند.

۱۱:۱۵/ سخنگوی اورژانس تهران: دقایقی پیش یک کپسول اکسیژن میان اوار پیدا شد ولی هنوز مصدومی یافت نشده است.

۱۱:۲۵/ رئیس اتحادیه بنکداران پارچه: حادثه پلاسکو تاثیری در بازار لباس شب عید ندارد. دولت و مسئولان ذیربط درصددند تا جایی را به صورت موقت برای ساکنان و صاحبان پلاسکو در نظر بگیرند تا آنها بتوانند محصولات و تولیدات خود را در آنجا عرضه کنند و شب عیدشان را بگذرانند.

می‌توان همه آنهایی که در این صنعت و پیش از این حادثه بیکار شده بودند را حمایت کرد تا بتوان از ظرفیت های خالی تولید در این صنعت استفاده و خلاهای موجود را پر کرد.

۱۱:۳۱/ مدیر کل انتقال خون استان تهران: در مجموع ۲ هزار و ۸۰۰ نفر طی ۲ روز به مراکز اهدای خون تهران مراجعه کردند که از این تعداد ۲ هزار و ۳۰۰ نفر موفق به اهدای خون شدند.

۱۱:۳۸/ با گذشت ۵۱ ساعت از آتش سوزی پلاسکو، همچنان آتش در لایه‌های زیرین وجود دارد و عملیات اطفای حریق ادامه دارد. عملیات آوار برداری نیز همچنان از جبهه‌های مختلف در حال انجام است.

۱۱:۴۰/ رئیس جمهور ارمنستان در پیامی به همتای ایرانی خود حادثه پلاسکو را به دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

۱۱:۴۷/ نادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پلاسکو بزرگترین ساختمان از نظر پوشاک در پایتخت بوده است و به همین دلیل احتمال این می‌رود که خسارت موجود بیش از ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان باشد.
این حادثه بر روی پوشاک شب عید تأثیر سوء خواهد گذاشت.

ممکن است زلزله‌ای با یکی، دو ریشتر در تهران هم خرابی زیادی به بار بیاورد چرا که زیر ساختمان‌ها بواسطه احداث کانالها خالی شده است.

۱۱:۵۰/ از زبان فرزند آتش‌نشانی که در حادثه ناگوار آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو جان باخت
«پلاسکو» برای من معنای دیگری پیدا کرده،
پ= پدرم
ل=لابلای
آ= آهن‌ها
س=سوخت
ک=کاش می‌بود
و=ولی …

۱۱:۵۸/ آواربرداری همچنان از ساختمان پلاسکو ادامه دارد و عملیات آتش‌نشان‌ها تا جایی پیش رفته است که می‌توان راه پله‌های طبقه سوم ساختمان پلاسکو را مشاهده کرد.

۱۲:۱۰/ موسوی رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران از راه‌اندازی کمپین «امدادگران مشغول نجاتند،مزاحم نشوید» در پی حادثه پلاسکو خبر داد و گفت: به بازماندگان خدمات بازتوانی اجتماعی داده می‌شود.

۱۲:۱۲/ مراجع عظام تقلید مکارم‌شیرازی، علوی‌گرگانی، شبیری‌زنجانی و نوری همدانی در پیام‌های جداگانه ضمن تسلیت حادثه پلاسکو، خواستار جبران خسارت‌ها و پیشگیری از این حوادث در کشور شدند.

۱۲:۱۸/ یکی از نیروهای امدادی حاضر در محل با بیان این مطلب، تاکید می‌کند که هر آنچه درباره زنده بودن افراد در زیر آوارهای ساختمان پلاسکو گفته می‌شود، بر اساس یک دستگاه موبایل روشن در زیر آوار بوده است.

تا ساعاتی پیش این تلفن همراه روشن بود اما از ابتدا هم مشخص نبود که آیا این فرد زنده است یا خیر !

این نیروی امدادی تاکید دارد: تمام اخبار منتشر شده مبنی بر صدای کوبیدن افراد محبوس به دیوار و یا زندانی شدن ۴ نفر زیر آوار تکذیب می‌شود و هیچ نشانه و علامتی در محل مشاهده نمی‌شود.

۱۲:۱۹/ چمران رئیس شورای شهر بعد از جلسه فوق‌العاده شورای شهر: آمار رسمی آتش‌نشان‌های محبوس ۱۵ نفر است. تا این لحظه اجساد ۲ نفر از زیر آوار بیرون آورده شده است.

بعضی از دستگاه‌ها و تجهیزات سازمان آتش نشانی شامل نردبان، جرثقیل ۵۵ تُنی دچار مشکل شده‌اند و بر همین اساس تأمین اعتبارات برای خرید تجهیزات آتش نشانی به صورت فوق‌العاده در دستور کار جلسه فردای شورای شهر قرار خواهد گرفت.

از آتش نشانی درخواست شده هزینه‌های لازم جهت تأمین این تجهیزات را براورد کنند و به شورای شهر اعلام کنند و اگر در شهرهای نزدیک تهران، تجهیزات مورد نظر آتش‌نشانی باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

۱۲:۲۰/ راه به طبقات زیرین پلاسکو باز شد

۱۲:۳۴/ شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده: ما همچنان امیدوار هستیم که بتوانیم به تعدادی از این آتش‌نشانان فداکار زنده و سالم دسترسی پیدا کنیم و امیدواریم تعداد آتش‌نشان فداکاری که در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند به حداقل ممکن برسد.

۱۲:۳۵/ اختلال ٢ هزار و ٣٠٠ شماره تلفن ثابت در محدوده ساختمان پلاسکو رفع شد. هزار و ٢٠٠ شماره تلفن ثابت در ساختمان پلاسکو همچنان قطع است.

۱۲:۳۷/ اقبال شاکری رئیس کمیسیون عمران شورای شهر: قرار شد جلسات فوری در زمینه تأمین مالی و تجهیزات آتش‌نشانی برگزار شود.
همچنین قرار شده کمیته‌های مختلفی در رابطه با جست‌وجوی مفقودان، بررسی وضعیت کارگران و رسیدگی به اموال و مغازه کسبه تشکیل شود.
اعلام آمادگی شده که در جلسه فردای شورای شهر کمیته مشترک در زمینه بحران، حقوق و عمران تشکیل شود تا ابعاد حادثه پلاسکو بررسی گردد.

۱۲:۳۸/ تمامی خدمات بانک تجارت شعبه پلاسکو در شعبه سعدی جنوبی ارائه می‌شود.

۱۲:۴۰/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: تعدادی شهدای آتش‌نشان به ۳ نفر رسید؛ ۲ نفر از زیر آوار بیرون کشیده شدند. عملیات آواربرداری با سرعت ادامه دارد.

مجموع کسانی که زیر آوار بودند با توجه به مراجعات به مراکز انتظامی و اعلام مفقودی حداکثر ۲۵ نفر است که ۱۶ نفر نیروی آتش‌نشان هستند و تلاش برای دستیابی به آنها ادامه دارد.

۱۲:۵۷/ شاکری عضو کمیسیون شورای شهر تهران: ۷۰ درصد واحدهای موجود در پلاسکو کارگاه تولیدی است پس وزارت کار براساس ماده ۱۰۵ قانون باید نسبت به تخلفات این ساختمان اقدام جدی می‌کرد.
بنابراین قانوناً به وزارت کار این اجازه داده شده که نسبت به تخلف موجود در کارگاه‌های تولیدی اقدام کند.
در این موضوع آتش‌نشانی به دفعات مکرر طی ۲ سال گذشته نتایج بازرسی خود را واضح و شفاف به مالک ساختمان پلاسکو اعلام کرده و در یکی ازز این نامه‌ها تمام اشکالات این ساختمان را اعلام کرده است.
این در حالی است که در بین ساختمان‌هایی که نیاز به تذکر داشته‌اند پلاسکو بیشترین اخطار را داشته چرا که در این رابطه ساختمانی بسیار مهمم بوده است اما اینکه چرا مالک و وزارت کار نسبت به آن اقدامی نکرده باید ابعاد آن بررسی شود.

۱۳:۰۰/ تندگویان، عضو شورای شهر تهران از اختصاص تن‌خواه ۱۰۰ میلیارد تومانی به سازمان آتش‌نشانی شهر تهران جهت خرید تجهیزات مورد نیاز خبرداد. کمیته نظارت شورای شهر تهران جهت بررسی دلایل این حادثه تشکیل شده است.

۱۳:۰۵/ با وجود ابلاغ دستور کتبی نیروی انتظامی مبنی بر تخلیه اجناس داخل پاساژ کویتی ها و احتمال تخریب این مجتمع، اما کسبه و مدیران این مجتمع از تخلیه اجناس و کالاها خودداری می‌‌کنند.

۱۳:۰۶/ مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه ایران: از ساعت ۸ صبح امروز فرایند تشکیل پرونده و ارزیابی خسارت واحدهای صنفی و تولیدی تحت پوشش بیمه ساختمان پلاسکو آغاز شده است.
ستاد مدیریت بحران بیمه ایران در شعبه فردوسی این شرکت واقع در ۳۰۰ متری ساختمان پلاسکو تشکیل و آغاز به کار کرده است.
ما بازدیدی از محل نداشته‌ایم ولی با توجه به تعداد واحدها که ۵۰۰ واحد هستند، به طور متوسط می‌توان برای هر واحد ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانن موجودی در نظر گرفت. ساختمان پلاسکو بیمه نبود.

۱۳:۲۰/ ضلع جنوبی پلاسکو پاک سازی شد و آوار‌برداری از قسمت ورودی جمهوری به سمت ضلع غربی در حال انجام است.

۱۳:۲۳/ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: احتمال زنده بودن کسی در طبقات پایین وجود ندارد. ۵ ، ۶ متر در ۳ نقطه تونل کنده شد ولی متاسفانه به بن‌بست خوردیم اما چیزی پیدا نشد. روند تونل‌سازی همچنان ادامه دارد. در حال حاضر ۴ دستگاه بیل مکانیکی در حال حفر تونل هستند.

۱۳:۲۴/ احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران:
تداوم مقررات ترافیکی ویژه، تداوم تدابیر لازم امنیتی و انتظامی اطراف صحنه حادثه تا پایان عملیات آواربرداری و عادی سازی خدمات حمل و نقل عمومیی از جمله تصمیمات اتخاذ شده است.
مقرر شد نیروی انتظامی تهران بزرگ نسبت به اختصاص یکی از کلانتری های منطقه جهت تشکیل پرونده خانواده های مفقودین و همچنین شناساییی مال باختگان ساکنین ساختمان پلاسکو تدابیر لازم را اتخاذ نماید و در عین حال نیروی انتظامی با استقرار تیم تشخیص هویت ناجا با همکاری پزشکی قانونی برای شناسایی و تشخیص هویت اجساد اقدام کند.
مقرر شد نیروی انتظامی اموال و اشیاء قیمتی مالکین ساختمان پلاسکو را که در حین عملیات آواربرداری و جستجو و نجات یافت می شوند در مکانن مناسب نگهداری و اطلاع رسانی مناسب برای مراجعه صاحبان و مالکین اشیا برابر ضوابط حقوقی و انتظامی انجام دهد.

۱۳:۲۶/ مجتبی شاکری عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه ۳ هزار ساختمان در تهران ایمنی لازم را ندارند، گفت: به این ساختمان‌ها اخطارهای لازم داده شده ولی شهرداری ضمانت اجرایی ندارد و در این زمینه باید قوه قضاییه و وزارت کار ورود کنند.
به گفته شاکری ۱۴ مورد تذکر مکتوب داریم که به مالکان پلاسکو داده شده و آنها بی توجهی کرده‌اند و به وزارت کار نیز ارسال شده است ولی پلمبیی از سوی مسئولان انجام نشد.

۱۳:۲۷/ سیاه‌پوش شدن سَر در تمامی ایستگاه‌های آتش‌۲نشانی استان گلستان

۱۳:۳۰/ پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشور: تاکنون ۱۲۱ نفر در حادثه پلاسکو مصدوم و دو پیکر از زیر آوار خارج شده است. دو آتش‌نشان امروز دچار حادثه شده که اقدامات لازم جهت کمک رسانی به آنها صورت گرفته است.

۱۳:۳۸/ مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران: هویت جانباختگانی که تحویل پزشکی قانونی داده شده هنوز مشخص نشده و در حال احراز هویت هستیم.

۱۳:۴۶/ ناصر امانی معاون شهردار تهران : آوار برداری پلاسکو تا پایان هفته ادامه دارد. تاکنون ۷ فرم مفقودی از افرادی که به محل تردد داشتند و مراجعه نکرده اند گزارش شده و بستگان آنها امیدوارند تا خبری از وضعیت آنها به دست آید.

۱۳:۵۰/ کسبه و مدیران پاساژ کویتی‌ها به رغم دستور پلیس برای تخلیه مجتمع به منظور تخریب و تسهیل دسترسی به طبقات ساختمان پلاسکو و نجات و بیرون کشیدن افراد گرفتار در زیرآوار، از تخلیه کالا و اجناس خودداری می‌کنند.

۱۳:۵۱/ صندلی خالی «فریدون علی‌تبار» دانشجوی رشته پیشگیری از حریق و حوادث در جلسه امتحان امروزش

۱۳:۵۵/سخنگوی سازمان آتش نشانی حجت را تمام کرد/ باید به مردم حقیقت را گفت: شناسایی فرد زنده از زیر آوار ساختمان پلاسکو ممکن نیست

۱۳:۵۸/ تخلیه مغازه‌های ضلع شرقی ساختمان پلاسکوی فروریخته آغاز شده و کسبه در حال تخلیه اجناس خود هستند.

۱۴:۰۵/ ایستگاه ۴٠ آتش نشانی تهران-بلوار کشاورز/ابراز احساسات مردم به آتش نشانان

۱۴:۰۸/ تعطیلی بازار سکه و ارز چهارراه استانبول/ انتقال معاملات به مراکز دیگر

۱۴:۱۰/ بازار بزرگ تهران در عزای جان باختگان فاجعه پلاسکو ۳ روز تعطیل شد/ کسبه صنف ابزارفروشان تهران، با حرکتی انسانی، به صورت جمعی به آتش نشانی مستقر در میدان حسن آباد مراجعه کرده و مراتب تقدیر و تسلیت خود را اعلام کردند.

۱۴:۱۵/ سخنگوی سازمان پزشکی قانونی استان تهران خبر مربوط به احراز هویت یکی از جانباختگان حادثه ساختمان پلاسکو را تکذیب کرد.

۱۴:۲۰/ سخنگوی مخابرات خبر داد: امکان دایورت یا انتقال خطوط تلفن ثابت ساختمان های اطراف پلاسکو فعال شد.

۱۴:۲۲/ هادی ساعی عضو کمیسیون شورای شهر با بیان اینکه در طول دو روز گذشته اتش نشانی شهر تهران حدود یک صد عملیات اجرا کرده است، تصریح کرد: تعدادی از بالابرهای ۵۴۴متری از بین رفته اند.

۱۴:۲۷/ محسن پیرهادی عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وقوع حادثه پلاسکو خانواده شهرداری را عزادار و داغدار کرده است، اعلام کرد: افرادی که از حادثه فاجعه بار ساختمان پلاسکو بهره برداری سیاسی می کنند، شرافت انسانی را زیر پا می گذارند.

۱۴:۲۹/ حضور یکی از آتش‌نشانان مجروح با ولیچر در محل حادثه پلاسکو برای کمک به همکارانش

۱۴:۳۰/ وزیر کشور: جلسه ای را با هیات مدیره ساختمان پلاسکو در خصوص ساخت و ساز آن، میزان خسارت‌ها به همراه آقای سعیدی کیا داشتیم.

۱۴:۳۲/ رئیس بیناد مستضعفان: ظرف دو سال پلاسکو را با استانداردهای لازمه و منطبق بر مشخصات فنی ساخته و طبق شرایطی خاص به افراد دارای سرقفلی واگذار خواهیم کرد.

۱۴:۳۴/ رضایی رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی: ریاست مجلس خواستار سرعت بخشیدن به گزارش کمیته مجلس درباره حادثه پلاسکو شدند.

۱۴:۳۵/ محمدمهدی تندگویان نایب رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران خبر داد که در جلسه صبح امروز مقرر شد که شورا مجوز تنخواه صدمیلیارد تومانی برای جبران تجهیزات از دست رفته آتش‌نشانی بدهد.

۱۴:۴۰/ معاون اجتماعی نیروی انتظامی آذربایجان‌شرقی: هر نوع تجمع غیرقانونی و بدون مجوز از نظر نیروی انتظامی ممنوع است/ مجوز قانونی از سوی دستگاه‌های مربوطه برای تجمع و روشن کردن شمع به یاد آتش‌نشانان در تبریز صادر نشده‌ بود/ این تجمع در شبکه‌های مجازی و به صورت خودجوش مطرح‌ شده‌ و مجوز قانونی برای این امر صادر نشده‌ بود.

۱۴:۴۵/ پارچه فروشان آذری چک هایی که از واحدهای تولیدی پلاسکو داشتند را تا زمان بازیابی توانشان در اتحادیه به امانت سپردند

۱۴:۴۷/ ادای احترام فرهنگیان و دانش آموزان کرمانی به شهدای آتش نشان با اهدای گل و قرائت بیانیه در مرکز آتش نشانی کرمان..

۱۴:۴۸/ ملکی: تاکنون دو شهید از زیر آوار خارج شده‌اند که چهره‌شان قابل شناسایی بود اما به محض خروج از آوار به مراکز پزشکی قانونی منتقل شده‌اند/به همین دلیل از هویت آنها اطلاعی نداریم.

سرعت عملیات خوب است اما نمی‌توانیم زمان دقیقی برای اتمام عملیات اعلام کنیم ولی چون با احتیاط اقدام می‌کنیم حداقل ۵ روز را برای آواربرداری متصور هستیم.

۱۴:۵۰/ رازقی، رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک تهران: در حال حاضر ترافیک در محدوده پیرامون پلاسکو کاملا روان است. محدودیت‌های ترافیکی ادامه دارد.

۱۴:۵۱/ حضور دانش آموزان دبستان ابتدایی نهضت حسینی شاهرود در ایستگاه آتش نشانی برای ابراز همدردی با آتش نشانان وادای احترام به شهدای پلاسکو

۱۴:۵۲/ معاون هماهنگ‌کننده گروه تخصصی کربلا قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا: ممکن است کار آواربرداری ساختمان پلاسکو یک هفته طول بکشد/ بیش از ۱۰۰ نیروی متخصص از سوی قرارگاه خاتم الانبیا به محل حادثه پلاسکو اعزام شدند.
همچنین ۶ بیل مکانیکی، ۳ لودر، ۱۰ کامیون و یک جرثقیل ۲۵ تنی و همچنین ۱۰۰ تیم عملیاتی که به صورت شیفتی در حال فعالیت هستند، به محلل اعزام شده‌اند.

۱۵:۰۰/ واکنش سامی یوسف نسبت به حادثه پلاسکو: خداوند آن آتش‌نشان های فداکار را رحمت کند، فرشتگان واقعی که جان خود را فدا کردند تا دیگران را نجات دهند.

۱۵:۰۲/ علی لاریجانی رئیس مجلس در محل حادثه پلاسکو حضور یافت/ وی در حال صحبت با قالیباف در خصوص وضعیت موجود است

۱۵:۰۴/ قائم مقام شهردار منطقه ۱۲ پایتخت: تخلیه ضلع شمالی ساختمان پلاسکو آغاز شده است. با توجه به ناپایدار بودن این ساختمان، پس از تخلیه کامل آن عملیات تخریب با هماهنگی نماینده دادستان انجام خواهد شد.

۱۵:۱۰/ لاریجانی: در قانون برنامه ششم یک بند آوردیم که تمام مراکز تجاری باید سیستم‌های امنیتی داشته باشند/ بعد از حل مسائل فوری باقی امور را با دولت پیگیری می‌کنیم.

۱۵:۱۴/ قالیباف شهردار تهران: برای رسیدگی به وضعیت مغازه‌داران و مالکان ساختمان پلاسکو ستادی تشکیل شده است و به صورت موقت برای کسب و کار آنها محلی را فراهم خواهیم کرد.

۱۵:۱۸/ عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، با ابراز همدردی خود با مردم ایران در حادثه پلاسکو، جان باختن شماری از هموطنان را به ملت و سران ایران تسلیت گفت

۱۵:۲۲/ اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر: آخرین تونل حفاری شده به موتورخانه پلاسکو رسیده ولی به دلیل ریزش ضلع غربی فعلا ادامه عملیات متوقف شده است و پس از برداشتن آوار ضلع غربی ساختمان فرورریخته پلاسکو ادامه حفاری و دیگر دسترسی ها از موتورخانه ادامه می یابد.

۱۵:۲۵/ هم اکنون ضلع غربی ساختمان پلاسکو جهت دسترسی بهتر آتش نشان ها در حال تخریب است

۱۵:۲۷/ معاون وزیر کشور: پیش بینی می شود که حدود ۱۰ تن از زیرآوار ماندگان مردم عادی باشند که از طرق مختلف مفقود شده اند.

۱۵:۳۰/ نعمت زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت به محل حادثه پلاسکو رفت.

۱۵:۳۵/ دود غلیظی در حیاط پشتی پلاسکو به چشم می‌خورد لودرها هر کجایی را تخریب می‌کنند دود بلند می شود

۱۵:۳۶/ بخشی از امدادگران مشغول هموار سازی مسیر شمال به جنوب کنار پلاسکو هستند

۱۵:۳۶/ نعمت زاده: در پلاسکو حدود ۵۶۰ واحد صنفی وجود داشته است و ۳ هزار نفر در این ساختمان مشغول به کار بودند براساس امار اصناف در هر واحد صنفی ۷۰ تا ۱۵۰۰ میلیون سرمایه وحود داشته است و درباره مقرری بیمه بیکاری نیز اقدامات لازم صورت گرفته است.

نعمت زاده ابراز امیدواری کرد تا تسهیلاتی برای اصناف حاضر در پلاسکو در نظر گرفته شود.

۱۵:۳۹/ با حضور تیم‌های تشخیص هویت پلیس آگاهی و معاون جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران، صورت وضعیت مغازه‌های ساختمان ویران شده پلاسکو انجام شد/ گاو صندوق‌ها شماره گذاری شدند/ پلیس بر روند تخلیه مغازه‌های اطراف ساختمان پلاسکو نظارت می‌کند.

۱۵:۴۲/ شهردار تهران: با توجه به پیام رهبر انقلاب که به ضرورت توجه به ابعاد مختلف این حادثه اشاره کردند، شهرداری تهران علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و بدون وقفه برای آواربرداری، ستادی را جهت رسیدگی به مشکلات افرادی که از این حادثه متضرر شدند، تشکیل داده است.
برای رسیدگی به وضعیت مغازه داران و مالکان ساختمان پلاسکو ستادی تشکیل شده است و به صورت موقت برای کسب و کار آنها محلی را فراهمم خواهیم کرد.

قطعا دستگا‌ه‌های مسئول دیگر نیز در زمینه کاهش آسیب‌های این حادثه به تکالیف خود عمل خواهند کرد.

۱۵:۵۰/ ورود جرثقیل ۱۳۰ تنی برای کمک به آوار برداری ساختمان

۱۵:۵۵/ برانکو ایوانکوویچ و محمود خوردبین پس از تمرین امروز پرسپولیس در ایستگاه ۲۷ آتش‌نشانی تهران حاضر شده و شهادت جمعی از همکاران آن‌ها در فاجعه پلاسکو را تسلیت گفتند.

۱۶:۰۰/ تخریب ساختمان کناری پلاسکو ادامه دارد/ تلاش برای دسترسی به بخش های مختلف آوار

۱۶:۰۵/ معاون امنیتی استاندار تهران: علت حادثه ساختمان پلاسکو، گازوئیل نیست و این سوخت همچنان در این ساختمان وجود دارد؛ تخریب و آتش‌سوزی عامل انسانی دارد.
گزارش اولیه آتش‌نشانان حاضر در صحنه نشان می‌دهد که اتصال برق یا روشن بودن گاز پیک‌نیک برای گرم کردن یا درست کردن چای دلیل حادثه بودهه است.

۱۶:۱۰/ اشتباه نیست اگر بگوییم پلاسکو امروز آتش فشانی است که کافی است تا گوشه‌ای از آن سوراخ شود تا فوران کند.

۱۶:۲۰/ مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران: هویت هیچ یک از جانباختگان خارج شده از زیر آوار مشخص نشده است. در صورت نیاز آزمایش DNA صورت می‌گیرد.

۱۶:۲۵/ معاون بنیاد شهید: آتش نشانان حادثه پلاسکو شهید خدمت محسوب می شوند/ بنیاد شهید برای ارائه خدمت و شهید نامیدن آنها هیچ تعهدی ندارد بلکه خود شهرداری موظف به ارائه خدمات به خانواده های این افراد است.

شورای شهر تهران مصوبه ای دارد که آتش نشانان را به عنوان شهید خدمت می دانند و براساس آن به خانواده هایشان خدمات ارائه می دهند.

۱۶:۳۰/ هم اکنون ۲ تیم آتش‌نشانی مشغول خاموش کردن آتش ناشی از بلند کردن سازه‌های ضلع شرقی ساختمان هستند/از قسمت پشت بام تعدادی از آتش‌نشانان وارد بخش داخلی ساختمان شدند.

۱۶:۳۲/نشست خبری سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با جمعی از خبرنگاران هم اکنون در محل حادثه در حال برگزاری است.

۱۶:۳۵/ حضور نیروهای امدادی تازه نفس با تجهیزات مناسب در محل ساختمان پلاسکو

۱۶:۴۰/ برش ستون‌های آهنی و ضایعات به جا مانده فلزی از ساختمان در شمال شرق پلاسکو سرعت بیشتری پیدا کرده است.

۱۶:۵۱/ اسامی مفقودین سازمان آتش نشانی در حادثه پلاسکو به تفکیک ایستگاه محل خدمت به شرح زیر است:

۱- علی مستوفی- ایستگاه ۳۱
۲- حسین حسین زاده- ایستگاه ۶۰
۳- رضا شفیعی- ایستگاه ۱۳
۴- روحانی- ایستگاه ۱
۵- فریدون علی تبار- ایستگاه ۱
۶- آقایی – ایستگاه ۱
۷- داداشی- ایستگاه ۴۶
۸- مهرورز – ایستگاه ۲۴
۹- محسن قدیانی-ایستگاه ۳
۱۰- مجتبی کوهی- ایستگاه ۲۸
۱۱- حامد هوایی- ایستگاه ۲۸
۱۲- سلطانی- ایستگاه ۱۱۳
۱۳- علی امینی – مدیر منطقه ۲
۱۴- سفی زاده-ایستگاه ۴

۱۶:۵۵/ جعفری دولت آبادی دادستان تهران و حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور در محل حادثه ریزش ساختمان پلاسکو حاضر شدند.

۱۷:۰۰/ آوار برداری ادامه دارد

۱۷:۱۵/ قالیباف: کار آواربرداری در مدت زمان مشخص شده یک هفته به طول می انجامد و خانواده مفقودانی که تاکنون مراجعه کرده‌اند ۷ نفر هستند و امیدواریم حادثه بیش از این تلفات نداشته باشد.

۱۷:۱۸/ دادستان کل کشور: برای ساختمان هایی که ایمن نیستند و باید تدبیری برای آنها اندیشیده شود. طبق بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری این وظیفه بر عهده شهرداری هاست که حتما باید به این ساختمان ها اخطار دهد و در صورت لزوم باید خود شهرداری ها ورود کنند. ما به شهردار هم اینن موضوع را گفتیم. ان شاءالله برای جلوگیری از تکرار این حوادث تدبیری اندیشیده شود، البته باید مسئولان با اقتدار به میدان بیایند.

۱۷:۲۰/ شعله ور شدن آتش مجدد در خرابه‌های پلاسکو

۱۷:۲۴/ رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران از اختصاص دو شعبه  ویژه جهت رسیدگی به کلیه امور حقوقی و قضائی بازماندگان شهدا و جان باختگان حادثه پلاسکو در شورای حل اختلاف تهران خبرداد.
وی افزود: این شعب به اسناد و مدارک مفقودی کسبه و مالکین و نیز انحصار وراثت متوفیان این حادثه در مجتمع شماره ۱۲و۱۳ شورای حل اختلافف تهران رسیدگی می کند.

۱۷:۳۰/ مسعود ثقفی رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران: با توجه به اعلام ستاد مدیریت بحران کشور به دلیل نزدیکی دو مدرسه به ساختمان پلاسکو و با توجه به هوای آلوده و دود موجود در منطقه، یکشنبه(سوم بهمن ماه) تعطیل هستند.

۱۷:۳۳/ اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: فعلاً بنای تخریب ساختمان‌های مجاور پلاسکو را نداریم مگر اینکه بررسی های جدید نشان دهد یا سازمان نظام مهندسی اعلام به تخریب این ساختمان‌ها کند.

۱۷:۴۵/ با ادامه عملیات آوار برداری در ساختمان پلاسکو آتشی که زیر آوار بود توسط اتش نشانان به صورت نقطه‌ای اطفا و دود زیاد حاصل از این آتش آسمان را فرا گرفت.

۱۷:۵۰/ رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه بازدید از ساختمان پلاسکو: وام‌های سیصد میلیون تومانی به هر یک از واحدهای ساختمان پلاسکو داده می شود این وام‌ها با یک سال تنفس و بازپرداخت سه ساله ارائه می شود.

سود هر کدام از این وام‌ها ۱۸ درصد است و ما کمیته‌ای برای ارائه این تسهیلات در دبیرخانه بانک مرکزی تشکیل خواهیم داد.

۱۷:۵۲/ جرثقیل ۳۶۰ تنی آبی رنگ برای برداشتن بخش بزرگ دیواره باقی مانده از پلاسکو سر هم می‌شود. آتش دوباره از آوار پلاسکو زبانه کشید.
شنیده ها حاکی از آن است که به منظور تعیین تکلیف کسبه پاساژ پلاسکو، قرار است فردا نشستی با حضور هیات مدیره و فعالان تجاری ساختمانن پلاسکو و اتاق اصناف، اتحادیه پوشاک و مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شود

۱۸:۰۰/ ملکی: لحظه‌ای عملیات آواربرداری متوقف نشده است/ سازه بزرگی سایه افکنده بر سر آوار داریم آن را تثبیت می‌کنیم

۱۸:۱۰/ عملیات آواربرداری ساختمان مجاور پلاسکو که شب گذشته تخریب شده بود، پایان یافت/ کامیون‌ها در خیابان جمهوری جهت تسریع در عملیات حمل آوار آماده هستند/ دود غلیظی محوطه پلاسکو را فرا گرفته و با برداشتن آوار، آتش هر بار شعله می‌کشد/۱۵۰ نیروی آماده باش امدادیی و آتش نشانی در صحنه حضور دارند و مشغول آوار برداری هستند/ بیش از ۱۰ بیل مکانیکی در حال آواری برداری هستند.

۱۸:۲۱/علوی وزیر اطلاعات لحظاتی قبل برای مشهاده وضعیت حادثه پلاسکو در محل وقوع حادثه حاضر شد.

۱۸:۳۰/ مازیار حسینی: طی ۶۰ ساعت عملیات بی وقفه توانستیم با تجهیزات مدرن کار را جلو ببریم، اخرین مرحله حساس دیوار غربی این ساخمان است که یک سازه فلری با طول زیادی آوار شده که باید ان را برداریم که بعد از این مرحله کار سرعت بیشتر یمی‌گیرد.

پانزده نفر از پرسنل آتش نشانی در این راه جان خود را از دست داده‌اند و براساس آخرین اطلاعات حداکثر ده نفر از مردم عادی در این حادثه زیر آوار مانده اند.

۱۸:۳۵/ ساجدی نیا: هیچ گونه مسائل امنیتی و انتظامی خاصی را نداریم و با توجه به پیشرفت خوبی که امروز داشتیم امیدواریم محدودیت‌های ترافیکی کمتر شود اما همچنان ادامه دارد.

اعلام کرده‌ایم که تمامی مغازه‌ها و مجتمع‌های تجاری به استثنا شعاع صد متری از پلاسکو می‌توانند فعالیت روزانه خود را ادامه دهند.

۱۸:۴۰/ وزیر اطلاعات: تا این لحظه به هیچگونه اطلاعاتی یا نشانه ای از خرابکارانه بودن حادثه آتش سوزی و تخریب پلاسکو نرسیده ایم.

وی افزود: همه شواهد و قرائن را مد نظر قرار می‌دهیم و اگر اقدام تروریستی در این حادثه نقش داشته باشد در خصوص آن بررسی‌های لازم انجام می‌شود.

علوی گفت: در ساعات اولیه احتمال تروریستی بودن حادثه وجود داشت اما تمام علائم و شواهد بررسی شد و هیچ مورد تروریستی در آن دیده نشد.

۱۸:۴۵/ نمایی از ساختمان پلاسکو از داخل پس از ریزش، آتش نشانان به شدت در تلاش هستند راهی برای ورود به موتورخانه بیابند.

۱۹:۰۰/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: تاکنون مجموع شهدا و مفقودین حداکثر ۲۵ نفر هستند، شهدای آتش نشانی :۱۵ نفر که دو نفر از زیر آوار خارج و یک نفر هم روز اول به دلیل شدت سوختگی شهید شد، عملیات آواربرداری همچنان ادامه دارد

۱۹:۱۵/ حضور تعداد زیادی از کامیونهای شرکت پسماند شهرداری برای حمل آوارها

حضور یک نیروی حراستی در این کامیون‌ها جهت تخلیه آوار در منطقه‌ای حصار کشی شده به دلیل حفاظت از اموال موجود در میان آوار

۱۹:۲۰/ یک تیم مجهز به دوربین‌های نقشه برداری در حال رصد پاساژ کویتی‌ها و کنترل آن جهت عدم ریزش حین آوار برداری هستند.

آتشی که هنوز زنده است و با هر جا به جایی آوار شعله ور می‌شود در این بین آتش نشانان تلاش می‌کنند با پاشیدن آب آتش را مهار کنند.

۱۹:۳۰/ جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران‌: در رابطه با حادثه پلاسکو پرونده قضایی تشکیل شده است و هیأت‌مدیره ساختمان باید در رابطه با این حادثه توضیح بدهند

۱۹:۳۵/ قائم مقام آب و فاضلاب استان تهران: بنا به در خواست آتش نشانی، طی روز جاری چهار شیر برداشت جدید آتش‌نشانی در محدوده پلاسکو توسط آبفای استان تهران نصب شده است.

۱۹:۴۵/ مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد: فراخوان طراحی یادمان شهدای آتش نشان منتشر شد.

۱۹:۵۰/ پلاسکو قصد تسلیم شدن ندارد؛ آتش و دود همچنان از زیر آوار زبانه می کشد.

۲۰:۰۵/ ادای احترام مردم بروجرد به شهدای آتش نشان

۲۰:۱۰/ آتش‌نشانان عملیات تخریب را متوقف و وارد تونل سمت راست ساختمان که در پارکینگ پاساژ کویتی‌ها حفر شده، شدند.

۲۰:۲۰/ اعلام مجدد وضعیت سکوت برای عملیات زنده‌یابی/ هم اکنون ورود سگ‌های زنده‌یاب به محل حادثه پلاسکو

۲۰:۳۰/ در حال تعیین تکلیف برای سازه دیوار ضلع غربی که به حالت نیمه شکسته است، هستیم. برداشته شدن این سازه روند عملیات را سریع‌تر می‌کند.

۲۰:۵۵/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: هنوز به پیکرهای بعدی نرسیده‌ایم.

۲۱:۱۰/ امروز بعد از ۶۰ ساعت از بروز حادثه ریزش ساختمان پلاسکو، نخستین چک خسارت به اصناف بیمه شده پلاسکو به مبلغ ۲۶۴ میلیون تومان از سوی بیمه ایران و بیمه نوین صادر شد.

۲۱:۳۰/ عملیات آواربرداری سرعت گرفت/ همزمان ماشین الات سنگین از چند نقطه در حال آواربرداری هستند

۲۱:۴۰/ هم اکنون برش سازه خای سنگین برای تسهیل در روند آوار برداری با استفاده از جرثقیل ٣۶٠ تنی

۲۱:۴۵/ چهار دستگاه جرثقیل ۱۲۰ و ۳۶۰ تنی در محل حادثه پلاسکو در حال کار هستند

۲۱:۵۰/ بر اساس رتبه ایمنی سازمان آتش‌نشانی تنها ۱۲۰ ساختمان امن در تهران وجود دارد و از این تعداد تنها ۲ ساختمان درجه یک ایمنی را دارند

۲۱:۵۳/ مهیا کردن سوپ برای بالا بردن دمای بدن آتش نشانان در سرمای این شب‌های تهران

۲۱:۵۵/ در جلوی در اصلی مجموعه پلاسکو امدادگران مشغول کند و کاوی متفاوت شده‌اند/ گوشه و کنار اینگونه به گوش می‌رسد که امدادگران حدس می‌زنند در این منطقه بتوانند پیکر دو نفر از آتش نشانان را از دل آوار بیرون بیاورند.

۲۲:۰۰/ یکی از آتش نشان ها : دود غلیظ و نور کم امکان جستجو جنازه ها را به شدت سخت کرده است/ هرقسمتی را که خاک برداری می کنیم کار جستجوی جنازه آغاز می شود.

۲۲:۱۱/ برای دقایقی کار آوار برداری متوقف شد/ هنوز دلیل این اقدام مشخص نیست/ جستجوی نیم ساعته سگهای زنده یاب باز هم بی نتیجه ماند

۲۲:۲۵/ با پایان عملیات جستجوی سگ های زنده یاب آوار برداری به روال عادی برگشت

۲۲:۳۰/ ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر تهران: در جلسه اضطراری که امروز برگزار گردید گزارشی از فرمانده عملیات ارائه شد و تصمیم گرفتیم اعتبارات لازم برای تعمیر دستگاه های آسیب دیده آتش نشان ها تخصیص داده شود.

روز گذشته در سطح تهران شاهد بروز ۱۱۰ حادثه بودیم اما اولویت سازمان آتش نشانی تسریع روند آوار برداری و کشف پیکر افرادی بود که در زیر آوار مدفون شده اند.

۲۲:۴۰/ هنوز امدادگران به موتورخانه پلاسکو نرسیده‌اند/ تلاش ها ادامه دارد.

دقایقی قبل یکی از رسانه‌ها اعلام کرده بود که امدادگران به موتورخانه ساختمان پلاسکو رسیده‌اند اما در آنجا هیچ جسد یا فرد زنده ای کشف نشده است.

۲۲:۴۵/ از دل سازه های آهنی آتش بیرون می زند/ تمامی جرثقیل ها به قسمت درب اصلی منتقل شدند و ظاهراً آواربرداری اصلی آغاز شده است.

با برداشتن هر تکه از سازه های آهنی شعله های آتش زبانه می کشد و آتش نشان ها به سرعت آن را مهار می کنند

۲۲:۵۰/ نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی در برنامه “تیتر امشب” شبکه خبر اعلام کرد: نرخ سود وام بانک رفاه برای صاحبان شغل در پلاسکو و افرادی که کارگران را در اختیار بگیرند ۶درصد بوده و طی ٣۶ ماه باید بازپرداخت شود.

۲۲:۵۰/ نیلفروش زاده، رییس انجمن پوست: آسیب های پوستی حادثه دیدگان آتش سوزی پلاسکو به صورت رایگان درمان می شود.

۲۲:۵۵/ هیچ جسد و یا فرد زنده ای در محل موتور خانه ساختمان پلاسکو پیدا نشد

۲۳:۰۱/ قناعتی، عضو شورای اسلامی شهر تهران: تعداد بسیار زیادی از ساختمان‌های تهران در شرایط مشابه پلاسکو قرار دارند.

اکثر ساختمان‌هایی که به لحاظ ایمنی دچار مشکل هستند، شناسایی شده‌اند. شهرداری نمی‌تواند در ساختمان‌هایی که مسائل ایمنی را رعایت نکرده‌اند، اقدام به پلمب کند. شهرداری تنها جایز است به آن‌ها تذکر دهد.

۲۳:۰۹/ برخلاف آنچه عنوان می‌شود که امدادگران به موتورخانه دسترسی پیدا کرده‌اند این موضوع صحت ندارد

در پلاسکو زیر زمین زیاد وجود دارد و جاهایی که تا به حال دسترسی به آن پیدا شده هیچ کدام متورخانه نبوده است.

۲۳:۱۵/ سردار جلالی، ‌رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور: وجود مراکز پرخطر در تهران، زندگی مردم را تهدید می‌کند

۲۳:۳۰/ آتش نشانی که برای همکاران شهید خود خیرات می دهد

۲۳:۴۰/ پیکرهایی که دیشب از زیر آوار خارج شده بودند به دلیل سوختگی شدید قابل شناساسی نیستند و هویت آنها همچنان مشخص نیست.

۲۳:۴۵/ فرماندار تهران: همه امکانات فراهم است و امیدواریم تا ۲ روز آینده آوار برداری را تمام کنیم.

——————– پایان روز سوم ————————-

۰۰:۰۲/ آتش در اولین لحظات بامداد روز چهارم باز هم شعله ور شد

۰۰:۰۵/ بخش‌هایی از شبرنگ لباس یکی از آتش نشانان کشف شد

تلاش برای پیدا کردن پیکر این آتش نشان ادامه دارد.

۰۰:۱۰/ در حال حاضر علیرغم فعالیت بیل‌های مکانیکی و جرثقیل ها آتشی در آوارها دیده نمی شود ولی دود سفید رنگ و غلیظی که گفته می شود ناشی از بخار آب است در فضا پیچیده است.

۰۰:۱۱/ گاو صندوق هایی که از زیر آوار خارج شده اند در محلی دپو می شوند/شماره گذاری گاوصندوق ها توسط پلیس.
۰۰:۱۲/ همچنان آوار برداری در محل ساختمان پلاسکو توسط لودرها و کامیون ها با سرعت ادامه دارد، آتش نشان های تازه نفس وارد میدان شده و تمام تلاش خود را برای برطرف کردن بخارها و دود های غلیظ به کار گرفته اند.

خبرها حکایت از پیش روی ۸ متری آتش نشان ها دارد.

۰۰:۱۹/ این بار هم جستجو بی نتیجه ماند/ پیکر شهیدی کشف نشد و کار آوار برداری به حالت قبل بازگشت

۰۰:۴۰/ تمرکز بیل‌های مکانیکی بر روی یک نقطه، عملیات آوار برداری بدون وقفه توسط نیروهای امدادی انجام می‌شود.

۰۱:۰۵/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: تا کنون پیکر جدیدی از شهدای آتش نشان کشف نشده است، کار آواربرداری با قوت و به صورت لحظه به لحظه ادامه دارد، از لحاظ تجهیزات هیچ گونه کمبودی نداریم.

آوارهای ضلع جنوبی و شرقی تا حد زیادی برداشته شده و آوار برداری از ضلع غربی نیز ادامه دارد.

۰۱:۱۹/ احتمال تخریب پاسار کویتی ها به دلیل نفود آب به پی ساختمان و نا ایمن بودن آن خبر داد

۰۲:۰۰/ ادامه تلاش برای ورود به طبقات منفی پلاسکو از طریق پاساژ کویتی‌ها

۰۲:۰۵/ ورود مجدد به قسمتهایی از طبقات منفی پاساژ پلاسکو از طریق ساختمان مجاور/ تلاش برای دسترسی به موتورخانه و محلهایی که زنده یاب نشان داده بود ادامه دارد.

۰۲:۴۰/ بار دیگر امدادگران آماده حفر تونل می شوند/تلاش همه جانبه برای دسترسی به بخش‌های زیرین

۰۲:۵۵/ از آنجا که به دلیل وزن چندین تنی ستونهای آهنی به جا مانده از حادثه آوار پلاسکو قابل حمل از سوی امدادگران نیست این افراد به شیوه هوابرشی ستون ها را چند تکه می‌کنند.

۰۳:۴۵/ تجهیزات فوق سنگین قرارگاه خاتم الانبیا برای تسریع آوار برداری به محل حادثه ساختمان پلاسکو رسیدند

۰۶:۵۵/ در پی شهادت مظلومانه جمعی از دلاورمردان و دریادلان آتش‌نشان در حادثه غم‌انگیز آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، شورای عالی آموزش و پرورش پیام تسلیتی صادر کرد.

در این پیام آمده است: «حادثه غم‌انگیز و تأسف بار آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو و شهادت مظلومانه و جانگداز جمعی از پرسنل خدوم و ایثارگر آتش‌نشان، غمی بزرگ بر دل مردم عزیز ایران نهاد.
این شورا ضایعه درگذشت این قهرمانان و دلاوران عزیز را که با از خود گذشتگی به ما درس شجاعت و شهادت آموختند را به خانواده محترم آنان و آتشش نشانان عزیز و مردم شهید پرور ایران اسلامی تسلیت و تعزیت عرض نموده و برای آنان از درگاه ایزد منان علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارد».

۰۷:۰۰/ همچنان پلاسکو می‌سوزد، دود لحظه‌ای قطع نمی‌شود.

۰۷:۴۵/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: تاکنون نزدیک به ۵۰ درصد از آواربراداری انجام شده است. ستون های سنگین که کار را سخت کرده بودند بریده و جابجا شده اند و کار سرعت بیشتری پیدا کرده است. از ساعت های ابتدایی بامداد دو دستگاه بولدوزر غول پیکر هم وارد میدان شدند و به روند آواربرداری کمک زیادی کردند.

۰۸:۴۰/ با سرعت گرفتن آواربرداری، دود غلیظ سفید رنگ هم‌چنان از زیر آوارها بلند می‌شود و کار را سخت‌تر کرده است.

۰۹:۰۰/ هم‌اکنون «پنج» بیل مکانیکی در منطقه حادثه ساختمان پلاسکو مشغول فعالیت است.

۰۹:۰۵/ برای نخستین بار در مدت زمان آواربرداری ساختمان پلاسکو، بیل‌های مکانیکی موفق شدند در جبهه شمال غربی پیشروی خوبی روی آوارهای ساختمان پلاسکو داشته باشند.

۰۹:۱۴/ مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران: در کار آوار برداری دقت فدای سرعت نخواهد شد. گروه تجسس همزمان مشغول فعالیت هستند و هر کجا که لازم باشد کار متوقف و به جستجو می پردازند. شهروندان در محل حادثه تجمع نکنند.

۰۹:۳۱/ فعالیت بیل‌های مکانیکی برای دقایقی متوقف شد. آتش نشانان به آرامی روی آوارها مشغول جستجوی میدانی و دقیق هستند.

۰۹:۵۰/ در ساعت های اولیه صبح مردم برای آتش نشان‌ها و نیروهای امدادی شیر و عدسی آورده بودند

۱۰:۱۲/ ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی: در حال حاضر به نتیجه قطعی رسیده‌ایم که کسی در موتورخانه پلاسکو حضور ندارد.

۱۰:۱۷/ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:‌ رئیس مجلس به کمیسیون عمران مسئولیت بررسی حادثه پلاسکو و ریزش آنرا داده‌اند و گفته‌اند که این مسئله برای آینده مهم است. دهها ساختمان مشابه پلاسکو در تهران داریم که باید از لحاظ ایمنی وضعیت آنها بررسی شود.. من فکر نمی‌کنم دلیل ریزش ساختمان امنیتی باشد اما با این حال علل اصلی را باید متخصصین بررسی کنند.

۱۰:۲۰/ رییس مرکز فوریت های اجتماعی اورژانس سازمان بهزیستی: آتش نشانان به مشاوره دائمی نیاز دارند/ حضور اورژانس اجتماعی در محدوده

۱۰:۲۵/ کشف یک کپسول اکسیژن و تجهیزات یک آتش‌نشان از ضلع جنوب غربی پلاسکو. امدادگران با دقت بیشتر مشغول جستجو هستند.

۱۰:۳۱/ آواربرداری در قسمت شمال غربی ساختمان پلاسکو سخت و نفس گیر دنبال می شود. دو بیل مکانیکی در تلاش هستند تا یک دیوار بسیار بزرگ را تخریب کنند.

۱۰:۳۳/ سخنگوی اورژانس تهران: بر اساس اخرین امار حادثه پلاسکو١٧٠ مصدوم، ۴۲ نفر اعزام به بیمارستان و ۱۲۰ نفر درمان سرپایی داشته است.

۱۰:۳۵/ اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر: رعایت آئین نامه های آتش نشانی باید از سوی مراجع حقوقی اجباری شود و بودجه آتش نشانی باید به صورت نقدی و قطعی در نظر گرفته شود.

۱۰:۳۸/یکی از آتش نشانان حاضر در منطقه حادثه: روند اجرای آواربرداری عالی انجام می شود. اکنون هم مشغول آواربرداری قسمت های شمالی ساختمان هستیم.

۱۰:۴۲/پیشنهاد پیرهادی عضو شورای شهر تهران برای بررسی ابعاد حادثه پلاسکو: گروهی کارشناسی ابعاد این حادثه را بررسی و آن را مستند سازی کند.

۱۰:۴۳/ یکی از بیل های مکانیکی که در بالاترین نقطه آوار مشغول کار است، در حال جا به جایی یکی از بزرگترین قطعات تخریب شده این ساختمان است.

۱۰:۴۴/ یکی از آتش‌نشانان در خصوص اینکه چقدر امیدوار هستید گفت: منتظر معجزه هستیم

۱۰:۵۴/ کار در قسمت پایینی ساختمان کاملا متوقف شد. یکی از قطعات بسیار بزرگ در قسمت فوقانی مانع ادامه کار دیگر تجهیزات مهندسی شده است

۱۱:۱۹/ احمد شجایی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در محل حادثه حضور یافت.

۱۱:۱۹/ دانش‌آموزان حادثه دیده شین‌آباد برای ابراز هم‌دردی در محل حادثه حضور یافتند.

۱۱:۲۳/ رئیس اورژانس کشور: در رابطه با تصویب لایحه شهادت برای عوامل امدادی شامل آتش نشانی، اورژانس، امداد و نجات هلال احمر و محیط بانان باید اقدام شود.

۱۱:۲۳/ سگ‌های زنده یاب همچنان در محل حادثه هستند.

۱۱:۲۵/ یکی از مادران آتش‌نشان حادثه دیده در رو به روی ساختمان آوار شده پلاسکو نماز می‌خواند.

۱۱:۳۱/ خانواده آتش نشانان در زیر آوار مانده در محل حادثه پلاسکو مشغول خواندن قرآن و دعا و نیایش هستند.

۱۱:۴۰/ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران: دیواره ضلع غربی مشرف به پاساژ کویتی‌ها پس از عملیات بسیار سنگین و حجیم صبح امروز برداشته شد.

در حال حاضر دیگر قطعات این دیواره در حال برش است. هنوز خبری از اجساد نشده است. از آتش‌نشانی شهرستان‌های استان تهران نیز کمک گرفته شده است.

۱۱:۴۲/ یکی از کسبه پاساژ بزرگ فردوسی: با مدیریت بحران تهران تماس گرفتیم که ماسک در اختیار مردم محل قرار دهند ولی خبری نشد؛ در چند روز گذشته دچار مشکل تنفسی شدیم. چرا به موضوع ایمنی و اطفای حریق پاساژهای پایتخت توجه جدی نمی شود؟ چرا مردم قربانی سهل انگاری مسئولان شدند.

۱۲:۰۲/ یک ماسک آتش‌نشان در ضلع جنوب غربی جنب پاساژ کویتی‌ها پیدا شده و آتش‌نشانان در حال جست‌وجو با دست در این منطقه هستند.

۱۲:۰۴/ مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) با ابراز همدردی با خانواده بزرگ شهرداری تهران و به ویژه خانواده‌های داغدار شهدای آتش‌نشان اعلام کرد: شهدای آتش نشان در قطعه ۵۰ بهشت زهرا(س) دفن می‌شوند.

۱۲:۰۵/حجت‌الاسلام شهیدی معاون رییس جمهور از پیشنهاد بنیاد شهید برای خاکسپاری شهدای آتش‌نشان ساختمان پلاسکو در جوار شهدای منا و مدافعین حرم خبر داد.

۱۲:۰۶/ به نظر می‌رسد پیکر یکی از آتش‌نشانان پیدا شده است اما آتش‌نشانان همچنان در حال جست‌وجو در محل پیدا شدن ماسک هستند. تمام آتش‌نشانان با نگرانی کار را دنبال می‌کنند. یک کلاه نیز پیدا شد.

۱۲:۱۸/ یک کپسول اکسیژن پیدا شد.

۱۲:۲۰/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: در هنگام جست‌وجو، تجهیزاتی از آتش‌نشانان پیدا می‌شود اما هنوز پیکری را مشاهده نکردیم.

۱۲:۴۰/ عملیات جستجو برای خارج کردن پیکر یک یا چند آتش‌نشان اکنون توسط قیچی مکانیکی دنبال می شود. تجهیزات قابل توجهی از زیر آوار یکی از قسمت‌ها خارج شده است. جست‌وجو در ضلع جنوب غربی و همجوار پارکینگ کویتی ها در حال انجام است.

۱۲:۵۷/ هنوز هیچ پیکری از زیرآوار پیدا نشده است.

۱۳:۰۰/ یکی از امدادگران آتش‌نشانی گفت: از حدود نیم ساعت پیش تاکنون حدود پنج دستگاه مربوط به آتش‌نشانان کشف شده است. هم‌اکنون یک کپسول اکسیژن دیگر از زیر آوار خارج شد.

۱۳:۰۵/ ملکی سخنگوی آتش‌نشانی: تعدادی کپسول آتش‌نشانی و ماسک پیدا شده است اما هنوز پیکری از زیر آوار بیرون کشیده نشده است و آمار شهدای ما تاکنون ۳ نفر است که یک نفر در بیمارستان فوت کرده و ۲ نفر از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند.

جرثقیل‌ها را از میدان خارج کردند و بیل‌های مکانیکی برای آواربرداری وارد شد و در ادامه کامیون‌ها وارد عمل شدند و متناسب با نحوه عملکرد، دستگاه جدید می‌آوریم.

۱۳:۳۰/ رئیس اورژانس کشور: هم اکنون در آمبولانس مستقر در محوطه ساختمان پلاسکو، دستگاهی برای تشخیص مسمومیت ناشی از دود مونو اکسید کربن نصب شده است.
به دلیل اینکه دود در این محل زیاد است، گرفتگی، خفگی و مسمومیت ناشی از آن در بین آتش‌نشانان ایجاد می‌شود که با این دستگاه این مسمومیتت سنجیده و در صورتی که نیاز باشد به درمانگاه انتقال می‌یابند
گفتنی است این دستگاه در مدت ۵ ثانیه این مسمومیت را تشخیص می دهد. ۱۳:۳۰۰/ یکی از آتش‌نشانان هنگام عملیات جست‌وجو مصدوم شد.

۱۳:۳۷/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: قطعاً ١۵ آتش‌نشان در زیر آوار ساختمان پلاسکو بودند که دو نفر از زیر آوار بیرون کشیده شدند. تعدادی ماسک و کلاه و اکسیژن و تجهیزات از زیر آوار پیدا شد که در همان محل مشغول فعالیت بیشتر هستیم.

۱۳:۵۷/ سردار مؤمنی جانشین فرمانده ناجا هم اکنون وارد صحنه حادثه ساختمان پلاسکو شد.

۱۴:۲۳/ عبدالکریم حسین‌زاده عضو کمیسیون عمران مجلس: بافت‌های فرسوده اکنون زیادند، حتی بافت‌های تاریخی ضریب مقاومت در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی را ندارند و این ضریب بسیار پایین است، بنابراین باید تمام این بافت‌ها شناسایی شوند.

۱۴:۲۴/ جانشین فرمانده نیروی انتظامی: اموال پیدا شده در زیر آوار به آگاهی مرکزی واقع در خیابان وحدت اسلامی ۲ منتقل شده است و تحت حفاظت است و بعد از عملیات آواربرداری با حضور کسبه اقدامات لازم انجام شود.

آوارهایی که از این ساختمان خارج می‌کنند نیز در زمین تخلیه می‌شود که آن زمین توسط عوامل نیروی انتظامی تحت حفاظت است و پس از عملیات‌های آواربرداری نسبت به تفکیک این آوار نیز اقدام می‌شود.

جای هیچگونه نگرانی نیست و تمامی دست‌اندرکاران هم پلیس و هم شهرداری مشغول به کار شبانه‌روزی هستند.

۱۴:۳۰/ سرعت در عملیات آوار برداری. بیش از هفت بیل مکانیکی و ۲ دستگاه لودر مشغول آواربرداری هستند.

۱۴:۴۰/ همچنان برشکاری ستون‌های بزرگ در محل حادثه پلاسکو در حال انجام است.

۱۴:۴۷/ خانم جوانی با چشمان گریان و حال پریشان سراغ همسر آتش‌نشان خود را از همکارانش می‌گیرد.

۱۴:۵۲/ هم اکنون آتش‌نشانان مشغول بازدید دقیق محل «چهار سیلندر اکسیژن کشف شده در ساعاتی پیش» هستند.

۱۴:۵۵/ ابراز ناراحتی برخی نیروهای امدادی از حضور برخی مسئولان در صحنه حادثه: با ورود بازدیدکنندگان، برای دقایقی در روند انجام کار خللی ایجاد می‌شود.

۱۵:۰۲/ تعداد قابل توجهی از آتش نشانان در نظر دارند تا کنار یکدیگر به صورت دقیق و وجب به وجب یکی از مناطق مهمی که توجه آنها را جلب کرده است، جست‌وجو کنند.

۱۵:۰۳/باز هم لحظات در آوار پلاسکو نفس‌گیر شده است

۱۵:۰۴/ احتمال کشف پیکرهای آتش نشانان زیر آوار اکنون قوت گرفته است

۱۵:۲۴/ گفته می‌شود هر لحظه امکان ریزش ساختمان پاساژ کویتی‌ها هم وجود دارد.

۱۵:۳۰/ در جلسه امروز شورای شهر نامگذاری مکانی به نام شهدای آتش نشان پلاسکو مطرح شد.

۱۵:۳۳/ در تونل احداث شده در پارکینگ پاساژ کویتی‌ها، گویا افرادی حضور دارند که آتش‌نشانان برای خروج آنها اخطار می‌دهند.
به گفته فرمانده آتش‌نشانان امکان ریزش پاساژ کویتی‌ها روی پارکینگ آن وجود دارد.

۱۵:۵۶/ هم اکنون چیزی در زیر آوار توجه امدادگران را جلب کرد. کار دقایقی در ضلع جنوب غربی متوقف شد.

۱۶:۵۰/ کیانی فرمانده عملیات میدان: ۶۰ درصد آوار برداری انجام شده است. تجهیزاتی که پیدا می‌شود برای زمانی است که سریع اعلام کردیم تجهیزات خود را آتش‌نشانان جدا کرده و سریع از ساختمان خارج شوند.

۱۶:۵۲/ عملیات‌ به صورت نقطه‌ای در حال انجام است. لودرها همچنان فعال هستند.

۱۷:۰۶/ محوطه محل حادثه کاملاً تخلیه شده است و تنها دستگاه‌های امدادی و نظامی حضور دارند.

۱۷:۲۱/ آتش در بخش‌های جنوبی پلاسکو شعله‌ور شد. آتش‌نشانان برای خاموش کردن آن تلاش می‌کنند.

۱۷:۳۸/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: آتش‌نشانان در ضلع غربی در حال عملیات هستند. با هیچ مورد پیدا شدن شهدای آتش‌نشان مواجه نشده‌ایم. دقایقی قبل گاوصندوق ۵ تُنی خارج و تحویل مالک شده است.

بیش از ۵۰ درصد آوارها جستجو شده است عملیات منتقل کردن ضایعات شروع شده است.

۱۷:۵۰/ سردار سجادی نیا: دقایقی پیش جلسه تمهیدات ترافیکی برگزار شد و مقرر شد که محدودیت‌های ترافیکی کاهش پیدا می‌کند. امیدواریم تا فردا بعد از ظهر بتوانیم ترددها را در خیابان جمهوری و خیابان فردوسی کاهش دهیم. اولویت نخست ما تردد خودروهای امدادی و خودروهای حمل نخاله است.

۱۸:۱۰/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: روز مشخصی برای اتمام آواربرداری نمی توان مشخص کرد. عملیات آوار برداری با دقت در حال انجام است و شاید تا چهار روز دیگر عملیات پایان یابد.

۱۹:۰۵/ حضور سگ‌های زنده یاب در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو

۱۹:۲۷/ کار سگ‌های زنده‌یاب به جایی نرسید و مجدداً کار آوار برداری آغاز شد.

۲۱:۴۰/ با هر بار آوار برداری دود سفید محوطه را فرا می‌گیرد. تعدادی از نیروهای ارتشی هم اکنون وارد میدان شدند.

۲۲:۰۰/ دستورات رییس جمهوری در جلسه هیات دولت:
اولویت اول تسریع در مراحل آواربرداری و تجلیل شایسته از آتش نشانهای قهرمان و خانواده هایشان ‏‏است.
قدردانی از همه ‏عوامل امداد رسانی حادثه ساختمان پلاسکو.
ماموریت رییس جمهوری به وزرا و ‏مسوولان برای اتخاذ تصمیم در جهت بازسازی ‏و ایجاد فرصت شغلی برای اصناف و کارگران شاغل ‏در این ساختمان.

۲۱:۴۹/ سازه آهنی عظیم الجثه‌ای امکان آوار برداری را سخت کرده است. آتشن‌شانان در تلاشند با برش این سازه آهنی آواربرداری را ادامه دهند.

۲۲:۱۷/ سرپرست اورژانس کشور: ۱۵۰ نفر در محل حادثه به صورت سرپایی درمان شدند و ۴۴ نفر برای دریافت خدمات بیشتر به بیمارستانهای تهران منتقل شدند که ۴۰ نفر از آنها ترخیص شده اند.
در حال حاضر فقط ۳ نفر از آتش نشانان مصدوم در بیمارستانهای تهران بستری هستند. اسامی آتش نشانانی که هنوز در بیمارستان بستری هستند،، به شرح زیر است.

فخرالدین گودرزی(بیمارستان پارس)
محمدفاتحی(بیمارستان بانک ملی)
سامان سرخوری (بیمارستان بهارلو)

۲۲:۲۱/ روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران اعلام کرد: تمامی ایستگاه های آتش نشانی پذیرای مردم برای همدردی و تسلیت به آتش نشانان هستند.

۲۲:۴۹/ حضور یک خانواده ارمنی در محل حادثه و پخش غذا در بین آتش نشانان؛ این خانواده هدف خود از حضور در محل حادثه را همدردی با خانواده آتش نشان ها عنوان کردند و گفتند که ما هم ایرانی هستیم و ایران را بیشتر از ارمنستان دوست داریم.

۲۳:۵۹/ سرپرست اورژانس کشور:دو پیکر دیگر از زیر آوار پلاسکو خارج شد

——————– پایان روز چهارم ————————-

۰۰:۰۱/ دو پیکر کشف‌شده از قسمت تونل هایی منتهی به طبقه منفی یک پیدا شدند که یکی از آن‌ها شهروند عادی است و دیگری هنوز مشخص نیست.

تعداد پیکرهای کشف‌شده بیش از دو نفر است که مربوط به افراد عادی و کارکنان پلاسکو است. تاکنون فقط پیکر یکی از آن‌ها از زیر آوار خارج شده است.

۰۰:۲۵/ برخی از مسوولان عملیاتی حاضر در میدان به خبرنگار گفتند: تاکنون به طور قطع کشف چهار پیکر تایید شده و تلاش ها برای جست و جوی بیشتر ادامه دارد.

۰۰:۴۹/ کولیوند،رییس اورژانس کشور:حادثه پلاسکو تاکنون ۱۸۷ مصدوم داشته است. از این تعداد ۱۴۳ نفر در محل مداوا و ۴۴ نفر هم به بیمارستان منتقل شدند. از این تعداد فقط سه نفر در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند که حال عمومی شان مساعد است.

۰۰:۵۸/ جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی: تیم های امدادی با حفر کانال از سمت غرب پاساژ پلاسکو وارد ساختمان شده و دقایقی قبل موفق شدند چهار جسد را کشف کنند. این اجساد همگی شهروند بوده و در میان آنها آتش نشانی وجود ندارد.
سخنگوی آتش نشانی با بیان اینکه امدادگران اورژانس پس از معاینه اجساد مرگ آنها را تایید کردند، افزود: مشخص شد چند روزی از مرگ این افرادد می گذرد و علت مرگ آنها ریزش آوار است.
ملکی در مورد سن این افراد اظهار کرد: سن اجساد کشف شده میانسال به بالا است

۰۱:۲۷/ با کشف پیکر ۴ نفر از شهروندان (غیر آتش نشان) تا کنون مجموعا پیکر ۶ نفر از زیر آوارها بیرون کشیده شده است. جست و جوی نیروهای امدادی برای کشف پیکرهای مطهر شهدا و یا سایر جانباختگان احتمالی حادثه ادامه دارد.

۰۱:۵۶/ جلال ملکی، سخنگوی سازمان اتش نشانی: این چهار پیکر از تونل‌هایی که به طبقه منفی یک وصل می شد، کشف شدند. هر چهار پیکر زیر آوار بودند و شدیدا آسیب دیده بودند.

۰۷:۰۳/ پلیس راهور تهران: هیچ‌گونه تغییری در محدودیت ترافیکی در محدوده مرکزی ایجاد نشده است. غرب به شرق خیابان جمهوری از تقاطع خیابان حافظ و ۳۰ تیر و همچنین خیابان فردوسی از میدان امام(ره) به سمت شمال کماکان مسدود است.

۰۷:۰۵/ شریف زاده مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی: تونلی به سمت موتورخانه یعنی طبقه منفی یک حفر شد ولی چیزی یافت نشد اما تونل دیگری به کنار موتورخانه زدیم که ۴ پیکر که مربوط به شهروندان بود، یافت شد و به سختی بیرون کشیده شد.
سختی کار ما، برش آهن و برداشتن سقف فوقانی بود که برداشته شد و اکنون آواربرداری به آرامی انجام می‌شود و دو تیم حرفه‌ای، کار جست‌وجو راا ادامه می‌دهند.
امیدواریم بتوانیم به محبوس شدگان دست یابیم و در این مسیر، دقت را فدای سرعت نمی‌کنیم که بی احترامی به پیکر همکاران ما شود. کماکانن امیدواریم کسانی را که زنده‌ هستند، از زیر آوار خارج کنیم؛ چند بیل مکانیکی به همراه لودر در حال کار هستند.

۰۷:۱۰/ برخی شهروندان، با صبحانه گرم از آتش‌نشانان و تیم جست‌وجو کننده در حال پذیرایی هستند.

۰۸:۰۰/ دودهای ناشی از آتش همواره از زیرآوارها متصاعد می‌شود و آتش‌نشانان سعی می کنند با پاشیدن آب، کار را تسهیل کنند. جست‌وجوها در ضلع غربی حادثه پلاسکو که به ظاهر امکان یافتن پیکرهای بیشتری وجود دارد با دقت بیشتری در حال انجام است.

۰۸:۳۰/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: بامداد امروز تنها ۴ جسد از هموطنان از زیر آوار بیرون کشیده شده است. عملیات ادامه دارد هنوز خبری از جسد پنجم نیست. اجساد برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی منتقل شدند.

۰۹:۰۹/ هم اکنون ۱۵۰ کامیون در حال فعالیت هستند و آوارها را از محل حادثه خارج می کنند. از اولین روز حادثه تا امروز بیش از ۶۰۰۰ تُن آوار از محل خارج شده و فعالیت به طور مداوم ادامه دارد. پیش‌بینی می شود عملیات آواربرداری و کشف مفقودین تا پایان هفته ادامه یابد.

۰۹:۲۰/ ۲مدرسه دخترانه که به دلیل مجاورت با ساختمان حادثه دیده پلاسکو و عملیات آواربرداری و جست‌وجو از روز شنبه ۲ بهمن تعطیل بود، امروز دایر است.

۱۰:۰۵/ ورود نیروهای خدماتی برای تمیز کردن محوطه

۱۰:۰۶/ عملیات آوار برداری با سرعت بیشتری در حال انجام است و بیش از ۶۰ درصد آوارها تا کنون برداشته شده است.

۱۰:۰۸/ پس از ۵ روز، جدال آتش نشانان با آهن و سنگ و دود هنوز ادامه دارد.

۱۰:۱۸/ کفش  هایی در محل آوار یافت شد.

۱۰:۴۲/ مدیرعامل سازمان آتش نشانی: پیش بینی می کنیم امروز تمام اجساد از زیر آوار خارج شود
بخش عمده از عملیات های آوار برداری به اتمام رسیده است.

۱۰:۵۰/ ۸هزار تن آوار تا کنون جابجا شده است.

منبع خبر «» است و خبرشهر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 101829 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09351515083  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت باخبـرشـوید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :