کد خبر : 129013

اگر دولتی در بغداد مجبور به انتخاب میان آمریکا یا ایران شود، آن‌ها به سمت ایران متمایل خواهند شد.

به گزارش خبرشهر، پایگاه اینترنتی نشنال در تحلیلی به قلم مینا الدروبی نوشت: به گفته کارشناسان، روابط عراق با ایران در نتیجه تحریم های اقتصادی جدید آمریکا علیه ایران احتمالا مستحکم تر خواهد شد.
ایران پس از ترکیه دومین شریک تجاری بزرگ عراق است و هر چیزی از گاز تا برق، میوه و سبزیجات این کشور را تامین می کند. این دو کشور ۱۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند.

نشنال نوشت: عراق تحریم های آمریکا علیه ایران را به طور کامل رعایت نخواهد کرد، زیرا این کشور از نظر تجارت و بانکداری به شدت به ایران وابسته است.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفته است کشورش با بی میلی از تحریم های آمریکا تبعیت می کند، این اظهارات اعتراضات بسیاری از سیاستمداران عراقی متحد ایران را در پی داشت اما بعدا مشخص شد که تنها محدودیت ها در خصوص معامله با دلار آمریکا خواهد بود.
رناد منصور محقق ارشد چتم هاوس به نشنال گفت: با این حال اگر دولتی در بغداد مجبور به انتخاب میان آمریکا یا ایران شود، آن ها به سمت ایران متمایل خواهند شد.
منصور گفت: “ایران سابقه بهتری [در عراق] دارد، این کشور در هر دو فرایند دولتی و غیردولتی عراق بسیار بیشتر ریشه دارد.”
واشنگتن و تهران دو متحد بزرگ بغداد هستند و این تحریم ها دولت العبادی را که روزهای پایانی خود را می گذراند در شرایط بسیار حساسی قرار می دهد.
اندرو پاراسیلیتی عضو موسسه رند به نشنال گفت: این تحریم ها به سختی به العبادی کمک می کند تا نقش خود را به عنوان نخست وزیر در دولت بعدی عراق حفظ کند.
وی افزود: “تحریم های آمریکا علیه ایران، عراق را در مخمصه بزرگی می اندازد چرا که عراق به کسب و کار و تجارت ایران و همچنین بخش بانکداری این کشور وابسته است.”
این کارشناس گفت: “فکر نمی کنم دولتی در عراق بتواند این تحریم های سخت علیه ایران را به طور کامل رعایت کند.”
وی در ادامه گفت ایران بر بازار عراق تسلط دارد و از این که عراق از این تحریم ها به طور کامل تبعیت کند خوشش نخواهد آمد؛ بنابراین یک مصالحه لازم است.

مطالب مرتبط:

مسکو: همچنان به برجام پایبند هستیم/ هشدار درباره پیامدهای منفی اعمال مجدد تحریم‌ها

واکنش روسیه به تحریم‌های جدید آمریکا

ترامپ دستور تحریم های ضد ایرانی را امضا کرد/ اعمال رسمی تحریم‌ها از بامداد سه‌شنبه

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.