کد خبر : 129177

مدیر توانمندسازی تشکل های مردم نهاد وزارت کشور گفت: هم اکنون ۱۴ هزار سازمان و تشکل مردم نهاد در کشور فعالیت می کنند که ۶ هزار تشکل از این تعداد با وزارت کشور مرتبط است.

به گزارش خبرشهر، زهرا عابدینی  مدیر توانمندسازی تشکل های مردم نهاد وزارت کشوردر حاشیه برگزاری روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی   افزود: از مجموع سازمان های مردم نهاد و تشکل های غیر دولتی بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ مورد از ناجا، سه هزار مورد از بهزیستی و ۲ هزار و ۵۰۰ مورد دیگر نیز اعتبار نامه خود را از وزارت ورزش و جوانان اخد کرده اند.
وی اظهار داشت: تشکل های که تحت نظر سازمان تبلیغات اسلامی و یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کنند، تشکل مردم نهاد نیستند.
به گفته وی، تشکل های غیر دولتی سه ویژگی غیر دولتی، غیر سیاسی و غیر انتفاعی بودن دارند.
عابدینی افزود: بر این اساس رویکرد وزارت کشور توانمند سازی تشکل ها و سازمان های مردم نهاد است به طوری که طی ۲ سال گذشته برای چهار هزار سازمان مردم نهاد بالغ بر ۱۸۲ هزار نفر ساعت برنامه های آموزشی برگزار شد که بطور میانگین سهم هر استان ۱۲۰ تا ۱۵۰ تشکل بوده است.
این مسئول ادامه داد: طی سال جاری نیز طبق برنامه مشترک، آموزش های توانمندسازی برای سازمانها و تشکل های مردم نهاد در سطح کشور ادامه خواهد یافت.
** افزایش ۱۰۰ درصدی تعداد تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در چهار سال گذشته
عابدینی افزود: طی چهار سال گذشته به لحاظ کمی شمار تشکل ها وسازمان های مردم نهاد رشد ۱۰۰ درصدی و طی ۲ سال گذشته این میزان رشد ۸۰ درصد بوده است. بر این اساس شمار تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در سطح کشور رشد خوبی داشت و وزارت کشور به دنبال کیفی سازی فعالیت آنهاست.
مدیر توانمند سازی و توسعه مشارکت های اجتماعی وزارت کشور ادامه داد: طی چهار سال گذشته در هر سال رشد ۱۰ درصدی تشکل ها و سازمان های مردم در کشور به وقوع پیوسته است. آمارها نشان می دهد بیشترین حوزه های فعالیت تشکل ها و سازمان های مردم نهاد به خیریه، اجتماعی و فرهنگی، بهداشت و درمان و محیط زیست اختصاص دارد که زمینه فعالیت آنها بیش از گذشته فراهم شده است. طبق مطالعه ای که به تازگی توسط دانشگاه تهران با همکاری وزارت کشور از پنج هزار و ۱۷ تشکل مجوز دار در کشور انجام گرفته حضور زنان بیش از ۳۰ تا ۳۵ درصد و مابقی بصورت عمومی بوده است.
وی بیشترین سطح مشارکت در قالب سازمان های مردم نهاد را در استان ایلام و کمترین آن را در گلستان اعلام کرد.
سازمان غیردولتی (NGO) به مجموعه ای از افراد هم هدف و داوطلب با گرایش های غیر سیاسی و غیر انتفاعی گفته می شود که برای تحقّق اهداف مشترک خیرخواهانه، گرد هم جمع شده و طبق ضوابط و قوانین خاصی به انجام فعالیّت های مشخص می پردازند.
فعالیّت داوطلبانه از مهم ترین ویژگی های سازمان های مردم نهاد (سمن ها) است. بنابراین این تشکل ها در کنار نظام مند کردن مشارکت اجتماعی شهروندان در تدبیر امور مربوط به جامعه، زمینه فعالانه شدن و اثربخشی بیشتر مشارکت را نیز فراهم می کنند.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط:

افتتاح خانه تشکل ها در فرهنگسرای استاد شهریار

نشست فرماندار با شورای هماهنگی احزاب و تشکل های اصلاح طلب شهرستان شهریار

تشکل ها باید در شرایط و فضایی امن به نقادی بپردازند

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.