کد خبر : 128102

وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید در شرایطی هستیم که حتی متحدان آمریکا نمی‌توانند به تعهدات ایالات متحده اعتماد کنند.

به گزارش خبرشهر، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از امضای اسناد الحاق ایران به پیمان مودت و همکاری اتحادیه جنوب شرق آسیا (TAC) در سخنانی گفت: ایران با امضای این اسناد رسما به این توافقنامه پیوست؛ همکاری‌های ایران و آ‌سه‌آن از این پس، بیش از پیش امکان پذیر می‌شود؛ اگر چه ایران در گذشته نیز با کشورهای آسه‌آن همکاری خوبی داشته است. اما از این پس این امکان برای ایران فراهم می‌شود تا به عنوان یک کشور مهم در منطقه به پنجمین قدرت اقتصادی دنیا و همچنین بلوک اقتصادی مهم منطقه جنوب شرق اسیا با تجربه‌ای موفق، نزدیکتر شود.

ظریف در ادامه افزود: از این فرصت همچنین برای دیدارهای دوجانبه متعدد در حاشیه اجلاس وزیران امورخارجه آسه‌آن استفاده شد … ملاقات‌های خوبی با کشورهای میهمان و طرف گفت وگو با آسه‌آن داشتم و با تعدادی دیگر نیز دیدار خواهم داشت.

وزیر امورخارجه کشورمان تاکید کرد: از فرصت این دیدارها برای شرح وضعیت کنونی، خروج آمریکا از برجام و فشارهای غیرقانونی که آمریکا بر اعضای سازمان ملل می‌آورد تا با قطعنامه‌های سازمان ملل مقابله کند، استفاده شد و حضور در این اجلاس همچنین فرصتی برای بحث در مورد نحوه گسترش روابط دو جانبه ایران با این کشورها بود.

وی تاکید کرد: نکته بسیار مهم در تمام دیدارهایی که با نخست وزیر سنگاپور و تمام وزیران امورخارجه داشتم این بود که همگی بر عزم خود برای حفظ برجام و استفاده از راهکارهای نوآورانه برای ادامه گسترش روابط اقتصادی خود با ایران تاکید کردند.

ظریف که با ایرنا گفتگو می‌کرد، افزود: آسه‌آن امسال دو شعار مقاومت و نوآوری دارد که هر دو این شعارها در شرایط کنونی ما بسیار مهم است و نشان دهنده این واقعیت است که سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه که مغایر با نظم بین‌المللی است کشورها را ناگزیر کرده تا اقدامات مرتبط با مقاوم‌سازی برای مقابله با این‌گونه سیاست‌ها را مورد پیگیری قرار دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: ما این واقعیت را در سراسر جهان و در روابط دو جانبه مشاهده کردیم که به دو عنصر مقاومت و نوآوری بسیار نیازمندیم و کشورهای دیگر با همین سیاست‌ها امور را دنبال می‌کنند و وزیر امور خارجه ژاپن نیز امروز در دیدار دوجانبه بر همین موضوع تاکید داشت.

ظریف دربخش دیگری از این مصاحبه گفت: باتوجه به نزدیک‌شدن اجرای اولین گروه از تحریم‌های آمریکا مجموعه‌ای از کشورها در تمام قاره‌های مختلف دنیا این آمادگی را دارند که در رویارویی با این تحریم‌ها روش‌هایی را پیدا کنند که بتوانند در مقابل با فشارهای آمریکا مقاوم باشند و از نوآوری‌ها برای ادامه سیاست‌های خود استفاده کنند.

وی تاکید کرد: تمام مقام‌های ارشد طرف گفت‌وگو با ایران منافع خود را در حفظ برجام و تداوم روابط و گسترش روابط با ایران می‌دانند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تمام کشورهایی که با مسئولان آن دیدار و گفت وگو داشتم بر حفظ استقلال خود از سیاست‌های آمریکا در مورد برجام و حفظ آن به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک تاکید دارند.

وی افزود: نکته قابل توجه بحث فشارهای امریکا بر بخش خصوصی است که دولت‌ها ابزاری برای کنترل بخش خصوصی یا ندارند و یا محدود است و لذا باید ایران و کشورهای دیگر بخش‌های خصوصی را توانمند کنند تا بتوانند برای ادامه و گسترش روابط با ایران تصمیم بگیرند.

ظریف همچنین تاکید کرد، هیچ برنامه ای برای دیدار با مایک پمپئو – وزیر خارجه آمریکا – در حاشیه این اجلاس وجود ندارد و قرار نیست دیداری باشد.

وی توضیح داد: دیدار با آمریکا کم نداشتیم، شاید دوسال بیشترین دیدار را با آمریکایی‌ها داشتیم، اما دولت کنونی نشان داده که به تعهدات خود پایبند نیست و دیدار برای دیدار معنا ندارد و آمریکایی‌ها باید نشان دهند که دیدارها به توافقی منجر می‌شود که این توافق‌ها رعایت می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: بنابراین، بی‌اعتمادی نسبت به تعهد آمریکا واقعیتی است که نه فقط در ایران بلکه درهمه دنیا وجود دارد و نکته دوم این است که اعتیاد آمریکا به تحریم است. آمریکا امروز دو وزیرِ یک کشور متحد خود در ناتو – ترکیه – را تحریم کرده که دخالت در امور داخلی این کشور است و نشان دهنده این واقعیت است که دولت کنونی آمریکا هیچ حدودی برای سیاست‌های غیرقانونی خود و اعتیاد به تحریم نمی‌شناسد.

ظریف افزود: همه دنیا به این نتیجه باید برسند که باید برخورد جمعی با این گونه سیاست‌ها انجام شود.

وزیرامورخارجه ایران تاکید کرد: در شرایطی هستیم که حتی متحدان آمریکا نمی‌توانند به تعهدات آمریکا اعتماد کنند.

وی افزود: خروج آمریکا از پیمان‌های پاریس، نفتا، تی‌پی‌پی، همه اینها مجموعا شرایطی را ایجاد کرده که بیانگر این موضوع است که امریکا باید این آمادگی را داشته باشد که اولا براساس احترام گفت‌وگو کند و ثانیا اینکه فشار و گفت‌وگو دو عنصر غیرقابل جمع هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: آمریکا باید یکی را انتخاب کند و باید نشان دهد که به نتیجه گفت‌وگو پایبند است اما تاکنون نشان داده که به نتایج پایبند نیست. بنابراین این‌ها موانع عمده‌ای است که بیانگر آن است که اظهارات اخیر آمریکا بیشتر شبیه یک نمایش تبلیغاتی بوده تا یک حرکت سیاسی باشد.

 

 

 

منبع: تسنیم

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.