کد خبر : 125605

مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه امروز (شنبه) با برگزاری ۲ بازی به پایان می‌رسد تا چهره ۴ تیم حاضر در مرحله نیمه نهایی مشخص شود.

انگلیس- سوئد

در نخستین بازی امروز انگلیس برای شکستن طلسم ۲۸ ساله ناکامی در رسیدن به نیمه نهایی جام جهانی باید مقابل سوئدی قرار بگیرد که با برتری برابر هلند و ایتالیا در مرحله مقدماتی و صدرنشینی در گروه آلمان به عنوان یک غول کش تمام عیار راهی مرحله یک چهارم نهایی شده است.

آبی و زردپوشان که پس از کسب رتبه سوم جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا برای نخستین بار به مرحله یک چهارم نهایی رسیده اند، خوب می‌دانند در صورت برتری در این بازی در کمال ناباوری شانسشان برای دومین صعود تاریخی به فینال بزرگ‌ترین آوردگاه جهان فوتبال بسیار بالا می‌رود.

گرت ساوت گیت برای رسیدن به نیمه نهایی به ساق پای آقای گل مسابقات یعنی هری کین و درخشش نفراتی، چون جردن پیکفورد،جان استونز، جسی لینگارد، دله آلی و رحیم استرلینگ امیدوار است و در سوی مقابل هم یانه اندرسن هم به تجربه نفراتی، چونرابین اولسن، میکائیل لوستیگ، آندریاس گرانکوئیست، سباستین لارسن، امیل فورسبرگ، مارکوس برگ و اولا تویوونن چشم دوخته است.

از اردوی سوئد خبر می‌رسد آلبین اکدال، جیمی دورماز و سباستین لارسن آسیب دیده هستند و اشلی یانگ، دله آلی، جیمی واردی و کیل واکر در روز‌های اخیر با مصدومیت در تمرینات سه شیر‌ها حاضر شده اند.

آمار بازی:

 • در ۲۴ بازی قبلی انگلیس و سوئد هشت بار سه شیرها، هفت بار سوئد به پیروزی رسیده اند و ۹ بار هم دیدار‌های این ۲ تیم با تساوی پایان یافته، اما هر ۲ بازی قبلی آن‌ها در جام جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ مساوی شده است.

 • سوئد در پنج دوره قبلی حضورش در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی، چهار بار به جمع چهار تیم صعود کرده است و تنها سال ۱۹۳۴ در این مهم ناکام مانده است.

 • انگلیس پس از ۱۲ سال به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی رسیده و تنها ۲ بار از این مرحله عبور کرده است.

 • از ۱۴ گل اخیر سوئد در جام جهانی ۱۱ گل به ویژه پنج گل آن‌ها در همین جام در نیمه دوم به ثمر رسیده است.

 • هیچ یک از بازیکنان انگلیسی در طول تاریخ جام جهانی بیش از هری کین در یک دوره این مسابقات گلزنی نکرده اند. البته او از ۳ گل خود سه گل را با پنالتی به ثمر رسانده است تا از این لحاظ با رکورد هریستو استویچکوف در جام جهانی ۱۹۹۴ برابری کند.

 • کاپیتان سه شیر‌ها در صورت گلزنی مقابل سوئد پس از جرج کملز و استیو بلومر سومین بازیکن انگلیس می‌شود که در هفت بازی متوالی دروازه حریف را باز می‌کند.

 • رابین اولسن، دروازه بان سوئد با ثبت سه کلین شیت در این جام به رکورد رونی هالستروم و کارل اسونسون در سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۵۸ رسید.

 • مارکوس برگ با ۱۳ ضربه بدون گل در این رقابت‌ها تنها ۴ ضربه دیگر با رکورد اوو گرن مهاجم سوئدی‌ها در جام جهانی ۱۹۷۴ فاصله دارد.

این بازی از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه با قضاوت بیورن کوئیپرس هلندی در ورزشگاه کاسموس آره نا برگزار می‌شود. ساندر ون روئکل و اروین زینسترا هم کمک داور بازی هستند.

انگلیس در پی شکستن طلسم ۲۸ ساله مقابل سوئد/ تزار‌ها در راه تکمیل شگفتی برابر کرواسی

روسیه- کرواسی

میزبان جام جهانی که به عنوان ضعیف‌ترین تیم پا به مرحله یک هشتم نهایی گذاشت، با برتری مقابل اسپانیا در ضربات پنالتی یکی از شگفتی‌های جام را خلق کرد و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی برای نخستین بار به جمع هشت تیم برتر جام جهانی رسید.

شاگردان استانیسلاو چرچسوف برای ادامه تاریخ سازی خود باید به مصاف تیمی بروند که با گذشت ۲۰ سال از جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه وارد مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی شده است. هرچند کرواسی مقابل دانمارک به سختی و به لطف دست‌های طلایی دنیل سوباشیچ در ضربات پنالتی موفق به عبور از این بازی سخت شد، اما عملکرد بی نظیر شاگردان زلاتکو دالیچ در مرحله گروهی سبب شده است بسیاری از کارشناسان آن‌ها را مدعی فینالیست شدن جام بیست و یکم بدانند و تزار‌ها حتی با وجود میزبانی در این دیدار کار بسیار دشواری برای صعود به نیمه نهایی دارند.

کرواسی در طول جام با اتکا به مهارت ستاره‌های خط هافبک اش مانند لوکا مودریچ، ایوان راکیتیچ، ایوان پریشیچ و قدرت تمام کنندگی ستاره نوک حمله خود یعنی ماریو مانژوکیچ نمایش دلپذیری داشته است، اما در سوی مقابل هم روسیه برای شکست دادن این تیم روی توانایی‌های ایگور آکینفیف، فدور کودریاشوف، الکساندر گالووین و آرتم زیوبا حساب ویژه‌ای باز کرده است.

آلن ژاگوئف و یوری ژیرکوف از روسیه به دلیل آسیب دیدگی همسترینگ و آسیب دیدگی قلم به احتمال فراوان نمی‌توانند در این بازی به میدان بروند و در ترکیب کرواسی هم ایوان استرینیچ و متئو کواچیچ به دلیل آسیب دیدگی عضلانی و آسیب دیدگی کتف احتمال حضورشان در این بازی ضعیف است.

آمار بازی:

 • کرواسی و روسیه تاکنون سه بار با هم بازی کرده اند که در آخرین دیدار آن‌ها کروات‌ها با نتیجه سه بر یک پیروز شدند.

 • در زمان اتحاد جماهیر شوروی، این تیم بین سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۰ چهار بار به مرحله یک چهارم نهایی رسید.

 • کرواسی تنها یک بار و در سال ۱۹۹۸ به مرحله نیمه نهایی جام جهانی رسیده است.

 • از سال ۱۹۹۰ پنج کشور، یعنی ایتالیا، فرانسه، کره جنوبی، آلمان و برزیل به عنوان میزبان جام جهانی به مرحله یک نیمه نهایی رسیده اند و روسیه در صورت شکست دادن کرواسی به ششمین تیم تبدیل می‌شود.

 • کرواسی در چهار بازی اول خود در جام جهانی هشت گل به ثمر رسانده که این آمار با تعداد گل هایش در ۲ جام جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ برابر است.

 • کرواسی در هفت بازی اخیرش مقابل تیم‌های اروپایی در جام جهانی پنج پیروزی، یک تساوی و یک شکست داشته است درحالیکه روس‌ها درچهار بازی اخیر خود برابر تیم‌های هم قاره یک تساوی و سه شکست به ثبت رسانده اند.

 • از ۱۲ گل اخیر کرواسی در جام جهانی ۱۰ گل از سوی بازیکنانی به ثمر رسیده که در نیمه دوم به بازی آمده اند‌

 • ماریو مانژوکیچ با به ثمر رساندن ۳ گل در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تنها آماری کمتر از داوور شوکر دارد که با ۶ گل در جام جهانی ۱۹۹۸ با پیراهن کرواسی آقای گل آن رقابت‌ها شد.

 • آرتم زیوبا روی چهار گل اخیر روسیه در جام جهانی تاثیرگذار بوده است (۳ گل و یک پاس گل)

 • کرواسی در هر ۲ بازی قبلی که در جام جهانی مقابل میزبان برگزار کرده شکست خورده است. آن‌ها در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه با نتیجه ۲ بر یک مغلوب فرانسه شدند و در جام جهانی ۲۰۱۴ هم سه بر یک به برزیل باختند.

این بازی از ساعت ۲۲:۳۰ با قضاوت ساندرو ریچی برزیلی در ورزشگاه المپیک فیشت سوچی برگزار می‌شود. امرسون کاروالهو و مارسلو ون گاسه هم او را در امر داوری این بازی کمک می‌کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.