کد خبر : 131717

ملکی گفت: « ساختمان‌های نوساز و جدیدی مهندسی ساز و برپایه اصولی ساخته شده‌اند تا یک درجه خاصی مقاوم هستند و می‌توان گفت که برخی از آن‌ها هم استحکام و مقاومت لازم را ندارند.»

به گزارش خبرشهر، بیست و نهم آبان ماه سال گذشته بود که در ملارد زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵٫۲ ریشتر آمد و پس لرزه‌های آن به پایتخت کشیده شد.
همان زمان بود که مسوولان شهری و دولتی نیمه‌های شب جلسات فوری برگزار کردند تا بلکه بتوانند بحران به وجود آمده‌ای که خسارتی دربرنداشت را مدیریت کنند. بحرانی که سال گذشته با وقوع زلزله در ملارد برای تهرانی‌ها بوجود آمد، مملوء از نگرانی و استرس‌ از زیر آوار ماندن بود. در آن زمان موضوع ایمن سازی و بافت فرسوده جزو مسائلی بود که بارها از سوی مقامات بلندپایه مورد تأکید قرار گرفت.
اما حال با گذشت یک سال از آن واقعه، اکثریت افراد از جمله مسوولان شهری و دولتی و … مسئله ایمن سازی را از یاد برده‌اند.
در همین میان سخنگوی آتش نشانی برای هزامین بار روی نبود ایمنی ساختمان‌های تهران در گفت‌وگو با برنا تأکید کرد که در ادامه خواهید خواند.
جلال ملکی – سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه باید همه افراد آمادگی وقوع زلزله را داشته باشند، گفت: «بسیاری از ساختمان‌های  تهران به خصوص ساختمان‌های قدیمی مقاومت لازم برای وقوع یک زلزله سنگین را ندارد. ساختمان‌های نوساز و جدیدی مهندسی ساز و برپایه اصولی ساخته شده‌اند تا یک درجه خاصی مقاوم هستند و می‌توان گفت که برخی از آن‌ها هم استحکام و مقاومت لازم را ندارند.»
وی در ادامه افزود: «ساختمان‌های ساخت پنجاه سال گذشته جزو بافت فرسوده محسوب می‌شوند و دارای مقاومت، فنداسیون، آرماتور بندی و … را ندارند. این بناهای قدیمی مقاومت لازم برای زلزله ۶ ریشتری را هم ندارند.  مالکان باید اقداماتی در خصوص مقاوم سازی انجام دهند.  درحال حاضر نوسازی بافت فرسوده دارای امتیازات مناسبی از سمت دولت است و ساختمان‌های کوچک می‌توانند تجمیع پلاکی شوند اما متأسفانه پیش آمده که برخی اختلاف سلایق بین مالکان موجب شده تا فعالیت متوقف یا با مشکل مواجه شود و اقدام  بازسازی و مقاومسازی به تعویق افتد. آمادگی برای وقوع زلزله تنها متوجه مردم نیست و دستگاه‌های متولی نیز باید در مواقع بحران آماده باش کامل باشند چرا که حادثه و بحران برای به وقوع پیوستن خبر نمی‌دهد و اگر آمادگی لازم وجود نداشته باشد خسارت زیان بارتر خواهد شد.»
ملکی در مورد ایمنی ساختمان‌های مناطق ۲۲ گانه تهران، بیان کرد: «ایمنی فیزیکی ساختمان‌های شهر با شهرداری که جواز و پایان کار می‌دهد است چرا که  باید مقاومت ساختمان‌ها را تأیید  کند و وظیفه سازمان آتش نشانی تأییدیه ایمنی است.»
وی در پاسخ به این سوال که چند درصد ساختمان‌های تهران از ایمنی لازم برای مقابله با بحران برخوردار نیستند، گفت: «نمی‌توان عدد خاصی ارائه کرد چرا که علاوه بر ساختمان‌های جدید و قدیم ساختمان‌های موجود در بافت فرسوده نیز وجود دارند؛ ساختمان‌هایی  اقدامات نوسازی را انجام داده‌اند اما مقاومت بسیار بالایی ندارند.»
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، تصریح کرد: «سال گذشته با وقوع زلزله هیچ خسارتی به تهران وارد نشد اما  اگر کانون زلزله نزدیک‌تر و در تهران باشد آثار تخریبی بسیار بالا خواهد بود.  ساختمان‌های فرسوده و کلنگی مقاومت ضعیفی دارند که به صورت تقریبی عمرشان به پایان رسیده است.»

 

 

منبع: برنا

 

 

مطالب مرتبط:

آمادگی ۱۵ درصدی تهران در برابر زلزله شدید

زلزله را پیش از موعد تشخیص دهید!

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.