کد خبر : 114909

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از عرضه سهام ۴ شرکت صندوق ذخیره فرهنگیان با هدف شفاف سازی و جذب نقدینگی در بورس خبر داد.

به گزارش خبرشهر، «مهدی نیکدل» در یک نشست خبری در حاشیه چهارمین نمایشگاه بین المللی بورس٬ بانک٬ بیمه و خصوصی سازی، با بیان اینکه حدود ۶۵۰ شرکت در بورس و فرابورس تهران پذیرفته شده و فعال هستند، افزود: یکی از اهداف و اولویت های موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان ورود شرکت های تابعه آن به بورس است.
وی یادآور شد: ورود چهار شرکت جدید مطرح شده است که با ورود این شرکت ها به بورس و فرابورس، بخش عمده شرکت های تابعه صندوق فرهنگیان بررسی خواهند شد.
نیکدل ادامه داد: بدین ترتیب هلدینگ پتروفرهنگ٬ پتروشیمی مروارید٬ بیمه معلم و شرکت بازرسی مهندسی و صنعتی ایران وارد بورس می شوند.
وی با بیان اینکه از سایر نهادهای مالی بازار سرمایه همچون صندوق زمین و ساختمان استفاده خواهیم کرد، گفت: مقدمات تشکیل صندوق زمین و ساختمان برای یکی از پروژه های ساختمانی شرکت ساختمانی معلم در حال انجام است.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان درباره احتمال تبدیل شدن این صندوق به هلدینگ بورسی نیز گفت: هدف از حضور صندوق ذخیره فرهنگیان در بازار بورس، ورود شرکت های تابعه و دارایی های آن به بازار سهام بوده و ورود خود موسسه به بورس٬ مطرح نیست.
این مقام مسئول درباره اهداف حضور در بورس گفت: یکی از خواسته های فرهنگیان عضو، دریافت سهم الشرکه واقعی خود در زمان بازنشستگی است.
وی دلیل دیگر ورود شرکت ها به بورس را نیاز به نقدینگی مناسب برای پرداخت ماهانه سهم الشرکه بازنشستگان در مبالغ کلان عنوان کرد و افزود: حضور شرکت‌های تابعه صندوق در بازار سهام، موجب افزایش نقدپذیری دارایی های صندوق می شود.
نیکدل یادآور شد: افزایش نظارت یکی دیگر از نتایج مثبت ورود شرکت های تابعه به بورس است.
وی افزود: بهترین راه جلوگیری از تکرار مسایل و حاشیه های مطرح شده درباره صندوق، قرار گرفتن موسسه و شرکت های تابعه در اتاق شیشه ای بورس است تا صاحبان موسسه بتوانند در هر زمان به نظارت بر سرمایه و دارایی خود بپردازند.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان درباره مشکلات بانک سرمایه و تسهیلات معوق این بانک گفت: کل سهام شرکت های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه به ارزش دفتری ۲ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال و معادل حدود ۴۷ درصد از سهام بانک است.
وی یادآور شد: این رقم کمتر از پنج درصد دارایی ۴۴ هزار و‌ ۱۶۰ میلیارد ریالی مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان در اسفند ۱۳۹۵ است.
نیکدل با اشاره به سهم هر یک از اعضا از تسهیلات معوق بانک سرمایه گفت: مطالبات بانک سرمایه جزو‌ ‌دارایی سهامداران موسسه نبوده و متعلق به سپرده گذران بانک است که با توجه به تعهد بانک مرکزی، نگرانی خاصی وجود ندارد.
وی افزود: از این رو در صورت بازگشت همه مطالبات این بانک، این ارقام به حساب فرهنگیان عضو موسسه واریز نخواهد شد و افرادی که ادعا می کنند بازگرداندن مطالبات بانک سرمایه به معنی بازگرداندن این مبالغ به جیب فرهنگیان است، در اشتباه هستند.

 

منبع: ایرنا

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.