کد خبر : 128168

اتحادیه اروپا و شرکای بین المللی اش همه تلاش خود را برای حفظ برجام و ادامه تجارت های مشروع ایران خواهند کرد.

به گزارش خبرشهر، به نقل از پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا؛ فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی خود در دانشگاه فنی نانیانگ در سنگاپور تاکید کرد: ما، نه فقط به عنوان اروپایی ها بلکه در کنار شرکای بین المللی خود همه تلاش خودمان را انجام می دهیم تا توافق هسته ای با ایران حفظ شود و با شرکای خود در سراسر جهان کار می کنیم تا تجارت مشروع با ایران ادامه داشته باشد. علت نیز این است که این توافق برای امنیت جمعی و برای امنیت اروپا خوب است و در عین حال، وقتی توافقی بین المللی به دست آمد، همه باید آن را حفظ کنند.

 اروپا و آسیا شرکای جهانی
موگرینی گفت: باور دارم که اروپا و آسیا شرکایی جهانی برای چالش های جهانی به شمار می آیند ولی می توانند بهترین استفاده را نیز از فرصت های موجود در دنیا ببرند.

موگرینی گفت: ما کار امروز خود را با فهرستی از دیدارهای دو جانبه شروع کرده ایم و به نظر من، این راهی است که اتحادیه اروپا می تواند نقش خود را در سطح جهان ایفا کند. در ظاهر اتحادیه اروپا چندان اشتراکاتی با سنگاپور که در واقع در این سوی کره زمین قرار گرفته است، ندارد ولی به باور من دقیقا مسئله برعکس است. هر چند ما از نظر جغرافیایی از هم بسیار دور هستیم ولی از نظر سیاست جهانی، موضعی یکسان داریم. هر دو بارو داریم که منازعات بین المللی باید به شیوه ای صلح آمیز و از طریق گفتگو با دیپلماسی حل و فصل شوند. ما در آزاد و عادلانه نگه داشتن تجارت، سود داریم. هر دوی ما به عنوان میانجی هایی منصف در مذاکرات بین المللی شناخته می شویم. ما قابل اعتماد، معتبر، قابل پیش بینی و شریکی دائم در صحنه جهانی هستیم. در دوران سرگشتگی در سیاست جهانی، اتحادیه اروپا و سنگاپور را شاید به شکلی بتوان شرکائی طبیعی به شمار آورد. به باور من باید روی این موضوع سرمایه گذاری کرد زیرا ما نه فقط ارزش هایی یکسان داریم بلکه منافعی یکسان نیز داریم.

جنگ تجاری برنده ندارد
وی ادامه داد به روشنی باید بگویم که جنگ تجاری هیچ برنده ای ندارد و همه در آن بازنده هستند. برعکس، توافقی خوب می تواند برای همه سودآور باشد، راه حلی به معنی واقعی برد-برد و ما در اتحادیه اروپا به راه حل های برد-برد اعتقاد داریم. اینها تنها راه های پایدار برای حل مشکلات جهانی به شمار می آیند. با این حال همکاری های ما با آسیا و بخصوص این بخش از آسیا به تجارت ختم نمی شود. تجربه های تاریخی به ما آموخته است که راه پیروز شدن بر دشواری ها، سرمایه گذاری بر تنوع و تکثر و پذیرش آن به عنوان نقطه قوت است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت در چند سال اخیر، ما در اتحادیه اروپا تصمیمی بی سابقه و تاریخی گرفتیم تا گام هایی برداشته شود که کشورهای عضو بتوانند در کنار هم روی بودجه های دفاعی سرمایه گذاری کنند، موثرتر و قدرتمندتر باشند و بتوانند تامین کننده امنیت جهانی شوند. در عین حال, ما شیوه اروپایی خود را برای دفاع و امنیت ادامه خواهیم داد، به این معنی که می دانیم گاه لازم است از ابزارهای نظامی بهره جست ولی ابزارهای نظامی هرگز برای حل مشکلات و بحرانهای دوران ما کافی نیست. ما از قدرت نظامی خود برای تهدید یا تحمیل چیزی استفاده نمی کنیم و هر چه کاری که می خواهیم انجام دهیم خطرناک تر باشد، همکاری های بین المللی ما نیز بیشتر خواهد بود تا از حقوق و چند جانبه گرایی در جهان حفاظت شود. دیدگاه ما از امنیت و منظور ما از امنیت پایدار این است.
موگرینی ضمن تمجید از نشست سنگاپور به مسئله کره شمالی اشاره کرد و گفت  اروپایی ها به سیاست تعامل انتقادی با کره شمالی ادامه خواهند داد. این بدان معناست که ما تحریم و فشار را با باز نگه داشتن کانال های ارتباطی ترکیب می کنیم. به این شکل می توان به توافقی خوب دست یافت.

 

 

مطالب مرتبط:

بازگشت آمریکا به برجام

کنایه جالب پوتین به رفتار دونالد ترامپ بر سر برجام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.