کد خبر : 113786

مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش از راه اندازی مرکز کنترل سفرهای برون استانی دانش آموزان با هدف تامین ایمنی اردوها از ۲۲مهرماه درسازمان دانش آموزی خبرداد و افزود: ایمنی اردوهای دانش آموزی مهمترین دغدغه وزیر آموزش وپرورش است.

به گزارش خبرشهر، مهمترین دغدغه آموزش وپرورش، افزایش ایمنی اردوهای دانش آموزی است و این نگرانی ریشه درحوادثی دارد که اخیرا اتفاق افتاده است. از طرفی با توجه به تاثیراتی که اردوهای راهیان نور به صورت اخص و سایر اردوها به طور اعم در سیر تربیتی دانش آموزان دارد و پیگیری های سپاه پاسداران در خصوص راه اندازی اردوهای راهیان نور طبق روال سال های گذشته، آموزش وپرورش مصمم است با استفاده از سازو کارهای مشخص، ایمنی اردوها را محقق کند .

براین اساس: یکی از این ساز و کارها، تدوین متمم دستور العمل راهیان نور که به نام دستورالعمل« از مدرسه تا مدرسه» نامگذاری شده و در این متمم، بسیاری از مواردی که به عنوان خطرات احتمالی سفر به ذهن می رسد، و همچنین راه های رفع آن خطرات پیش بینی شده است، به عنوان مثال یکی از این موارد ممنوعیت تردد اتوبوس های راهیان نور در بازه زمانی ۲۳ تا ۵ صبح است .

یکی از موارد مهمی که دراین متمم دیده شده، ایجاد « مرکز کنترل سفرهای برون استانی دانش آموزی» باهدف به حداقل رساندن سوانح اردوهای دانش‌آموزی و افزایش امنیت روانی خانوادهها و لزوم کنترل هرچه بیشتر و نظارت بر روند و کیفیت سفرهای برون استانی دانش‌آموزان است. بنابراین وظیفه این مرکز به عنوان یک مجموعه تلفیق کننده؛ تحلیل  اطلاعات اردویی اهم از شرایط آب و هوایی و اطلاعات راه ها جهت هرچه ایمن تر برگزار شدن اردوهای دانش آموزی است .

براساس این گزارش؛ این مرکز با همکاری تمامی تشکل‌های دانش‌آموزی و همه واحدهای حوزه ستادی در زمینه سفرها و اردوهای دانش‌آموزی در سازمان دانش‌آموزی تشکیل و سفرهای برون استانی را از ابتدای سفر، نظارت و کنترل می کند.

 با توجه به اهمیت این موضوع، یک مرکز پاسخگویی ۲۴ ساعته برای آسودگی خیال والدین دانش آموزان شرکت کننده در اردو ایجاد شده تا به صورت بر خط از آخرین موقعیت کاروان و همچنین شهرهایی که درطول مسیر از آنها عبورکرده و وضعیت سلامت فرزندانشان در طول مسیر مطلع شوند .

در ادامه آمده است: این مرکز با ارتباط مستمر با اداره هواشناسی، راه وترابری و تحلیل های هواشناسی موجود در اینترنت و پلیس راهور، و ارتباط های تلفنی،  بسترمناسب برای حرکت ایمن اتوبوس های اردویی را در طول مدت سفر فراهم می‌کند. بنابراین اطلاعات مربوط به قبل از سفر، زمان آغاز سفر، انتخاب مسیرها، اطلاع از حوادثی که به صورت لحظه‌ای در جاده اتفاق می افتد و نیاز به تصمیم گیری برای ادامه راه دارد را تا پایان اردو پایش می‌کند .

براین اساس: تمهیدات لازم جهت تسهیل ارتباط بین این مرکز و عوامل دخیل در اطلاعات مورد نیاز، پیش بینی شده است.

براساس این متمم، این مرکز مجاز است که اگر در هرلحظه و به هر دلیلی ایمنی سفر با کمترین مخاطره‌ای مواجهه شود نسبت به صدور دستور توقف کاروان و رفع مخاطرات اقدام و درخصوص ادامه یا توقف سفرتصمیم گیری کند .

براساس این گزارش: این مرکز حول ۲ بخش راه اندازی شده است؛ ۱- جمع آوری  مجموعه اطلاعات اردو و ایجاد بانک اطلاعات اردویی به طوری که قابل استفاده، برای اردوهای آینده نیز باشد. ۲- توسعه بخش نرم افزای و سخت افزاری مرکز با  استفاده از تجربیات حاصله از فاز اول .

بنابراین با ایجاد زیرساخت نرم افزارهای پایشگر مسیر و ایجاد یک بستر نرم افزاری می‌توان کاروان دانش آموزی را به صورت یک موضوع متحرک روی نقشه دائما رصد کرد و این سامانه با اطلاعات سامانه «سپهتن» پلیس راهور نیز لینک است . البته با توسعه بهره بردای بیشتر و استفاده از سیتسم مچ بند برای رانندگان خودروها، در زمانی که راننده دچار خواب آلودگی شود از مرکز به او هشدار داده می شود، همچنین در زمان تراکم برگزاری اردوها از تعداد اپراتور بیشتری در مرکز استفاده می شود .

دراین گزارش آمده است؛ مرکز کنترل سفرهای برون استانی دانش‌آموزی کشور با آغاز اردوهای راهیان نور از ۲۲مهرماه فعالیت خود را آغاز نموده و این اردوها را تحت پوشش قرار خواهد داد. همچنین در مراحل بعدی، تمامی اردوهای دانش‌آموزی تحت پوشش این سامانه قرار می‌گیرد و از طریق، کانال‌های ارتباطی اطلاعات این اردوها قابل رؤیت و پیگیری است.

شایان ذکراست: از نگاه وزیرآموزش و پرورش ایمنی، مهم‌ترین دغدغه در موضوع اردوهاست و بارها تاکید کرده اند هر هزینه‌ای که لازم باشد باید برای تامین ایمنی اردوهای دانش آموزی پرداخت شود .

منبع:  وزارت آموزش وپرورش

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.