کد خبر : 126593

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاه تست ایمپلنت زانو شدند که قادر است عمر مفید ایمپلنت را مورد ارزیابی قرار دهد.

به گزارش خبرشهر، بهزاد عیدیون مجری طرح با اشاره به طراحی و ساخت دستگاه تست ایمپلنت زانو گفت: ایمپلنت‌هایی که در کشور ساخته می‌شد امکان تست آن‌ها در داخل وجود نداشت و تست‌های مربوط به آن در کشورهایی، چون آلمان انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه بر اساس استاندارد ایزو، در تست ایمپلنت زانو، چهار حرکت در نظر گرفته می‌شود، افزود: «شبیه‌سازی حرکت اصلی زانو هنگام خم و راست شدن»، «چرخش اندک زانو»، «عقب و جلو شدن میلی‌متری استخوان‌های زانو» و «فشار زمین به زانو و زانو به زمین» از جمله شاحص‌های تست ایمپلنت زانو است.

عیدیون گفت: در این طرح تحقیقاتی توانستیم دو مؤلفه اصلی این استاندارد که شامل «شبیه‌سازی حرکت اصلی زانو هنگام خم و راست شد» و «فشار زمین به زانو و زانو به زمین» می‌شود را پیاده کنیم و برای دو مؤلفه دیگر فضای لازم را در نظر گرفته، ولی به دلیل هزینه بالای آن تصمیم گرفته است که آن دو حرکت را فعلا به دستگاه اضافه نکنیم.

مجری طرح در این باره افزود: بر اساس استاندارد ایزو ۱۴۲۴۳ باید برای هر گام یک ثانیه لحاظ شود و از هر ایمپلنت ۵ میلیون بار تست گرفته شود به این معنی که ایمپلنت باید ۵ میلیون گام بردارد تا مشخص شود ساییدگی ایمپلنت در چه مدت زمانی صورت می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه این دستگاه مراحل ثبت اختراع و تجاری سازی را طی می‌کند، گفت: با استفاده از این دستگاه امکان انجام تست سایش بر روی ایمپلنت زانو و تخمین عمر مفید ایمپلنت فراهم شده است.

منبع: دانشگاه صنعتی امیرکبیر

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.