کد خبر : 126239

آژانس بین المللی انرژی برآورد کرده که ممکن است صادرات نفت ایران این بار بسیار بیشتر از ۱٫۲ میلیون بشکه دوره قبلی تحریم ها کاهش یابد

به گزارش خبرشهر، آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، ظرفیت تولید ذخیره نفت جهان ممکن است به دلیل طولانی شدن دوره کاهش تولید برخی تولید کنندگان با محدودیت مواجه شود و ضمن افزایش قیمت ها رشد تقاضا را تهدید نماید.

احتمال کاهش صادرات نفت ایران در سال جاری میلادی به دلیل تحریم های جدید آمریکا همچنین کاهش تولید ونزوئلا و لیبی در کنار افت تولید در کانادا و دریای شمال موجب شده تا قیمت نفت در هفته های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

اوپک و برخی دیگر از تولید کنندگان نفت از جمله روسیه با تعدیل اجرای توافق کاهش تولید به وضعیت موجود بازار نفت واکنش نشان داده اند و عربستان تحت فشارهای آمریکا قول داده که از توازن بازار حفاظت خواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی گفته، نشانه های «بسیار خوش آیندی» وجود دارد مبنی بر اینکه تولید کنندگان مهم تولید نفت خود را افزایش داده اند.

اما آژانس در عین حال گفته، اختلالات ایجاد شده موجب تشدید فشارها بر عرضه جهانی نفت شده در حالی که ظرفیت تولید ذخیره نفت جهان «ممکن است با محدودیت مواجه شود.»

ظرفیت تولید ذخیره به میزان توانایی افزایش تولید تولید کنندگان نفت در مدتی نسبتا کوتاه گفته می شود. بخش عمده این ظرفیت تولید ذخیره در خاورمیانه قرار دارد.

آژانس بین المللی انرژی همچنین گفته، تولید نفت اوپک در ماه ژوئن به بالاترین رقم ۴ ماه گذشته یعنی ۳۱٫۸۷ میلیون بشکه در روز رسیده است. ظرفیت تولید ذخیره در خاورمیانه در ماه جولای ۱٫۶ میلیون بشکه یعنی حدود ۲ درصد کل تولید جهانی بوده است.

بر اساس این گزارش، از آنجایی که انتظار می رود تحریم های آمریکا موجب کاهش شدید صادرات نفت ایران در سه ماهه پایانی امسال شود، عربستان احتمالا تولید خود را باز هم افزایش خواهد داد و در این صورت ظرفیت تولید ذخیره این کشور به رقم بی سابقه زیر یک میلیون بشکه خواهد رسید.

آژانس بین المللی انرژی برآورد کرده که ممکن است صادرات نفت ایران این بار بسیار بیشتر از ۱٫۲ میلیون بشکه دوره قبلی تحریم ها کاهش یابد. به گفته آژانس، چین و هند، ممکن است با چالش های عمده ای برای یافتن جایگزین هایی برای یافتن نفت ایران و ونزوئلا مواجه شوند.

این گزارش همچنین حاکی است، صادرات نفت ایران به اروپا در ماه ژوئن حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.