کد خبر : 124359

در حالی دولت رسماً اعلام کرده که غیر از دلار ۴۲۰۰تومانی بازار دیگری برای ارز نمی‌شناسد و رسانه‌های غیرخودی را از گزارش درباره قیمت و بازار آزاد دلار منع کرده که تسنیم از نوسانات اخیر دلار قاچاق گزارش داده و امید دارد مورد عتاب و خطاب دولت قرار نگیرد.

به گزارش خبرشهر، سال هاست نبض بازار ارز از خیابان فردوسی می‌تپد و در مقاطع زمانی مختلف این خیابان شاهد ثبت رویدادهای خاص بوده است.

فردوسی این روزها با وجود اینکه دولت، معاملات آزاد ارز را قاچاق اعلام کرده اما باز هم شاهد حضور فعال دلال‌های ارزی است آن‌هم درحالی که تابلوی صرافی‌ها تا نیمه پایین است و اطلاعیه “به‌دستور بانک مرکزی خرید و فروش ارز نداریم” روی شیشه‌های آنها چسبانده شده است.

تا چند ماه قبل این خیابان مملو از دلال‌های ارز بود که دلار خرید و فروش می‌کردند ولی بعد از سیاست جدید ارزی دولت دلال‌ها به کوچه پس‌کوچه‌های خیابان فردوسی کوچ کرده‌اند.

قیمت دلار در بازار ارز طی چند روز اخیر رشد فزاینده‌ای را تجربه کرد که همین موضوع نگرانی بسیاری از فعالان اقتصادی و مردم را به‌همراه داشته است؛ هنوز مشخص نیست دولت برنامه‌ای برای مدیریت قیمت‌ها در این بخش دارد یا خیر!

مشاهدات عینی تسنیم از خیابان فردوسی در روزهای گذشته حکایت از آن داشت که دلال‌ها در پس‌کوچه‌های این خیابان در گعده‌های بزرگ جمع شده بودند و مردم که قصد خرید دلار داشتند مجبور بودند سراغ این افراد بروند.

بسیاری از مردمی که برای خرید دلار و یورو به خیابان فردوسی می‌آیند، می‌گویند به‌منظور مسافرت می‌خواهند ارز بخرند چراکه ارز مسافرتی که بانک به آنها می‌فروشد کفاف هزینه‌های سفرشان را نمی‌دهد.

مردم البته از وضعیت موجود خیلی ناراضی هستند و می‌گویند اگر این روزها کسی مجبور به خرید ارز قاچاق از بازار آزاد باشد باید با رقمی خیلی بالاتر از آنچه هست، به دلال‌ها پول بدهد و ارز بخرد.

* دلال‌ها به هر کسی دلار قاچاق نمی‌فروشند

این موضوع البته مورد اذعان دلال‌های خیابان فردوسی نیز است؛ تعدادی از آنها به خبرنگار ما می‌گویند: اگر مشتری داشته باشیم که ارز لازم داشته و پولدار هم باشد از بین خودمان ارز مورد نیازش را جمع کرده و با قیمت بالا به وی می‌فروشیم.

برخی از این افراد حتی برای پوشش خود، روی موتورسیکلتشان نشسته و با ورود مأموران نیروی انتظامی می‌گویند شغلشان پیک موتوری است و کاری به ارز ندارند.

در گیرودار تلاطم‌های ارزی و با اعمال محدودیت‌های جدید، تعداد زیادی از دلال‌های ارزی دستگیر شده‌اند؛ برخی از دلال‌های خیابان فردوسی می‌گویند: اگر کسی را با ارز دستگیر کنند نه‌تنها ارز او مصادره می‌شود بلکه باید ۵۰۰ میلیون تومان هم غرامت بپردازد.

دلال‌ها به کسانی که قصد خرید ارز با قیمت آزاد را دارند در همان ابتدا ارز نمی‌فروشند و می‌گویند: “تعداد محدودی ارز داریم” و بعضی هم می‌گویند “اصلاً چیزی نداریم”!

این جملات مقدمه آن است که خریدار حساس شود و بگوید “اگر دلار بخواهم باید از کجا بخرم؟!”، بعد از اینکه خریدار مستأصل شد، دلال‌ها می‌گویند: می‌توانیم برای‌تان ارز جور کنیم ولی قیمت بالاست!

* ترفند جدید دلال‌ها برای فرار از دستگیری

و این‌گونه می‌شود که قیمت معاملات قاچاقی ارز بسیار بالاتر از قیمت ارز رسمی می‌شود؛ تعداد زیادی از دلال‌ها این روزها از طریق معاملات تلفنی، دلار و یورو را با قیمت فضایی و صورت قاچاقی خرید و فروش می‌کنند.

تعداد زیادی از این دلال‌ها دلار را از مردم با قیمتی کمتر می‌خرند و همان لحظه با قیمت بالاتر و به‌صورت تلفنی می‌فروشند؛ ارز را هم البته با پیک موتوری به دست خریدار می‌رسانند.

این تمام کارهای دلال‌های خیابان فردوسی نیست؛ دلال‌ها می‌گویند این روزها کاسبی‌شان فقط از طریق تبدیل کردن ارز مسافران خارجی به ریال می‌چرخد؛ یکی از آنها که در نزدیکی ساختمان بانک مرکزی در خیابان فردوسی ایستاده می‌گوید: مسافران خارجی برای بازدید موزه ملی حاضرند یورو را با قیمت ۹۵۰۰ تومان تبدیل کنند.

* حواله‌های ارزی و خانواده‌های نگران/ صراف‌ها حواله می‌زنند؟

اما این شرح حال تمام واقعیت‌های این روزهای بازار ارز نیست چراکه هر روز صبح تعداد زیادی از مردم به‌نیت حواله راهی فردوسی می‌شوند و از صراف‌ها می‌خواهند برای فرزند و بستگانشان که آن طرف مرزها هستند، ارز حواله کنند.

ولی به‌دلیل محدودیتهای ایجادشده با دستور بانک مرکزی، صرافی‌ها اجازه خرید و فروش ارز و حواله را ندارند؛ به همین دلیل هم تمام صرافی‌ها این اطلاعیه را روی شیشه‌های خود نصب کرده‌اند که «خرید و فروش ارز و حواله نداریم».

این وضعیت موجب شده تا بسیاری از خانواده‌ها حاضر باشند با پرداخت ارقام بالایی به تعداد محدودی از صرافی‌ها، ارز را به کشور مورد نظرشان حواله کنند.

معاملات قاچاق درحالی کماکان در کوچه پس‌کوچه‌های فردوسی ادامه دارد که دولتی‌ها معتقدند بازار ارز در پس‌کوچه‌های فردوسی نیست و بانک مرکزی تلاش دارد نیازهای گروه‌های اساسی را با دلار ۴۲۰۰تومانی پوشش دهد.

منبع: تسنیم

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.