کد خبر : 125600

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصمیمات جدید ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی درباره نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را تشریح کرد.

به گزارش خبرشهر،مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با اشاره به برگزاری دومین جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی پس از ماه‌ها تعطیلی،گفت: در شرایط کنونی دستورکار این جلسات شناخت وضعیت موجود و بررسی اتفاقات گذشته در زمان تحریم‌ها است، تا مشخص شود که چه عواملی سبب بروز این مفاسد شده است.

وی با بیان اینکه باید بررسی شود که در دوران تحریم‌های گذشته چه عواملی سبب شکست و چه عواملی سبب دستاورد و موفقیت شده است، افزود: اگر این اطلاعات در دسترس باشد، هیچ‌گاه با شبهه و شک تصمیم نگرفته و با قاطعیت تصمیم اخذ می‌شود؛ لذا برای اینکه در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی عمل قاطع انجام شود، در گام نخست باید سیر گذشته را که سبب بروز مفاسد شده به درستی تحلیل و ارزیابی کرده و شناخت تا دوباره در چاله‌هایی که کشور قبلا دچار آن شده نیفتد.

نایب رئیس مجلس که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده است، ادامه داد: اقدامی که در دو جلسه اخیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی صورت گرفته، مرور اشتباهات گذشته بود، اشتباهاتی که سبب شد عده‌ای از این فضا سوءاستفاده کنند.

پزشکیان با بیان اینکه مقرر شده که مشکلات و اشتباهات گذشته مستند شود، یادآور شد:گاهی گزارش‌هایی ارائه شده اما تنها به همان ارائه گزارش اکتفاء می‌شود، اما گاهی گزارش‌ها تبدیل به مستنداتی می‌شود که هرگاه اشتباهات فراموش شود، می‌توان به آن مراجعه کرد، تا مشخص شود که چه مسیری طی شده و به کجا رسیده‌ایم.

وی افزود: سپس با حضور کارشناس‌ها، نخبه‌ها و مدیران وضعیتی که سبب چالش شده بررسی می‌شود و پیشنهادات جمع‌بندی شده و از عقل جمعی برای پیشگیری از این مشکلات و سوءاستفاده‌ها بهره‌برداری می‌شود.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه در شرایط کنونی گام نخست شناخت عوامل خطری بوده که کشور با آن مواجه است، ادامه داد: گام دوم مستندسازی این شناخت‌ها و اطلاعات است که باید در اختیار مدیران و سیاست‌گذاران قرار گیرد تا بتوانند راه‌حل‌های خود را ارائه دهند.

نماینده مردم تبریز در مجلس اظهار داشت: زمانی عده خاصی درباره موضوعی نظری می‌دهند، اما گاهی مشکلات به جامعه عرضه شده و ایده‌های مختلف دریافت می‌شود، تنها در این صورت می‌توان بهترین‌ها را انتخاب و اعمال کرد.

پزشکیان افزود: مقرر شده تیم‌هایی در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل شود که اشتباهات گذشته را مستند کرده و ایده‌ها را اخذ و اولولیت‌بندی کنند تا نهایتا در ستاد تصمیم‌گیری شود، لذا این تصمیم‌ها باید مبتنی بر تجربه و شکست‌های گذشته باشد تا دوباره در چاله‌ای که در گذشته افتادیم، سقوط نکنیم.

وی با بیان اینکه در نشست اخیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی درباره تخصیص ارزهای ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بحث شد، ادامه داد: مقرر شده تیمی مجددا موضوع چگونگی تخصیص این ارز را بررسی کرده و به اعضای ستاد گزارش دهند که چرا این مشکلات ایجاد شده و راه‌حل‌هایی که برای پیشگیری از این مشکل وجود دارد چگونه باید اِعمال شود.

نایب رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: یکی از اساسی‌ترین و ساده‌ترین مشکلاتی که اعضای ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی درباره ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بیان می‌کردند، لزوم شناخت خریدار و فروشنده است، چراکه این افراد به راحتی در سامانه نیما معامله کرده و اقداماتی انجام می‌دادند که این سامانه نیز مرکز رانت شده بود.

منبع: تسنیم

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.