کد خبر : 151065

رئیس جمهور: اگر اهداف برجامی ما تامین نشود پس از ۶۰ روز که مبداء آن ۱۸ اردیبهشت بوده است اقدامات جدیدی را که قبلا اعلام کرده ایم انجام می‌دهیم

به گزارش خبرشهر، آقای روحانی در جلسه هیئت دولت با تبیین رویداد‌های بسیار مهم منطقه و کشورمان در هفته گذشته افزود: در این مدت مقامات برخی کشور‌ها به ویژه نخست وزیر ژاپن به کشورمان سفر کرده اند و مذاکرات بسیار مفید و ارزشمندی در حوزه روابط دوجانبه، مسایل منطقه‌ای و بین المللی انجام شد.

رئیس جمهور برگزاری دو اجلاس مهم شانگهای و سیکا در قرقیزستان و تاجیکستان و دیدار‌های دوجانبه اش با ۷ نفر از سران کشور‌ها را از دیگر رویداد‌های مهم هفته گذشته دانست و افزود: یکی از مسائل مهم در این اجلاس این بود که منطق جمهوری اسلامی ایران به خوبی تبیین شود که با صراحت در سخنرانی‌ها و مذاکرات با سران کشور‌های مختلف تبیین شد.

آقای روحانی گفت: آمریکا در این مصاف در پی انزوا و ایران هراسی مجدد است و می‌خواهد در برابر تخلفات و زیرپاگذاشتن معاهدات، هزینه‌ای پرداخت نکند، اما هزینه بسیار بالایی در برابر این تخلفات پرداخت می‌کند و به استثنای دو سه کشور کوچک هیچ مقامی در دنیا نیست که کار این کشور را تایید کند و صبر، متانت و اخلاق ایران را منکر شود.

رئیس جمهور افزود: همه بر این نکته تاکید دارند که جمهوری اسلامی ایران صبر راهبردی و منطق و استدلال داشته و اقداماتش منطبق با مقررات بین المللی بوده است حتی اقداماتی که اخیرا برای کاهش تعهداتش در برجام انجام داده طبق توافق هسته‌ای و در چارچوب بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام است.

آقای روحانی روح برجام را روابط تجاری و بازشدن اقتصاد ایران دانست و گفت: هدف برجام این بود که از این نظر، روابط تجاری و اقتصادی کشورمان در تعامل با دنیا شرایط مناسبی یابد و از طرف دیگر، روح اصلی برجام نظارت آژانس و اثبات صلح آمیز بودن فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای کشورمان است که این طرف را ما به طور کامل حفظ کردیم یعنی آژانس حضور دارد و نظارت می‌کند و بر مبنای مقررات پادمان و حتی اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به تعهداتمان عمل می‌کنیم و ما روح برجام را به طور کامل حفاظت کرده ایم، اما اساس و روح برجام از طرف دیگر متعهدان با صدمه جدی مواجه شده است.

رئیس جمهور افزود: کاری که ما انجام می‌دهیم به رغم اینکه برخی کشور‌ها تبلیغات ناصحیحی درباره آن داشتند حداقل اقدام ایران است و ما طبق برجام وقتی طرف مقابل نه فقط تعهداتش را انجام نداده و یا آن را کاهش داده، روح برجام زیر علامت سوال قرار گرفته است.

آقای روحانی، تجارت آزاد، روابط اقتصادی مناسب با جهان و گشایش بخش اقتصادی ایران را روح برجام دانست و تاکید کرد: بنابراین هیچ کس نمی‌تواند به جمهوری اسلامی ایران اعتراض و یا ما را سرزنش کند، زیرا ما طبق قانون در چارچوب مقررات عمل می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود: البته اگر اهداف ما تامین نشود پس از ۶۰ روز که از ۱۸ اردیبهشت آغاز شده است و اقداماتی را انجام داده ایم اقدامات جدیدی را نیز انجام خواهیم داد که قبلا اعلام کرده ایم مگر اینکه آنان به تعهداتشان بازگردند.

آقای روحانی گفت: اگر آنان به تعهداتشان برگردند اقداماتی که در ۶۰ روز نخست انجام دادیم یا احتمالا در ۶۰ روز دوم انجام می‌دهیم به نقطه اول برمی گردد و مشکلی ایجاد نمی‌کند و این منطق صریح ایران است.

رئیس جمهور افزود: نباید اشتباه شود که اقدامات آمریکایی‌ها علیه ما، تحریم نیست و کسی نگوید که آنان جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده اند، زیرا آنان دست به جنایت علیه بشریت زده اند اگر برخی از صنایع حساس ما را تحریم می‌کردند می‌شد نامش را تحریم گذاشت، اما وقتی زندگی مردم، موادغذایی و نیازمندی‌های آنان را تحریم کردند این دیگر نامش تحریم نیست بلکه جنایت علیه بشریت و تروریسم اقتصادی است؛ آمریکا دست به تروریسم اقتصادی زده است و باید در پیشگاه وجدان عمومی جهان و ملت ایران در تاریخ پاسخگو باشد.

آقای روحانی با تاکید بر لزوم تبیین منطق جمهوری اسلامی ایران برای جهانیان افزود: خوشبختانه در سفر اخیر در دیدار‌های دوجانبه با سران کشور‌ها یکی از قدردانی‌های آنان از کشورمان بابت صبر راهبردی ایران بود که به تعهداتش پایبند مانده و فعالیت‌های کشورمان سبب ایجاد یاس در دشمن شده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: این نکته بسیار مهمی بود که تقریبا همه سران حاضر در اجلاس «شانگ‌های و سیکا» اذعان داشتند که ایران طرف مقابلش را مایوس کرده است و اکنون هیچ کس تردید ندارد که آمریکا در اجرای برنامه‌هایی که اردیبهشت پارسال برنامه ریزی و تحریم هایش را آغاز کرده بود و فکر می‌کرد اساس نظام را متزلزل می‌کند و مردم را از انقلاب بازمی گرداند، صددرصد شکست خورده است.

آقای روحانی گفت: آمریکایی‌ها در جلسات خصوصی به این موضوع اذعان کردند و طبق برخی گزارش‌های رسمی که به دست ما رسیده است آنان در جلسات مهم با رهبران دنیا گفتند که شکست خورده و مسیری که انتخاب کرده اند نادرست بوده است.

رئیس جمهور افزود: حتی رئیس جمهور آمریکا در یکی از جلسات مهم سیاسی در گفتگو با یکی از رهبران دنیا به بولتون اشاره کرده و گفته «این کار‌ها را این آقا کرد؛ او فکر می‌کرد اگر به ایران فشار بیاوریم می‌توانیم آن را به زانو دربیاوریم، اما اکنون خودش هم فهمیده که اشتباه کرده است».

روحانی گفت: این مسئله بسیار بااهمیت و این کار بسیار مهمی است؛ اگر طرف مقابل در خانه اش یا در جمع مشاوران نزدیکش این حرف را می‌زد و اعتراف به شکست می‌کرد مساله دیگری بود، اما وقتی در برابر رهبران دنیا به شکست اذعان می‌کند بسیار مساله مهمی تلقی می‌شود.

رئیس جمهور افزود: براساس گزارش‌های رسمی که از دیدار دو نفر از رهبران دنیا با رئیس جمهور آمریکا به دست ما رسیده او به شکست اعتراف کرده است البته ما نیازی به این اعتراف نداریم و می‌دانیم آنان شکست خورده اند و مردم ما به رغم سختی زندگی مطمئن هستند که نظام، عاقلانه بدون عجله، حساب شده و منطقی عمل می‌کند و هم ملت ما و هم مردم دنیا می‌دانند که در این ماجرا، کشورمان مظلوم است و طرف مقابل یعنی آمریکا دست به اقدامات نامعقول زده که این موفقیتی بسیار بزرگ است.

آقای روحانی تاکید کرد: آمریکا نه فقط نتوانست ما را منزوی کند بلکه خودش منزوی شد، آنان نه فقط نتوانستند ایران هراسی به راه بیندازند بلکه اکنون همه دنیا از آمریکا هراس دارند و با یکجانبه گرایی ابراز مخالفت می‌کنند، این ابراز مخالفت یعنی آمریکاهراسی یعنی تاکید بر اینکه باید در مقابل آمریکا و یکجانبه گرایی اش بایستند همانکه افکار عمومی دنیا، قدرت‌ها و دولت‌ها از آن هراس دارند و در آن‌ها نگرانی ایجاد شده است، چون به طور مستمر مقررات بین المللی و تعهدات دو و چندجانبه را زیرپا می‌گذارند.

رئیس جمهور، کنوانسیون بین المللی اقلیمی، تعهدات چندجانبه پاسیفیک و معاهده چندجانبه نفتا را بخشی از مقررات چندجانبه بین المللی برشمرد که آمریکا آن را زیرپا گذاشته و سبب نگرانی جهانیان از یکجانبه گرایی واشنگتن شده است.

آقای روحانی تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند که این مسیرشان به نتیجه نخواهد رسید و موفقیتی به دست نخواهند آورد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به دیدار‌های اخیرش با روسای جمهور چین و روسیه گفت: در این دیدار‌ها درباره مطالب بسیار مهمی رایزنی کردیم و دیدگاه‌های ما با مقامات این کشور‌ها در مسایل منطقه‌ای و جهانی بسیار نزدیک است و آنان به صراحت این مساله را قبول دارند که تحریم آمریکا علیه ایران، اقدامی ناپسند، نامعقول و غیرقانونی است و همچنین تاکید دارند که روابط اقتصادی، سیاسی، علمی، فرهنگی، منطقه‌ای و بین المللی مان را همچنان ادامه دهیم.

آقای روحانی افزود: در دیدار‌های اخیر با روسای جمهور چین و روسیه به این نتیجه رسیدم که لحن حمایتشان از جمهوری اسلامی ایران جدی‌تر از گذشته است البته در دیدار‌های قبل نیز آنان از کشورمان حمایت می‌کردند، اما در دیدار‌های اخیر لحنشان بسیار روشن‌تر و جدی‌تر از قبل بود. روابط ما با این دو کشور روابط راهبردی است و ما برای آن اهمیت بسیاری قائلیم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اهداف پشت پرده حمله اخیر به نفتکش‌ها در دریای عمان گفت: روابط نزدیک ما با آسیا به ویژه چین و ژاپن سبب شده است که عده‌ای همزمان با حضور آقای آبه شینزو در تهران به دو نفتکش این کشور حمله کردند. این حملات درحالی صورت گرفت که ما میزبان نخست وزیر این کشور بودیم و در این حادثه نیز همه توانمان را به کار بردیم و ملوانان و خدمه کشتی را نجات دادیم.

آقای روحانی گفت: با تلاش بخش نجات سازمان بنادر و کشتیرانی و دیگر نیرو‌های ما در منطقه، خدمه این کشتی‌ها نجات یافتند، از آنان پذیرایی شد و با پرواز مناسب از کشور خارج شدند.

 در شرایط فشار، دعوت به مذاکره به معنای تسلیم است

رئیس جمهور گفت: اگر آن‌ها راست می‌گویند و مذاکره می‌خواهند باید زمینه مذاکره را آماده کنند و زمینه مذاکره صداقت آنها، برداشتن همه تحریم‌های ظالمانه، احترام به ملت ایران و قبول داشتن نظامی است که با رای مردم به وجود آمده است.
آقای روحانی افزود: کسی که در دنیا امروز تروریسم اقتصادی است می‌خواهد علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شود، اگر آن‌ها واقعا راست می‌گویند و آنطور که رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است یک نگرانی نسبت به ایران بیشتر ندارند و آنهم سلاح هسته‌ای است که البته بیان این موضوع از زبان رئیس جمهور آمریکا کمی عجیب است، زیرا تنها کسی که در دنیا از سلاح هسته‌ای علیه انسان‌های بی گناه استفاده کرد، خود آمریکایی‌ها بوده اند.

وی گفت: حالا اگر بر فرض چنین چیزی است، بهترین راه آن برای رسیدن به این هدف، خود برجام بود و برجام بهترین راه برای حراست از این مسئله بود ضمن اینکه اگر همه این‌ها نیز نباشد و حتی اگر مقررات بین المللی هم نبود ما فتوایی داریم که در برابر آن فتوا، شرعاً متعهد هستیم.

رئیس جمهور افزود: بنابراین، اینکه از یک طرف بر ما فشار اقتصادی وارد کنند و از طرف دیگر ما را دعوت به مذاکره کنند، در نزد هیچ سیاستمدار و انسان عاقلی، معقول به نظر نمی‌رسد.

آقای روحانی با بیان اینکه دعوت به مذاکره با فشار به معنای تسلیم است، گفت: کلمه مذاکره را به کار می‌برند با کسی که فشار را بر کل ملت ایران ادامه می‌دهد، آیا اگر با او پای میز مذاکره بنشینیم جز تسلیم، معنای دیگری دارد؟.

رئیس جمهور افزود:​ اگر آن‌ها مذاکره می‌خواهند و راست می‌گویند باید زمینه مذاکره را آماده کنند و زمینه مذاکره صداقت آنهاست، زمینه مذاکره برداشتن همه تحریم‌های ظالمانه، احترام به ملت ایران و قبول داشتن نظامی است که با رای مردم به وجود آمده است.

آقای روحانی گفت: با فشار و ادعای مذاکره و اینکه فکر کنند از این طریق می‌توانند افکار عمومی مردم ما و جهان را تحت تاثیر قرار دهند، مسیری نادرست و اشتباه است.

رئیس جمهور افزود: می‌خواهم از همه ملت ایران، کشاورزان، صنعتگران و همه آن‌هایی که در سراسر کشور تلاش کرده اند تشکر کنم، آغاز بهار کمی با تلخی همراه بود، ضمن اینکه نعمت خداوند و باران رحمت الهی نازل شد به دلیل فشاری که بر هموطنان عزیزمان چه از لحاظ زندگی، خانه، محل تولید و کشاورزی آن‌ها وارد شد، سخت بود هنوز هم در سختی هستند باید هر چه زودتر مشکلات زندگی آن‌ها را ترمیم کنیم.

آقای روحانی با بیان اینکه پایان این بهار پایان خوشی است، گفت: ما در روز‌های پایان بهار می‌بینیم که در کشاورزی، تولید، محصولات باغی، دامی، تولیدات صنعتی و معدنی و همچنین صادرات شرایط خوبی وجود دارد.

رئیس جمهور تاکید کرد: میزان صادرات در دو ماهه اول امسال از لحاظ وزنی هشت درصد بیشتر از دو ماه ابتدایی سال گذشته است و این نشان می‌دهد که کشور ما در مسیر حرکت است.

 

منبع: تسنیم

 

مطالب مرتبط:

اعلام توقف ۲ تعهد ایران در چارچوب برجام/فرصت ۶۰روزه ایران به اروپایی‌ها

رئیس‌جمهور: اروپا باید خلاء خروج آمریکا از برجام را جبران کند

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبر شهر در تلگرام شوید.

اخبار مرتبط

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.